Világos:
A település Aradtól 41 kilométerre található, lakosainak 5,2 százaléka (1992) magyar anyanyelvű.
Mai nevén Siria településről a XIV században számoltak be először hivatalos iratok, egy kenézségre, vagy vajdaságra utalva. A település felett még ma is jól látható a XIII század körül épített vár maradványa. Annyit bíztosan tudni lehet, hogy 1331-ben már jelentős helyőrséggel rendelkezett. Az 1440-ben keltezett dokumentumok egy világosi Stefan vajdáról írnak
A világosiak még valamivel büszkélkednek: 1848-ban itt vették először a megyében a jobbágyság eltörlésének hírét.
A várdomb alatt van a XIX. században neoklasszikus stílusban épített Bohus-kastély. 30 szobája és egy dór oszlopokkal díszített bejárata van. Ebben az épületben folytak hajdanán a Görgey és a cár-megbízott Frolov közötti tárgyalások, az 1849-es feltétel nélküli fegyverletétel hajnalán. Jelenleg a kastély a Világáson született nagy román író, Ioan Slavici (1848-1925), múzeumának ad otthont. Ugyanitt rendezték be Emil Montia (1887-1965) zeneszerző múzeumát is, aki bár nem itt született, de itt, Világoson élt.
A kastély mellett látható az 1849-es bebörtönzött forradalmárokért is kiálló Bohus Antónia (1803-1890) emlékműve.
Bohusné Szőgyén Antónia 1849-ben, világosi otthonában látta vendégül az akkor már teljhatalommal felruházott Görgey Artúrt, valamint a Rüdiger vezett orosz hadsereg vezérkari főnökét, Frolov tábornokot.
Az 1849-es fegyverletételt követő terror idején a világosi kastélyban tábori kórházat rendezett be a sebesültek ápolására, gyűjtést inditott a várban bebörtönzöttek megsegélyezésére.
Számos karitatív tevékenységet is folytatott.
A világosi vár története:
A vár legrégibb multjáról keveset tudunk. A tatárjárás után épült, lehet, hogy még IV. Béla alatt, a sürgős várépítkezések idején, Arad s a már megszűnt Zaránd megye határán, ahol még akkor színmagyar falvak és városok sorakoztak a szép, termékeny vidéken. Amikor először beszélnek róla az oklevelek, a korona tulajdona s várnagya Héder-nembeli Dezső soproni és zarándi ispán, köztiszteletben álló hazafi, aki később élete árán írta be nevét a magyar történelembe. Ő volt az, aki 1330-ban, Károly király szerencsétlen havasalföldi hadjáratában, amikor az oláhok által bekerített magyar sereg vitézei szinte védtelenül rakásra hullottak el, címeres sisakját megcserélte a királyéval, hogy amíg ura képében magára vonja a támadók dühét, addig az felismerhetetlenül menekülhessen. Hősi haláláért özvegye és fia adományban kapták Világos várát. De mivel birtokaik zöme Sopron, Moson, Vas megyében feküdt s innen a távoli Világost kormányozni, védelmezni nehéz lett volna, már a következő évben odaadták azt Antal nevű hívüknek.
