GCSZPI-1: Palánki-hegyi présház N 46° 22,211' E 18° 42,414' Gravírlap. GCSZPI-2: Herman pince N 46° 21,649' E 18° 42,181' Gravírlap. GCSZPI-3: Fürdőház utca N 46° 21,115' E 18° 41,914' Petling műtárgyban. GCSZPI-4: Boda présház N 46° 21,101' E 18° 41,725' Gravírlap. GCSZPI-5: Czéh tanya N 46° 21,083' E 18° 41,590' Petling természetes takarásban. GCSZPI-6: Nedelkovics pince N 46° 21,338' E 18° 41,716' Henger alakú kis láda épület sarkán.
Magánterületen van ugyan, de a tulaj tud a ládáról!
Jelszóképzés: Minden pontnál találsz egy jelszórészletet, a 6. pontnál tudsz logolni (20 karakter).
A láda TravelBugot, geoérméket szívesen fogad.
Bevezetés
Egy rendhagyó pincejárásra hívlak benneteket Szekszárdra. A présházak és pincék - szekszárdi szóhasználattal "tanyák"- a 18. század második felében szaporodtak meg. Ezek a szőlő feldolgozásán és a bor tárolásán kívül nyáron az ott lakásra és baráti társaságok fogadására is alkalmasak voltak.
A 20. század közepétől a város terjeszkedése és az erőltetett panelépítkezés maga előtt tolta, beolvasztotta, sok esetben felszámolta a pincesorokat.
A megmaradt, itt bemutatásra kerülő présházak közt látható szépen felújított és újra eredeti funkcióját ellátó, de sajnos akad elhanyagolt és elhagyatott is.
A bejárást gépkocsival vagy kerékpárral javaslom, a Fürdőház utcain kívül az összes rejtés szinte "drive in" megközelíthető.
A Palánki-hegyen több reprezentatívabb présház is állt korábban. Itt volt Augusz Antal és Schell báró présháza is. Ma korunk autóházai és ipari létesítményei közt elnyomva áll a Schallenbergerek egykori présháza. A tolnai eredetű gazda az újvárosi templom építésének idején emelte a présházat, az ottani munkások közreműködésével. Stílusában sok hasonlóságot fedezhetünk fel az újvárosi templommal és a zsinagógával, ugyanis közös a tervezőjük. Az épület ma lakóház.
A Kadarka utca vége felé találjuk a Herman-pincének nevezett szép épületet, amely ma a Schieber pincészet központja. Előtte volt már étterem és vendégház is. A klasszicista épület a 19. század derekán épülhetett. Szép képviselője az impozánsabb megjelenésű, nagyobb igényű présházaknak, amelyek ekkoriban terjedtek el.
A belváros közelében lévő Fürdőház utca nevét onnan kapta, hogy itt működött Schubert János borbély és seborvos özvegyének a gőzfürdője. A legenda szerint itt már a török időkben is fürdő volt, és ezt a legendát csak tovább erősíti az utca közepén álló romantikusan historizáló, fatornyos épület, ami valóban áraszt némi törökös atmoszférát. Az 1850-ben épült "török fürdőt" nemrég példásan felújították. Falai közt nyitotta meg kapuit a szekszárdi Bormúzeum, ahol az idelátogató turisták megismerhetik a borvidék történelmét, jellegzetességét, kultúráját.
A rövid utca egyik oldalán még fennmaradt a pincéknek csaknem összefüggő sora.
Nevét Boda Vilmosról kapta, aki Tolna megye első újságának, az 1873-ban indult "Tolna megyei Közlönynek" volt főszerkesztője, majd tulajdonosa. Prés- és lakóháza klasszicista eredetű, de mai formáját a 19. század végén kapta. Érdekessége az, hogy az erkélyrácsán az 1848-as évszám olvasható, mivel Boda a '48-as Függetlenségi Pártnak is képviselője volt.
Jelenleg társasháznak van minősítve, melyben szociális bérlakás is van. Jobb sorsra lenne érdemes...
