A Kékbegy tanösvény abban az időszakban, amikor madárgyűrűző munka zajlik, nem látogatható: ezt táblák is jelzik, általában július közepétől szeptember végéig

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
MEGKÖZELÍTÉS
A tanösvény a 311-es műút mellett Farmos és Göbölyjárás között található.
1. pont:
N 47° 21,302' E 19° 49,309' 105 m [GCBEGY-1] Magát a ládát a főútról délre, a tanösvényhez vezető földúttal átellenben nyíló betonúton haladva érhetitek el. A láda egy facsoportban várja a megtalálóit. Közvetlenül a földön keressétek!
A gépkocsival érkezőknek ajánlott parkoló:
N 47° 21,436' E 19° 49,387' 102 m [GCBEGY+parkoló]
2. pont:
N 47° 21,750' E 19° 49,591' 115 m [GCBEGY-2] A tanösvény és a virtuális pont az ajánlott parkolótól északra nyíló földúton érhető el, a vasúti töltés túloldalán. Eléréséhez át kell menni egy kis fából készült kapun, mely csak egy retesszel van zárva. Kérlek Benneteket, hogy érkezéskor és távozáskor is a kaput gondosan reteszeljétek be magatok után!
A pontot a tanösvénytől nyugatra lévő csónakháznál találjátok, a bal hátsó saroknál, az eresz alatt (keresd a tanösvény jelét!)
FIGYELEM! A pallósoron kisgyermekekkel, kutyával csak óvatosan, körültekintően haladjunk, mert néhol több centiméter hézag is van egy-egy deszka között!
A tanösvény látogatásának korlátozását vegyétek komolyan, mert annak be nem tartása a rejtés megszűnését okozhatja!
Egy másik parkolási lehetőség:
N 47° 21,542' E 19° 49,545' 104 m [GCBEGY+parkoló]
Vonattal érkezők a Budapest - Újszász - Szolnok vonalon Farmos vasúti megállónál leszállva, gyalogosan érhetik el mind a tanösvényt, mind a ládát.
KÉKBEGY TANÖSVÉNY
A kialakulásról
A Közép-Magyarországi Régió területén fekvő Tápió-vidéket a névadó Tápió folyó oldalágai hálózzák be és teremtenek gazdag élővilágot. A természeti kincsekben és látnivalókban gazdag vidék számos védett növény- és állatfajnak nyújt otthont, melyek bemutatására számos tanösvényt hoztak létre, köztük a 2007-ben átadott farmosi Nagy-nádas élővilágát bemutató 210 méter hosszú Kékbegy tanösvényt. A kihelyezett három információs tábla segítségével közelről is megismerkedhetünk a mocsár rejtekében élő növény- és állatfajokkal.
Ezen a tájon tízezer évvel ezelőtt még az Ős-Zagyva kanyargott, amely ma már jóval keletebbre halad. Helyét a Gödöllő-Monori-dombságból érkező Hajta-patak vette át. Az Ős-Zagyva földtörténeti szempontból rövid, néhány ezer éves tevékenysége azonban nem maradt nyom nélkül, hiszen az általa hátrahagyott medermaradványokban mocsarak sokasága jött létre. Ezek táplálása már a jóval kisebb vízhozamú Hajta-patak feladata lett. Sajnos ezt a feladatát már jó ideje nem tudja ellátni, mert az 1960-as években a patakot is elérte a síkvidéki vízfolyások végzete, a vízrendezés. A Hajta vizét teljesen új, töltésekkel kísért mederbe terelték, megakadályozva ezzel a mellette elterülő mocsarak vizének utánpótlását.
Növényvilág
A mocsár szó hallatán szinte mindenkinek a nádasok jutnak eszébe. A nád igazi kozmopolita növényfaj, hiszen az egész Földön elterjedt. Ez a tulajdonság jellemző a vízinövényekre, melyek magjai a vízimadarak közvetítésével akár sok ezer kilométerre is eljuthatnak. A nádasban a nád mellett számos más növényfaj is megtalálható. Ilyen például a buzogányszerű virágzatot hordozó gyékény, vagy a tavi káka, melynek szárán a közmondásnak megfelelően felesleges "csomót" keresnünk. A nyílt víztükrök növénye pl. a rovaremésztő közönséges rence, melynek víz alatti levelei tele vannak kis rovarfogó hólyagokkal. A hínárfajokhoz tartozik a gyönyörű fehér tündérrózsa. A mocsár növényfajainak nagyobbik része a víz alatt rejtőzik, ezek az algák vagy más néven moszatok.
