Elhelyezés időpontja: 2008.11.20 00:00
Megjelenés időpontja: 2008.11.22 15:00
Utolsó lényeges változás: 2008.11.22 15:00
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: T. Nagy-ék
Felhasználó: T. Nagy Nehézség / Terep: 1.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2400 m
Megtalálások száma: 130 + 3 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
WAP:
A szurdok vízfolyás szerinti JOBB oldalán egy átlagosnál termetesebb tölgyfa szabadon álló gyökerei alatt van a kb. 10 x 20 x 5 cm méretű láda dupla csomagolásban.
Jelszó a ládában.
A ládába Travel Bug nem tehető!
WEB:
Mielőtt még félreértenénk a láda elnevezését, gyorsan tisztázzuk, itt lösz alapú természeti képződményekről un konkréciókról van szó, melyeket errefelé is löszbabának neveznek.
Előzményként annyit, hogy ez év februárjában.egy Zamárdi Baráti Társasággal túráztunk errefelé. A látottak alapján úgy gondoltuk másokkal is megosztjuk ezt a számunkra szép élményt.
Külső-Somogy kevéssé ismert részére, Andocs község határába hívunk most benneteket.
Megközelítés:
- Kaposvár felől a településre jövők a Látrányt jelző táblánál forduljanak balra, majd mindjárt jobbra be az Árpád utcába. A faluból kiérve haladjanak át a gazdasági majorságon és kissé jobbra tartva hajtsanak fel a domb gerincére. A célponttól kb. 1,3-1.4 km-re jobbra le kell térni, majd a völgyben célirányba fordulni. Ez elvezet a szurdok kiindulási pontjához (gclvnl+kivágott fatörzs)
- Szántód felől érkezők műutat keresztező DDP jelzésnél (gclvnl+képesfa) térjenek le jobbra, és kövessék a piros sáv jelzést mindaddig, amíg a szurdok kezdeti pontja (gclvnl+kivágott fatörzs) közelébe nem érnek.
Innen közös az út. A kb. 300 m-re lévő ládát a szurdok menetirány szerinti bal oldalán tanácsos megközelíteni. (A szurdokban állandó vízfolyás van.)
A rejtek:
A szurdok vízfolyás szerinti JOBB oldalán egy átlagosnál termetesebb tölgyfa szabadon álló gyökerei alatt van a kb. 10 x 20 x 5 cm méretű láda dupla csomagolásban.
Jelszó a ládában.
Javallatok:
- A terep az utolsó 300 m-en átlagosnál nehezebb, ezért erős lábbeli, nem sajnált ruházat viselése ajánlott.
- Az éjszakai, illetve rossz látási körülmények közötti keresés nem ajánlott. (Sok erre a vad és a vadász-les.)
- Nyirkos időben is csúszós az agyagos út. (Ez a megközelítés korai szakaszára is vonatkozik.)
- A társaságban való ládázás ajánlott.
A névadó képződményről.
-Változatos alakú konkréció, melyet a beszivárgó vizek hoznak létre a szemcséket bevonó mészhártya akkumulálásával. (Forrás: Geomorfológia Terminológia Gyűjtemény I.)
-Kialakulása száraz éghajlathoz kötött. Ha a klíma nedvesebbé válik, akkor a felszínről beszivárgó víz oldja a felső részek mésztartalmát, és ez bemosódik. Mélyebb helyeken a mésztartalom a kőzetrétegeken belül különféle (főleg szerves) anyagokon kiválhat, felhalmozódhat, ilyenkor igen változatos formájú- és méretű képződmények keletkeznek. Ezek többnyire üregesek (megrázva csörögnek-zörögnek), és feltörve cseppkövek metszetére emlékeztető rétegződést mutatnak.
-A felkeresni javasolt hely egy meredek szurdok, amelynek a fenekén, a nagyobb esőzések során a löszfalból előtűnnek a kerek, a vese és a különféle szabálytalan alakú un. konkréció-k.
Somogy megye meghatározó történelmi alakja Koppány vezér volt. Hozzávetőleg a 900-as évek utolsó harmadában adhatta Géza nagyfejedelem a későbbi Somogy megyét Tar Szeréndnek, Koppány vezér apjának birtokába. Talán ez a magyarázata annak, hogy a mai falu északi határában található egyik területrészről népi nevén Kü-kut-ról, - a rejtekhely környékéről - a hiedelem azt tartja, maga Koppány vezér áldozott ott fehér lovat.
Távolság a kiinduló ponttól 1800 illetve 2400 m
Robogóval napsütéses időben kerestük fel a ládát. Először nehezen találtuk meg a helyszínt, hogy hol érdemes hagyni az autót, de végül is találtunk egy minőségi dózer utat a szomszédos szőlőhegyen. Innen a gerincen végig tudtunk sétálni, majd a szurdokba annak vége felől ereszkedtem le. Robogó a szurdok felső részén sétált egy darabon. Én viszont végig a szurdokban haladtam és gyorsan ki is szúrtam a ládát a helyén. Kicsit tovább mentünk a szurdokban, majd egy alkalmas helyen vissza kapaszkodtunk az erdőbe és a többi párhuzamos szurdok-testvért kikerülve visszatértünk a gerincútra és itt a napsütésben sétálgatva nézegettük a tájat.
Nagyon szépen köszönöm a rejtést és a munkát, amit a láda kihelyezésébe fektettél.
