Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2008.07.06 00:00
Megjelenés időpontja: 2008.07.10 19:30
Utolsó lényeges változás: 2019.07.18 07:19
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Helga09
Ládagazda: Helga09 Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 800 m
Megtalálások száma: 75 + 2 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Üveg "dobozt"keress égett fa odújában.
Megközelítés
Székelykeresztúrról Fiatvalva irányába térünk le, majd a falut elhagyva a Szederjes felé vezető úton haladunk tovább egy kevésbé jó minőségű, de használható úton. Kb. 3 km-t megtéve, egy tábla jelzi balra a letérőt az iszapvulkánok felé. A lekavicsozott útra bemehetünk, de a 20-30m-re levő tó szerű víztározó közelében hagyjuk autónkat.
Innen már gyalog tegyük meg a hátralevő kb.800m-t. Figyeljünk az igen gazdag állat és növényvilágra. Főleg ebben az időszakban folyamatosan látni és hallani lehet a szebbnél szebb és ritka madarak csicsergését, fészkükről figyelmet elterelő hadműveleteket.
Sétáljunk el a tó mellett, majd a végénél térjünk el balra, ahonnan egyenesen előre haladva a vulkánokhoz érünk.
Figyelem!
Esős időben ne nagyon kíváncsiskodjunk fel a nagyobbik vulkán tetejére, mert valóban elsüllyedtünk!
Fiatfalva ( románul Filiaş)
Székelykeresztúr belterületétől 1 km-re nyugatra a Nagy - Küküllő bal partján fekszik. Ősidők óta lakott hely. Határában számos őskori és bronzkori maradvány került elő.
Látnivalók:
• Református-unitárius közös temploma középkori eredetű
• Az Ugron-kastély a falu nyugati részén a Küküllő partján áll. Helyén a 15. században a Geréb család udvarháza állott, melyet 1625-ben Geréb András Bethlen testőrkapitánya várkastélyként építtetett újjá, majd 1817-ben Mikó Miklós késő barokk stílusban átépíttette.
• A falutól délnyugatra a Fehérszéknek nevezett területen iszapvulkánok találhatók.
Az iszapvulkánok
A város fiatfalvi határrészének dél-nyugati részén, a Cserehát-domb oldalában leírt Sukoró-völgyben előforduló, ún. Fehérszék néven ismert természetvédelmi terület, ahol fehérszék-típusú iszapvulkánok voltak. A kis, olykor fortyogó kráterek közül mára csak három maradt meg, a szemlélődőnek érdekes látványt nyújtanak. A fiatfalviak elbeszélései szerint egykor 5-7 ilyen iszapvulkán létezett. A legerőteljesebb kitörést 1913 őszén jegyezték fel; a hosszas esőzések, valamint az eliszaposodás következtében a felgyülemlett metángáz robbanása mintegy 2 méteres sánckört, és 1 méter magas kúpot hozott létre, amely mára már begyepesedett. Az északi fekvésű iszapvulkán egy 6 méteres átmérőjű, kb. 2,5 méter magas, több apró kráterrel rendelkező lapos kúp.
Egy másik amelyet sikerült azonosítani kb 1,5 m magas, kerülete 4,5 m
Vezúv típusú vulkánokéhoz hasonlító bőséges iszapkiömlések folyamatosan építik a kúpot. A gázok nyomásának köszönhetően pélítes anyag kerül a felszínre (agyag és márga), amely sár vagy iszap formájában jelentkezik, kőolajfoltokkal, esetleg homokkővel, fosszilis mészkővel, agyaggal, kőtörmelékkel és gipsszel társulva.
Az innen származó szürkés iszap konyhasóban, szulfátokban és biokatalizátorokban igen gazdag. Gyógycélokra is használható, amit a múltban a népi gyógyászat - régi elbeszélések szerint - ki is használt különféle pakolásokat készítve, többnyire ízületi, fej- vagy szemfájásos bántalmak ellen.
A faluban élő idősek elmesélése szerint egyszer két arra legelésző tehenet nyelt el a vulkán :).
...én is kacagtam ennek hallatán, de meggondolnám, hogy még egyszer felmenjek-e a tetejére.
Ott jártamkor nagy szárazság volt így felkíváncsiskodtam az egyik vulkán tetejére. A berepedezett felső réteg egyben mozgott ahogy ráálltam, ami alatta levő nem épp szilárd anyagra engedett következtetni. Ez persze hamar be is bizonyosodott, mert amint az a képeken is látszik, egy, a vulkánon levő jelzőrudat benyomtuk a repedésen, ami minden erőfeszítés nélkül elsüllyedt a szürkés iszapban.
Ezt akár ki is próbálhatjátok kellő óvatossággal!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Elmélyült áskálódás után lett meg. [Geoládák v3.12.10]
Láttunk iszapfolyást, de azért nem annyira látványos hely. A láda most talán könnyebben megtalálható, nincs olyan mélyen eltemetve.
