Starigrad település dél-keleti határában, az N 44° 17,148' E 15° 27,116' 9 m [GCVePa+Utelagazas] pontban kezdődik a Starigrad Nemzeti Parkba vezető egyik út. Észak-keleti irányba autózva, nagyon hamar rájövünk, hogy habár csak pár száz méterre vagyunk a tengertől, ez a terület már nem a homokról és a sósvízről, hanem annál inkább az akár 400 méteres sziklafalairól híres.
A Nemzeti Park bejárata az N 44° 17,635' E 15° 27,460' 11 m [GCVePa+Parkolo1] pontban van. Itt mindenképpen meg kell álljunk, mert belépő jegyet kell váltsunk. Nem horribilis összeg, de értéket nem írok, mert megváltozhat. A sorompót elhagyva, még autózhatunk egy keveset, majd az N 44° 18,150' E 15° 28,241' 86 m [GCVePa+Parkolo2] pontban kiderül, hogy innen gépkocsival már nem lehet továbbjutni. Bakancsba magyar és irány a hegy!
Eltévedni lehetetlen, főleg mert GPS-ünk folyamatosan velünk van:-) A jól kiépített és karbantartott főösvényről sehol sem kell letérni, pedig többször is ígéretes célpontokhoz vezető ösvények csábításának leszünk kitéve.
A célpont melletti padokon megpihenhetünk és a vendégszerető tulajjal is kellemesen elbeszélgethetünk. Ennek a geoládának nem a célpontja, hanem az oda- és a visszavezető út adja az értékét. Az oda-vissza túra teljes hossza 17 km, szintkülönbség 550 m.
A Velebit hegység és azon belül a Starigrad NP rövid ismertetése
Rab szigettől úgy 60-70 km-re, a tengerparton húzódik a legnagyobb horvát hegyvonulat a Velebit, tenger felé eső, déli lankái. Bár innen már csak 10 kilométer a hegység vége, ez a Velebit legvadregényesebb része. Seline és Starigrad települések között van a Velika Paklenica kanyon, amely nemzeti parkká és igen érdekes hegymászói kirándulóhellyé és világhírű látványossággá vált. A Paklenica Nemzeti Park a legvonzóbb természeti jelenségek egyike Horvátországban. A 3617 hektár nagyságú parkban két szurdokvölgy húzódik, a Velika Paklenica és a Mala Paklenica (Nagy-, illetve Kis-Paklenica), Európa második legnagyobb ilyen képződménye. A Velika Paklenica kanyon meredek magaslatai komoly kihívást jelentenek számos hegymászó számára. A 400 m-t is elérő szorosok a természeti erők hihetetlen erejének eredménye. A kanyon az Anića Kuk (714 m) nevű helyen szélesedik ki, ez a túrázók egyik legkedveltebb kirándulóhelye. A völgy túloldalán van a Maniti Zub nevű meredek karsztos hegycsúcs.
Páratlan természeti értékeinek megőrzése érdekében 1948-ban nemzeti parkká nyilvánították, de természeti értékei miatt már 1928 óta szigorú védelem alatt áll.
A völgy nyugati oldalában, magasan elhelyezkedő Manita Peć cseppkőbarlang 65 méter hosszú, 40 méter széles és 32 méter magas. Az üreget a patak vájta ki egykor, azonban ma teljesen száraz. Ez is bizonyítja, hogy a terület az évezredek alatt jelentősen emelkedett. A barlang körülbelül 40 perces sétával érhető el. A mennyezetből kiálló sziklákat formájuk miatt sisakoknak hívják.
A nemzeti park területének tengerszint feletti magassága 20-tól 1.660 méterig terjed.
Ebből adódóan élővilága rendkívül sokszínű, mediterrán és alpesi fajok egyaránt megtalálhatók. A szurdokvölgy kétharmadát erdő borítja, mely legérintetlenebb állapotban a Velika Paklenica felső szakaszán maradt meg.
Állatvilágában megtalálhatjuk a rovarok számos faját, rengeteg lepkefajtát, sokféle madarat, közöttük a park büszkeségét a 2,6 méter szárnyfesztávolságú fakó keselyűt. Az itt élő emlősök közül feltétlen említésre méltó a barnamedve, a farkas, a vadmacska, a vaddisznó és a nyuszt.
A Velebit hegységben húzódó Paklenica szurdokvölgy és az azt övező vidék nemcsak Horvátország, hanem az egész mediterrán vidék egyik legértékesebb természetvédelmi területe.
Visszaérve a tengerpartra, nem szabad kihagyni azt, ami oly kevés hegyi túránál adatott meg: a túrát követő tengerben való fürdés közben látszik a szurdokvölgy, és hihetetlennek tűnik, hogy pár perce még ott jártunk.
