Ez egy
örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek,
keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a
LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az
Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
WAP:
3 pontos multi Szlovákiában, Szőgyénben (Svodín), Párkány (Stúrovo) és Érsekújvár (Nové Zámky) között.
1. pont: a magyarszőgyéni temetőben Pathó Pál úr sírkövén az utolsó sorban álló kétjegyű szám
2. pont: a községháza előtt álló szobrot adományozó nővér vezetékneve (6 betű)
3. pont: 10x15x5 cm-es láda a Nagyölved (Velké Ľudince) felé vezető úttól ÉNY felé tartő földút mellett, egy tüskés fa alatt, benne a harmadik jelszórészlettel (11 betű).

A ládába TravelBug helyezhető.
A REJTEK
Ajánlott kiindulópont a falu elején található parkoló
N 47° 54,211' E 18° 29,879' 239 m [GCERAM+ajánlott kiindulópont].
Innen kb. 100 m-re található az első pont
N 47° 54,265' E 18° 29,915' 235 m [GCERAM-1]. A koordináták Pathó Pál úr sírkövére mutatnak. Közelről jól olvasható a sírkő utolsó sorában álló kétjegyű szám, a jelszó első része.
A második pont
N 47° 54,675' E 18° 29,905' 244 m [GCERAM-2] a községháza előtt, a Nagyboldogasszony templommal szemben a park túloldalán található. Pathó Pál úr szobrát keressétek, a jelszó második része a szobor melletti emléktáblán van, a szobrot adományozó nővér vezetékneve (6 betű).
A harmadik pont a láda
N 47° 55,430' E 18° 29,763' 271 m [GCERAM-3], a Nagyölved (Velké Ľudince) felé vezető úttól ÉNY felé tartő földút mellett, egy tüskés fa alatt, benne a harmadik jelszórészlettel (11 betű).
A ládától kicsit feljebb tiszta időben szép kilátás nyílik a Börzsönyre, a Pilisre és a Gerecsére is.
A FALURÓL
Szőgyén a Garam alsó folyásától nyugatra, a Dunától északra, a hajdani párkányi járás északnyugati szélén, a Budapest-Pozsony vasútvonal köbölkúti állomásától 8 km távolságra, a Garami-hátság dimbes-dombos területén fekszik.
A LÁDA ÖTLETÉT ADÓ TÖRTÉNET
Amit kevesebben tudnak róla, és ami a ládánk elrejtésének a tulajdonképpeni apropója is volt, a Petőfi által megénekelt Pató Pál úr alakja, Szőgyén történetének egyik sokat emlegetett érdekessége. Az eddigi kutatások szerint Petőfi két Pató Pált is ismerhetett: egy szőgyénit, és egy Szatmár megyében, Patóházán ugyanabban az időben élőt. Mindkettő tunya, nemtörődöm, későn házasodó nemes volt. Petőfi ezt a versét sosem tette közzé: ez a tény szintén arra utal, hogy a modell élő személy volt.
Mit tudunk a Szőgyénben eltemetett Pathó Pál úrról? Nem Szőgyénben született, hanem a közeli Muzslán 1793-ban, ahol igen sok Pathó élt. Pathó Pál úr 1829-ben elhagyta faluját, és Szőgyénbe költözött, ahol a község jegyzője lett. A szőgyéni plébánia anyakönyve szerint Pathó Pál úr 1843-ban 50 éves korában feleségül vette a németszőgyéni nemes Wargháék leányát, Örzsébetet (akinek a sírfelirata szerint öt gyermekük született).
Petőfi Sándor többször járt ezen a vidéken Pozsonyba, Komáromba utazván, Szőgyénben is megfordulhatott. Még valószínűbb azonban, hogy 1846-ban barátjának Várady Antalnak lakodalmán Jókaival együtt néhany napot Esztergomban töltött a költő, és a lakodalom víg, tréfás hangulata közben hallott adomákat a környékbeli maradi nemesről és annak késői házasságáról. A lakodalom utáni napokban Petőfi és Jókai átmentek Esztergomból a Duna túlsó partjára, jártak Muzslán, Kéménden, talán Szőgyénben is, és a költő személyesen is megismerhette a tréfás adomák hősét, Pathó Pál urat, akiről egy év múlva 1847. novemberében írta a híres verset.
Pathó Pál úr nem pozitív alakja történelmünknek. Szőgyén sem lehet büszke jegyzöjére, de különösebben nem is kell szégyenkeznie, hiszen Petőfi maga is általánosít versében, általában rajzolja meg a maradi köznemes e nagyon is élő típusát. Szőgyén történetének csupán érdekessége, hogy nagy költőnk épp innen vette verséhez a modellt.
LÁTNIVALÓK
A Szőgyénben található látnivalók közül kiemelnénk az 1644-ben épült Nagyboldogasszony templomot (a szóbeszéd szerint egy elkevert terv miatt került ide megépítésre Esztergom helyett), és a Tájházat és Régészeti Múzeumot (nyitvatartás keddtől péntekig 9.00-12.00, délután - hétvégén - ünnepnapon telefonos egyeztetés alapján +421907/432-055.
Aki többet szeretne tudni a községről, az megtekintheti honlapjukon a www.svodin.sk oldalon (magyarul is).
Mindenkinek jó kincsvadászatot kívánunk!
Ládatörténet
2009 december - A ládat sajnos illetéktelen teljesen tönkretették, a logbookot szettépték és egy TB-nek is nyoma veszett. Amint jobb idök lesznek új helyet keresünk a ládának.
2010 március 15. - A láda újra kereshető.
2016. március 30. - Szabó familia és JAck:66 játékostársaink a végládát új helyen újrarejtették, a koordináták módosultak. Köszönjük. Admin (Fazék)
2016. 3. 29. A láda régóta beteg volt, így szabályaink szerint átkerült az adoptálható ládák közé, 2016. 3. 29. Admin (Fazék)]
2018.10.13 - Bár már régen adoptálható és elvileg kereshető a láda, a harmadik ponton nem volt meg a doboz, így Párduc50 és emiGrant kihelyeztek egy egyesületi pótládát és a jelszó is megváltozott.