Bevezető
Ezzel a rejtéssel egy különleges műszaki alkotást szeretnék bemutatni: a tolnai kisközség, Bátaapáti határában jelenleg is épülő, a kis- és közepes radioaktivitású hulladékok hosszútávú elhelyezésére szolgáló tárolót. Egyúttal bátorítom a műszaki érdeklődésű geoláda-vadászokat egy - előzetes bejelentkezés után ingyenes - látogatásra a Mórágyi-rög gránitjának mélyébe.
A radioaktív hulladék problémája
Az atomenergia polgári célú felhasználása még hosszú ideig nélkülözhetetlen lesz - sőt, elképzelhető, hogy fontossága a nem túl távoli jövőben növekedni fog. Ám ezzel együttjár egy emberöltőkön túlmutató probléma: az elhasznált, igen erősen radioaktív elhasznált üzemanyagon (fűtőelemeken) túl minden, a reaktortér környezetében használt eszköz, oda bekerült tárgy is sugárszennyezetté válik.
A radioaktivitás mértéke és a felezési idő hossza alapján a hulladékokat négy csoportba osztják: Kis aktivitású. Olyan szilárd és folyékony anyagok, amelyek radioaktivitása kismértékű és felezési ideje rövid. Kezelésük során elégséges a minimális sugárvédelmi óvintézkedések (védőruha, védőkesztyű, cipővédő használata) betartása - így elkerülve a testfelület elszennyeződését. Közepes aktivitású. Magasabb radioaktivanyag-tartalmú hulladékok, melyeket fokozottabb elővigyázatossággal kell kezelni. Kellő árnyékolás (betonkonténer, betonfal) és a munkavégzés idejének korlátozása szükséges. Nagy aktivitású. Jelentős hőt kibocsátó vagy 30 évnél hosszabb felezési idejű radioizotópokat tartalmazó anyagok. (Az elhasznált nukleáris üzemanyagokat akkor sorolják ebbe a kategóriába, ha az újrafelhasználásukra nincs igény.)
Tároló Bátaapátiban
1993-ban kezdődött el az a kutatási program, melynek során a kis és közepes aktivitású, atomerőművi eredetű radioaktív hulladékok elhelyezésére alkalmas helyszínt kerestek. Hosszas szakirodalmi kutatás és elemzés után számos kőzetformáció felmerült, mint lehetséges helyszín. 1995-1996-ra a vizsgálatot három területre szűkítették, majd 1996. decemberére az Országos Atomenergia-hivatal (OAH) előzetesen jóváhagyta a Mórágyi Gránit területét. 1997-ben megkezdődtek a hosszadalmas helyszíni kőzettani és vízföldtani vizsgálatok. 1999 elejétől politikai támadások kereszttüzébe került a projekt - így lényegében két éven át szüneteltek a munkálatok. 2003 végére megszületett a végleges megállapítás: a Bátaapáti (Üveghutai)-telephely tengerszint körüli része (a terepszint alatt 250-280 m mélyben) alkalmas a miniszteri rendeletben meghatározott követelmények kielégítésére. 2004. decemberében megkezdődött a lejtősaknák kihajtása - majd 2005. július 10-én a község lakossága, 2005. november 21-én pedig az Országgyűlés is hozzájárulását adta a tervhez. A tároló. A N 46° 13,049' E 18° 36,721' 160 m [GCNRHT+LEJTOSAKNAK] pont körül két, egymással párhuzamosan DDNY felé tartó, majd kb. 600 m után DK-re, újabb kb. 250 m után újra DDNY-ra tartó lejtősaknát alakítanak ki, valamivel több, mint 1700 m hosszban. A két akna végpontját összekötő vágatból, arra merőlegesen két irányban további vágatokat hajtanak ki - ez lesz a tényleges tároló, 40000 m3 befogadóképességgel. Felszíni létesítmények. A lejtősaknáktól ÉNY-ra szigorú biztonsági előírások szerint működtetett (kamerás megfigyelés, beléptető rendszer) adminisztratív és fogadó-épületek állnak. N 46° 13,207' E 18° 36,626' 160 m [GCNRHT+FOGADOEPULETEK]
További látnivalók, érdekességek a. A Dél-Dunántúlon néhány további geoláda felkeresésével az urán teljes életciklusát végigkövetheted:
