Elhelyezés időpontja: 2008.12.31 12:00
Megjelenés időpontja: 2009.01.02 15:30
Utolsó lényeges változás: 2021.03.18 19:45
Utolsó változás: 2021.07.19 13:33
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Dóri, Robi, Katya, MikroPit
Ládagazda: mikropit Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 200 m
Megtalálások száma: 285 + 2 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Ez egy örökbefogadható geoláda. Több, mint 4 hónapja beteg... Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A ládaoldal szövegét módosítottam 2021.0719.-én: halaszkiraly
WAP
A láda (15x20x15 cm konyhai tárolóedény) a kőbánya "bejáratától" balra, egy kis mászás után, egy kidőlt fa mögött található. WAPEnd
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A 2008-as évet egy láda rejtéssel szerettük volna búcsúztatni.
Felsőcsatárra (Gornji Cetar) hívunk Benneteket, ebbe az Osztrák határtól pár méterre elhelyezkedő kis faluba. (A község belterületi határa egy szakaszon magyar-osztrák határszakasz is.)
A falu rövid története:
Az eredetileg egységes települést először Chatar alakban 1244-ben említik. Település nevének jelentése pajzsgyártó, amely az Árpád-korban itt élő fegyvergyártókra utal. A település feltehetőleg az 1500-as évek vége felé szakadhatott szét Alsó- (Nemes-) és Felsőcsatárra. Míg Alsócsatár köznemesi község volt, addig Felsőcsatár (Nagycsatár) jobbágyfalu maradt. A török időkben teljesen elnéptelenedett. A XVI. században a Batthyány család horvát telepeseket telepített az elpusztult lakosság helyére. Mindkét faluban már ekkor nagy hagyományai vannak a szőlőtermesztésnek.
Az I. világháborút követő trianoni békeszerződést végrehajtó határmegállapító bizottság először Ausztriának ítélte, de a helyi lakosság tiltakozása következtében 1923-ban visszacsatolták Magyarországhoz. 1933-ban a két települést Felsőcsatár néven egyesítették. 1952-től 1996-ig a falu határában működött az ország egyetlen talkum- (zsírkő-) bányája.
Látnivalók: Malom N 47° 12,552' E 16° 26,237' 240 m [GCTOR1+Malom]
9794 Felsőcsatár, Arany János u. 61.
A Malom épülete a Pinka patakon lett elhelyezve a 16. században.
1592-ben Kuthasy Simon lovaskapitány kapta meg az akkor négy kerékkel működő épületet, aminek fejében két fiával együtt fegyveresen mindenkor a földesúr rendelkezésére kellett állnia.
1927-től biztosította a község elektromos ellátását.
Közvetlenül a malom mellet található a település 1941-ben épült egyedülálló 33x18 méteres, 160-300 cm mélységű úszómedencéje és 5x5-ös lubickolója. Sajnos a úszómedencéket 80-as évektől nem lehet használni.
A malom utcájában lakik az utolsó előtti házban egy bácsi, aki a malomban született. Vele beszélgettünk, nagyon érdekes dolgokat mesélt. Elmondta, hogy régen a malomban lakóknak volt a feladatuk, hogy a faluban cseréljék a közvilágítás égőit, de darálóként is működött. Elmesélte, hogy el kellett adniuk a malmot, amit egy Osztrák család vett meg. Az épületet és a kertet teljesen felújították, de sajnos azóta nem látogatható.
Templom N 47° 12,777' E 16° 26,665' 250 m [GCTOR1+Templom]
9794 Felsőcsatár, Petőfi u. 48.
A korábban Szent Péter nevét viselő, ma Szent Miklósnak szentelt római katolikus templom elődjét már 1284-ben megörökítették a források. Ez a középkori eredetű építmény 1848-ban leégett és 1852-ben klasszicista jegyekkel építették újjá. A község közepén egy kis dombon álló épület egyhajós, szentélye keskenyebb a hajónál, a sokszög oldalaival záródik. A szentélyhez északról az órahelyes párkányú, sokszög alapú gúlasisakos torony, délről sekrestye csatlakozik. A főhomlokzat timpanonnal lezárt, a kapu egyenesen záródó.
A bejárattal balra helyezték el az 1923-s visszacsatolás emlékét és ennek 80 éves évfordulóját megörökítő táblát.
A templom előtti Szentháromság szobor 1905-ben készült.
