Elhelyezés időpontja: 2008.07.19 15:30
Megjelenés időpontja: 2008.07.27 21:41
Utolsó lényeges változás: 2008.07.27 21:41
Utolsó változás: 2018.01.29 08:09
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Bori, Judit, Zoltán, Tamás
Ládagazda: Luxi69 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 750 m
Megtalálások száma: 297 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP
A váraljai Várfő várdomb K-i oldalán, egy ösvényről letérve kis fa tövében található a szokásos ~1 l-es műanyag doboz.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Láda:
A faluba érve gépkocsival a N 46° 16,427' E 18° 26,127' [GCVRF+Parkoló]-ban érdemes megállni. Onnan egy földút vezet a domb irányába. Ezen földúton haladva a N 46° 16,348' E 18° 26,192' [GCVRF+letérő]-nél lévő ösvényen lehet feljutni a vár tetejére, ahonnan csodálatos kilátás van a környező dombságra.
A láda a tetőtől egy kicsit lejjebb található a Mecsek felé vezető földúttól nem messze két kis diófa tövében, egy farönk mesterséges üregében.
Várfő vár:
A Várfő a Völgységi-patak völgyéből meredeken kiemelkedő hegycsúcs, a völgy feletti relatív magassága mintegy 90 m. A falutól való távolsága kb. 1 km (1. ábra). A magányos, csonka kúp alakú hegycsúcs.
Első ismert említése 1699-ből származik: a Várfa néven szereplő hegyről.
Első részletes leírását Wosinsky Mórnak köszönhetjük. A szekszárdi apátplébános, Tolna megye múltjának kiváló ismerője már a jelenlegihez hasonló állapotában láthatta a Várfőt. Kőépületnek nem találta nyomát, így ennek alapján feltételezte, hogy ez is őskori földvár lehetett. Kis alapterülete miatt azonban nem településnek, hanem áldozóhelynek tekintette.
A Várfő csúcsának alapterülete kb. 30 x 11-15 m. A nyolcas alakú hegytetőt középen árok osztja két részre. A furcsa alak és a középen húzódó árok eleinte érthetetlen volt, de az ásatás során fény derült eredetükre. A hegy oldala igen meredek, többnyire szakadékos löszfal, amelynek tövében több pince nyílása is látszik. A hegytető alatt, 7-8 m-rel lejjebb 15- 20 m széles terasz fut körbe. A teraszon és a tetőn is a felszínen tégla, kő és paticstöredékeket, valamint XIII. századi edénytöredékeket találtak. A vár a D-i oldalon közelíthető meg, valószínűleg a középkorban is itt lehetett a feljáró út.
A vár lakóterületének határát a körítő fal szabta meg. Ez a fal pedig a domb peremén futott körbe. Eszerint a torony egy 14 x 28 m-es alapterületű dombtetőn, annak is a közepén helyezkedett el. Körülötte a mindennapi élethez nélkülözhetetlen objektumok: sütőkemence, tárológödrök találhatók. Minden bizonnyal ciszterna is volt a torony közelében, ez azonban az építőanyag elhordásakor megsemmisülhetett.
A gazdasági udvar súlypontja a toronytól É-ra lehetett: itt 4 tároló gödröt találtunk. Közülük az egyik Magyarországon egyedülálló: a löszbe vájt, alagútszerű verem 5 m hosszú. Kiszélesedő, induló szakaszán a löszfalba vágott falfülkék is vannak. Ez a verem élelmiszerek hűtésére kiválóan alkalmas. Hasonló korú és jellegű vermet eddig csak Morvaországban tártak fel.
A sütőkemence a torony DNy-i sarkának közelében került elő. A löszbe vájt nagyméretű (150 x 200 cm ) kemence felmenő fala mintegy 5- 10 cm magasan maradt meg. Tapasztása jó minőségű volt. Alája - a jobb hőhatás érdekében - patakkavicsokat és összetört edénydarabokat helyeztek.