Valaha a Babits anyai ági felmenőinek, a Kelemen családnak volt a tulajdona. 1850 körül épült. A fafaragásait erdélyi mesterek készítették a 20. század első harmadában. Csoda, hogy a betondzsungelben túlélt a mai napig.
A bemutatott présházak közt ez a legrégebbi, lakóháznak is használták. Az épület tervezője id.Stann Jakab építési vállalkozó, aki a megye első építész egyénisége.
Ládatörténet
Ötletgazda és eredeti rejtő vtsp&tav.
A ládát 2013 szeptemberében adoptálom Fairy-től.
2019.12.03. Karbantartás, a mágneses kupakokat gravírlapkákra cserélem.
Köszönet mindkettőjüknek!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A hatodik ponton a ládát sajnos nem találtam, de lehet, hogy a vaksi szememmel elnéztem a kapaszkodót ... Viszont amikor nem hagytam ki néhány betűt a megtalált részletekből, az Éles-hát tetején kitaláltam a hiányzó hatodik részletet (egy része simán adódott, és ezért nem volt mindegy, hogy öt karaktert kell hozzátenni a megtalált öt részlethez, vagy hetet). Ha a vége jó, minden jó ... Azért a villányi borokat (egy kicsit) jobban szeretem. A megtalálás időpontja a megvilágosodás pillanata ... :)
Megtaláltuk! 🙂
A korábbi bejegyzéseket olvasva kicsit tartottam ettől a multitól. Az 1-es 3-es pont után nyilvánvaló volt mit kell keresni. A 2-es ponton nekem a GPS az út másik oldalára mutatott, ettől a ponttól kb 10 m-re meglett a gravir lap. A láda a 2. feltételezett helyen meglett, itt kicsit megzavart, hogy elő tippemnél is volt egy jó rejtekhely. A bemutatott présházak nagyon tetszettek, a köréjük épült bérházi környezet kevésbé. A túrát kiegészítettük a GCMKM felkeresésével.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.4.1]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Nem volt egyszerű, a 2. és a 3. ponttal is meggyűlt a bajunk, köszönjük a telefonos segítségét a rejtőnek. A 3. pont körül rengeteg a szemét, szörnyű a környezet, igyekszem visszatérni szemetes zsákkal.
Pár évvel ezelőtt megtaláltam a ládának néhány pontját, de a végládát nem sikerült. Most minden pontot végigjártam újra - a doboz most sem lett meg. Nem akartam jelszó nélkülit logolni, megpróbáltam kitalálni az utolsó részletet - nem sikerült. A rejtő nem árulta el, de annyit mégis segített, hogy kitalálható. Még egyszer beírtam a keresőbe - egyből kidobta. Mit bénázhattam el azelőtt...?
Nem volt rossz a séta, csak már nagyon elfáradtam. Köszönöm a rejtést!
Köszi megtaláltuk. A 6. pincénél B. M. a pince "őrzője" 1,5 órás kiselőadást tartott Sárközről, arról, hogy Liszt Ferenc többször megfordult a Nedelkovics pincében. Bemehettünk a 16 méterre a föld alatt húzódó 15 méter hosszú borospincébe. Nagyon érdekes volt :)
1-2-6-3-4-5 sorrendben.
Az első pont hamar meglett, a másodiknál rejtői segítséget kéretem és kaptam (engem a kütyü mindenáron a bejárathoz navigált).
A többinél több-kevesebb időbe telt, mire sikerrel jártam.
Köszönöm a lehetőséget, ez nem egy "szaladós" multi, erre rá kell szánni az időt. Tetszett!
Akkor kicsit részletesebben.
Még régóta szemeztem a túrával, továbbiakban ládákkal, de az eddigi Megtalálók leírásai alapján vártam, míg jól kereshetők lesznek a ládák.
Türelem rózsát terem, így eljött az idő, felújításra kerültek a helyszíneken levő kihelyezett jelszavak tartalmazó alkalmatosságok.
Én az alábbi sorrend szerint kerestem:
1. jelszórészlet: megszokott rejtés, gravírlapon, jól kereshető
2. jelszórészlet: megszokott rejtés, gravírlapon, jól kereshető
Itt kértem segítséget, figyelmetlen voltam.
