Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 2009.02.02 00:00
Megjelenés időpontja: 2009.02.07 09:13
Utolsó lényeges változás: 2009.02.07 09:13
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Jevica és Gyuszi
Ládagazda: Jevica és Gyuszi Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1700 m
Megtalálások száma: 171 + 2 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2020-07 volt 8 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Wap:
Gilvánfa külterületén az Okor patakot átszelő fahídtól délre találod. A láda mérete 9x9x40 cm.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés:
Az 5805-ös számú úton menj egészen a N 45° 53,642' E 17° 56,961' 100 m [GCgifa+parkoló] ponton található hídig. Csukott sorompó vagy sár esetén hagyd itt az autót, és innen gyalog menj tovább a töltés északi oldalán.
Rejtek:
A fahídon átkelve délre indulj el egy földúton. Érdekes fákat fogsz találni ezek egyike körül keresd a ládát. Ha valaki tudna a fák formájára magyarázatot adni, ossza meg a többiekkel is.
A fahíd:
Magyarország legnagyobb és legerősebb monumentális fahídját a N 45° 54,106' E 17° 55,881' 102 m [GCgifa+híd] ponton találod. Közel 100 köbméter gömbfa alapanyagból készült. Nyílása 24 méter, szélessége 4 méter, teherbírása 30 tonna. 2001. augusztus 27.-én adták át. Tervezte Turós László erdőmérnök, kivitelezte Martin Jenő és fia Martin Imre ácsmesterek. Az Okor patak fölött a szilasi és felsőerdei erdészkerületet köti össze. Jelenleg gépkocsiforgalomnak van átadva.
Elődje a kisebb híd 50 évig működött, mint kisvasúti híd. Erdészeti vasúti és gyalogos forgalmat bonyolított le. A rajta átfutó vasúti vonalat 1976-ban lebontották.
A hídtól északra az egykori erdészeti csemetekert épületei találhatók. Köztük pihenőhely, padokkal és asztalokkal. Az asztalok egykor igencsak tekintélyes méretű fákból készültek.
A táj:
Az Okor pataktól délre található a szilasi erdőkerület. Az erdő nagy része telepített fákból áll. A legfiatalabb erdő is 30 éve lett telepítve. Az erdőt többféle fa faj alkotja (bükk, tölgy, fekete dió, juhar, stb.).
Az É-i oldalon fenyvesek és bekerített fiatal csemetések találhatók.
Remek élőhelyet találnak itt a nagyvadak, de az erdőben sas fészket is találhatunk.
A víz fölött pedig nagy számban röpködnek a szürke gémek. És röptükben hallatják "kraik" hangjukat.
Az Okor patak:
Forrása valahol Okorvölgy közelében a Mecsekben lehet, majd Besencénél beletorkolik a Fekete-vízbe. Kémesnél összefolyik a Pécsi-vízzel, majd Gordisa alatt a Drávába ömlik. Partját nád, sás fűzbokrok borítják. Vizében ponty, keszeg, kárász, küsz, naphal, sügér és még sokféle hal él.
Források:
Baranya Megyei Természetbarát Szövetség
Mecseki Erdészeti Zrt.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Az ajánlás szerint a hídnál hagytuk az autót és onnan sétálunk be, csodás környezet és telis tele állatokkal minden. (nyuszi, kacsák, teknősök, békák és véleményem szerint a visszafele még egy vadmacskába is bele botlottunk akit sajnos a Barni jó hamar elijesztett) Sajnos rossz állatokból is akadt és valóban a rejtek mellett közvetlen telistele van kullancsal, a kutyáról vagy 4et szedtem le mikor kimentünk. Fákról a mi véleményünk, hogy ahol a lyukak vannak azok csak gyökér részek és régebben sokkal föntebb volt a talajszint, ami most lentebb van és kilátszanak a gyökerek. Maga a rejtés szuper ötletes végre nem csak egy fa tövébe oda dobott láda, viszont sajnos valhonnan még is nedvesedik, de azért még minden jó állapotba van. [Geoládák v4.5.9]
Leginkább az érdekelt, hogy mitől olyan érdekesek ezek az érdekes fák. Aztán megláttam, tényleg érdekes. Hogy miért nőttek így, tippem sincs, de gondolom, emberi kéz lehet az oka. Mindenesetre érdekes. Ha csak egyet láttam volna, véletlenre gyanakodnék, de mivel sorban állnak ezek a fura fák, kizárom a véletlent.
A ládát gyorsan megtaláltam, kreatív a rejtés, gratulálok hozzá!
A sorompók zárva, de a jól elhelyezett dagonyák miatt jobb is volt, hogy ma nem próbálkozhattam autóval ... Mivel régen nem volt megtalálás, kihívás volt a láda keresése, szerencsére a koordináták pontosak, csak hinnem kellett bennük ... a tíz centis avar minden árulkodó jelet eltakart. :)
Kellemes vasárnap délelőtti 75 km-es kerékpározás közben ezt is megtaláltuk. A híd után az erdőben a ládán kívül néhány szúnyogcsípést is sikerült összeszedni. Köszönjük a rejtést.