Elhelyezés időpontja: 2008.08.21 19:25
Megjelenés időpontja: 2008.08.23 19:30
Utolsó lényeges változás: 2020.09.27 18:15
Utolsó változás: 2020.09.27 18:36
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: Péter60
Felhasználó: Kulg76 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 80 m
Megtalálások száma: 302 + 2 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
FIGYELEM!
A hősi szobor felújítása elkészült, újból 3 pontossá tettem a multit! A megfejtéshez így ismét mindhárom jelszórészlet szükséges.
Három pontból álló multi Faddon. 1.pont: A hősi emlékművön, a címer alatti második szó. 2.pont: A komplejárónál található vascölöpök száma. 3.pont: A jelszó harmadik része a ládában található. Mérete (15x10x5 cm) egy termetes fa elágazásában kb. 120cm magasan. Jelszó: A pontok sorrendjében, összesen 12 karakter kis betűvel, egybeírva.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
REJTEK
A láda egy termetes fa elágazásában található kb.120 cm magasan gallyakkal,levelekkel álcázva.
Nyáron a víz közelsége miatt számítsatok szúnyoginvázióra !
FADD TÖRTÉNETE
A kedvező földrajzi környezet miatt a térség valószínűleg már az ősidők óta lakott terület volt. Az ókorban erre húzódott az Aquincum-Mursa hadiút, amelynek egy útjelző kövét a község közelében találták meg. A honfoglalás után a Megyer törzs szállásterületéhez tarozott és Árpád fiainak kezében volt. A községről először írásos források a XI. században tesznek említést. A veszprémvölgyi apátság kap itt birtokot és Patadi néven szerepel. A falu jelentős része 1055-ben a tihanyi apátság birtokába jutott. Míg az ortodox apácák egy szőlőt és egy szőlőművest birtokoltak, addig a bencések tulajdonában tekintélyes számú szolganép, a falu házainak egy része, valamint 100 kh nádas és kaszáló volt. A XIII. század elején új birtokosként jelentek meg a johanniták, akik a XV. századra a legnagyobb területet tudhatták magukénak. A tatárjárás idején a környék elpusztult, de a kedvező feltételek gyorsan visszacsalogatták az embereket.A török támadás után a helyzet gyorsan konszolidálódott. A lakosság kiheverte a kezdeti csapásokat és igyekezett alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Ez sikeresnek bizonyult, mert 1557-ben a falu 4675 akcse adót fizetett, amit 160 házra vetettek ki.A középkori Fadd pusztulásáról pontos ismereteink nincsenek. A katasztrófa bekövetkezhetett a tizenötéves háború idején, de az sem kizárt, hogy ez az 1686-87-es időszakban következett be. A török kiűzését követően új szakasz kezdődött a település történetében. A lakosság lassan regenerálódott.Az újjáépítéssel párhuzamosan jelentős változások következtek be a gazdaságban és a birtokviszonyokban. Olyan nagyhírű család, mint a Béri Balogh elvesztették birtokaikat és megjelentek a Festeticsek, Széchenyiek, Bartalok, Soponyaiak.A gazdaságban meghatározóvá vált a dohánytermelés, ami messze földön híres lett. A faddi komphoz azért hívunk benneteket,mert ha jól tudjuk ez az egyetlen műkődő komp, amit kézi erővel hajtanak egy kötélpályán.Sajnos a komp magánkézben van, így nem igazán lehet vele közlekedni. Volt egy film,amit itt forgattak azért, mert máshol nem találtak ilyen kompot.Sajnos a film címét nem tudjuk megszerezni annyit viszont tudunk, hogy Kozák András is szerepelt benne.
Ládatörténet
2016 januárjában adoptálom a ládát Marcsi&Gergő-től.
Köszönöm az eredeti ládaötletet és a sokéves gondozást.
2020 júniusban átruházta ránk Péter60. Köszönjük a láda eddigi lelkes gondozását és ezúton is hatalmas köszönet a bizalomért.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Autós ládázás Tolnában, ott folytattuk, ahol két hete abbahagytuk. Mára 23 találat jutott, ez volt a tizennegyedik. Két emlékem is van a Fadd-Dombori holtágról. Az egyik, hogy jó pár éve indultam itt egy triatlon versenyen, a másik pedig, hogy itt gyakoroltam az egyoldalas evezést egy ladikban, ahogy az Matula bácsi tanította Tutajosnak.
Megvan!
Útban Szekszárdra tettünk egy kis kitérőt ide. Az első pontnál csak leolvastuk a jelszórészletet és robogtunk is tovább. A második és a harmadik pont tetszett, ott több időt eltöltöttünk.
Köszi a rejtést.
Remek volt az egész, nagyon tetszett. Napraforgó-rengeteg mindenütt. Visszaúton megcsodáltuk egy ház kertjében a leándereket, és aztán pár percet beszélgettünk az ott lakó idősebb, rendkívül rokonszenves úrral. Az ilyen véletlen találkozásokat nem lehet megunni, nagy élményt adnak. Köszönjük a rejtőnek, hogy ezt a csodás helyet megmutatta.