Nyirádról a piros kereszt, majd a piros sáv, utána pedig piros barlang jelzésen lehet megközelíteni. A 16x12x6 cm-es, 0,68 l-es átlátszó konyhai műanyag dobozt a barlang melletti fa gyökerei alatt találod. Gondosan álcázd!
A ládába TravelBug helyezhető.
A láda része a Bakonyi Barlangolások GCCAVE névre hallgató 22 megtalálandó rejtést magában foglaló ládasorozatnak!
Megközelítés
A túra ajánlott kiindulási pontja Nyirád község. Ajánlott parkoló a SPAR Marketnél N 47° 0,302' E 17° 27,277' 190 m [GCBB+1parkolo] A község központjából indul a Piros kereszt turistajelzés Tapolca irányába közúton. Mintegy 2000 méter megtétele után a jelzés letér a főútról és megérkezünk túránk valódi gyalogos kiindulópontjához. Itt is lehet parkolni a bekötőút mellett a sorompó előtt. Tovább gépjárművel tilos menni! N 46° 59,168' E 17° 27,378' 193 m [GCBB+2parkolo]
Utunkat elméletileg a piros sáv turistajelzésen folytathatjuk, de az sajnos a képen is jelzett helyen le van zárva! Jobban járunk ha a kék nyíllal jelzett útvonalon haladunk! Szebb is az erdő és nem kell a süppedős homokban gyalogolnunk.
Mintegy 1800 méter megtétele után megérkezünk a Zsivány-völgybe, ahol egy hangulatos réten letérünk balra a Piros barlang jelzés irányába. N 46° 58,791' E 17° 28,634' 283 m [GCBB+Kereszteződés]A barlang tehát a Zsivány-völgy oldalvölgyében nyílik. Pár száz méter után a jelzés jobb oldalra felkapaszkodik egy sziklaformációhoz, amelyben nyílik maga a barlang. Az ösvény eléggé meredek, de nem hosszú, mintegy 9-10 méter szintkülönbséget kell legyőzni. A barlang megtekintéséhez elemlámpa javasolt. Ha logoltunk, engedjünk a csábításnak és folytassuk a túránk tovább a Zsivány-völgyben. A turistaút felvezet az Agár-tető 511 méteres csúcsára is, bár kilátás róla nem ígérkezik. Az Ember-kő érintésével egészen Sáskáig túrázhatunk.
Benárd-barlang
Nevét az egykori terület birtokosa után kapta Vitéz dr. Benárd Ágostról, a trianoni békeszerződés egyik aláírója az első világháborúban vesztes Magyar Királyság képviselőjeként. A barlang 15 méter hosszú és négy méter magas, egy méter mély. Nyílása 9 m-rel a völgy talpa felett van, egy néhány méter magas, 15 m széles sziklakibúvás alján. Felső triász fődolomitban keletkezett. Leél-Őssy Sándor leírása szerint tektonikus hasadék mentén a fődolomit aprózódása következtében alakult ki. Denevérek is megpihennek járataiban. Utcai ruhában járható, bejárásához világítóeszköz ajánlott. Néhány denevér nappali pihenőhelynek használja, ezért előfordulhat, hogy összefutunk velük. Semmilyen körülmények között ne zavarjuk őket. Megijedni nem kell tőlük, a hajba kapaszkodó denevér csak városi legenda. Szinonimái: Zsivány-lik és Sobri Jóska búvóhelye. Barlangkataszteri száma: 4430-14. N 46° 58,766' E 17° 28,744' 300 m [GCBB+Benárd-barlang]
Hazánkban valamennyi barlang ex-lege védett. Ezt azt jelenti, hogy megismerésének pillanatától kezdve óvja a törvény hatalma, és nem szükséges külön védetté nyilvánítási eljárás. Az egyszerű védettségen túl a jelentősebb barlangok megkülönböztetetten védett, a legkülönlegesebbek és legféltettebbek pedig fokozottan védett címet is kaphatnak.
