WAP: 4-fülű műanyag geoláda egy többágú fenyő tövében, homokba ásva, fakéreggel álcázva.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
LEÍRÁS
A geoláda a Tápió-vidéken, Farmos község tőszomszédságában létrehozott Kékbegy Tanösvényre kívánja felhívni az érdeklődő ládavadászok figyelmét. Miután a Duna - Ipoly Nemzeti Park területén - melyre a tanösvény is esik - tilos bárminemű láda kihelyezése, azt a 311-es út túloldalán, egy facsoportban rejtettük el. Békamentés minden tavasszal. ( Vidra Tamás +36 306634650 )
Kékbegy tanösvény
A 2019 tél végi tűzben részben megsemmisült tanösvényi pallósor újjáépítése elkészült, és 2019. október 15-én átadták, a Kékbegy tanösvény újra látogatható
A Közép-Magyarországi Régió területén fekvő Tápió-vidéket a névadó Tápió folyó oldalágai hálózzák be és teremtenek gazdag élővilágot. A természeti kincsekben és látnivalókban gazdag vidék számos védett növény- és állatfajnak nyújt otthont, melyek bemutatására számos tanösvényt hoztak létre, köztük a farmosi Nagy-nádas élővilágát bemutató Kékbegy tanösvényt. A kihelyezett három információs tábla segítségével közelről is megismerkedhetünk a mocsár rejtekében élő növény- és állatfajokkal.
Ezen a tájon tízezer évvel ezelőtt még az Ős-Zagyva kanyargott, amely ma már jóval keletebbre halad. Helyét a Gödöllő-Monori-dombságból érkező Hajta-patak vette át. Az Ős-Zagyva földtörténeti szempontból rövid, néhány ezer éves tevékenysége azonban nem maradt nyom nélkül, hiszen az általa hátrahagyott medermaradványokban mocsarak sokasága jött létre. Ezek táplálása már a jóval kisebb vízhozamú Hajta-patak feladata lett. Sajnos ezt a feladatát már jó ideje nem tudja ellátni, mert az 1960-as években a patakot is elérte a síkvidéki vízfolyások végzete, a vízrendezés. A Hajta vizét teljesen új, töltésekkel kísért mederbe terelték, megakadályozva ezzel a mellette elterülő mocsarak vizének utánpótlását.
A mocsár szó hallatán szinte mindenkinek a nádasok jutnak eszébe. A nád igazi kozmopolita növényfaj, hiszen az egész Földön elterjedt. Ez a tulajdonság jellemző a vízinövényekre, melyek magjai a vízimadarak közvetítésével akár sok ezer kilométerre is eljuthatnak. A nádasban a nád mellett számos más növényfaj is megtalálható. Ilyen például a buzogányszerű virágzatot hordozó gyékény, vagy a tavi káka, melynek szárán a közmondásnak megfelelően felesleges "csomót" keresnünk. A nyílt víztükrök növénye pl. a rovaremésztő közönséges rence, melynek víz alatti levelei tele vannak kis rovarfogó hólyagokkal. A hínárfajokhoz tartozik a gyönyörű fehér tündérrózsa. A mocsár növényfajainak nagyobbik része a víz alatt rejtőzik, ezek az algák vagy más néven moszatok.
A mocsarak állatvilága bővelkedik érdekes, sőt olykor meglepő életmódú fajokban. Ilyen például az édesvízi közönséges szivacs, vagy az elevenszülő fiallócsiga. Leggyakoribb békafaj a barna ásóbéka, mely a szomszédos laza talajú területeken vészeli át a telet úgy, hogy ásókarmai segítségével akár másfél méter mélyre is beássa magát. Szebbnél szebb, színpompás madarak is kellemes és biztonságot nyújtó fészkelő helyet találtak a Nagy-nádas közelében, mint például a névadó kékbegy, vagy a hosszú csőrű törpegém.
A tavaszi időszakban hétvégi napokon, míg júliustól októberig a területen rendszeresen madárgyűrűzés zajlik, ilyenkor elképzelhető, hogy a tanösvény bejárása átmenetileg tilos. A madárgyűrűző tábor előzetes bejelentkezés alapján fogad csoportokat, de szívesen látja az önkéntes segítőket is, akiknek van kedvük bekapcsolódni a munkába, és alaposabban megismerni a gyűrűzés mesterségét. Bővebb tájékoztatást a Tápió-vidék Természeti Értékeiért Közalapítványnál - 29/640-061 - kaphattok. (Forrás: Cincér-füzetek 7.c. kiadvány, kiadta a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság)
Farmos
A település rövid története, valamint a község látnivalói a
GCSZIK geoláda oldalán olvashatók.
MEGKÖZELÍTÉS
A tanösvény megközelíthető a 311-es műútról Farmos és Göbölyjárás között északra nyíló földúton, a vasúti töltésen átkelve. Az autót itt lehet letenni. Az ösvény kezdő pontjához át kell menni egy kis fából készült kapun, mely csak egy retesszel van zárva. Kérlek Benneteket, hogy érkezéskor és távozáskor is a kaput gondosan reteszeljétek be magatok után! A tanösvény kb. 200 méter hosszú pallósoron vezet.
FIGYELEM,
a pallósoron kisgyermekekkel, kutyával csak óvatosan, körültekintően haladjunk, mert néhol több centiméter hézag is van egy-egy deszka között!
Magát a ládát a főútról délre, a tanösvényhez vezető földúttal átellenben nyíló betonúton haladva érhetitek el. A gépkocsival érkezőknek javasoljuk, hogy az autót itt tegyétek le:
N 47° 21,436' E 19° 49,387' 102 m [GCBEGY+parkoló]
Vonattal érkezők a Budapest - Újszász - Szolnok vonalon Farmos vasúti megállónál leszállva, gyalogosan érhetik el mind a tanösvényt, mind a ládát.
A ládikó egy facsoportban várja a megtalálóit. Közvetlenül a földön keressétek!
Azért kellett sajnos ezt a helyet kijelölnünk a doboznak, mert a tanösvény és környéke már a Duna- Ipoly Nemzeti Park gondozása alatt áll, ahová sajnos egyenlőre tilos a ládakihelyezés. Ettől függetlenül mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy keressétek fel a tanösvényt, mert igen érdekes és szép látnivalókban lesz részetek!
A környék további természeti értékeiről
ittolvashatsz.
Köszönjük nemethrizsa (Németh András) tanösvénnyel és madár gyűrűzéssel kapcsolatos 2008.08.14.-i tájékoztatását, elolvasását minden érdeklődőnek ajánlunk!
Ládatörténet:
2020.12.27 Ládaellenőrzés, ládacsere
2019.03.11 A ládát adoptáltam - szikizso
2015.11.25 Ismét új dobozba került a láda tartalma.
2015.07.21 Új dobozba került a láda tartalma.
2013.04.23 Rejtés felújítva, erőteljesebb álcázás, jelszó új.
2013.04.10. Láda átadása környéken lakó kessertársnak.
2012.10.20. Legutóbbi logok szerint a láda eltűnt, gyógyítására várhatóan csak 2013. áprilisában kerül sor.
2012.05.20. Attibati pótolta az eltűnt ládát. Köszönet érte!
2012.04.28. Csuhás kicserélte a megrongált ládát, köszönet érte!. A jelszó is e napon megváltozott.
2010.11.17 Láda átvétele az Adoptálható ládák közül.