Bevezető
Ezzel a rejtéssel egy különleges műszaki alkotást szeretnék bemutatni: a tolnai kisközség, Bátaapáti határában jelenleg is épülő, a kis- és közepes radioaktivitású hulladékok hosszútávú elhelyezésére szolgáló tárolót. Egyúttal bátorítom a műszaki érdeklődésű geoláda-vadászokat egy - előzetes bejelentkezés után ingyenes - látogatásra a Mórágyi-rög gránitjának mélyébe.
A radioaktív hulladék problémája
Az atomenergia polgári célú felhasználása még hosszú ideig nélkülözhetetlen lesz - sőt, elképzelhető, hogy fontossága a nem túl távoli jövőben növekedni fog. Ám ezzel együttjár egy emberöltőkön túlmutató probléma: az elhasznált, igen erősen radioaktív elhasznált üzemanyagon (fűtőelemeken) túl minden, a reaktortér környezetében használt eszköz, oda bekerült tárgy is sugárszennyezetté válik.
A radioaktivitás mértéke és a felezési idő hossza alapján a hulladékokat négy csoportba osztják: Kis aktivitású. Olyan szilárd és folyékony anyagok, amelyek radioaktivitása kismértékű és felezési ideje rövid. Kezelésük során elégséges a minimális sugárvédelmi óvintézkedések (védőruha, védőkesztyű, cipővédő használata) betartása - így elkerülve a testfelület elszennyeződését. Közepes aktivitású. Magasabb radioaktivanyag-tartalmú hulladékok, melyeket fokozottabb elővigyázatossággal kell kezelni. Kellő árnyékolás (betonkonténer, betonfal) és a munkavégzés idejének korlátozása szükséges. Nagy aktivitású. Jelentős hőt kibocsátó vagy 30 évnél hosszabb felezési idejű radioizotópokat tartalmazó anyagok. (Az elhasznált nukleáris üzemanyagokat akkor sorolják ebbe a kategóriába, ha az újrafelhasználásukra nincs igény.)
Tároló Bátaapátiban
1993-ban kezdődött el az a kutatási program, melynek során a kis és közepes aktivitású, atomerőművi eredetű radioaktív hulladékok elhelyezésére alkalmas helyszínt kerestek. Hosszas szakirodalmi kutatás és elemzés után számos kőzetformáció felmerült, mint lehetséges helyszín. 1995-1996-ra a vizsgálatot három területre szűkítették, majd 1996. decemberére az Országos Atomenergia-hivatal (OAH) előzetesen jóváhagyta a Mórágyi Gránit területét. 1997-ben megkezdődtek a hosszadalmas helyszíni kőzettani és vízföldtani vizsgálatok. 1999 elejétől politikai támadások kereszttüzébe került a projekt - így lényegében két éven át szüneteltek a munkálatok. 2003 végére megszületett a végleges megállapítás: a Bátaapáti (Üveghutai)-telephely tengerszint körüli része (a terepszint alatt 250-280 m mélyben) alkalmas a miniszteri rendeletben meghatározott követelmények kielégítésére. 2004. decemberében megkezdődött a lejtősaknák kihajtása - majd 2005. július 10-én a község lakossága, 2005. november 21-én pedig az Országgyűlés is hozzájárulását adta a tervhez. A tároló. A N 46° 13,049' E 18° 36,721' 160 m [GCNRHT+LEJTOSAKNAK] pont körül két, egymással párhuzamosan DDNY felé tartó, majd kb. 600 m után DK-re, újabb kb. 250 m után újra DDNY-ra tartó lejtősaknát alakítanak ki, valamivel több, mint 1700 m hosszban. A két akna végpontját összekötő vágatból, arra merőlegesen két irányban további vágatokat hajtanak ki - ez lesz a tényleges tároló, 40000 m3 befogadóképességgel. Felszíni létesítmények. A lejtősaknáktól ÉNY-ra szigorú biztonsági előírások szerint működtetett (kamerás megfigyelés, beléptető rendszer) adminisztratív és fogadó-épületek állnak. N 46° 13,207' E 18° 36,626' 160 m [GCNRHT+FOGADOEPULETEK]
További látnivalók, érdekességek a. A Dél-Dunántúlon néhány további geoláda felkeresésével az urán teljes életciklusát végigkövetheted:
1. Kővágószőlősön a bányászat (rekultiváció után megmaradt) nyomaival találkozhatsz.
2. Pakson az energiatermelés zajlik.
3. Bodán egy másik kőzetformációt, a nagy aktivitású hulladékok egyik lehetséges tárolóhelyét ismerheted meg. b. Ha Bátaapáti község további látnivalóira, szépségeire vagy kiváncsi, látogass el ide. d. A csoportos látogatásra itt jelentkezhetsz. e. A kutatás geológiai hátteréről itt bővebben is olvashatsz.
Ládatörténet
2017. 3. 27. A több mint 4 hónapja beteg láda szabályainknak megfelelően - plusz még a Ládadokikkal is egyeztetve - olyan új ládagazdához került, aki vállalta, hogy 2017. április 30-ig gyógyítja a ládát és aktualizálja a leírást. [Admin(Fazék)]
2017.03.31. A láda gondozását Péter60 átvette. Új rejtekben, új doboz új jelszóval kihelyezve.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A parkolóból rövid, de kemény menet. Szerencsére a száraz idő miatt járható volt a domboldal. A láda a megadott koordinátáktól kb. 15-20 m-rel az épületek felé van, ha az ember türelmes, megtalálható (ld. winner_hun bejegyzése)
Tolnai-baranyai geotúra molka, kectam, kópé1993 és pliptai társaságában. Négyen, többféle összetételben már geotúráztunk sokfelé, ez volt az első alkalom, hogy ötünket sikerült összehozni egy közös túrára. Hajnali indulással és késő éjszakai érkezéssel, de bejártuk a tervezett ládák által meghatározott útvonalat. 16/16. találat.
Tolnai-baranyai geotúra molka, kópé1993, LionDaddy és pliptai társaságában. Szokásos, remek hangulatú csavargásunk Bátaszék-Pécsvárad-Bonyhád háromszög ládáira koncentrált. Az időjárás kegyes volt hozzánk, esőt csak utunk elején kaptunk.
Kerítés, szögesdrót, kamerák. Mintha egy börtönbe értünk volna...de ekkor előkerült egy ember az egyik kapunál és vagy 8-10 cica. Erős kontrasztot mutatott a helyzet. A ládához vezető út az esők miatt csúszós volt.
Köszönöm a rejtést.
Tolna megyei ládázás alkalmával kerestük fel a ládát kitkat0123, fa-peti és tabletta társaságában. Szekszárd környéki ládákat kerestünk ma fel.
Köszönöm a rejtést!