Erdélybe kirándultunk Robogo, tabletta és guppik társaságában. Három napot töltöttünk Székelyudvarhelyen és egy éjszakát Kolozsváron. Mr. Erikusz eventjére is elmentünk, ami a 10.000. találata alkalmára került megszervezésre. Szuper kellemes őszi idő volt.
Köszi a rejtést, ez is útba esett.
Nagyon szépen köszönöm a rejtést és a munkát, amit a láda kihelyezésébe fektettél.
Székelyföldi barangolás első napján 2/4. Mivel a GCKZDV felől érkeztem, pár km-t megspórolva a mureni vasúti átjáró felől földutakon értem el a helyszínt dny-i irányból. Van itt iszap bőven, főleg eső után kisebb tavacskák terpeszkedtek az úton, kis híja hogy bele nem ragadtam az egyikbe. :) A "vulkánvidék" már sokkal barátságosabb, így könnyű sétával elértem a láda már kihűlt helyét, mivel az érintett fa megégett. Készültem egy üveges pótlással, mely az eredeti helyre került. Az elolvasott ismertető szemüvegén át nézve érdekes a terep. Visszafelé, Fiatfalva irányába már mesésen gurult az autó! :D
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és a rejtő inaktivitása miatt betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd! További tudnivalók a beteg ládákról.
Email-t küldtem a rejtőnek.
Az útmutatás szerint próbáltuk megközelíteni a vulkánokat, de útbaigazító tábla nem volt. Letérni nem tudtunk, félreállni se nagyon mertünk. Sajnáljuk.
Köszönöm.
Ahol a repedésbe leg erősebben bugyogott az iszap, oda benyomtam a közel 2 méteres botot.
Teljesen akadálytalanul tűnt el,...........ezután nagyon gyorsan lejöttem a
kúp tetejéről,....én csak 183 cm vagyok,......ja és 105 kg.
Szerintem mindenki csak nagyon óvatosan másszon fel rá!........vagy inkább ne!
A láda 2010 és 2015 között hiányzott. Panyek tavaly májusban pótolta. Októberre eltűnt. Az eltelt hét hónapban a rejtő még a betegre állítással sem bajlódott, így számomra csak a helyszínen derült ki a hiány. Pótoltuk. A rejtőnek írtunk e-mailt a változásokról. Hiába. Egy hét várakozás után admint kellett megkérnünk a ládaoldal aktualizálására. Így most a láda a fejlécben szereplő koordinátákon újra kereshető, -bár a a látnivaló nem sok. Vagy csak rosszkor jöttünk.
Valami kis vízcsordogálást láttunk egy kis kupac tetején, de teljesen stabilnak éreztük a lábunk alatt a talajt, se imbolygás, se böfögés, se kénes bűz. Valószínűleg túl nagyok voltak az elvárásaim. Volt szerencsém Izlandon járni, ott nem egészen ilyen egy iszapvulkán. :-)
A ládaoldalról nekem nagyon hiányoznak a segédkoordináták a víztározóhoz, az iszap-kúpokhoz, az Ugron kastélyhoz, a templomhoz.
Hát ha már erre jártunk, fogjuk rá, hogy érdekes. Amúgy egy nagy semmi, főleg ha figyelembe vesszük, hogy a megtalálók zöme jó messziről jön.
Strombus mindent leírt, akár meg is szűnhetne...
A vulkán megnevezés talán kicsit túlzás. A száraz idő ellenére is egy pukliból csordogált az iszap. Kicsit félelmetes érzés volt a felmászni a tetejére, tudván, hogy képes egy tehenet is elnyelni...
MEgtaláltuk! De! Tószerű Víztározót sehol sem találtunk a közelben, pedig az alapján szerettünk volna tájékozódni. Szerencsére pont ebből kifolyólag szóba elegyedünk egy kaszáló férfival aki sokat mesélt és segített !
Láttam, hogy már igen régóta hiányzik a láda, így a rejtővel egyeztetve, az ő engedélyével újrarejtettük!
Igyekeztünk az eredetihez hasonlóval előállni, az apróbb változások:
- koordináta: N 46°15.297' E 024°59.791'
- magasság 399m
- ládaméret: 10cm átmérőjű, 10cm magas hengeres
Kérem a rejtőt, h ezen módosításokat implementálja a leírásba, és fogadja el ezt a jelszó nélküli megtalálást. Köszönöm.
A ládát mi sem találtuk, sajnos az Ugron kastély is elkerülte a figyelmünket és ottlétünkkor az iszap sem bugyogott, de ezektől függetlenül is tetszett. Kérem a rejtőt a képek alapján fogadja el a találatot.
Kicsit rásötétedett, de azért így is érdekes volt. Sajnos csak az egyik működött. A föld tele van repedésekkel, hatalmas a szárazság. A képek alapján kérnénk a találat elfogadását. Köszönjük!
A táj nem annyira különleges, de ezek az iszap izék nagyon érdekesek. Csak egy volt még nyitott, a többi be van most száradva. A ládát persze mi sem találtuk.
