WAP ON
Borostyános téglafal tövénél rejtőzik a 10*15 cm méretű hengeres geoláda.
WAP OFF
Bevezető
Zala legészakibb, Vassal és Veszprémmel szomszédos részére, a Nyugat-Dunántúl nagy románkori monostorainál szerényebb megjelenésű, ám mégis impozáns 13. századi műemlékhez hívlak ezzel a rejtéssel.
A magyar romanikáról
Hazánk középkori történelmével kapcsolatosan a szó hagyományos értelmében vett építészetről azután beszélhetünk, hogy a megtelepült és berendezkedett magyar törzsek fokozatosan prefeudális-feudális államalakulattá szerveződtek és az állandó szálláshelyeken, központokban reprezentatív kőépületeket emeltek. Az itt talált római romok mintaként és néha alapként szolgáltak az új építkezések során, sőt, gyakran azok helyét eleve meghatározták.
Szent István korában a királyi és püspöki központokban székesegyházak épültek (Esztergom, Eger, Kalocsa, Győr, Pécs, Székesfehérvár) és létrejöttek az első királyi alapítású bencés apátságok (Pannonhalma, Pécsvárad).
A 12. század második felében újabb lendületet kapott az egyházi építészet: a francia eredetű szerzetesrendek (premontreiek, ciszterciek) elterjedése már a korai gótika szárnypróbálgatásait hozta magával.
A 13. század első felében a központi hatalom meggyengül és a nemzetségek erősödnek meg - így az építészetben is egy-egy nemzetség birtokközpontjában születtek a legjelentősebb alkotások. A stílust illetően érdekes kettősség jellemező erre az időszakra. Még él a hagyományos, Pécs-típusú alaprajz és épületszobrászat, melynek csúcsa a jáki bencés apátság. Ugyanakkor kezdenek teret nyerni a korai gótika szerkezeti, formai vívmányai is. Ennek (a zsámbéki mellett) a legszebb példája Türje.
A türjei prépostsági templom
A Türje nemzetség alapította a premontreiek számára a monostort 1230 körül. A háromhajós, három boltszakaszos épületet félköríves szentélyek zárták, az oldalhajók rövidebbek voltak. A 18. században ezeket egyenes záródásúvá alakították, a hajót barokk stílusú boltozattal fedték. A kissé megemelt szentély egyetlen csúcsíves keresztboltozata viszont eredeti formájában látható, ugyanígy megmaradtak a nyolcszögű faragott fejezetű pillérek, a déli mellékhajó falában található 1478-as kő szentségház, és az ugyanekkori kovácsoltvas ajtó.
A tégla épület homlokzatát két saroktorony fogja közre a nemzetségi monostoroknak megfelelően, ezeken négy-négy fiatorony. Sisakjukat Lux Kálmán emeltette az 1920-21. évi renoválás alkalmával. A barokk főkapu felett rózsaablak bocsátja be a fényt a négyszögű pilléreken nyugvó kórusra.
Az Angyali üdvözletet ábrázoló főoltárképet és a mellette levő két üvegablakon ábrázolt főpapot egy felirat szerint Dorffmeister István készítette 1763-ban. Ugyancsak rá gondolhatunk az északi mellékhajóhoz a 18. században csatolt Szent Anna-kápolna freskóinak ismeretlen alkotóját kutatva. Itt az Anna-freskó fölött a kupolás mennyezeten a Hit, Remény, Szeretet allegorikus alakjai és az evangélisták szerepelnek. A szentély boltozatára Jézus születéséből és gyermekségéből vett jeleneteket Dorffmeister.
A románkori templom az elmúlt évtizedben különleges fölfedezés színhelye lett. "Szent László legenda" freskót találtak a templom északi falán. A mostani Magyarországon csak néhány helyen volt ismert eddig: Tereske, Ócsa, Vizsoly templomában és két Felső-Tisza vidéki templomban.
Megközelítés
Ha belülről is meg szeretnéd tekinteni a templomot, akkor előzetes egyezetetésre lesz szükség: Ágh Lászlóné +36303335570.
Ládatörténet
2019.04.11 A minap a területen óriási léptékű munkálatok kezdődtek, így a helyszín nem látogatható. A szomszédban lakó Tóth Sándor játékostársam a ládát magához vette és őrzi a helyzet rendeződéséig. Egyelőre megszűntre állítom az oldalon.
2018.01.11 Ismét a nevemre került a láda. Köszönöm szépen az újrarejtést!
2018.01.09 18:10
heyjoe barátomra bíztam a ládát, akik hamarosan meggyógyítja. Előre is köszönöm a segítséget!
2018.01.09 11:36 V_Gabor, mint LogBíró a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állította.
2014.07.03 Vucsi átadja nekem a ládát.
2009-2010. körül Az eltűnt láda virtuálissá változik.
2008.12.03 8:40 A geoláda megjelenik a geocaching.hu-n.
2008.10.28 Eddig nem sikerült telepíteni a ládát, így a tervet átadom
Vucsinak.
2008.06.15 A láda megkapja a moderátori jóváhagyást, +5/-1 arányban.
2008.06.13 Előzetes tervként mutatom be a helyszínt a moderátoroknak.
2008.05.17 14:20 Műemlékvadászat közben keressük fel a templomot
schwEsterrel.
Forrás
Wikipédia
Architectura Hungariae
Az építészeti kultúra Magyarországon'
Sikeres kincskeresést!