18X18X7cm-es geoládát keress, kb 2 m. magasságban. Mivel a rejtekhely a Hármas-Körös árterében helyezkedik el, csak akkor kereshető, ha a Körös nem lép ki a medréből. Megközelíthető Köröstarcsa (kb. 6,5 km) vagy Gyomaendrőd (kb. 11 km) felől a bal oldali gáton haladva gyalog, vagy kerékpárral. Gépjárművel ugyanis csak engedéllyel lehet bemenni. A gáttól kb. 60 m. dzsumbujra készülj, millió szúnyoggal! A ládába TravelBug helyezhető.
2008.03.21.-én eseményszámba menő fatalálat történt: Egy nemzeti parkos munkatárs - Őze Péter - adott hírt egy rekordméretű fekete nyárról a Hármas-Körös árterén, Köröstarcsa közelében! Minimális törzskörmérete 1010 cm. Ott a helye Magyarország első három legnagyobb fája között!
Nem egyértelmű ugyanis annak eldöntése, melyik fa a legnagyobb az országban. Egyértelmű válasz erre ugyanis nincs. Ötvöskónyi hársfája 1038 cm körméretű volt 2003-ban, de a törzs egy üres palást, kerülete is hiányos. A süttői fehér nyár 1013 cm kerületű többtörzsű, akárcsak a köröstarcsai. Az ép, egybe törzsű fák között egy Barcs melletti, 2005-ben kereken 1000 cm-es fekete nyárfa a legnagyobb.
Békés megyében azonban vitathatatlanul a most megtalált fa kerülete a leg méretesebb, de több törzsű voltára való tekintettel messze nem a legöregebb. (Ezt a pálmát valószínűleg a gyulai várfürdő területén található 728 cm-es Platánfa vinné el.)
Az sem mindegy, hogyan mérjük egy fa "nagyságát". Hagyományosan a törzskörméretet mellmagasságban szokták mérni. Precízebb erdőmérnökök 130 cm talajszint feletti magasságnál mérnek. Ennyi azonban nem elég. Vannak felfelé szélesedő törzsek, talaj közelben szétágazók, dudorosak, karéjosak, előfordulnak mellmagasságban kikönyökölő oldalágak. Hogyan lehet így összehasonlításokat tenni? A megoldás: a talaj szintje és 130 cm magasság között mérjük a lehető legkisebb körméretet; a mérőszalagot úgy kell felfektetni, hogy a lehető legkisebbet mutassa!
Fontos még eldönteni, hogy a mérendő fa egy fa-e, vagy több fa? Sok fa talaj közelben szétágazik, esetleg több törzsből nőtt össze. Akkor tekinthető egy fának, ha az elágazás 130 cm fölött kezdődött.
Szakirodalom: Posfai György www.dendromania.hu
Kullancs veszély:
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Ez lett végül a 700. találatom. :)
Odafele Csárdaszállás felől mentünk, mivel a ládától Gyoma fele kb fél kilométerre van egy horgásztanya, és az oda vezető földút száraz időben príma.
A fa és rajta a doboz gyorsan meglett, viszont a láda sérült, így aki teheti eleve egy pót dobozzal keresse fel és cserélje majd ki.
Onnan Köröstarcsa felé mentünk a gáton, ami igen gatya állapotban van. Sikerült is a autó alján egy takaróelemet megsérteni... ez van... a gáton inkább emelt hasmagasságú terepjáróókkal jöjjetek csak - és persze gátfelhajtási engedéllyel!!! -, mert a földút kerülő, de gondmentes.
Köszi a lehetőséget!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Gyomáról indultam kerékpárral. A gát viszonylag jól járható de a minősége messze van egy ideális bicikliúttól. A rejtek hamar meglett, a doboz tartalma kiborulva volt, a fedelét alig találtam meg. Nem lesz vízálló, mert mind a négy füle le van törve. Sajnos pótdoboz nem volt nálam. A fa tényleg hatalmas, de a sűrűn bemőtt környezet miatt nincs jó rálátás. Utána Köröstarcsára mentem tovább. A gátnak ez a szakasza sokkal rosszabb, mint Gyoma felé, de lassan el lehet rajta gurulni.