Kívánunk Nektek kellemes túrázást, kitűnő lubickolást a tengerben, felejthetetlen élményeket!
Még a fürdéshez is van egy jó koordinátánk: N 44° 16,998' E 15° 27,045' 0 m [GCVePa+Lubickolas], melytől pár méterre a fák árnyékában kényelmesen lehet parkolni.
Anikó és Miki
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Mára egy jó kis túrát terveztünk a Paklenica Nemzeti Parkba. A belépő tekintetében a ládaoldal adatai meglehetősen elavultak. A hely egyébiránt egy mászó-paradicsom. Hihetetlen mennyiségű kiépített út van benne, amiben a teljesen kezdőktől a vérprofikig mindenki megtalálja saját magának a kihívást. A parkolótól elindulva még van kávézó, mosdó és ajándékbolt is, de tényleg minden négyzetméter egy mászóút része és ennek megfelelően használatban is vannak. A mély völgyben elindulva folyamatosan emelkedtünk egyre magasabbra, de az út nem volt meredek. Az út mentén egy érdekes tanösvény volt, ami nem csak a szokásos száraz állatok/növények/geológia szentháromságot mutatta be, hanem érdekességeket is bőven tartalmazott. A völgy alján csobogó patak egyszerre csak elfogyott és onnantól egy kiszáradt medret követtünk. Menet közben elhagytunk egy büfét és egy turistaházat is, ám mi egy másikba igyekeztünk. Ez a tengerre néző völgy végében, a hegyoldalban áll. Innen az eddigi irányunkra merőlegesen folytatódik két irányban. A jelszó hamar meglett. S bár tudtuk előre, hogy leolvasós, azt azért csak reméltük, hogy nem a rejtőre jellemző igénytelen kivitelű lesz, de csalódtunk. Ezt ki egy sörbe, ki egy bodzaszörpbe fojtotta pihenés közben. Úgy gondoltuk, hogy ne ugyanazon az úton menjünk vissza, mint amit már idefelé bejártunk, hanem egy kis hurkot, na meg szintet is bőkezűen adjunk hozzá. Így azonnal kaptunk egy jó hosszú és helyenként igen meredek emelkedőt az arcunkba. Viszont vagy 300 méterrel a völgy feletti hegyoldalból többször is igen szép panorámában gyönyörködhettünk a szép napos időben. Néhol izgalmas karsztformákkal, illetve egykori menedékházak romjaival is találkozhattunk. A vége egy brutál meredek ereszkedés volt, ami után még egy csobbanás is belefért a langyos tengerben. Oda Forest már nem merészkedett be.
macikupac társaságában, horvátországi kirándulás alkalmával. Érdekes, de feltétlenül ajánlom, hogy visszafelé ne a legrövidebb utat válasszátok. Bármelyik másikról sokkal szebb kilátást kaptok.
Szüreti nyúl 9/10.
A mai napot ennek a nemzeti parknak szenteltük. Kellemes, többnyire napos időben haladtunk felfelé. Eleinte a hatalmas csúcsok között - bár egyik sem volt 1000m tengerszint felett - csak felfelé néztünk. Egy idő után az út megszelidült és már csak a kilómétereket róttuk. Jó volt megérkezni a rejtéshez és pihegni egyet. A tulaj nagyon kedves, de igen borsos áron méri az itókát.
Szerencsére úgy döntöttünk, hogy másik úton megyünk vissza. Némi szintet még meg kellett mászni, cserébe több helyen csodás kilátásban volt részünk. Azt hiszem, itt a lényeg fent van!
Séta után fürdőztünk egyet az őszi tengerben, majd célbadobáló verseny után Zadar felé vettük az irányt. Zuhany és vacsi után még volt erőnk meghallgatni a tengeri orgonát.
Köszi
Mivel nagyon kíváncsiak voltunk a helyre, így a Covid-helyzet miatt átalakított útiterv közben ezt a "dobozt "is felkerestük.
A hely és a leírt útvonal nagyon jó! (Kár, hogy ebből csak egy karosszékes, leolvasós virtuális jelszó jutott a rejtő eszébe. Pedig egy jelentősebb méretű dobozt is őrizhetne a ház ura.) Tipikus "erre jártam, de nem jövök vissza láda". :(
A belépő most 60 kunába került fejenként. +10 kuna a jármű parkolásáért.
Az első néhányszáz méter a beetetésről szól. Látványos képződmények és mindenhol látnivaló. A következő kilométerek viszont már nem voltak annyira érdekesek. Persze tehettünk volna kitérőket, de erre sokkal több időre lett volna szükség.
Ez a hely sokkal inkább lehetne - minimum - kétpontos multi, hogy többet mutasson be egy házfalra rakott táblánál.
Az alternatív visszaút meredek ereszkedése könnyebb volt mint amire számítottam.