Elhelyezés időpontja: 2008.08.07 16:30
Megjelenés időpontja: 2008.08.09 22:20
Utolsó lényeges változás: 2017.08.27 08:27
Utolsó változás: 2017.08.27 08:28
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Balogh Tamás Péter , Baloghné Tóth Ágnes , Tóth Ferenc
Felhasználó: moTT Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Megtalálások száma: 248 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAPkezdés
Makó-Rákost és Tótkomlóst összekötő főútról letérve Bogárzó felé (tábla jelzi) kell haladni a parkolóig. A bokrok között keress egy 16x16x8 centiméteres dobozt, amibe pont nem fér bele egy normál cd.
Legközelebbi lakott település: Makó-Rákos
WAPbefejezés
A Bogárzói tanyavilág Makóhoz tartozott, fénykorát 50-es évekig a téeszesítés kezdetéig élte, rengeteg tanyával, a "központban" templommal, iskolával.
A bogárzói tanyavilág része volt annak a Makót körülölelő külterületnek, amelyen a demográfiai adatok szerint a múlt század fordulóján a város lakosságának negyvenhét százaléka élt. Ezeken a vidékeken a kutatók és az onnan elszármazottak egybehangzó állítása szerint pezsgő közösségi és hitélet folyt a múlt század elején. A két neves kultúrpolitikus, Klebelsberg Kunó és Hóman Bálint neve által fémjelzett népiskolai program keretében iskolához és olvasókörhöz jutott tanyai lakosság többnyire földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkozott. Az itt élő családokat összekovácsolta a közös életforma, melynek szinte elengedhetetlen részévé vált az iskola a templom és az olvasókör. A tanyavilág tanítója és plébánosa mindig köztiszteletben állt, szervezte az itteni emberek szellemi és lelki életét, amit szívesen vettek, mi több igényeltek is az itt élők.
A társadalmi-gazdasági változások a Bogárzói tanyavilágon sem múltak el nyomtalanul, amilyen gyorsan kialakult ez a tanyás rész, olyan hirtelen elnéptelenedett, a föld már nem tudott megélhetést biztosítani a lakosságnak az iskola bezárása (1977) felpörgette a folyamatot.
A régi tömérdek tanyából mára csak néhány maradt, és az iskolaépület, templom, plébánia üresen áll, a táj nagyon nyugodt, fácánokat, gólyákat lehet látni, és a réteket júliustól szeptemberig sóvirág borítja.
A templom 1907-ben épült, a régen itt lakók és tanítók összefogásával a 100 éves évfordulóra felújították és egy emlékkönyvet adtak ki.
A mai kor embere nem biztos, hogy érti, mit jelentett ez az épületegyüttes a tanyavilágban (és nem csak ott). Akkor idézném Reményik Sándort ... ne hagyjátok a templomot,
a templomot s az iskolát! ... :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.4.1]
Makói kikapcsolódás után másnap egy kis környékbeli ládázás.
Lepusztult, omladozó iskolaépület és a tetőszerekezeten felállványozott templom, mely az ablakon keresztül készített fotó alapján berendezett, használatban lévő.
A szeles naplemente gyönyörű volt, ezért tettem rövid kitérőt a tanyasi templomhoz és a ládához. Van hangulata a helynek, jól is esett.
Takarítják a láda környezetét, csoda, hogy a ládához nem nyúltak. Fűvel, vékony ágakkal álcáztam valamelyest. Ha a rejtő olvassa a logot, és teheti, kanyarodjon erre egy ellenőrzésre. Köszönöm a rejtést.
Viharsarki csavargás kópé1993, LionDaddy és Pliptai társaságában a csodálatos napsütéses időben.Királyhegyesen kezdtünk, majd Mezőhegyes-Battonya-Elek útvonal volt a legtávolabbi bejárt környék.Visszafelé útba esett Kétegyháza-Kaszaper-Tótkomlós látnivalói, végül már napnyugta után hagytuk abba a ládázást a bogárzói tanyavilágnál.
Szokásos fergeteges hangulat volt egész úton, a hasunk jobban fáj, mint a lábunk a gyaloglás miatt.
A nap utolsó ládája, már fejlámpával kerestük meg. Köszönjük a rejtést.
Geotúra kectammal, pliptaival és kópé1993-mal a Viharsarokban. A Bp.-Makó-Elek-Makó-Bp. útvonalon jó nagy kört tettünk meg, kora reggeltől késő estig gyűjtögettük a ládákat.
Köszi a rejtést!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (250 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.