Állatvilág
A mocsarak állatvilága bővelkedik érdekes, sőt olykor meglepő életmódú fajokban. Ilyen például az édesvízi közönséges szivacs, vagy az elevenszülő fiallócsiga. Leggyakoribb békafaj a barna ásóbéka, mely a szomszédos laza talajú területeken vészeli át a telet úgy, hogy ásókarmai segítségével akár másfél méter mélyre is beássa magát. Szebbnél szebb, színpompás madarak is kellemes és biztonságot nyújtó fészkelő helyet találtak a Nagy-nádas közelében, mint például a névadó kékbegy, vagy a hosszú csőrű törpegém.
Madárgyűrűzés
A tavaszi időszakban hétvégi napokon, míg júliustól októberig a területen rendszeresen madárgyűrűzés zajlik, ilyenkor elképzelhető, hogy a tanösvény bejárása átmenetileg tilos. A madárgyűrűző tábor előzetes bejelentkezés alapján fogad csoportokat, de szívesen látja az önkéntes segítőket is, akiknek van kedvük bekapcsolódni a munkába, és alaposabban megismerni a gyűrűzés mesterségét. Bővebb tájékoztatást a Tápió-vidék Természeti Értékeiért Közalapítványnál - 29/640-061 - kaphattok. (Forrás: Cincér-füzetek 7.c. kiadvány, kiadta a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság)
A névadó kékbegyről
Nádi énekesmadaraink közül a legszebb tollazattal rendelkező faj, mely rejtett életmódja miatt ennek ellenére igen nehezen észrevehető. Előszeretettel keresgél a növényzet alsó részén, az avas nádban, amit költőhelyként is használ. Változatos énekébe sok más madárfaj strófáját beleszövi. Költési időszakban a növényzet csúcsán éneklő hímeket a legkönnyebb megfigyelni. Rovarokkal, pókokkal, férgekkel táplálkozik, melyeket főleg a talajon kap el, néha azonban röptében is vadászik. Vonuló, a telet Afrikában tölti. (forrás:
mme.hu)
Farmos
A település rövid története, valamint a község látnivalói a
GCSZIK geoláda oldalán olvashatók.
További információk
A 2019. február 28-i tűzben megsemmisült a tanösvényi pallósor kb. 50 méteres szakasza és a három információs tábla. Újjáépítése magánszemélyek, cégek és civil szervezetek támogatásával elkészült, és 2019. október 15-én átadták, a Kékbegy tanösvény újra látogatható lett.
A környék további természeti értékeiről
itt olvashatsz.
A névadó kékbegyről további információkat
itt olvashatsz.
Békamentés minden tavasszal. ( Vidra Tamás +36-30-6634650 )
Köszönöm nemethrizsa (Németh András) tanösvénnyel és madár gyűrűzéssel kapcsolatos 2008.08.14.-i tájékoztatását, elolvasását minden érdeklődőnek ajánlom!
Ládatörténet:
2023.12.29 Ládaellenőrzés - a pontok rendben kereshetők
2022.10.31 A DINPI kérésére a 2. pont kikerült a tanösvényről, a kicsit távolabbi csónakházhoz
2021.04.25 A látnivaló jobb bemutatása érdekében multivá alakítottam
2020.12.27 Ládaellenőrzés, ládacsere
2019.03.11 A ládát adoptáltam - szikizso. Köszönöm rekasi játékostárs eddigi gondozását
2015.11.25 Ismét új dobozba került a láda tartalma.
2015.07.21 Új dobozba került a láda tartalma.
2013.04.23 Rejtés felújítva, erőteljesebb álcázás, jelszó új.
2013.04.10. Láda átadása környéken lakó kessertársnak.
2012.10.20. Legutóbbi logok szerint a láda eltűnt, gyógyítására várhatóan csak 2013. áprilisában kerül sor.
2012.05.20. Attibati pótolta az eltűnt ládát. Köszönet érte!
2012.04.28. Csuhás kicserélte a megrongált ládát, köszönet érte!. A jelszó is e napon megváltozott.
2010.11.17 Láda átvétele az Adoptálható ládák közül.