WAP: virtuális láda a Kopaszi gáton (Park nyitva: 6-2 óráig)
Jelszó: a táblán szereplő 2 szó közül az első
2022.11.03.
Láda adatok aktualizálva.
2011.10.23.
A mikroláda a feltöltött képek alapján illetéktelen áldozata lett, ismét valódi láda nélkül, virtuálisként üzemel.
2011.09.14.
A ládát meggyógyítottuk. A valódi dobozzal való próbálkozást feladtuk, sajnos mindig baj történt vele - túl forgalmas a hely. 2 pontos multi továbbra is, de a valódi láda pontja egy mágneses mikroláda (gyógyszeres doboz), ajándék/travel bug fogadására nem alkalmas. írószert vigyetek!
2011.04.15.
A láda a nyár közeledtével ismét veszélybe került, úgyhogy amíg nem találunk jobb helyet neki, addig beteg. :(
2010.10.07.
A valódi láda mostantól újból eredeti (téli) rejtekén kereshető, de továbbra is 2 pontos multi maradt.
2010.04.28.
A ládát a közelgő nyári (locsoló) szezonra való tekintettel virtualizáltuk (és egyben 2 pontossá is alakítottuk).
2009.12.07.
Sikerült végre a ládát a locsolószezon elmúltával ismét elérhetővé tenni! Ha tudtok, vigyetek légyszives ki angol/magyar tájékoztatószöveget, mert az kimaradt...
2009.08.24.
Úgy néz ki, megint elázott a láda, ezért újra beteg lett, pár nap múlva ismét elérhető.
2009.07.31.
A láda ismét kereshető!
2009.07.04.
A láda karbantartás alatt, sajnos az zöldár nem kímélte, elázott. Pár nap technikai szünet után újra kereshető lesz.
2009.03.01. Logbook csere.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
A lágymányosi Rákóczi híd budai hídfőjénél található Lágymányosi öbölbe, pontosabban a Kopaszi gátra szeretnénk invitálni titeket első virtuális ládánkkal.
A jelszó a táblán szereplő 2 szó közül az első.
Néhány éve még igencsak vadregényes volt a Kopaszi gát. Pacalpöris szocreál vendéglő, illetve az Ős-WestBalkán (szórakozóhely) várta a városi egzotikumra vágyókat. Akkoriban még ember vontatta riksa is közlekedett a Zöld Pardon és a WestBalkán között.
Azóta a gát hangulata igencsak megváltozott. Az Öböl park 2007. augusztus 18-án nyitotta meg kapuit, sok kis vendéglátásra, illetve (talán) csónakháznak szánt épület nőtt ki a földből, sétány létesült, nagy füves területek, játszótér és Újbuda történetét bemutató kiállítás fogadja a látogatókat.
Ha van néhány óra szabadidőtök, amit a zöldben, vízparton, nyugisan szeretnétek eltölteni, ráadásul olyan helyen, ami kevésbé zsúfolt, mint általában a budapesti parkok, akkor pattanjatok bringára, buszra, sétáljatok vagy fussatok ki a láda lakhelyére! Mi leginkább a bringát javasolnánk, a park igazán bringabarát: kerékpárúton megközelíthető a Rákóczi hídról (a láda rejtésekor még Lágymánzosi hídról) és a Szerémi út felől is, és sok kerékpár tároló található a park területén.
Nyitvatartási idő: minden nap 6:00-tól 02:00 óráig. A park látogatása ingyenes.
A parkolás - az utóbbi időben ismét- fizetős. Első 30 perc- amennyiben azon belül elhagyja a parkolót - díjmentes. Ezt követően minden további megkezdett 30 perc: 220 Ft.
Részletek itt:
Parkolási díj fizetése
(A láda a park területén található, tehát nyitvatartási időben keressétek!)
Megközelítés: a Dombóvári út felőli bejáraton keresztül, vagy a az új MOL székház felől is végig lehet sétálni az Andalgó utcán.
Tömegközlekedéssel: az 1-es villamossal az Infopark megállóig, onnan 10 perces séta, vagy 154-es busszal az Infopark- Pázmány Péter sétányig, illetve egy kb 15-20 perces sétával a Petőfi híd budai hídfőjétől is megközelíthető.