Idővel a vár visszakerült a Szent Korona birtokába. 1404-1407 között nem kisebb ember, mint az elűzött Wulkaszin albán király fia, Demeter benne a királyi várnagy és egyúttal Zaránd megye ispánja. Azután is a megyei ispánok látták el ezt a tisztséget; az utolsó köztük Guti Országh János 1436-39-ben. Az utóbbi évben Albert király odaadta a várat és 145 városból, faluból és pusztából álló tartományát hűbéresének, Brankovics György szerb deszpotának, a Zsigmond király iránt tanusított hűsége és a török ellen tett szolgálatai jutalmául. Az új birtokos azonban rövid ideig örvendhetett Világosnak, már 1441-ben elvette tőle I. Ulászló, hogy Maróthy Lászlónak ajándékozza. A következő évtizedekben nyakra-főre változnak a vár urai. 1442-ben az országgyűlés Erzsébet királynéra ruházta az uradalmat, három év mulva Brankovics, aki még jogos tulajdonosnak tartotta magát, Ulászló eleste hírére Hunyadi Jánosnak adta el. Mátyás mint örökségét, Szilágyi Mihálynak adományozta, ennek halála után özvegye, Báthory Margit bírta hitbére fejében. A Báthoryak kifizették az igénylőket s megszerezték rá a királyi donációt. De nekik sem sok örömük tellett benne. 1514-ben Dózsa foglalta el s a lázadó pórok az idemenekült nemeseket szörnyű kínok közt végezték ki. Szapolyai János 1526-ban odaadta Czibak Imre váradi püspöknek; közben beleült a birtokba a sánta Báthory István özvegye, Zsófia massoviai hercegnő, ennek várnagyától csellel elfoglalta Báthory András 1532-ben. Végeláthatatlan pörök, vizsgálatok, két király, János és Ferdinánd egymással homlokegyenest ellenkező rendelkezései következnek. Hol német, hol magyar őrség szállja meg, 1566-ban éppenséggel törökök foglalják el. 1595-ben Báthory Zsigmondnak ezektől kell visszavenni, hogy tíz év mulva végleg elvesszen. Most 1615-ben a jórészt rác zsoldosokból való őrség, miután hiába kérte bérét s hiába fenyegetődzött, bosszúból a lippai basának átadta. Így lett Világos majd kilencven évre török erősség.
Ajánló:
Bohus kastélyt és Bohusné Szögyény Antónia emlékművét.
Felhasznált források
Ujj János: Emlékhelyek és emlékművek Arad megyében
Szép kirándulást és ládázást kívánunk!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönjük a helyet és a rejtést, bár (sajnos) a jelszó nem lett meg.
Sajnos az esti órákban érkeztünk, ami nehezítette a keresést, és ahogy olvastuk az előttünk járóktól, ha napsütéses idő lett volna, akkor is nehezen lehetett volna meg...
Maga a hely és a látvány csodaszép, a településre is bementünk... köszönjük, hogy a láda ide hozott bennünket.
Kérjük a fényképek alapján elfogadni a megtalálást.
Köszönet!
A korábbi logokat olvasva nem nagyon volt kedvem a tüskés bozótos várárokban a ládát keresni, így először a pótjelszóval próbálkoztam, de nem találtam meg. Ezután a láda keresése következett. Az előző logok íróival egyetértek. A szó szoros értelmében véremet áldoztam a ládáért. Hát azért ezen a terepen sok más egyéb lehetőség is lenne. Innen viszont biztosan nem tűnik el a láda, mert a kessereken kívül nem akad más bolond, aki idejön. A vár tettszett, a panoráma gyönyörű, és még egy büfé is nyitva volt. Köszi a rejtést.
A korábbi logokat olvasva készültem, hosszú nadrág, hosszú felsö, kesztyü. Nem kicsit tüntem bolondnak az egyébként meglepöen nagy tömegnek a 35 fokban a tűző napon. Sajnos 5 méter bozótharc után feladtam, a túranadrágon is átszúrt a növényzet véresre karmolva a lábam. Még egy elkeseredett kísérletet tettem a pótjelszóval, de az szinte biztos, hogy nincs a helyén.Csináltam pár fotót és szeretném kérni a találat elfogadását, köszönöm
[g:hu+ 2.10.16]
Köszönöm, megtaláltam jelszo nelkul. Oriasi dzsindzsa van, millio mas lehetoseg lett volna a rejtesre, szerintem meg kellene valtoztatni. Kerem szepen fotok alapjan az elfogadast. [Geoládák v4.4.1]
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Az adótorony alatt parkoltunk, onnan 566m volt a láda, szinte szintben. A gerincre kiérve olyan erős szél fogadott, hogy kikapta a kezemből a telefont - szerencsére elkaptam leesés előtt... Minden elismerésem azoké, akik ezt a ládát nyárom, dúsabb vegetációban keresik, mert a szúros bozótosban, még most is nehéz volt haladni, rövid nagdrágban biztos a véráldozat. A láda egyből meglett, de a rejteket szintén szúrós bokrok védik.