A lada eltunt, csak papirokat es par ajandekot talatunk a ladat rejto fanal szetszorva a foldon. Ezeket felraktuk a fara, de csak ugy csupaszon, mert nem volt nalunk semmi, amibe belerakhattuk volna. Mivel a szomszedos fakat epp vagjak ki, lehet a favagok tuntettek el a ladat.
Kalandos. Nemkapával, nemkaszával, nemszekéren, nemfiúvagyok ráadásul, nemrománrendszámú nemDaciával... Az úton két szekérrel találkoztunk össze, sebességünk közel egyezően alakult, csak én ízes dízelszaggal közlekedem, nem ízes lósz*rszaggal, valamint nem kísérgetnek kutyák és lovak a jármű mellett. Azért kedvesen köszöngettem nekik, ők meg nagyon kerekedő szemekkel vissza a bakról. Az elágazásig nem sikerült eljutni a járgánnyal az utóbbi idők esőzései miatti dagonya okán. Megfordítottam a gépjárművet az úton, s otthagytam, gyalog baktattam tovább. Gyönyörű őszi színek, hatalmas madárricsaj, ökörnyállégiók, valamint két kutya kísért. A vulkánok simán meglettek egy kellemes kis sétával. Maxivakondtúrás! - gondolnám. Aztán felmásztam az egyikre. Az egyik "darabja" úgy a repedések között a csodálkozó "hű, ez mozog" megállapítást vonta maga után. Vajon beszél is..? Nem egészen, de a buggyanás simán elment büfinek. :) Miután kitársalogtuk magunkat a dudorral - ő büfögött, én bólogattam - megcéloztam a ládát is.
Megtaláltuk !
Nagyon köszönjük a rejtést. Boti nagyon örült a repülőszönyegen ülő, lendkerekeken guruló dzsinnek, Barna pedig nyakig sáros lett, miközben megpróbálta az iszapvulkánba szúrt ágakat kiszedni. Viszonylag száraz idő volt, a vulkánok alig működtek. A táblával jelzett elágazást nehéz észre venni. A tó már nem "működik", csak a káka utal egykori ittlétére. A környéken több szürke gémet láttunk.
Megtaláltuk !
Nagyon köszönjük a rejtekhelyet, amely számunkra a második volt! Jó kirándulóidő volt, a száraz nyár miatt viszont csak a legfelsőből szivárgott az iszap, a másik kettő szunyadt. Kár, hogy a belső mellől eltünt a vadkörtefa. A sok szép ajándékért külön köszönet, sikerült végképp elvarázsolni a gyerekeket!
Dlev
Viszonylag könnyen ide találtunk (miután másodszor megtaláltuk az elágazást), a kifele vezető út azonban igen érdekes volt. Mathau úgy döntött, hogy térkép nélkül (csupán a főút és a pozíciónk látszódott a műszeren) egy rövidebb utat is tud. Nem is lett volna rossz, ha egy elágazásnál nem hoz rossz döntést. A helyi gazdák szeme nagyon tágra nyílt, amikor meglátták a magyar rendszámú autót öt emberrel.
A vulkán nagyon érdekes volt. Este egy idegenvezetővel beszélgettünk, hogy mit néztünk meg aznap. Hát erről még csak nem is hallott.
Mivel a közelben volt a szállásunk, ezt muszály volt megkeresni. Hát azt nem mondom, hogy könnyű találat. Először gps nélkül indultunk el, miután letértünk a "fő"útról. Rájöttünk, hogy ezer felé mennek az utak és egy dombbal arréb kerestünk. Vissza a gps-ért, és rájöttünk, hogy egy kicsit még másznunk kell. Tó nem látszott, de visszafelé észrevettük, nehéz is lett volna látni, hisz növényzet elég erősen takarta. Szóval az utánunk gps nélkül érkezőknek: Főútról le balra, majd nem az első kis elágazónál, hanem egy pár száz méterrel beljebb jobbra elkanyarodni és fel a dombra.
A déli még most is működött, gyengén, de előttünk szinte nem is volt mostanában eső.
Megvan, szép hely, csak ha már út van odáig, akkor lehetne jobb is, bringával is nagyon rossz amikor véget ér az aszfalt út.
A dobozban a zselés írószert kicserélte, hogy ne üssön át a lap másik oldalára a beírt log.
Nagyon érdekes hely, még nem találkoztam ilyennel. Már odafelé sétálva láttunk csapatostul felrepülő gólyákat és más vízi madarakat. A beszúrt botot kihúztuk és visszadugtuk, és kipróbáltuk, milyen amikor mozog a lábunk alatt a föld. A rejtés kicsit feltűnő, de aki nem keresi nem fog belebotlani. Igyekeztünk jól visszadugni. Köszi a rejtést.
Könnyű megközelíteni bármilyen járművel, mi elsőre megleltük az oda vezető utat. A rejtek szinte adja magát. Kipróbáltuk az iszapvulkánt. Az oda készített botokat gond nélkül elnyeli... :) Inkább érdekes, mint szép hely. Természetesen van helye a gc-n! Köszönet!