Elhelyezés időpontja: 2008.05.03 16:00
Megjelenés időpontja: 2008.05.06 12:10
Utolsó lényeges változás: 2022.03.12 08:20
Utolsó változás: 2022.03.13 20:27
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: waneqr, peterpan, Atmosz&Zozmosz, akarair
Ládagazda: akarair Nehézség / Terep: 3.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2500 m
Megtalálások száma: 140 + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
20x10x6 cm-es dobozka egy hatalmas szelídgesztenye fa tövében.
Kerecseny határában található a környék talán legszebb dombvonulata, csodálatos panorámát kínálva keletre és nyugatra egyaránt. Így ha erre jársz...
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Gépkocsival érkezők a Nagykanizsa-Pacsa útról, Klilimánnál letérve, vagy a Kis-Balaton felől, Zalaszabartól jövet érik el Kerecseny községet. Ez utóbbi, dombokkal és kanyarokkal tarkított szakasz talán a legszebb.
Vonattal érkezőknek Gelse vasútállomástól a jelet követve érik el a dombhátat, egy majd 4 km sétával.
Bringával a N 46° 38,053' E 17° 1,811' [GCKP+bringával] felől is megközelíthető szinte egyenes földutakon, azonban ezek a cél felé közeledve egyre nehezebben járhatóak, így inkább csak elszánt terepbringásoknak ajánlom ezt a megközelítési módot.
Gyönyörű fekvésű, nyugalmas dél-zalai zsáktelepülés, mely nevét valószínűleg a szláv eredetű kerecet, azaz kercseny, vadászsólyom névből nyerte.
1255-ből ismert az első írásos említése Kerechen formában. Ez egykoron a zalai vár földje volt, melyet IV. László adományozott Atyusz mesternek. A XIV. század elején már kápolnája volt a településnek és a XVI. század utolsó éveiben nemesi kúria és erődítmény is épült. Azonban a török dúlást követően a falu elnéptelenedik, s majd csak a XVII. században épül újjá, de már a ma ismert helyén. A török idők szomorú emléke a településtől dél-keletre, a Harc-földi vízfolyás mellett álló Thury György kopjafa.
A falu legfőbb ékessége a fekvése, a környező dombok kínálta hamisítatlan pannonhát táj. Ennek talán legimpozánsabb példája a település külterületéhez tartozó Török-csapás, s a rajta a Szorosi-hegy, melyről nagyszerű kilátás kínálkozik a környékre, de látszanak a Balaton északi partjának tanúhegyei, és tiszta időben kivehetőek a Varazsd környéki hegység vonulatai is.
Erre a természeti értékre építve alakított ki a település önkormányzata állatparkot és kempinget is.
Dr. Cseke Ferenc (1939-1999)
Középiskolai tanár, Nagykanizsa város díszpolgára. Helytörténész és a turisztika lelkes támogatója, népszerűsítője volt, kinek a nem messze található öröm-hegyi kulcsos ház falán lévő tábla állít emléket.
A debreceni tudományegyetemen szerezett földrajz-történelem szakon diplomát, majd 1975-ben vízföldrajzi tárgykörből doktorált. Tanári pályájának nagy részét a nagykanizsai Dr. Mező Ferenc Gimnáziumban töltötte. Hosszú évekig a Természetbarát Szövetség keretében Dél-Zala turisztikai föltárásában és megismertetésében vállalt szerepet. Az 1980-as évek közepétől a város honismereti mozgalmában tevékenykedett kiadói, kutatószervezői és műemlékvédelmi területeken, mint a Városvédő Egyesület Helytörténeti Bizottságának elnöke. Több munkája megjelent a Nagykanizsai honismereti füzetek című sorozatban magyar, német, angol nyelven, de cikk írója volt a Kanizsa Enciklopédiának is. Szerzője még a Nagykanizsa környéki turisták bibliájának, az 1981-ben napvilágot látott Dél-zalai túraajánlatok című kiadványnak is.
Ládakarbantartások:
2008.05.03 rejtés waneqr
2014. tavasz adoptálhatóvá válik
2014.08.23 ládapótlás peterpan
2016.01.01. új ládika kihelyezve
2020.08.25. karbantartás, új ládika kihelyezve.
2022.03.08. Adoptálta: akarair
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Esők után, helyenként sárban, Gelse felől közelítettük meg a ládát. A fa környékén egy darabig egy helyi öreg szedte a gesztenyét. Kicsit beszélgettünk, majd elment. Ezután mi is összeszedtünk valamennyit a szelídgesztenyéből. Szép a panoráma is. Köszönjük a rejtést.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Izgalmas indulás ahogy a falut elhagytuk az erdőben èpp az úton előttünk egy vaddisznó család lakmározott muszáj volt hangosabban feléjük kiáltani, nehogy már e miatt kelljen vissza fordulnunk S feladni a láda megkeresèst. Kár lett volna elszalasztani a rejtek adó fa ès a panoráma mindent megért. [Geoládák v3.12.10]
Zalai kódorgás közben meglelve Csövivel. Kösszi a rejtést! Zalamenyeréből indulva tettünk egy geokört a környező erdőkben. Változatos tájak, kedves erdei állatok, el-eltünedező utak, bezárt kocsmák, lápvilágos dzsindzsa, tengernyi tengeri és napraforgó szegélyezte kalandos utazásunk.
Kerecseny felől, hol ősvadonban, hol a váratlanul előbukkanó civilizáció nyomai mentén végül kijutottunk a légélőre, ahonnan pompás a panoráma a zalaegerszegi Tv toronytól a Badacsonyig. És az a sok, jó állapotban lévő szelídgesztenye!
Sajnos nem volt meg a láda. :(
Amint a rejtekhez értünk, megjelent egy autó akik a fához érkeztek gesztenyét szedni. Szóba elegyedtunk, celoztunk rá hogy ládát keresünk. Ekkor mondta a gesztenye szedő úr, hogy ő pont egy hete megtalálta a ládát, jó helyen keressük. Sajnos nem leltük, oda is jott segíteni. Valószínűleg valaki elvitte a ládát, visszafele úton még több gesztenye szedővel találkoztunk, elég nagy ott most a forgalom.. Fotók alapján szeretnénk kérni az elfogadást. Köszönjük, hogy megismerhettük ezt a szép vidéket.
[Geoládák v3.7.1]
A Zalai-dombság természeti szépségeinek a felfedezése volt a mai geotúránk fő célja. A Szorosi-hegyről nagyon szép a panoráma a dimbes-dombos zalai tájra. Hatalmas a ládát őrző szelídgesztenyefa, roskadozik a sok tüskés hátú gesztenyétől. A ládához közelítve szarvasokat láttunk, hangot is adtak nem tetszésüknek, amikor elszaladtak. Köszönet a rejtésért.
Megtaláltuk. Kerecsenyből indultunk. A ládába logbookot és néhány ajándékot raktunk. Az odaútnak főleg a 2. fele tetszett. Mindenütt felbukkant egy-egy gyönyörű tájkép. Visszafele úton szarvasbőgés-hallgatás volt az extra program. Egy kicsit be voltunk "rezelve", mert az utunkon egyre közelítettük a szarvast, és nem tudtuk, h mire számíthatunk:) Köszönjük a rejtést. [g:hu 1.6.4]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (146 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.