+Van! Köszi :) [Geoládák v3.12.10]
Aszfaltos úton szinte végig fel lehet menni a várig. Parkolás onnan kb. 5-600m-re és akkor már nem kell meredeken hegyet mászni csak átsétálni az adótoronytól.
A pótjelszót kerestük, de nem találtuk. Biztos ott van az is.
A várból lefelé jövet a láda a helyén volt a várárokban. A képek elárulják melyik szikla mögött. A terep nehézségét viszont lehetne eggyel növelni, annyi szúrós bokron kell átvergődni. A ládát is csak úgy tudtam kivenni, hogy egyik kezemmel tartottam a bozótot. Nagyon szúrós, ezért csak óvatosan!
A panoráma viszont pazar! Ki ne hagyjátok! Szinte a szemem előtt elevenedett meg mit láthattak a várból a Szabadságharc végnapjaiban, a hatalmas seregeket egymással szemben.
Kerestem sokáig a ládát is a nagyon sűrű szedresben, aztán az alternatívot a megadott koordináta és a kép alapján. Egyik se lett meg, és ment az idő, miközben a vár és a kilátás gyönyörű.
Megnéztem az oldalt, és láttam N.Zs. logját, így őt hívtam fel tanácsért és segítségért. Ők se találtak semmit, így végül a jelszót súgta meg nekem. Köszönöm!
Aradról hazafelé, az október 6-i tematikához kapcsolódóan.
Vasárnap reggeli után Gyuláról indultunk a vár felfedezésére.
Gyerekkoromban voltam itt, de nem sokra emlékszem róla. Inkább csak a szüleim emlékeznek, és hányszor kaptak frászt, mert mindenhova felmásztam.
A határon egészen komoly ellenőrzés van, mivel Románia nem tartozik a schengeni térséghez. Szerencsére sorban állni nem kellett. Az egész országban úthasználati díjat kell fizetni, ami legegyszerűbben az első falu (Varsand) Petrom kútján lehet megtenni. 14,89 RON, vagy 3 EUR. Kártyás fizetéssel 1174 Ft-ba került. Cserébe az út minősége sokkal jobb, mint itthon.
A Bohus kastély előtti parkolóban álltunk meg, és először a kastélyt jártuk körbe. A jelzésű úton folyamatos emelkedéssel jutottunk el a várig. A nagy melegben a 2,5 km, 385 méter szintemelkedéssel sokkal többnek tűnt. Az úton nem találkoztunk senkivel, azt hittük miénk lesz az egész vár, de nem. Több irányból jöttek a kirándulók, siklóernyősök. A szép, nagy romnak minden zegét-zugát bejártuk, kívül belül körbejáruk. A csücskében találtunk egy egészen friss emléktáblát "Peti Kavics emlékére Széles utat a végtelen szerpentineken 2023.07 02" felirattal. Nem találtam róla semmi információt, hogy ki lehetett.
Végül indultunk a doboz felkutatásra, majd a virtuális jelszó leolvasására, de nem találtuk meg még telefonos instrukció alapján sem. Köszönjük a segítséget.
Leérve a kastély előtti kút nagyon csábított, hogy kicsit felfrissüljünk.
A kutat 1884-ben építtette a 91 éves Bohusné Szögyény Antónia a közjó érdekében.
Többen várakoztak rengeteg kannával vízért, de egy házaspár "kiharcolta" nekünk az elsőbbséget. Életmentő volt.
hosszú keresés után sem találtam meg. ott voltam, megpróbáltam. sajnos nem volt a garmin nálam, ott álltam, de ott nem volt, így a telóval pontatlan a koordináta. [Geoládák v3.12.10]