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
A település szélén parkoltam le és onnan bringával közelítettem a rejteket. A láda könnyen meglett, a doboztető kettő füle hiányzik.
Ezen a hétvégén facér voltam, így egy kétnapos hétvégi ládakeresést találtam ki magamnak a Körösök környékére. Az első nap egy 121km-es biciklis körben kerestem fel szebbnél-szebb helyeket, a második nap pedig leginkább autós kirándulás volt, némi túrázással, és egy pici biciklizéssel. 24 ládát sikerült begyűjteni, és sok szép és érdekes helyet meglátogatni!
A mai nap leginkább autóval elérhető, esetleg rövid sétás célpontokat gyűjtöttem össze. Jelentősebb mennyiségű látnivaló várt rám, így viszonylag korán indultam.
Mai napi utolsó ládám! Ez volt a tizenhatodik a sorban. Ez már bőven terven felüli találat volt. Csak tartalékként tettem be a tervbe, de mivel volt még időm egy kicsi, és ezt az egyet már nem akartam itt hagyni, meg igazából izgatott is a hatalmas fa, gyorsan előszedtem a kocsiból a bringát a GCTARC parkolójában, és innen vágtam neki a hét kilométeres útnak. A köröstarcsai láda mellett eltekerve, egy darabig a gát alatt haladtam, majd feltekertem a gátra. Ez a szakasza a töltésnek elég szar volt. Köves, göröngyös. Nem lehetett rajta jó tempót menni, pedig igyekeztem, hogy még időben visszaérjek a kocsihoz. A Körös itt nem nagyon látszott, eltakarta a sok fa. A gáton rohangáltak a nyulak, ahogy haladtam a célom felé. A fánál legurultam a töltés oldalán, és az erdő szélén hagytam a paripámat. Szerencséje, hogy fémből van, mert olyan mennyiségben volt itt a szúnyog, hogy elhomályosították az erdőt. Bent egy hangyányit javult a helyzet.
A fa tényleg hatalmas! Szerintem a Gemenci erdőben lévő fekete nyár (GCTREE) nagyobb, de ez sem egy porbafingó darab! Kicsit körbejártam, majd gyorsan logoltam, mert a szúnyogok nem szálltak le rólam. Tetszett, de a másik említett fa látványosabb az elhelyezkedése okán. Ez itt nagyon zárt erdőben van, kevésbé lehet megcsodálni a méreteit. Azért nagyon örülök, hogy láthattam!
Visszafelé hasonló tempóban, és úton értem vissza a kocsihoz, és ezzel ez a két napos hétvégi kaland végére is értem! Nagyon klassz volt az egész! Sok helyen, sok szépet láttam!
A behajtani tilosnál illedelmesen leparkoltam és biciklire ültem. A töltés tetejét elnézve kevés autóst hátráltat a behajtani tilos, de én most szabálykövető voltam. MTB-vel gyakorlatilag tökéletes a megközelítés, az utolsó 60 méteren jól jött persze a szúnyogriasztó, a láda is rendben.
Békés-megyei ládázós bringatúrán megtaláltam.
Ez volt a reggeli torna helyetti testmozgás :)
itt a töltés tényleg kicsit rázós bicajjal.
Tetszett az óriás fa és a rejtés is.
Köszönöm, hogy idevezettél és megmutattad!
+Van! Köszi :) [Geoládák v3.12.10]
Autóval a Köröstarcsa Liget végéig lehet menni, innen tovább biciklivel még kb. 6,2km tekerés a gáton. Kicsit nehezen járható a gát biciklivel a kövek miatt. Treckinggel kb. 14-15 km/órás tempóval kb. 20-25 perc, majd kis séta az erdőben. Nem volt bozót, sem szúnyoghad napközben, így gyorsan meglett a fa és a láda is.