Ahol a nyugat felől felkígyózó OKT felér a platóra, az első (felérkezve jobbra eső) faldarab a cél. A szokványos doboz a falban, elé épített kövekkel rejtve várja a keresőket.
Megközelítés
A csúcsra nyugat vagy kelet felől felkígyózó turistaúton lehet feljutni - jelenleg az OKT Káptalantóti és Diszel közti szakasza vezet át a hegyen. A nyugatról való feljutás a jobban járható és a tájképileg látványosabb. (Az eredeti kihelyezéskor az OKT még a hegy alatt keletről haladt el, és csak a letérő K3 vezetett át - később az OKT erre kapott egy nyugatra kitérő, a Csobáncot érintő és a Hajagos-hegyet északról megkerülő hurkot.)
Az egyéb túrázástól független célirányos megközelítés viszont autóval épp Gyulakeszi felől, a Z jelzésen javasolt - a turisták számára kialakított hivatalos autós parkolót a faluból a templomtól a hegy felé induló utcán majd murvás úton érhetjük el ( N 46° 52,234' E 17° 29,471' [GCCSBC+Csobánc parkoló]). Innen már mindenképp gyalog illik tovább menni a Z jelzésen a templomromig, majd a K jelzésen a csúcsig.
Csobánc
A (Badacsony és Szent György-hegy után) harmadik klasszikus Balaton-felvidéki tanúhegy, mindent vivő, nagyobb testvéreit is verő körpanorámával, impozáns várrommal. Erdőmentes (foltokban bokros-bozótos) sík teteje jól bejárható, bármely irányba mindössze a pillanatnyi légköri viszonyok korlátozhatják a kilátást Bakonytól Mecsekig, és a környező szépséges medencére a tanúhegy-testvérekkel. Közülük ezen maradt a legkevesebb erdő a csupasz tető és az alulról terjeszkedő szőlők között. Talán ezért van, hogy a hegyre való feljutás élménye - a sportérték is és a panoráma, a tér tágulása - ezen a hegyen a legmarkánsabb: méterről méterre érezzük, ahogy haladunk felfelé a látványosan meredek hegyoldalban a masszívan emelkedő, de amúgy biztonságos úton (amin régebben terepjárót is láttam feljutni). Fent aztán több szempontból is elakad a lélegzetünk. :-) [szép légifotó a hegytetőről az ng.hu oldalán]
A hegyen könnyen láthatunk siklóernyősöket, miután a hegy körüli légáramlatok és a csupasz tetőről való startolási lehetőség igen alkalmassá teszi a Csobáncot ehhez a sporthoz.
Vár
Talán épp ez a remek kilátás, a hegy pozíciója tehette alkalmassá, hogy a többiek közül éppen erre épüljön hadi erődítmény (ilyesminek a többi tanúhegyen nincs nyoma). A romok impozáns méretű várat sejtetnek, és valóban - az 1200-as években épült erősség eredményesen ellenállt a török, és sokáig a Habsburg ostromoknak is. Végül 1709-ben a császári erők robbantották fel egyes részeit, azóta pedig az idő pusztítja. [továbbiak a Wikipédián]
Napfogyatkozás, 1999
Hadd említsem a heggyel kapcsolatos meghatározó, személyes élményként, hogy 1999.08.11-én innen néztük a nevezetes teljes napfogyatkozást, mely épp nyár derekán, délben, szinte az elképzelhető legmagasabb napállásnál, optimális időjárás és légköri viszonyok mellett következett be, és amelynek ez a térség épp a tengelyébe esett. Tele volt a hegy, sokan tudták, hogy a teteje optimális lesz az égbolt mellett a földfelszíni fényhatások megfigyeléséhez is. Kevesek életében jön helybe egy ennyire jó napfogyatkozás, és külön szerencsés, akinek ennyire jó helyszín jutott az átélésére. Mivel a Nap direkt fényereje még közel teljes takarásnál is nagyon erős (belenézni nem lehet), a leglátványosabb rész ez idő alatt nem is az égen, hanem a földön történik - ez az, ami miatt szerintem csak félig látta a napfogyatkozást, aki nem egy ilyen tuti körpanorámát nyújtó helyről figyelte.
Ládatörténet
Az eredeti rejtés egy kis kihívást is tartalmazott, amennyiben a meredek hegyoldalban ereszkedni kellett kicsit a vártól (vagy alulról feljönni egy meredekebb szakaszon). Miután többen veszélyesnek találták, és közel tíz évet magam is öregedtem a rejtés óta :-), az utolsó méterek nyújtotta kihívásról lemondtam, és a falba helyeztem a dobozt.
Állapot: kereshető
3 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Gyönyörű, bár szeles napot sikerült kifognom a Csobánc "meghódítására". A láda megszerzése nekem kihívást jelentett, gyakorlatilag ülve kellett lejutnom a megfelelő szintre, fölfele már kicsit jobb volt.
A kilátás pazar! Köszönöm a rejtést!
Elég nagy szél volt, így para volt a megtalálás,de sikerült.
Lányom nagyon örült neki, gazdagabb lett egy kitűzővel, egy élménnyel és a csodás kilátással.
Ui.: a láda teteje be van törve,de még tart. Félő egy beázás.