Elhelyezés időpontja: 2008.12.01 08:00
Megjelenés időpontja: 2008.12.03 11:10
Utolsó lényeges változás: 2022.06.22 08:05
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Móni, Peti, Noémi, Petya, Bobi a geokutya
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 558 + 2 sikertelen, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
Az Ó-Ebergényi kastély ősparkjában egy fa tövében a 20x15 cm-es láda.
Ez egy örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A láda áthelyezve egy biztonságosabb, szebb helyre, az Ó-Ebergényi-kastély ősparkjába. Lehet a park területén sétálni! Az új koordináták már erre mutatnak.
Fekvése
Szombathelytől 12 km-re délkeletre, a 87-es főútvonal mentén, a Gyöngyös-patak jobb partján egy romantikus őspark közepén található az 1790-es években épített , Magyarország egyik legszebb copf stílusú műemlék kastélyai, a vasszécsenyi Ó-Ebergényí, és Új-Ebergényi Kastélyok N 47° 11,110' E 16° 46,133' 180 m [GCEBER+Ebergényi kastély]
Nevének eredete
Neve a szláv sjecsinje (= irtvány) főnévből származhat, de lehet a régi magyar Scechyn személynévből is, ennek eredete a szláv secsen (= vágott) szó.
Története
1283-ban Scechun néven említik először. Már a római korban lakott hely volt, határában a mai 87-es út vonalában haladt a Sabariát Sophianaeval összekötő római út. Területén a középkorban kisebb erősség állott, mely Sárvár egyik elővára volt. 1318-ban a rábakeresztúri ciszterciek oklevelében Zechun alakban szerepel. 1346-ban már a sárvári váruradalomhoz tartozott. 1353-ban Villa Zechyn ad castrum Saruar néven említik. 1386-ban Zechen, illetve villa Scechen néven szerepel. 1396-ban a vasvári káptalan a falu birtokosa. 1474-ben a Tapán család, 1495-ben a Váti család tulajdona. Lipárt 1329-ben az Anjou okmánytárban Lyparth alakban tűnik fel. 1374-ben a szombathelyi káptalan irattárában szintén Lyparth, 1482-ben Lypparth alakban szerepel. Temploma 1383-ban már állt. Mohács után a szécsenyi vár és a település Enyingi Török Bálint birtoka lett. A reformáció idején virágzó gyülekezet működött itt, akik 1613-ban zsinatot tartottak az itteni templomban. Az evangélikus templomot a 17. században Telekesi Török János és neje építtette, később ennek felhasználásával épült fel a szécsenyi templom. A lebontott vár helyén építette fel az 1710-es években gróf Batthyány Alajos a mai is álló barokk Ó-kastélyt. A falu birtokosai a 18. században az Ebergényiek lettek, akik 1790 körül új kastélyt építettek itt. Vasszécseny római katolikus templomát a Nagyboldogasszony tiszteletére szentelték.
A lipárti római katolikus templom a hősi emlékművel
Vályi András szerint "SZÉCSÉNY. Elegyes falu Vas Várm. földes Ura Ebergényi Uraság, lakosai katolikusok, fekszik Ikérvárhoz 1 1/4 mértföldnyire; határja középszerű, réttyei jók, fájok, legelőjök elég van, piatzok Kőszegen, és Szombathelyen. LIPART. Magyar falu Vas Várm. földes Ura a' Szombathelyi Káptalanbéli Uraság, lakosai katolikusok, határja közép termékenységű, réttye, legelője meg lehetős."
Fényes Elek szerint "Szécsény, magyar falu, Vas vmegyében a Gyöngyös mellett, 556 kath., 3 ref. lak. Kath. paroch. szentegyház. Termékeny buzatermő határ. F. u. Ebergényi Benedek és Victor. Ut. p. Szombathely. Lipárt, magyar falu, Vas vármegyében: 261 kath. lak. F. u. a szombathelyi káptalan. Ut. p. Szombathely"
Vas vármegye 1898-ban kiadott monográfiája szerint "Szécsény. Gyöngyösmenti magyar község, 83 házzal és 722 r. kath. és ág. ev. lakossal. Postája helyben van, távírója Vép. Körjegyzőségi székhely. Plébániája a XVII. században már virágzott. Lipárt csinos magyar község a Gyöngyös patak mellett, a szombathely-rumi vasut mentén, 61 házzal és 513 r. kath. és ág. ev. lakossal. Postája Nagy-Kajd, távírója Vép. Birtokosa a szombathelyi káptalan. Kath. temploma a XVII. században épült."
1910-ben Vasszécsenynek 781, Lipártnak 588 magyar lakosa volt. Vasszécsenyt és Lipártot 1948-ban egyesítették.
Nevezetességei
• Az óebergényi-kastély a 16. században, az újebergényi-kastély 1790 körül épült.
• A temetőben álló szécsenyi római katolikus templomot 1837-ben Ebergényi Benedek építtette a korábbi evangélikus templom helyén.
• Lipárt Keresztelő Szent János tiszteletére szentelt római katolikus temploma a 14. században épült, a 17. században átépítették.
• A műemlék magtárépület a 18. században épült, a hagyomány szerint egykor kolostor volt benne.
• A község határában kopjafa áll az egykori Császt falu helyén.
XVIII. századból való az egyemeletes, 5 ablakos, súlyos manzárdzsindelytetővell ellátott magtár műemlék épülete. A helyi hagyomány szerint ezt az épületet annak idején szerzetesek kolostornak használták.
Sajnos a ládát én sem találtam meg, pedig sok időt eltöltöttem a kereséssel. A koordinátán van egy öreg, vastag törzsű fa, amely nagyon alkalmas a rejtésre, de hatalmas lombozatot alakított ki már a földtől, mivel a felső ágai már nincsenek meg. Itt a gyökerek között és az odvakban kerestem, de nem találtam. Voltak rejtést takaró fadarabok szétdobálva. Ezen kívül a közeli fákat, hidat megnéztem.
Kérem a képek alapján a megtalálás elfogadását.
A kastély szép, bérlik rendezvények megtartására. Pünkösdkor 2 nagy esküvőjük volt. Beszélgettem egy ott kertészkedő emberrel. A kastély hátsó része nincs úgy rendben, mint az eleje.
Köszönöm, hogy megmutattad a helyet!
Azért jöttünk erre hazafelé, mert a Rotary Club-os ládát fel akartam szedni, itt a szoborparkban. Az se számított, hogy egy kicsit esett az eső... :)
Majd átjöttünk ide, hogy ezt a közeli pontot is abszolváljuk... Az egész Kőszegi kirándulás alatt nem volt probléma a ládák megtalálásával, mindenhol kisebb nagyobb keresgélések után meglettek. Itt sajnos nem találtuk a ládát, persze az sem segített, hogy a szépen rendezett kertben kellett a fák gyökereit vizsgálgatni az esőben. Nem akartam széttaposni a kertet és nagyon megázni sem, ezért kérném a képek alapján a találat elfogadását.
A kastély szép kívülről és a kert is. Most is fel volt díszítve egy esküvői csapatnak...
Köszi a rejtést!
A tavaszi szünetben utazgattunk a környéken, kerestük, és szerencsére meg is találtuk a ládát. Köszönjük a rejtésbe fektetett munkát, mely felhívta a figyelmünket erre a helyre! Bővebben később. Csaba és Tamás [Geoládák v3.12.7]
Impozáns kastélyépület, távol a főbb utaktól. Nagyon tetszett.