Megye/ország: Szlovákia
Elhelyezés időpontja: 2008.10.31 13:05
Megjelenés időpontja: 2008.11.05 22:52
Utolsó lényeges változás: 2008.11.05 22:52
Utolsó változás: 2017.04.16 23:19
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Csenge, Zsuzsi és Csabi
Ládagazda: kivancsifancsi Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 300 m
Megtalálások száma: 84 + 1 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
A mikroláda a vár melletti dombon egy többtörzsű fa odvában található.
A ládába TravelBug nem helyezhető. Megközelítés
Magyarország felől érkezve Beckót (Beckov) vagy Pozsony felől a D1-es autópályán, vagy Komárom felől a Gúta (Kolárovo), Vágsellye (Sala), Szered (Sered), Lipótvár (Leopoldov), Pőstyén (Piestany) útvonalon érdemes megközelíteni. Az autót a falu közepén a vár alatti parkolóban ( N 48° 47,492' E 17° 53,821' 198 m [GCBECK+Parkoló]) hagyhatod.
Láda
A parkolótól a N 48° 47,345' E 17° 53,834' 193 m [GCBECK+Út] pontban induló úton lehet felmenni a várhoz. A mikroláda a vár melletti dombon egy többtörzsű fa odvában található.
Arra az esetre, ha a ládát nincs lehetőség megtalálni a N 48° 47,398' E 17° 53,929' 224 m [GCBECK+Pót jelszó] pontban található sírkőről is leolvasható a jelszó: Wiener keresztneve (5 betű) + egy kétjegyű szám, hogy hány évet élt meg.
Történelem
A vár eredete mára a múlt homályába veszett. Az első ismert források szerint a honfoglalás idején Szovárd, Kadocsa és Huba honfoglaló vezérek foglalták el a Zobor környéki szlávoktól. A 13. század környékén Csák Máté tulajdonába kerül, aki abban az időben a Vág teljes völgyét uralta. A halála után királyi vár, amelyet Zsigmond 1388-ban egyik kedvelt hívének Stibor vajdának ajándékozta. A vajda halála után a vár a Bánffy család kezébe került. Az 1600-as években katonai jelentősége folyamatosan csökkent, míg az 1729-es tűzvész végleg elpusztította.
1970-es években kezdődött a vár rekonstruálása, ami napjainkig is tart.
Egy népmonda is őrzi a vár születésének történetét. Ez szerint Stibor vajda egy vadászat alkalmával nagyon jól szórakozott Beckó nevű udvari bolondja társaságában, ezért felajánlott, hogy kívánjon bármit, ő teljesíti azt. A bolond azt kívánta, hogy építsen neki egy várat azon a sziklán, amin éppen ültek. A vajda tartotta a szavát és 3 év alatt elkészült a vár, annyira megtetszett Stibornak, hogy felajánlotta a bolondnak, hogy cseréljék el a várat. Beckó rá is állt, csupán annyit kötött ki, hogy a vár az ő nevét viselje.
Stibor ezentúl a várban lakott. Egy dáridó alkalmával kedvenc vadászebét sérülten vezették el, mert az egyik szolga megütötte. Hirtelen haragjában megparancsolta, hogy dobják le a szolgát a szikla tetejéről. Az áldozat utolsó szavaival megátkozta a vajdát. Egy évre rá Stibor a várudvarban heverészett, amikor egy kígyó megmarta a szemét. Megvakultan, fájdalmában rohant a vajda és a meredély széléről a szakadékba zuhant éppen ott, ahol egy évvel korábban a szolgája. A legenda szerint Stibor azóta holló formájában kering a vár körül.
A vár megtekintése
A vár bejárata a rejtekhelytől nem messze található. Itt tudsz belépőjegyet is váltani (felnőtt 30sk, kedvezményes 20sk).
Nyitvatartás
május 1. - október 15: 9:00-18:00
október 16. - április 30.: zárva
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Úton Csehországba, kis pihenőre érdemes hely. Igazán látványos, és még a ládikó is könnyen meglett. Előtte még a vár alatti cukrászdát is meglátogattuk.
Ha már a közelben töltöttük a hétvégét a "School is nature - 10 years" com-os megaesemény miatt, gondoltuk, hogy a mai délelőttöt a várnak szenteljük. Én jártam itt már egyszer, de az több, mint 20 évvel ezelőtt volt. Azóta ezen a váron is végeztek némi rekonstrukciót, de közel sem olyan látványosat, mint mondjuk Füzérben. A felnőtt belépő 7 €, talán érdemes lenne a leírás ezen részét frissíteni, mert a szlovák korona kissé idejétmúlt. Odabent a várudvaron van büfé, mosdó, színpad is. Néhány olyan helyiségben, ahol a felújítás befejeződött, van kiállítás is, illetve a kápolna is tetszetős. Éppen valami jógázás vette kezdetét, amikor ottjártunk. Még a belsővár egy részén, ami feltehetően a lakórész lehetett egykor, egy kis teraszt is megcsináltak. Egy bő 2 órát voltunk odabent, mielőtt kívülről is körbejártuk. A gyógyszeres dobozkát egyesületi pótládára cseréltem.
Elég esős éjszaka volt. Tegnap délutántól reggel 10-ig esett rendesen. Így még éppen dél előtt értünk ide a Beckói várromhoz.
Beckó:
Amikor az autóból megláttuk a hegy tetején álló várat, már nagyon megtetszett.
Először a ládát akartuk megkeresni, de annak csak a hűlt helye volt. Majd próbáltuk a feliratot meglelni a sírkövön, de nem jártunk sikerrel. Majd rejtői segítséggel meglett a jelszó, amit az adott koordinátán újra rejtettem egy vitaminos dobozban.
Belépő megvásárlása után mentünk a vár legmélyebb pontjához, ahol, a sárkánnyal futottunk össze. De bátor pingvin harcosaink legyőzték... :) A sárkányos történet elolvasása után, ami a vár kútjánál volt, mentünk és végigjártuk az összes zegzugos részt a várban... voltunk a kápolnában is, a játszó szobában is... Majd mentünk a következő várromhoz...
Csejte:
Ez is volt olyan izgalmas mint Beckó. Főleg hogy itt Magyar felíratok is voltak a táblákon. Azt hiszem Báthory Erzsébetről szóló történetet érdemes elolvasni. Igaz mi már találkoztunk vele más várnál (Léka) is, de az élete utolsó pár évét itt töltötte a börtönben.
Nem tudom melyik volt a jobb vár, de nincs is jelentősége, mert nagyon élveztük mindkettőt. :)
Köszi a rejtést!