A gc.com játék keretében valaki jelezte, hogy a napló betelt. Kérlek, ha keresed ezt a ládát, lehetőség szerint pótold. Előre is köszönöm. Zala-szigeti ezeréves templomrom
A láda (mérete 8 cm* 15 cm* 8 cm) a rom falának téglával álcázott nyílású, kevéssel fejmagasság feletti üregében várja a Megtalálókat a kustányi falurészétől délre (Kehidakustány község). Falramászás nem szükséges, kérlek hogy nagyon vigyázz a romokra! A ládába utazó ügynök, vándorbogár, geoérme helyezhető. Ha még nem tudod, hogy ezek micsodák, feltétlenül olvasd el ezt a leírást!
Néhány szó Kustány történetéről
A kelták, majd a rómaiak és avarok után honfoglaló őseink telepedtek meg a vidéken; egy 1009-ben kelt egyházi oklevél említi Kolon megyét, amely akkor egész Somogyot és Zalát, délebbre Szlavónia egy részét is magába foglalta. Ez a vidék Koppány nemzetségéhez tartozott, majd Koppány bukása után (997.) királyi birtok lett. A török megszállást Kustány a somogyi várak védvonala mögött, a kehidai erőd védelmében 1588-ig viszonylagos biztonságban vészelte át. Az ekkor elpusztult falu viszonylag hamar, az 1600-as évek elején visszatelepült, és lassú fejlődésnek indult. Ekkoriban Boldogasszony Kustánya néven emlegetik a Szigeten lévő, Angyalos Boldogasszonynak szentelt templom és egyházi központ után.
A Zala-szigeti templomrom a község külterületén, vadregényes környezetben egyre nehezebben viseli az idők járását.
Ezeréves története alapján töredékeiben is megigéző az évszázados nemtörődömség miatt mára lesújtó állapotba jutott rom. Ma már csak az oromfal alsó része áll, emlékeztetve az eltelt évszázadokra.
Legkorábbi oklevelünk, amely hivatkozik rá, 1256-ban kelt, de minden valószínűség szerint ekkor már több mint kétszáz éves volt ez a téglatemplom. Ebben az esertben római stílusban kellett épülnie, amit valószínűsít, hogy 1019-ben már egyházi levelezések említik az Alsó-kustányi búcsút, amely ehhez a templomhoz köthető. Szent István korában itt már működött egy remeteség. Építészetileg nem maradt látható bizonyítéka a 11. századi eredetnek, mivel a napjainkra megmaradt romok már csak kora gótikus (13. századi) részleteket őriztek meg. Ennek a korai századokban történt többszöri átépítés lehet az oka.
A templomot a török idők pusztítása után egyszer még felújították, ennek emlékét őrzik a töredékesen mutatkozó barokk részletek. A végleges romlás a 19. században következett be.
A templomhoz csatlakozó kolostor épületeinek mára nincs nyoma, de az bizonyos, hogy a középkorban a templomot és egyházi épületeket egy köréje épített mocsárvár védte: az 1863-as régészeti leírás során még egy álló bástyát mértek fel. Sajnos később a Zala szabályozásakor a környező épület- és vármaradványok anyagának döntő részét a töltésekbe beépítették.
Az egyhajós, kis méretű templom falainak alapvonala ma még a földön jól kivehető a téglamaradványok alapján, és az elülső oromfal a toronnyal sokáig kiállta a romboló erőket. A legnagyobb pusztítást 1962-ben egy tavaszi vihar tette benne, ennek során az akkor még álló torony kettéhasadt, és leomlott. A széjjel heverő téglák még emlékeztetnek erre az időre; sajnos az eltelt több mint négy évtizedben semmi nem történt a páratlan művelődéstörténeti emlék megmentése érdekében.
A Zala megyei hírlap 2007-ben adott hírt arról, hogy tárgyalások kezdődtek az esetleges rekonstrukcióról, amely után a templom újra zarándokok búcsújárásának színhelye lehetne - de legalább a részleges felújítás és állagmegóvás is alapot adna a bizakodásra, hogy a remélt boldogabb időkben, amikor már jutnak erre is anyagiak, újra régi formájában fogadhassa a látogatókat.
A környéken található gyönyörű korhű rekonstrukciókat látva (kehidai temetőkápolna, kallósdi kerektemplom), a bizakodás talán nem alaptalan.
A munkálatok megkezdése azzal járna, hogy a geoládát át kell helyeznem, de ezt nagy-nagy örömmel vállalnám. A rom megközelítése
A Kustány és Kehida falurészeket összekötő országúton (Malom u.) keresd a kihelyezett "Romtemplom" táblák jelölte útvonalat a N 46° 50,248' E 17° 6,829' 120 m [GCKHKN+elágazás] pontnál. A mellékutca végén átkelsz a régi kőhídon, elhaladsz a sportpálya mellett, majd a Zala folyását követő erdősávba kanyarodik az elég jól karbantartott és kitáblázott mezei út. A templom közvetlen közelében állhatsz le autóval, de itt nagyon szűkös a hely: N 46° 49,299' E 17° 6,697' 120 m [GCKHKN+1.parkoló]. Itt már nagyon közel van az emlékhely, ahol egy szerény kivitelű pihenőhelyet is találsz.
Ilyen még nem volt...Kerestem a helyet, ahol érdekes a rejtés, és a műemlék állagát sem veszélyezteti. Odanyúlok, ott egy láda! Benne több hónapos logfüzet, két véletlen megtalálással. Konzultáltam az illetékesekkel, és kiderült, hogy kísérletet sem tett a rejtő a közzétételre. Ezért most találsz a romnál egy csavaros fedelű flakont is, amely a régi rejtőé. Az új fedeles doboz tartalmazza az élő logfüzetet és jelszót. Kérlek, a régit se dobjátok el. Várnám a régi rejtő jelentkezését E-mailben. 2010.10.12-i bejegyzés: látom, a jobb minőségű fedeles doboz eltűnt...de a régi szerencsére nem kellett senkinek.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Újabb láda a virtuális tarsolyban.
A "ládika" teteje hiányzik, többi részén több helyen lyukas, megérne egy karbantartást.
Cseles rejtés. Ha nem vagy elég magas, akkor légy kreatív! Megoldottam. Romantikus környezetben kellemes pihenőhely is egyben a túrázók számára.
Köszönöm a lehetőséget.
Mai sokadik elkavarás...már meg se lepődtünk. Malom utca kipipálva (biztosra mentünk az előzőek miatt), sportpálya ok, aztán ott egy jelzés, hogy forduljunk jobbra. Út a mezőn alig-alig látszott, mire kimondtam állj, már elsüllyedtünk. Ha egy fiatal pár nem követi ugyanazt a táblát, akkor még mindig ott hintáznánk egyre mélyebbre ásva a kereket. Szegény autó megérdemli a tiszteletbeli terepjáró címet. Majdnem feladtuk a mocsaras rész miatt, ebédeltünk egyet az ijedtségre, aztán mivel a fiatalok nem jöttek vissza, hát mi is nekibátorodtunk. Alig indultunk el, három őz robogott el előttünk. A Zala folyó mellett már jó volt az út, az árokba nem csúsztam bele, és utána akkora hóvirágmezőt láttunk, amit még soha életemben! A templomnál jött a felfedezés, jé ide kocsival is el lehet jutni...visszafelé mi is a jó úton gyalogoltunk. Kalandosra sikeredett ez a találat is.