6. jelszórészlet: a láda, nagyon ötletes rejtés, azonban magánterületen van.
Itt kértem kétszer is segítséget, nagyon nehezen lett meg.
Ami negatív, az a keresés körülményei voltak.
Jótanácsok: Ne a jobb oldali aszfalt úton közelítsed meg a tanyát, mert magánterület, ki is írták, táblával jelezve! Inkább a telekhez vezető, másik föld úton. Mivel sokat szenvedtem a ládával, a magánterületes szomszéd (szürke BMW-s) a rendőrséggel fenyegetett, hogy kihívja, ha nem megyek el. Tehát, ha a tanyával szemben állsz, ne menj a jobb oldali telekhatárhoz közel! Megemlítettem a felbőszült úrnak, hogy ez egy játék, de nem érdekelte és továbbra is csak mondta, ha nem megyek el hívja a rendőröket. Mivel én a ládáért mentem, mondtam hívja bátran, mert ameddig nem lesz meg, addig maradok. Végül nem jöttek. Gondolom, azért, mert utána már nem mentem közel a jobb oldali részekhez. Azonban azt is el tudom képzelni, hogy telefonált, de mivel nem tartózkodtam a területén, ezért nem jöttek a rendőrök.
Lehet jobb lenne a ládának egy másik, jobban kereshető helyet találni.
A lényeg meglett a láda. Tollat vigyél, én elfelejtettem.
3. jelszórészlet: megszokott rejtés, jól kereshető, petling műtárgyban.
4. jelszórészlet: megszokott rejtés, jól kereshető, csak körül kell nézni.
5. jelszórészlet: megszokott rejtés, jól kereshető, petling műtárgyban.
Összegezve: a túrát azok számára ajánlom, akik szeretik a keresgélést.
Nem olyan túra, ahol pontosan le van írva, pl. hogy melyik fához kell menni, és milyen magasan van a petling. De itt nem is ez volt a cél.
Volt olyan hely, ahol előtte még sosem voltam.
Számomra nehéz volt mind a 6 pont, főleg a láda.
Azonban utólag visszagondolva, nem olyan nehezek a rejtések, csak jól szét kell nézni és meglesz az adott pont. Érdekes túra.
A Rejtő készségesen segített telefonon, ez is fontos volt számomra.
Köszönöm az élményt! [Geoládák v3.1.2]
Megfogadva a kritikákat, egyszerűsítettem a rejtéseken. A mágneses kupakok helyett 1,5x5 cm-es kis gravírtáblákon vannak a jelszórészletek könnyen hozzáférhető helyeken.
A végláda továbbra is magánterületen van, de a tulaj tud róla, nem zavarja.
Köszönöm a jó kis szekszárdi túrát!
Viszont van pár kivetnivalóm a rejtésekkel kapcsolatban (a korábbi logolókhoz hasonlóan): Mindegyik pont magántulajdon területén (de legalábbis a kerítésén) van, ami némileg feszélyezett kutakodás közben. A 2. pontnál ráadásul pont fel van túrva az úttest, a borászat oldalán pedig járda sincs, így a meglehetősen nagy forgalom (és a "Kamerával megfigyelt terület" táblák) mellett elég veszélyesnek éreztem a kerítés fürkészését. A 3. pont nem épp a leírásnak megfelelő, de idővel csak sikerült kiszúrni (miután megvártam, hogy pár fiatal befejezze a pont melletti ücsörgését). A 4. pont egy ma már lakóház bejárati ajtajánál van a koordináta alapján, ez meg se lett a tulajdonos kinti tevékenykedése miatt, de szerencsére nem volt nehéz kikövetkeztetni a részletet. Szóval a rejtések elhelyezésével szerintem vannak problémák, nem feltétlenül lenne szükséges pont az adott épületen elhelyezni a jelszóhordozókat, ha az veszélyes vagy esetleg felettébb problémás lehet. [Geoládák v2.2.5]
Valamikor elkezdtem begyüjteni a romos épületek gyüjteményét, de akkor még vtsp&tav nevén futott a láda. Csodálkoztam is, hogy nincs a nevük a rejtők között. Miért lettek megtagadva??