___________________________________________________
Az Öbölről röviden
A Lágymányosi öböl a Duna jobb partján az 1642 és 1640 folyam km szelvények között fekszik, háromszög alaprajzú, a Kopaszi gáti oldal 750m, az északi oldal 330 m hosszú, déli bejárata 50m széles, a teljes vízfelület 11.2 ha. Az öböl és környezetének adottságai nagyon jók, egyedi jelleget ad a Duna parti közvetlen kapcsolata, az öböl egyedi hangulata.
A mederfenék szintje budapesti vízmérce 0 pontjához képest 1.5-2.5 m mélyen található. A meder felszíne általában egyenletesen lapos, a nyugati Vízpart utcai oldalon valamivel mélyebb, mint a Kopaszi gát felé eső részen. A vízminőség sokkal jobb, mint a Dunában, ezt bizonyítja, hogy a felmérések szerint több mint 22 halfaj él az öbölben.
A Lágymányosi öböl és a Kopaszi gát története
A Lágymányosi öböl története szervesen kapcsolódik a XI. kerület egyik legfiatalabb városrészének, Lágymányosnak a történetéhez. A területet az 1838-as árvíz után kezdték átalakítani, árvízvédelmi, a folyószabályozást elősegítő céllal. Első változást a Gellérthegytől délre húzódó töltéspart megépítése eredményezte, amellyel kihasították a tölcsérszerűen kiszélesedő Dunából a Lágymányosi tó öblét.
1870-ben épült meg az ún. Kopaszi párhuzammű, amelynek az összekötő vasúti híd alatt létesült medencéjét a kor követelményeinek megfelelő, az áruk ki és berakodására alkalmas, vágányzattal is ellátott téli kikötővé kívántak berendezni. Az újabb változtatást a területen az akkori nevén József Műegyetem megépítése okozta, amikor is az egyetem környékén mintegy 72.000 m²-nyi területet a tó északi részéből töltötték fel.
Ugyancsak a térség fejlődésének kedvezett hogy 1937-re megépült három déli Duna híd, ezáltal könnyebben megközelíthetővé téve a területet. A Boráros téri híd megépítésével párhuzamosan 1930-ben megkezdték a Lágymányosi tó az összekötő vasúti híd felé eső északi részének feltöltését.
A feltöltéshez szükséges földet a Lágymányosi kikötő déli részének kotrásával nyerték. A kotrás így kettős eredményű volt, hiszen feltöltötték a holt - Duna ágat ezzel hasznos építési területet nyertek, másrészt a tervezett téli kikötő is használhatóvá vált. Az öbölben a kikötő funkció mellett, jelentős szerepet kapott a sportolás is.
Előbb Lágymányosi tóként, majd öbölként is a városrész kedvelt strandoló, úszó, sporthorgász és evezős terepe volt az itt élőknek. Ez a szerep a II. világháborút követően is fennmaradt, majd az 1950-es évektől a nagyszabású beépítések során területe csökkent és az évtizedekig itt üzemelő vendéglátó, sportolást és kikapcsolódást szolgáló létesítmények állapota folyamatosan romlott. [...]
Forrás:
http://www.obol.hu
2003-tól került sor az Kopaszi gát "rehabilitációjára", ennek eredményeképp újból zöld, újból látogatható a terület!
Kopaszi gát a mozivásznon avagy az érem másik oldala
Nemes Gyula filmrendező 1998 óta kíséri figyelemmel a Kopaszi gáton zajló eseményeket. Filmjeiben a valaha itt élő emberek életét örökíti meg, akik az árvízzel, téllel majd pedig a kilakoltatással küzdöttek. Összesen 10 évig forgatott a helyszínen és két filmet készített a táj és az emberek változásáról, végül pedig a régi életforma pusztulásáról.
A 2004-ben készült első film a
Múlandóság gátja, amit 2004-es Karlovy Vary-i filmfesztiválon láthatott először a nemzetközi nagyközönség.
A történet folytatása a
Letűnt világ cimű film, amely 2008-ban a Karlovy Vary-i filmfesztiválon a legjobb rövid dokumentumfilmnek járó díjat nyerte el. A filmet ti is megnézhetitek
itt.