A hegytető alatt körbefutó terasz jelenleg csaknem vízszintes, csupán az É-i oldalon figyelhető meg a külső oldalán enyhe sáncforma. A váraknál észlelhető teraszok eredetileg általában árok + sánc formájúak voltak, az évszázadok, évezredek során azonban az árkok betöltődtek, a sáncok szétomlottak. Váralján a XIX. század elején még részlegesen látszott a sánc, legalábbis erre utal az 1829-ben készült feljegyzés. Az 1995. évi ásatás során kutatóárokkal átvágták a terasz É-i szakaszát, ott, ahol a felszínen is enyhén látszik a sánc. Az ásatási megfigyelések szerint a hegycsúcs tövében egykor árok húzódott, amely azonban az évszázadok során betöltődött. Itt a betöltődés elsősorban a folyamatosan leszakadó löszfal miatt következett be. Az árok eredeti mélységét nem tudták megállapítani, mivel 260 cm mélységben a talajfúró téglatörmelékben többször is elakadt. A sánc ellaposodásához valószínűleg hozzájárult az újabb korban folytatott mezőgazdasági művelés is.
Forrás: www.varalja.hu
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Munka utáni 3 begyűjtött láda (Váralja, Szászvár, Vékény) első találata. Kánikulában, szúnyogok társaságában. Kilátás valóban nincs már.
Megtaláltuk flevyvel és Thomassal. Öcsény felé útba ejtettük ezt a ládát. A hegymenet félkézzel is ment, legalábbis flevynek mindenképp. A láda rendben, a kilátás a fák miatt nem sok, az infó tábla lenullázva. Remélem majd valamikor pótolva lesz. A vár közül kialakított padok is össze vannak törve, fel vannak borogatva. Kár érte.
Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Mivel ez a rejtés már 16 éves, nem csoda, hogy egy kicsit megváltozott a környezet. Először is kilátás már nem nagyon van fentről, bár igaz, hogy az abszolut tetejére nem sikerült felmennem az ösvény hiánya és a dzsungel jelenléte miatt. De azért nagyon élveztem a meredek sétát, izgalmas volt, hogy teljesen egyedül voltam. Aztán találkoztam GAMANOékkal, akik kedves segítségét nagyon köszönöm.
Kelet-mecseki csilláut 2. napja.Kösszi a rejtést!--- Zivatar után sártengeres átkelés és dzsindzsa hadjárat a várfoglalásért: hogyan töltsük haszontalanul a hasznos időnket, ami végülis a legjobb semmittevés! A rövid út és a hosszú út ugyanúgy gazos, benőtt, itt nincs jó opció, csak minél előbb túlesni rajta. Ha nem lennének kesserek, minden út végleg eltűnne. Fölfelé kertészkedtem, nyestem mindent, ami szembejött. Örülök, hogy vége!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Vasárnapi mecseki kalandozás első állomása. 7/1.
2019.10.23-án egy 20 km-es gyalogtúra utolsó kilométerein erre is elhaladtunk, viszont akkor már nem maradt erőnk a Várfőre is felmenni. Nos jól döntöttünk, hiszen egy igen meredek kaptatón lehet feljutni a csúcsra, mely most, a mai nap első állomásaként jóval egyszerűbben volt abszolválható. A ládát rendben találtuk, amennyire lehetett igyekesztünk "kilátni", a kiinduló ponton lovakkal barátkoztunk, a tavasz nyomait megleltük... Irány tovább a Mecsek!
A 0,3 megtalálási gyakoriság nem meglepő.
A logbook korához képest jó állapotban, még sok üres lappal várja (Várfő) a kessereket.
Nagymányok buszmegállóból indulva és egy körtúrát megtéve ugyanoda értem vissza.
A busz indulásáig hátralévő másfél órában kényelmesen meg tudtam ebédelni a közeli pizzázóban.
Induláskor még hózápor fogadott de az erős szél elsodorta a felhőket és kisütött a nap.