Megye/ország: Békés
Elhelyezés időpontja: 2008.05.12 00:00
Megjelenés időpontja: 2008.05.16 00:06
Utolsó lényeges változás: 2010.03.07 16:58
Utolsó változás: 2020.04.05 16:38
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Szőke-Kiss
Ládagazda: Szoke-Kiss Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 600 m
Megtalálások száma: 261, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A rejtekhely Kötágyán határában, az Öko-park mögötti erdős részben található a csatorna partján (18X18X6 cm-es doboz). A nap 24 órájában kereshető. Lehetőleg ne rövidnadrágban :) Esős időben a terep 4-es nehézségű!
A javasolt parkolóból indulva vagytok a jó oldalon :)
A ládába TravelBug NEM helyezhető
A kialakított fásított területnek, a Gyepes éren 2002-ben létrehozott Öko-tóval egységes szellemben az a küldetése, hogy koncentráltan bemutassa a Körös-vidéken megtalálható földrajzi és tájképi értékeket, az erre a vidékre jellemző természetes életközösségeket, valamint az itt élő emberek több évszázados folyóvölgyi környezetkultúráját.
A terület természetes, víz- és szélhordta magaslatként emelkedik a Gyepes ér fölé, amelyen "kunhalomszerű" földépítmény épült. A halom emlékezteti a látogatót arra is, hogy ez a terület egy ősi temető volt. A halom nem csak természeti és kultikus hely volt az ősi alföldi kultúráknál, hanem őrhely is. Innen lehetett szemügyre venni a vidéket. Ennek megfelelően innen lehet átfogó képet alkotni az ÖKO jelzővel ellátott környezetépítési munkák eredményeiről is, amely látvány szimbolizálja az alföldi emberek sokirányú műveltségét, messzire tekintő gondolkodásmódját. Kitekintést kapunk a Megvalósított öko-tó felületére, az elnyúlt Gyepes mederre, a Gyepesnek a települést körbeölelő vonalára.
Tiszta időben a látóhatárt keleti irányban a Béli hegység vonulata határolja, amely mögött a Bihari hegység jelenik meg, abból is kiemelkedik a tekintélyt parancsoló 1849 m-es csúcsával a Nagy-Bihar. A kilátást fokozza az az élmény, hogy dél-délkeleti irányban megjelennek a Zárándi hegység vonulatai és északkeleti irányban a Királyerdő lankái.
A park nyugati része elsősorban a tájjellegű kopjafáknak biztosít elhelyezési lehetőséget. Itt a park növényzete az alföldi folyókat követő rendkívül gazdag természetes növénytársulásokat idézi; a lágy lombos ligetektől egészen a pusztai tölgyesekig.
A park keleti részén és a halom keleti oldalán lehet megismerni a Körös-völgyben használatos temetkezési jeleket. Az itt bemutatott kopjafák díszítő elemei és szimbolikája kapcsolatot teremt a Belényesi medence és az alsó Körös-völgy magyarsága között.
A park déli, figurális részlete, az ősi totemisztikus világra emlékeztet. Az itt növekedő szabad állású tölgyek "világfa"-ként fognak magasodni a gyepes ér partján. Éppúgy ősi kultikus helyként lehet ezeket felfogni, mint a figurákat megjelenítő kopjafákat, vagy a halom tetején levő jurtaszerű építményt.
A park és a gyűjtemény megvalósításával megmaradt és tovább élhet a természet és az épített környezet harmóniája, szellemi kísérletező kedvet kínálva mindenkinek.
Ez az oldal nem jöhetett volna létre, a Körösök Völgye Turista Egyesület segítsége nélkül! Külön köszönet érte Vidovenyecz Zsoltnak!
A láda többszöri eltulajdonítása, valamint a környezet folyamatos változása miatt került ilyen távolra az Öko parktól. Aki a 2-4 nehézségű terepet nem vállalja, inkább ne keresse!!!
Kullancs veszély:
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A kötegyáni vasútállomástól jöttem bringával. Ahogy előttem sokan megírták, a rejtés indokolatlanul messze van a látnivalótól. Ami még nagyobb baj, hogy nincs ösvény. Sajnos sok búzaszálat le kellett taposnom mire eljutottam a ládához.
Viszont nyugat felől könnyebb a ládához eljutni, mert arra mentem tovább Sarkadra és meglepően jó minőségű volt a földút.
Természetesen úgy van értelme elindulni, ha 2-3 napig " jólesik"!
Jelen esetemben is így történt, volt egy kis dagonyázás a csatorna partján!🙃
A lényeg, hogy meglett, köszönet a korrekt rejtésért!😇 [Geoládák v4.5.8]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.8]
Sajnos a láda elég messze esik a bemutatandó területről, és a kis patak túlsó oldalán van. Ez kicsit indokolatlannak hat, de persze így lopásbiztosabb. A park bizonyos elemei elég viseletesek már, amiért kár :/ Köszi a lehetőséget.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Mi a "nem jó" oldalról közelítettük meg, de szerencsére a csatorna ki volt száradva, így könnyen átkeltünk rajra és a láda is gyorsan meglett. [Geoládák v4.5.0]
Megtaláltam. Köszönöm! Békéscsaba, Gyula környéki 4 napos kerékpáros túra közben. Sajnos a kerékpárt félúton ott kellett hagyni, mert gyalog is alig lehet megközelíteni. Derékig érő búzamezőn, csalánon és susnyáson kellett utat törni több száz méteren át. A hely egyébként érdekes, de nem értem, miért ilyen messzire került a láda.
Utána fél óra kényszerpihenő következett, mert a zoknink, cipőnk tele volt toklásszal és egyéb szúrós növénnyel (lásd képek)
Lehet, hogy télen jól megközelíthető, de nyáron csak a legelszántabbak induljanak a keresésére.
Átírtam a logom szövegét, de sajnos a weboldal nem mentette el. Úgyhogy most újra írom. Ha valaki arra buzdít, hogy fogjam magam és menjek Kötegyánba, megkérdem: Minek? Most, hogy megjártam úgy vagyok vele, hogy párszor vissza akarok menni, mert olyan szép. Van egy tavacska sok náddal éneklő békákkal, a szántóföldön most búzát termesztettek, aminek az időjárás is nagyon kedvez. Gyönyörű fotók születtek és a kopjafák sokasága is remek látvány volt. A naplemente a kis pavilonból (jurtából) eszméletlen látvány volt, a domb tetejéről jó belátható és még a román hegyek körvonalait is meg tudtuk figyelni belőle. A ládát megint egy másik irányból akartuk megközelíteni, mint ahonnan kellett volna, de aztán megfordoltunk és bementünk a temetőhöz és onnan indultunk neki. Még jó, mert az Gyepes ér nem volt kiszáradva, tehát ha a másik irányból megyünk, át kellett volna vágnunk a vízen is. A gps koordinátákat a parkolókról sose használjuk mert mindig csak úgy beülünk a kocsiba aztán lesz, ami lesz. Most is lett ami lett. Sajnos az allergiám megint kiütközött, hazafelé eléggé elkezdtem fulladni és nem volt kéznél a ventolin se. Mire hazaértünk nagyjából elmúlt, de a porallergia a legrosszabb én mondom nektek. Egész évben kínoz, ha rájön az emberre. Kullancsot kivételesen nem szedtem össze, pedig ¾-es szárú nadrágban voltam és át kellett vágni a térdig érő füvön. Köszönjük a rejtést, megint egy tök jó helyet fedeztünk fel Békés megyében. 3 órát mászkáltunk, de csak 2 km volt a Strava szerint. bt75hu és Noreen [Geoládák v3.12.10]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (261 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.