Megye/ország: Somogy
Elhelyezés időpontja: 2008.11.20 00:00
Megjelenés időpontja: 2008.11.22 15:00
Utolsó lényeges változás: 2008.11.22 15:00
Utolsó változás: 2024.03.15 14:18
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: T. Nagy-ék
Ládagazda: T. Nagy Nehézség / Terep: 1.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2400 m
Megtalálások száma: 184 + 3 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
A szurdok vízfolyás szerinti JOBB oldalán egy átlagosnál termetesebb tölgyfa szabadon álló gyökerei alatt, jobb oldalon van a kb. 16 x 10 x 5 cm méretű láda.
A ládába Travel Bug nem tehető!
Mielőtt még félreértenénk a láda elnevezését, gyorsan tisztázzuk, itt lösz alapú természeti képződményekről un konkréciókról van szó, melyeket errefelé is löszbabának neveznek.
Előzményként annyit, hogy ez év februárjában.egy Zamárdi Baráti Társasággal túráztunk errefelé. A látottak alapján úgy gondoltuk másokkal is megosztjuk ezt a számunkra szép élményt.
Külső-Somogy kevéssé ismert részére, Andocs község határába hívunk most benneteket.
Megközelítés:
- Kaposvár felől a településre jövők a Látrányt jelző táblánál forduljanak balra, majd mindjárt jobbra be az Árpád utcába. A faluból kiérve haladjanak át a gazdasági majorságon és kissé jobbra tartva hajtsanak fel a domb gerincére. A célponttól kb. 1,3-1.4 km-re jobbra le kell térni, majd a völgyben célirányba fordulni. Ez elvezet a szurdok kiindulási pontjához (gclvnl+kivágott fatörzs)
- Szántód felől érkezők műutat keresztező DDP jelzésnél (gclvnl+képesfa) térjenek le jobbra, és kövessék a piros sáv jelzést mindaddig, amíg a szurdok kezdeti pontja (gclvnl+kivágott fatörzs) közelébe nem érnek.
Innen közös az út. A kb. 300 m-re lévő ládát a szurdok menetirány szerinti bal oldalán tanácsos megközelíteni. (A szurdokban állandó vízfolyás van.)
A rejtek:
A szurdok vízfolyás szerinti JOBB oldalán egy átlagosnál termetesebb tölgyfa szabadon álló gyökerei alatt van a kb. 10 x 20 x 5 cm méretű láda dupla csomagolásban.
Jelszó a ládában.
Javallatok:
- A terep az utolsó 300 m-en átlagosnál nehezebb, ezért erős lábbeli, nem sajnált ruházat viselése ajánlott.
- Az éjszakai, illetve rossz látási körülmények közötti keresés nem ajánlott. (Sok erre a vad és a vadász-les.)
- Nyirkos időben is csúszós az agyagos út. (Ez a megközelítés korai szakaszára is vonatkozik.)
- A társaságban való ládázás ajánlott.
A névadó képződményről.
-Változatos alakú konkréció, melyet a beszivárgó vizek hoznak létre a szemcséket bevonó mészhártya akkumulálásával. (Forrás: Geomorfológia Terminológia Gyűjtemény I.)
-Kialakulása száraz éghajlathoz kötött. Ha a klíma nedvesebbé válik, akkor a felszínről beszivárgó víz oldja a felső részek mésztartalmát, és ez bemosódik. Mélyebb helyeken a mésztartalom a kőzetrétegeken belül különféle (főleg szerves) anyagokon kiválhat, felhalmozódhat, ilyenkor igen változatos formájú- és méretű képződmények keletkeznek. Ezek többnyire üregesek (megrázva csörögnek-zörögnek), és feltörve cseppkövek metszetére emlékeztető rétegződést mutatnak.
-A felkeresni javasolt hely egy meredek szurdok, amelynek a fenekén, a nagyobb esőzések során a löszfalból előtűnnek a kerek, a vese és a különféle szabálytalan alakú un. konkréció-k.
