Megye/ország: Vas
Elhelyezés időpontja: 2008.12.01 08:00
Megjelenés időpontja: 2008.12.03 11:10
Utolsó lényeges változás: 2023.07.11 13:15
Utolsó változás: 2023.07.31 14:54
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Móni, Peti, Noémi, Petya, Bobi a geokutya
Ládagazda: Pumba9 Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 622 + 2 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
Tűzcsap táblát keress.
Jelszó: Az Ó-Ebergényi kastély ősparkjában fém, piros keretes táblán lévő nagybetű és a 2 szám összege (3 karakter) A ládába TravelBug nem helyezhető.
Fekvése
Szombathelytől 12 km-re délkeletre, a 87-es főútvonal mentén, a Gyöngyös-patak jobb partján egy romantikus őspark közepén található az 1790-es években épített , Magyarország egyik legszebb copf stílusú műemlék kastélyai, a vasszécsenyi Ó-Ebergényí, és Új-Ebergényi Kastélyok N 47° 11,110' E 16° 46,133' 180 m [GCEBER+Ebergényi kastély]
Nevének eredete
Neve a szláv sjecsinje (= irtvány) főnévből származhat, de lehet a régi magyar Scechyn személynévből is, ennek eredete a szláv secsen (= vágott) szó.
Története
1283-ban Scechun néven említik először. Már a római korban lakott hely volt, határában a mai 87-es út vonalában haladt a Sabariát Sophianaeval összekötő római út. Területén a középkorban kisebb erőd állott, mely Sárvár egyik elővára volt. 1318-ban a rábakeresztúri ciszterciek oklevelében Zechun alakban szerepel. 1346-ban már a sárvári váruradalomhoz tartozott. 1353-ban Villa Zechyn ad castrum Saruar néven említik. 1386-ban Zechen, illetve villa Scechen néven szerepel. 1396-ban a vasvári káptalan a falu birtokosa. 1474-ben a Tapán család, 1495-ben a Váti család tulajdona. Lipárt 1329-ben az Anjou okmánytárban Lyparth alakban tűnik fel. 1374-ben a szombathelyi káptalan irattárában szintén Lyparth, 1482-ben Lypparth alakban szerepel. Temploma 1383-ban már állt. Mohács után a szécsenyi vár és a település Enyingi Török Bálint birtoka lett. A reformáció idején virágzó gyülekezet működött itt, akik 1613-ban zsinatot tartottak az itteni templomban. Az evangélikus templomot a 17. században Telekesi Török János és neje építtette, később ennek felhasználásával épült fel a szécsenyi templom. A lebontott vár helyén építette fel az 1710-es években gróf Batthyány Alajos a mai is álló barokk Ó-kastélyt. A falu birtokosai a 18. században az Ebergényiek lettek, akik 1790 körül új kastélyt építettek itt. Vasszécseny római katolikus templomát a Nagyboldogasszony tiszteletére szentelték.
A lipárti római katolikus templom a hősi emlékművel
Vályi András szerint:
"SZÉCSÉNY: Elegyes falu Vas Várm. földes Ura Ebergényi Uraság, lakosai katolikusok, fekszik Ikérvárhoz 1 1/4 mértföldnyire; határja középszerű, réttyei jók, fájok, legelőjök elég van, piatzok Kőszegen, és Szombathelyen. LIPART: Magyar falu Vas Várm. földes Ura a' Szombathelyi Káptalanbéli Uraság, lakosai katolikusok, határja közép termékenységű, réttye, legelője meg lehetős."
Fényes Elek szerint "Szécsény, magyar falu, Vas vmegyében a Gyöngyös mellett, 556 kath., 3 ref. lak. Kath. paroch. szentegyház. Termékeny buzatermő határ. F. u. Ebergényi Benedek és Victor. Ut. p. Szombathely. Lipárt, magyar falu, Vas vármegyében: 261 kath. lak. F. u. a szombathelyi káptalan. Ut. p. Szombathely"
Vas vármegye 1898-ban kiadott monográfiája szerint "Szécsény. Gyöngyösmenti magyar község, 83 házzal és 722 r. kath. és ág. ev. lakossal. Postája helyben van, távírója Vép. Körjegyzőségi székhely. Plébániája a XVII. században már virágzott. Lipárt csinos magyar község a Gyöngyös patak mellett, a szombathely-rumi vasut mentén, 61 házzal és 513 r. kath. és ág. ev. lakossal. Postája Nagy-Kajd, távírója Vép. Birtokosa a szombathelyi káptalan. Kath. temploma a XVII. században épült."
1910-ben Vasszécsenynek 781, Lipártnak 588 magyar lakosa volt. Vasszécsenyt és Lipártot 1948-ban egyesítették.
Nevezetességei
• Az óebergényi-kastély a 16. században, az újebergényi-kastély 1790 körül épült.
• A temetőben álló szécsenyi római katolikus templomot 1837-ben Ebergényi Benedek építtette a korábbi evangélikus templom helyén.
• Lipárt Keresztelő Szent János tiszteletére szentelt római katolikus temploma a 14. században épült, a 17. században átépítették.
• A műemlék magtárépület a 18. században épült, a hagyomány szerint egykor kolostor volt benne.
• A község határában kopjafa áll az egykori Császt falu helyén.
XVIII. századból való az egyemeletes, 5 ablakos, súlyos manzárdzsindelytetővell ellátott magtár műemlék épülete. A helyi hagyomány szerint ezt az épületet annak idején szerzetesek kolostornak használták.
A ládát 2023.07.11-én adoptáltam. A leírást és a képeket nem szerkesztem, úgy látom sokat dolgozott vele a rejtő.
Ha a jelszóképzéssel probléma lenne keress bátran bármikor!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.8]
Négynapos ládamaraton GCMM18 és GCMM08 begyűjtéséért 29/26. Összesen legyalogolt távolság: 47.3 km (11,5 + 12,4 + 14,1 + 9.3 km)
4. nap: úton hazafelé...
Hát ez elég durva volt... A két nyugati csúcs levadászása céljából 4 napot töltöttünk a környéken Köszeg központtal lévén ez tőlünk 360 km-re van....
1. nap: zuhogó esőben: Írottkő... (3 láda)
2. nap: havas, szeles idő, 2 fok: Soproni-hegység felderítése (9 láda)
3. nap: szemerkélő eső és 4 fok, ismét Kőszeg-Szombathely környéke. (11 láda)
4. nap: úton hazafelé eső már nem, ellenben szélvihar!!! (6 láda)
Az Ó-Ebergényi kastélynál éppen a tulajdonosok szorgoskodtak, mint megtudtuk hosszas munkálatok után - ha minden jól megy - áprilisban nyit a a kastélyszálloda!!! A tulaj kedves édesapja, miután megtudta, hogy milyen nagyon messziről érkeztünk, még meg is engedte, hogy belűlről is megtekintsük a csodálatos épületet! Köszönjük!
Ha megtaláltam és tetszett, vagy nem tetszett - vagy teljesen közömbös hogy mit érzek, akkor is csak ennyit írok logként: Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]