Megye/ország: Győr-Moson-Sopron
Elhelyezés időpontja: 2008.05.30 13:00
Megjelenés időpontja: 2008.05.30 13:01
Utolsó lényeges változás: 2022.05.16 16:19
Utolsó változás: 2025.03.13 10:13
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: Klubb Lövő (Gábor és Csabi)
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 800 m
Megtalálások száma: 318 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Nemeskéren 3 állomásos multi:
1. a templom torony felőli bejáratához vezető kerítéskaputól jobbra található függőleges kerítéselemek száma. (páros számnak kell lenni!)
2. a templom sekrestye felőli hátsó falán található feliratban lévő római számok (nagybetűsek) összege arab számokkal. (22 a jó megoldás, lszi írd be a logba, ha a helyszínen valóban kiszámolható)
3. az útról jobbra letérve egy fa tövében egy kb. 15 cm átmérőjű konyhai tárolóedény.
Ez egy örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
BEVEZETÉS
Nemeskér a Kisalföld nyugati peremén fekvő község, népessége kb. 230 fő. A Sopront a Balatonnal összekötő 84-es főúttól 1 km-es bekötő útvonalon, illetve a Sopron-Szombathely vasútvonalon lévő megállóhelyről érhető el.
Keletkezését a honfoglaló 9 magyar törzs egyikének, a Kér nemzetségnek, köszönheti. A falut először egy 1237-es említik meg Quer néven, a Nemeskér név 1465-ben jelent meg először. A török dúlás a település teljes pusztulását okozta 1529-1532 között. 1651-től 1786-ig Nemeskér volt Sopron vármegye székhelye. Az 1681-es országgyűlésen artikuláris hellyé nyilvánították. 1777-ben leégett a nagyhírű iskola, sőt 1858-ban akkora tűzeset volt, hogy a falu háromnegyede leégett. II. József türelmi rendelete révén minden felekezet szabad vallásgyakorlatot nyert, így az artikuláris idők befejeződtek. A vármegye is visszaköltözött Sopronba. Az 1848-as időszak hatalmas áldozatot követelt a falutól, szörnyű járványok pusztítottak, amelyek tömegesen vitték el az embereket. A kapitalizmus korában az egykori nemesi falu fokozatosan a kisiparosok községévé válik, a parasztgazdaságok főleg az állattartásra tértek át. 1930-ban a 620 lakosú településen 42 iparos működik. Az ezredforduló után körjegyzőséget alkot Lövővel, illetve Völcsejjel.
MULTILÁDA PONTJAI
1. Evangélikus templom
A jelszó első része: N 47° 29,042' E 16° 48,165' 180 m [GCNKER-1] a templom torony felőli bejáratához vezető kerítéskaputól jobbra található függőleges kerítéselemek száma. (páros számnak kell lenni)
1732-ben hat hónap alatt építették fel a magtár formájú, téglalap alakú, szentély és - akkor még - torony nélküli templomot. A tornyot 1766-ban építették hozzá Mária Terézia külön engedélyével. Kívülről egyszerű, szürke és rideg, belépve azonban változik a kép. Gerendás mennyezet borul a hat-hat oszlop tartotta, két oldalon végigfutó mellvédre, amelyek Magyarország legkorábbi és legértékesebb szószékoltáráig vezetik a szemlélőt. A oltárkép az Utolsó vacsorát ábrázolja, az orgona a XVII., a csillárok a XVIII. századból származnak.
A templom kulcsát a 19-es számú házból lehet elkérni.
2. Katolikus templom
A jelszó második része: N 47° 28,985' E 16° 48,210' 180 m [GCNKER-2] a templom sekrestye felőli hátsó falán található feliratban lévő római számok (nagybetűsek) összege arab számokkal. (ládaellenőrzésig megadom az itteni jelszó-részletet: "22")
A falu határában egy kolostor állt, melynek köveit a horpácsi templom építéséhez akarták szállítani, a legenda szerint azonban az egyik kőhordó szekér útközben megsüllyedt, és ezen a helyen építették fel a Szent Mihálynak szentelt kápolnát. A templom a reformációkor az evangélikusok kezére került kisebb megszakításokkal egészen 1732-ig, míg fel nem épült az evangélikusok saját temploma. 1739-ben kibővítették és Szent Lászlónak szentelték. A vármegyeháza felépítéséig többször adott helyet megyegyűléseknek.
A templom kulcsát az 51-es számú házból lehet elkérni.
3. A láda
A katolikus templomtól továbbhaladva a park mellett a kovácsműhelyhez jutunk N 47° 29,030' E 16° 48,380' 180 m [GCNKER+kovácsműhely], amely a szomszéd házhoz (91.) tartozik, ha körül akarunk nézni, akkor itt érdeklődjünk.
A jelszó harmadik részlete a ládában van, amelyet a műhely után balra letérve az út mentén találhatunk meg N 47° 29,145' E 16° 48,541' 184 m [GCNKER-3] az útról jobbra letérve egy fa tövében. A láda egy kb. 15 cm átmérőjű konyhai tárolóedény. Az első megtaláló jutalma egy speciális ajándék. ;)
Ha végigsétálunk a falun, akkor láthatjuk, hogy az egész falu Fő utca, a szájhagyomány azonban megkülönbözteti a kanyargós utcarészeket, pl.: Göcsej, Család, Vihar, Szöglet, Sáros.
Forrás:
Pál Zsuzsanna: Nemeskér története, Sopron, 1999.
Kellemes időtöltést kívánunk ebben a kicsi, de történelmileg gazdag faluban!
Klubb Lövő''
Ládatörténet
2020.12.28. A láda több mint négy hónapja beteg volt, a ládagazda már nem aktív (vagy nem látszik javítási szándék), a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(kectam)]
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Sajnos a végládához csak 50 méterre jutottam közel, mert pont ott voltak tehenek meg pár kutya, így inkább a rejtő segítségét kértem a jelszó végével, és segített. köszönöm. [Geoládák v4.5.0]
Ellával kettesben , közös Ausztriai kirándulásunk alkalmával hazafelé , miután a kocsink bedöglött és majdnem kigyulladt... Míg vártuk az automentőt, eljöttünk bringával kincset keresni... :-)
5. ládika ...
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.4.0] [Geoládák v4.4.0]
Fertőszentmiklós- Filez (Füles) - Csepreg - Lövő - Fertőszentmiklós
e-MTB találat, 101 km
A két templom érdekes látnivaló lenne, de a láda helye tipikus kényszer rejtés, egy sáros földút mellett levő bozót.
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést!
Bővebb log és képek otthonról. [Geoládák v4.2.0]
--------------
Sajnos - de már megszokottá vált - egyik templomba sem jutottunk be.
Az első jelszórészlet megtévesztő, mivel páratlan a függőleges kerítéslécek száma. A jeszórészlet eggyel kevesebb, mint amennyit számolsz és így már páros számot kapsz.
A második jelszórészlet meg van adva, pedig simán megfejthető a helyszínen is.
A doboz rendben, száraz, a füzet új, néhány bejegyzés van csak.