1. Kővágószőlősön a bányászat (rekultiváció után megmaradt) nyomaival találkozhatsz.
2. Pakson az energiatermelés zajlik.
3. Bodán egy másik kőzetformációt, a nagy aktivitású hulladékok egyik lehetséges tárolóhelyét ismerheted meg. b. Ha Bátaapáti község további látnivalóira, szépségeire vagy kiváncsi, látogass el ide. d. A csoportos látogatásra itt jelentkezhetsz. e. A kutatás geológiai hátteréről itt bővebben is olvashatsz.
Ládatörténet
2017. 3. 27. A több mint 4 hónapja beteg láda szabályainknak megfelelően - plusz még a Ládadokikkal is egyeztetve - olyan új ládagazdához került, aki vállalta, hogy 2017. április 30-ig gyógyítja a ládát és aktualizálja a leírást. [Admin(Fazék)]
2017.03.31. A láda gondozását Péter60 átvette. Új rejtekben, új doboz új jelszóval kihelyezve.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megvan!
Próbáltam keresni a kesserösvényt, de az itt nincs, így kicsit kóvályogtam a fák között, de meglett viszonylag hamar szerencsére. Az objektumnál csak óvatosan fotóztam, nem voltam biztos benne, hogy lehet.
Köszi a rejtést.
Megtaláltuk flevyvel. Miután harminccal bedöcögtünk a jelzett parkolóhoz, nem halk döngicsélést hallottunk. Flevyvel tudtuk mit hallunk, így nem volt meglepetés a tócsákból vizet hordó méhek jelenléte. A vándorkonténer előtt hatalmas méhfelhőnek még a láda közelében is meg volt a hangja. Félni nem kell tőlük, csak nem szabad kapkodni, hirtelen mozdulatokat tenni. A láda viszonylag könnyen meglett, szinte tű pontossággal oda mutatott az iránytű. Mivel előbb értem a fa tövéhez, flevyt sikerült levideóznom a keresés közben. Aztán mikor vissza értünk a kocsihoz, Levi elkezdte az adatlapot olvasni, érdekes volt hallani az ő olvasatában a dolgokat.
Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Ez a láda volt az a klasszikus típus, amit már miután feladtam a harcot, találtam meg. Mondjuk az a csúszós hegyoldal és a sok sok hatalmas fából kiválasztani, hogy melyik tövében van a láda, nem tartozik a kedvenc foglalkozásaim közé. A Rádioaktívhulladék tárolója viszont tetszett. Remélem a gránit vigyáz rá, hogy minket itt kint nem bántson ez a sok hulladék.
A Mikola fizikaverseny résztvevőivel és kísérő tanáraival itt voltunk.
Sajnos, a vezetőnk nem állt a helyzet magaslatán, a diákok kérdéseire elég sok butaságot mondott, a filmet nem tudta elindítani, ... A hosszas beöltözés után a fegyveres kíséret sem volt számunkra kedves. (Diákokkal voltunk!)
Az előkészületek, az igazolványok ellenőrzése kb. egy órát vettek igénybe, s ezután mentünk le 50 métert az alagútban, ahol a keresztfolyosón ismét nem működött semmi, s érdemi információt sem kaptunk semmiről.
Talán, egy nyílt napi vezetés érdekesebb lehet.
A végén annyi idő sem maradt, hogy a ládáért elfussak... :(
Bátaapáti körüli kirándulásunk első állomása a Radióaktívhulladék-tároló volt. Óhatatlanul eszembe jutott az akkumulátor gyárak telepítése kapcsán, vajon anno, hogyan fogadták a helyiek ezt az "építkezést." ..... Innen az Apponyi kilátóhoz sétáltunk fel.
Köszönöm a lehetőséget.