WAP:
A szurdok vízfolyás szerinti JOBB oldalán egy átlagosnál termetesebb tölgyfa szabadon álló gyökerei alatt van a kb. 10 x 20 x 5 cm méretű láda dupla csomagolásban.
Jelszó a ládában.
A ládába Travel Bug nem tehető!
WEB:
Mielőtt még félreértenénk a láda elnevezését, gyorsan tisztázzuk, itt lösz alapú természeti képződményekről un konkréciókról van szó, melyeket errefelé is löszbabának neveznek.
Előzményként annyit, hogy ez év februárjában.egy Zamárdi Baráti Társasággal túráztunk errefelé. A látottak alapján úgy gondoltuk másokkal is megosztjuk ezt a számunkra szép élményt.
Külső-Somogy kevéssé ismert részére, Andocs község határába hívunk most benneteket.
Megközelítés:
- Kaposvár felől a településre jövők a Látrányt jelző táblánál forduljanak balra, majd mindjárt jobbra be az Árpád utcába. A faluból kiérve haladjanak át a gazdasági majorságon és kissé jobbra tartva hajtsanak fel a domb gerincére. A célponttól kb. 1,3-1.4 km-re jobbra le kell térni, majd a völgyben célirányba fordulni. Ez elvezet a szurdok kiindulási pontjához (gclvnl+kivágott fatörzs)
- Szántód felől érkezők műutat keresztező DDP jelzésnél (gclvnl+képesfa) térjenek le jobbra, és kövessék a piros sáv jelzést mindaddig, amíg a szurdok kezdeti pontja (gclvnl+kivágott fatörzs) közelébe nem érnek.
Innen közös az út. A kb. 300 m-re lévő ládát a szurdok menetirány szerinti bal oldalán tanácsos megközelíteni. (A szurdokban állandó vízfolyás van.)
A rejtek:
A szurdok vízfolyás szerinti JOBB oldalán egy átlagosnál termetesebb tölgyfa szabadon álló gyökerei alatt van a kb. 10 x 20 x 5 cm méretű láda dupla csomagolásban.
Jelszó a ládában.
Javallatok:
- A terep az utolsó 300 m-en átlagosnál nehezebb, ezért erős lábbeli, nem sajnált ruházat viselése ajánlott.
- Az éjszakai, illetve rossz látási körülmények közötti keresés nem ajánlott. (Sok erre a vad és a vadász-les.)
- Nyirkos időben is csúszós az agyagos út. (Ez a megközelítés korai szakaszára is vonatkozik.)
- A társaságban való ládázás ajánlott.
A névadó képződményről.
-Változatos alakú konkréció, melyet a beszivárgó vizek hoznak létre a szemcséket bevonó mészhártya akkumulálásával. (Forrás: Geomorfológia Terminológia Gyűjtemény I.)
-Kialakulása száraz éghajlathoz kötött. Ha a klíma nedvesebbé válik, akkor a felszínről beszivárgó víz oldja a felső részek mésztartalmát, és ez bemosódik. Mélyebb helyeken a mésztartalom a kőzetrétegeken belül különféle (főleg szerves) anyagokon kiválhat, felhalmozódhat, ilyenkor igen változatos formájú- és méretű képződmények keletkeznek. Ezek többnyire üregesek (megrázva csörögnek-zörögnek), és feltörve cseppkövek metszetére emlékeztető rétegződést mutatnak.
-A felkeresni javasolt hely egy meredek szurdok, amelynek a fenekén, a nagyobb esőzések során a löszfalból előtűnnek a kerek, a vese és a különféle szabálytalan alakú un. konkréció-k.
Somogy megye meghatározó történelmi alakja Koppány vezér volt. Hozzávetőleg a 900-as évek utolsó harmadában adhatta Géza nagyfejedelem a későbbi Somogy megyét Tar Szeréndnek, Koppány vezér apjának birtokába. Talán ez a magyarázata annak, hogy a mai falu északi határában található egyik területrészről népi nevén Kü-kut-ról, - a rejtekhely környékéről - a hiedelem azt tartja, maga Koppány vezér áldozott ott fehér lovat.
Távolság a kiinduló ponttól 1800 illetve 2400 m
N 46° 41,567' E 17° 56,500' 241 m [GCLVNL+tölgyfa]
N 46° 40,045' E 17° 55,410' 180 m [GCLVNL+kereszteződés]
N 46° 41,567' E 17° 56,500' 208 m [GCLVNL+fatörzs a patakmederben]