A templom kulcsát, illetve a templommal kapcsolatos tájékoztatást Bosics Gusztáv Felsőcsatár, Petőfi u. 73. szám alatti lakostól lehet kérni. Telefon: 94/351-005
Ezeken kívül érdemes megnézni, a Vas hegyen található Vasfüggöny Múzeumot, illetve a gyönyörű Mária Kápolnát.
A láda megközelítése:
Az ország nyugati határán, Vas megyében lévő, Szombathelytől 18 km-re elhelyezkedő kisközség a 89-es főút, illetve Nárai-Pornóapáti felől közelíthető meg.
Amennyiben Szombathely felől érkezünk, akkor a falun teljesen áthaladva, a Felsőcsatár táblát elhagyva rögtön baloldalt egy földutat találunk. (A leágazásnál a pálinkafőző épület látható). N 47° 12,527' E 16° 26,723' 240 m [GCTOR1+parkoló] Az autót itt leparkolva, kb 200 m séta után érünk a kőbányába, de akár autóval is behajthatunk. A bánya "bejárata" mellett balra, egy kis kapaszkodás után, a kidőlt fák fölött, egy kb 80 cm magas törzsű tölgyfácska tövében, kövek alatt rejtettük el a kb 15x20x15 cm-es konyhai tárolódobozt. Mi is, és a környékbeli lakosok is évek óta járunk a bányába (gyerekekkel), nem volt baleset. Ennek ellenére mindenki csak saját felelősségére, és óvatosan keresse fel a helyet!!!
Állapot: beteg
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Hát, igen, van tiltó tábla...
Nem tehetek róla, de nem bírtam ki, bementem, aztán megkerestem a dobozt. Látszik, hogy idén még senki nem járt itt, a csipkebokor ágak akadály nélkül fonták be az emelkedőt. A láda rendben.
Valóban rendben van a láda a helyén, és a logbook is tökéletes állapotban van benne. Egyetlen, nem teljesen elhanyagolható tény, hogy mindenhol ki van írva, hogy bányaterület, és idegeneknek belépni tilos! Ezért ide a gyerekek be sem jöttek, de én nem bírtam itt hagyni a tiltó felhívás ellenére sem. A sorompó nyitva volt, és egy lélek sem volt a bányánál, így felkommandóztam a csúszós hegyoldalon. Egyszer-kétszer elakadtam a sűrűcsipkebokrokban. De célhoz értem.
Nagyon jó rejtés, élveztük (főleg a kutyám), hogy mászni is kell. :)
Nem közvetlenül a kidőlt fa mögött van, de attól még aki tudja, hogy mit keressen, megtalálja.
A láda négy rögzítő "fülecskéje" közül kettő nem volt meg, de ezen kívül a láda rendben volt, jól záródott. köszi a rejtést! :)
Megtaláltam, bár a leírással ellentétben nem egy kidőlt fa mögött van, ezt lehet érdemes lenne korrigálni. 4 éves fiammal voltam, esett is az eső, nem volt egyszerű ebben az időjárási körülményben.
Viszont szép helyen van, érdemes fel/megkeresni!
Megtaláltuk, köszönjük szépen a rejtést! :)
Nem volt egyszerű találat, nagyon csúszós a talaj. A leírásban az szerepel hogy a fa 80cm , hát eléggé megnőtt már így rossz helyen kerestük először.
[Geoládák v3.8.3]
Apával (izsolt, ld. köv. log) kerestük de nem sikerült :-(
Kérnénk szépen egy elfogadást (rejtővel történetünket megbeszéltük, ottjártunkat igazoló dolgokat elküldtük e-mailben, kérés esetén el tudjuk küldeni, ide a logba nem való)
Aznapi túránk után próbáltuk 9 éves lányommal megkeresni (Luca007), a bánya ott lévő művezetőjétől engedélyt kértünk hogy "körülnézzünk", de hátunkban egy figyelő tekintettel nem annyira sikerült koncentrálni.. nem lett meg.
Rejtővel történt emailes egyeztetés után szeretnénk egy elfogadást mindkettőnk részére, köszönjük
Kerestem, nem leltem!Mi is megmásztuk az emelkedőt, de nem akadtunk a nyomára. Kicsit megzavart a wapos leírás, amiben egy kidőlt fa alatt kell keresni.(Lehet, hogy jobb lenne egy kis módosítani a leírást) Csak itthon láttam,hogy módosult a helye. Maga a bánya tetszett, sok különféle kővel és sziklával elég "fotogén" . Érdemes volt ide is benézni. A képek alapján kérnék egy elfogadást! Köszönöm a rejtést!