[Geoládák v3.8.3]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! :) [Geoládák v3.8.3]
A mai napra hagytam levezetésként :) Gondoltam sötétedés előtt még meglesz és el is tudom hagyni a szurdokot. Nem így lett! Jól rám sötétedett és a rejtő segítségét is igénybe vettem. Végül a dobozt lent a szurdok alján találtam meg véletlenül. Logoltam és visszatettem a gyökerek közé, sajnos fényképezni nem tudtam, mert abban a pillanatban le is merült a telefonom. Visszafelé így sajnos térkép és navigáció nélkül helyismert hiányában sötétben halmozottan hátrányos helyzetűvé váltam. Kiderült hogy elég sok ága van a szurdoknak és lejjebb van víz a mederben. Volt pár necces meredek mászás, ereszkedés. A vége felé még a vadászok is rázendítettek. Már elfelejtettem, de most kaptam ismétlést a somogyi saras löszös csúszós dagonyából. Kifejezetten csak vegetációs időszakon kívül javasolt, de a legszerencsésebb száraz fagyos időpontra időzíteni a keresést. Nagy kaland volt, a következő életemben nem ezt hagyom a végére. Köszönöm a rejtést és a segítséget is!
A leírás végén az utolsó segédpont nem jó! A képes fára mutat, ahogy az első!
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést! Sajnos víz nem volt a szurdokban, csont száraz volt. Biztos az aszály miatt. Mondjuk így legalább nem csúszkáltam, és lehetett kalandozni a szurdokban. Az odajutás nem volt egyszerű. Andocs felől a nágocsi elágazó után, az első földúton tértem le balra. Szépen haladtam az elkerített rész mellett, majd északra fordulva eljutottam a jelzett leágazóig ami már a ládához visz a kerítés mellett. Na az járhatatlan a vegetáció miatt. Úgyhogy inkább be az erdőbe. Kicsit hajolgatni meg kerülgetni kell, de így is kényelmesebb. Visszafelé meg a szurdok bal oldalától toronyiránt a nyugati földút felé. Ez volt a jó döntés. Ha az
É 46° 40.518' K 17° 55.726' koordináta környékén elindultok a láda irányába északkeletre, az erdőn keresztül könnyen a ládához érték. Ha telefonnal vagy, akkor ez az a hely, ahol a túristautak. hu rétegen a nyugati földút metszi a ládához közelebbi magassági vonalat. Egyébként tök baba a hely. Ja igen! Lett baba, és tényleg csörög. [Geoládák v3.6.0]
Mi a képesfától indultunk. Egy darabig a piroson, aztán kezdődött a dzsungelharc. A ládáig az utolsó 700 méteren igazi küzdelem volt. Nem a szurdokban mentünk, hanem mellette. A dobozt véletlenül úgysem találja meg senki, épeszű ember nem jön ide ilyen aktív vegetációs időszakban.
Visszafelé találtunk egy ösvény félét, azt követve jutottunk vissza a kukoricás mellé. Végül 5 km-es túra lett.
Köszönet!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.3.2]
Egyenesen a legrövidebb úton tökön-paszulyon át megközelítéssel és kerítés mászással.
Az izgalmaz az adta, hogy a GPS lemerült 50 méterrel a cél előtt, így maradt a leírás és a geocacher ösvények keresése.
A feltételezett helyen végigmásztam többször is a vízmosást mire meglett a láda. A rejtek kissé necces, nagyobb felhőszakadás elviheti a ládát.
Most száraz időben könnyű volt a keresgélés, de télen vagy ázott talajnál nem gyerekjáték a láda megtalálása.
Visszafelé kerültem, hogy ne kelljen kerítést másznom, és milyen jól tettem, mert összefutottam három szarvassal.
Napfénygyűjtésben gazdag ládaspotting Ignis9-cel Somogyországban. Kösszi a rejtést! --- Sokan szidták ezt a rejtést, sztem a kalandfaktor elviszi a hátán a nem túl érdekes helyszínt.
Nem volt annyira vészes megközelíteni a ládát. Én a ládát nyugatról kerülő földúton mentem, onnan az erdőn át nincs túlzottan nagy bozót, bár október végén mentem, nem a burjánzós időszakban. Az is könnyítette a helyzetet, hogy az aszályos idő miatt száraz volt a talaj.
Geológusoknak biztos nagyobb élmény a hely, én többre számítottam.
A megközelítés még Macikupac által leírtnál is szörnyűbb, vagy csak jobban felnőtt az aljnövényzet. Én a bal oldalon ereszkedtem le, vissza már a jobbon mentem. A láda rendben a helyén volt. A közelben rókavár áll, ők is lehetnek ludasok a régi láda eltűnésében.
Ezt a helyet nem akartuk itthagyni feketéllni a - számomra - szürkeség közepén. Viszont az idő is szorított, így megpróbáltuk a lehető leginkább megközelíteni. Ezért kelet felől indultunk neki, de párszáz méter után egy nagy és jelen körülmények között kikerülhetetlen tócsa utunkat állta. Pedig, ha nincs, akkor kb. 200 méterre odaállhattunk volna a látnivalóhoz. A maradék táv mindenképpen méltó lett volna a naphoz, mert itt is út nélkül kell eljutni a ládához. Az erdő sűrű volt, de legalább jellegtelen is. A szárazvölgy könnyen meglett és szerencsénkre pont ott értünk oda, ahol könnyen beleereszkedhettem. A fa is adta magát. Nem csupán a gyökerei között néztem szét, hanem a völgy alját is megtúrtam, hátha legurult és belepte az avar, de hiába. A jelszót admin-segítséggel megszereztük és ezáltal pótoltuk a ládát. Így levehető a villáskulcs. A tereplépcsőben láthatóak voltak a löszbabák is. Találkoztam már olyan konkréciókkal is, ahol a repedésekben a lösz mésztartalmából (csapadékvíz hatására) kalcit-kiválások vannak. Muki medvémmel jártam itt.