Vitéz dr. Benárd Ágost
Édesapja, Benárd Lajos miniszteri tanácsos volt, aki 1877. július 22-én I. Ferenc József magyar királytól "szilvágyi" előnévvel magyar nemességet és címeradományt kapott. Ágost a piaristáknál tanult, majd az orvosi diploma megszerzése után belgyógyász és sebészgyakornok volt. Az első világháború kitörésekor bevonult és összesen ötven hónapot töltött harctéren, mint hadiorvos. A háború végén már a győztes őszirózsás forradalom ellen fegyveres szervezkedésbe kezdett, egyúttal pedig bekapcsolódott a különböző jobboldali politikai mozgalmak életébe is. Amikor Károlyit a kommunisták megbuktatták és kikiáltották a Magyarországi Tanácsköztársaságot, Benárdot már másnap elfogták és halálra ítélték. A végrehajtás elől sikerült megszöknie és Bécsben csatlakozott a helyi magyar ellenforradalmi erőkhöz, ugyanakkor Ausztriában is fegyveres szervezkedésbe kezdett az ottani kommunisták ellen, sikerrel. Szociális érzéke hamar kitűnt; miközben az I. kerületi Munkásbiztosító Pénztár főorvosa lett, Kelenföldön és Lágymányoson is ingyenes betegellátást biztosított a szegényeknek. Tagja lett a budai keresztényszocialista mozgalomnak, s így a Tanácsköztársaság bukása után kinevezték a Munkásbiztosító Pénztár igazgatójának, majd a Huszár-kormány megalakulásakor a népjóléti és munkaügyi minisztérium adminisztratív államtitkára lett; a Simonyi-Semadam-kormányban és Teleki Pál első kormányában is ugyanezen terület miniszterévé nevezték ki. Legjelentősebb politikai tette a trianoni békeszerződés aláírása volt a kormány képviseletében Magyarország részéről 1920. június 4-én Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ és államtitkár kíséretében. A tiltakozás és ellenállás gesztusaként állva írta alá a dokumentumot. A békeszerződés aláírása után tagja maradt a Teleki-kabinetnek egészen annak bukásáig.
Nyírád
A Dunántúl középső részén, a Bakony hegység délnyugati lábánál, Veszprém megye déli részén található. Ajka - Tapolca - Devecser - Sümeg városok által határolt terület középpontjában fekszik, mind a négy várostól kb. 15 km-nyi távolságra. Az 50-es évek első felében - a bauxitbánya vezetésének Nyirádra településével erőteljesen fejlődésnek indult a község. A település dinamikus fejlődésének időszaka 1953-tól az 1970-es évek elejéig tartott. A település lélekszáma a 60-as években tetőzött, amikor megközelítette a 2500 főt. A bauxitbányászat a 90-es évek közepén teljes egészében befejeződött, s e tény fokozottan sújtotta a lakosságot. (Forrás:Nyirád község honlapja)
Kellemes kikapcsolódást, jó szórakozást kívánok! :)
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A mai geo-túra fő célja ... az utolsó bakonyi barlang-láda GCCAVE megtalálásához. Jól elbújt a láda, kapott egy zárókövet, hátha így könnyebb lesz megtalálni ... A záróláda majd a következő túrán. :)
Megtaláltam Márkkal.
Szép télies, kissé fagyos időben, Nem volt sár, csak némi hódara és befagyott pocsolyák. Az autót a sorompónál hagytuk. Egész úton csak egy őzzel találkoztunk. Ilyenkor is nagyon szép az erdő.
Köszönjük a rejtést. A doboz könnyen meglett.
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.0]
Az előző havi Agár-tető környéki kalandozásokba már nem fért bele. Akkor még pólóban is izzadva bicikliztem, most viszont már kabátban is fázva gyalogoltam be a látványos sziklaképződményhez. Tetszett!
Innen még átmentem a múltkor szintén kimaradt ódörögdi romtemplomhoz is.
Biciklizős, biciklitolós körút a fennsíkon, nemzeti ünnepen, nagy szélben. 4 láda, ~25 km 750 méter szinttel.
A megnéztem a parkolótól induló lezárt / le nem zárt piros jelzést. Nincs az lezárva, egykor nyitható, ma már inkább csak összedőlt kapu, jól felfestett jelzés, én csak azért nem a piroson mentem, mert eléggé füves, nem biciklisbarát, az ajánlott elkerülő viszont jól biciklizhető. A barlang nem túl grandiózus, inkább csak üreg, de egyszer megnéztem. A láda jó állapotban van, kapott pár ajándékot. A teljes barlang sorozatból még kettő hiányzik, de idén - szerintem - befejezem.
Némi keresgélés után meglett. Elég sok a darázs. A barlangban találkoztunk pelével, denevérrel, majd egy nagyra nőtt erdei sikló kergette ki a csapatot.
Sáskáról gyalogosan, gyermekkel Ember kő-Kolostorrom-Agár-tető-Bénárd barlang, majd az egykori gyakorlótéren keresztül vissza. Jakab forrás csordogál, Csepegő nem csepeg. 16 km lett a kitérőkkel.