"...felhőkkel szomszédos sasfészek, melyet nem földet turkáló emberek, hanem légürt hasitó keselyük laknak most; s pedig azt hajdan emberek épiték lakul az embernek, de oly emberek, kik emberi erővel óriási dolgokat létesitének, oly emberek, kik itt e sziklavárba elszigetelten, egy országosan számüzött vallásnak emelék fel tiltott oltárait s évtizedeken át nyujtának e, most időbarnitott falak, menhelyet az ősök megtagadott hitének..." (Orbán Balázs: A Székelyföld leírása, III. kötet, XIV. fejezet - Pest, 1868)
Bálványos vára közel 1000 éve magasodik Bálványosfürdő (Baile Balvanyos) felett. Keletkezésének pontos idejéről megoszlanak a vélemények, egy ásatás szerint már a 11. században állt, mások szerint a tatárjárás után épült a 13. században. Az azonban tény, hogy azon ritka erősségek közé tartozik, aminek tulajdonosa mindvégig egy nemesi család volt, jelen esetben az Apor család. A 17. századig lakták, azóta pusztul. Az 1970-es földrengés megrongálta, ám még így is impozáns látványt nyújtanak romjai.
Számos legenda kapcsolódik a vár történetéhez; az egyik szerint tündérek építették a várat, s annak idején aranyhíd kötötte össze a Szent Anna-tó helyével, ahol akkor még vár állott. A várban lakó óriási tündérek a környékbeli, háromszéki falvakból zsákmányoltak maguknak olykor-olykor egy-egy ökröt, vagy szárnyast. Egy másik legenda utal a vár nevének keletkezésére, miszerint itt, a világról elbújva gyakorolták ősi hitüket a magyarok az új, keresztény világban. Itt mutatták be áldozataikat Hadúr ősi isten számára a hitükhöz hűségesek, akiket az új vallás, a kereszténység államvallássá tétele óta üldöztek országszerte.
A vár két részből áll: a régebbi belső vár köré később épült az ovális alakú külső vár, melynek falai már nem mindenhol kivehetők az erdővel benőtt gerincen.
A hegy lábánál lévő kellemes fürdőhelyről, Bálványosfürdőről indult útjára annak idején a népszerű nyári szabadegyetem és fesztivál, a Tusványos, (akkor még Bálványosi Szabadegyetem) ami 2008-ban már 19. alkalommal kerül megrendezésre. Részletek: http://www.tusvanyos.ro
A közelben találhatsz egy másik ládát is, amit logolhatsz az erdélyi oldalon itt
Lapozva:
- Kőváry László: Erdély régiségei és történelmi emlékei, Stein János M. Kir. Egyetemi Könyvereskedése kiadása, Kolozsvár 1892, reprint: Horizont Kiadó, é.n.
- Csorba Cs., Marosi E., Firon A.:Vártúrák Kalauza III., Sport Kiadó, Budapest 1983
- Csorba Csaba: Regélő váraink, Magyar Könyvklub, Budapest 2000
- Kiss Gábor: Erdélyi várak, várkastélyok, Panoráma Kiadó, Budapest, 1987
Szép időt és jó szuszogást kívánok! :)
Ui: a jelszó pontosságára erős mérget azért ne vegyetek! :)
...ja, és legfeljebb két szintvonal... :)
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A Szent-Anna tó után tovább az Ilona-forrásig és onnan fel a hegyre. A legnehezebb rész a vár megkerülése volt, a bozót és a szint tartása között kellett egyensúlyozni (vagy a várból lemászni a meredek, köves lejtőn). A doboz eléggé labilis helyzetben van, de megvan. :)
Hosszas keresgélés után sem sikerült megtalálni a nagy avarban a dobozt, pedig pár sziklarepedést kitúrtunk. :) Kérjük a képek alapján a találat elfogadását. Köszi a rejtést! Csodálatos hely. :)
Egy nagyon hosszú és meredek kaptató után pontosan a megadott koordinátán megtaláltam az egyesületi ládát (nem hengert). Csodálatos környezetben, gyönyörű őszi napsütésben, káprázatos kilátás mellett kijelenthetem, hogy eddigi ládázásom egyik legnagyszerűbb találata volt. Teljesen tökéletes rejtés. A bejegyzések alapján nem sűrűn látogatják a ládát pedig nagyon megérné a látványért.
Köszönet a rejtőnek!
Megtaláltuk. Volt benne egy cigi, egyik haver el is szívta. Sajnos mivel a telefonom gps-e kicsit meghömbölödött, nem tudtuk hogy pontosan hol vagyunk a ládához képest, így elég merész mászási mutatványokat kellett véghezvinnünk keresés közben.
A hely nagyon jó! A rejtést köszönjük! [Geoládák v2.2.5]
A Buffogó-láptól jöttünk át, megkerülve a völgyet. Így is elég szintes volt! :)
A láda koordinátái pontosak, egyesületi csereláda (nem hengeres), azonban avar mellett még egy kő is takarja. Elég nehéz megtalálni, tekintettel a sok hasadékra, felülről nyitottat keress! A szemetet kiszedtük belőle.
Érdekes volt egy 2018-as beírás a füzetbe: " A ládát nem találtuk meg."
Sűrű napnak néztünk ma elébe Zsuzsival. Székelyudvarhelyről délnek vettük az irányt, hogy sok szépnek és érdekesnek ígérkező ládát keressünk fel. Volt szoborpark, madárvárta, szelidgesztenyés, Makovecz templom, Vargyas-szoros, sorolhatnám. A nap egyik fénypontja természetesen a Szent Anna-tó és a tőzegláp volt. Ezt követően került sor a Bálványosi vár felkeresésére. Az egyik házzal szembeni kis parkolóban támasztottuk le a vasat. Szemet szúrt, hogy a kukák be vannak rácsozva és villanypásztor védi őket. Nem kellett éles elme annak kikövetkeztetéséhez, hogy bizony a helyi medvéket próbálják ilyen módon távol tartani a kukák kifosztásától. Sok helyen a kerítés felett is villanypásztor húzódott. Ez nem adott túl sok bizalmat (főleg Zsuzsinak) arra, hogy a helység feletti erdőben kolbászoljunk, pedig pontosan erre készültünk! Van egy ajánlott útpont, de azt a helyetekben hanyagolnám, hanem a földúton megéri tovább haladni addig, míg egy egyértelmű "kapu" fel nem tűnik a jobb oldalon, ott indul az út a várba. A ládát sokáig kerestem, majd megtaláltam. Sajnos azonban rá kellett jönnöm, hogy ez nem az a doboz, amit keresek, mivel jelszó sem volt a logbookba. Ez egy másik játszótér ládája, de ők gondoskodtak róla, hogy a gc.hu-s láda már ne legyen a helyén. Szomorú és egyben kib...tt szánalmas. A rejtőtől kapott jelszóval logoltam. A következő kérje el a jelszót és vésse bele a logbookba, hagy örüljenek neki... :P muhaha...
Köszönöm a szép várromot és a kilátást, a kalandot és izgalmat! (Végül medvével nem találkoztunk).
Mikulás