Somogy megye meghatározó történelmi alakja Koppány vezér volt. Hozzávetőleg a 900-as évek utolsó harmadában adhatta Géza nagyfejedelem a későbbi Somogy megyét Tar Szeréndnek, Koppány vezér apjának birtokába. Talán ez a magyarázata annak, hogy a mai falu északi határában található egyik területrészről népi nevén Kü-kut-ról, - a rejtekhely környékéről - a hiedelem azt tartja, maga Koppány vezér áldozott ott fehér lovat.
Távolság a kiinduló ponttól 1800 illetve 2400 m
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Kalandos útvonalon jutottunk el a ládáig. Kétszer vadcsapáson át kereszteztünk "másik" árkokat, mint az őzikék, majd a szép erdőben mentünk toronyiránt, és végül jó meredeken beereszkedtünk a szurdokba. A ládáért én másztam fel. Remek célpont. Találtunk löszbabát.
Visszafelé hogy, hogy-nem kevesebb átmászkálással megoldottuk.
A ládaoldalon a leírást nehezen tudtuk értelmezni. Pl. a képesfára mutat a "fatörzs a patakmederben" megjelölés, és a "tölgyfa" pont is ugyan oda mutat, csak a magasság adat tér el.
Köszönjük, hogy megmutattad.
Andocs felől jöttem a piroson, onnan tértem le a jelzetlen útra. A kerítés mellett eléggé be volt nőve, ezért inkább visszamentem a földúton és toronyiránt átvágtam én is az erdőn (kb. 200 méter). Köszi a rejtést.
Én a dombtető felől közelítettem, egy kicsit még autóval is lehetett csalni, így tényleg csak egy rövid kellemes gyaloglás maradt. A TUHU térképen a kerítés mellett van az út berajzolva, de sokkal kényelmesebb és hangulatosabb az erdőben toronyiránt menni. Ilyenkor március elején még nincs szúrós/csípős aljnövényzet, ideális a helyzet. A szurdok is egész száraz volt, a legjobbkor jöttem. A láda azonnal meglett, és valóban volt löszbaba is. Kicsit mászkáltam még a szurdok mindkét oldalán, végül is ez azért nem a Grand-kanyon ;).
Megtaláltam DDP járása közben kitérővel, köszönöm a rejtést! Sok-sok babát láttam, egészeket és törötteket is, örülök, hogy megmutattad! Sokat segített a kép a rejtésről, pont odanéztem, azonnal meglett. Az árokban nem volt víz, így jól tudtam benne közlekedni, egy-két kis csúszással megúsztam.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Babákat nem találtam, az árok viszont elég mély és ilyen időben nagyon csúszós. jó kis kaland és szép hely. [Geoládák v4.2.1]
Hurrá, megtaláltuk, köszi!
Ehhez tényleg csoportos túrázás kell, 7-en kerestük 20 percen át kitartóan.
Képesfától indultunk, nem sokan jártak erre az utóbbi időben. Dús csalánmezők próbáltak akadályozni minket, a sár miatt helyenként csúszós. Maga a szurdok elég száraz volt, víz sincs az alján. Láttunk nyulat és őzet az út során. [Geoládák v4.0.2]
A DDP útvonaláról mentem fel a ládáért. Követtem a térképen jelölt jelzetlen utat. Így a szántó szélén jutottam a láda közelébe, és szerencsére itt pont volt egy folytonossági hiány a kerítésben. A szurdok szépsége csak itt jelent meg. Hangulatos nagyon.
A láda jó állapotban, biztonságban a helyén van. Köszi a rejtést!
mmccclviii
DDP Kapoly-Zics 22 km-es túra alatt 5 fős baráti társasággal.
Piros jelzés felől jöttünk és olykor csúszkáltunk a sárban. Innen közelítettük a szurdokot. Sajnos a szurdok másik oldalára jutottunk. A túl meredek és csúszós szurdok oldalán nem mertünk lemenni.
Kérjük a megtalálás jóváhagyását.