Megye/ország: Csehország
Elhelyezés időpontja: 2008.10.23 00:00
Megjelenés időpontja: 2009.01.08 20:40
Utolsó lényeges változás: 2024.03.27 16:33
Utolsó változás: 2024.04.10 10:49
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Arrabona, Akosgy, Judith, Luilui, Baliagy, Melinda
Ládagazda: orszagoskek Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2800 m
Megtalálások száma: 159 + 1 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Az 1-es ponton a lámpaoszlopra felírt két számjegy (GC: xx).
A 2-es ponton egy kisebb befőttesüveg méretű láda 2 m magasan fa üregében.
2024. április 07.
Az 1-es ponton lecserélték a táblát, Google utcakép fotókon még a régi van, onnan leleshető, illetve a Szalay-team által 2023. 05. 05-én a bejárathoz közeli lámpaoszlopra felírt részlet is még olvasható. (Lásd: GCSONT-1-lámpaoszlopon elnevezésű kép.)
A 2-es ponton a láda az út kőfaltól távolabbi oldalán az út közvetlen közelében egy nagyobb fa 2 m magasan lévő üregében, egy kb. 10x10x15 cm-es - kisebb befőttesüveg - méretű fekete hengeres műanyag doboz melyen a jelszó kívülről is látható. (Lásd: GCSONT-2-üregben elnevezésű kép.) Alternatív: pár méterre a kerítés vízszintes tartóján.
Multi geoláda
1.pont: A jelszó első része a csontkápolna előtt található lámpaoszlopon van N 49° 57,700' E 15° 17,268' 225 m [GCSONT-1] . Filctollal felírva GC:xx.
A láda a katedrális kőfala mentén a sétány mellett közvetlenül álló nagyobb fa üregében 2 m magasan ágakkal kéreggel. N 49° 56,670' E 15° 15,832' 270 m [GCSONT-2] Ha a ládát nem találod, a pótjelszó leolvasható szemben a kerítés vízszintes tartójáról.
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Megközelítés:
Prágától kb. 70 km-re, Budapesttől kb 470 km-re található Kutná Hora. Navigációra használd a GPS-t.
Kutná Hora
A város kialakulását az ezüstbányászat tette lehetővé már a 13. század elején. Rohamos fejlődése következtében a huszita háborúk kitörésekor gazdagsága Prágáéhoz volt hasonló. II. Vencel cseh király olasz bányászokat telepített a városba. Itt verték az ún. prágai garasokat, amelyeket szerte Európában elismertek. Kutná Hora több cseh királynak is a székvárosa volt. 1409-ben IV. Vencel király itt írta alá az ún. kutná horai dekrétumot, amellyel a prágai Károly Egyetemen megerősítette a csehek vezető szerepét.
1420-ban Luxemburgi Zsigmond innen kiindulva támadta meg - sikertelenül- a táboritákat. A várost Jan ®ižka foglalta el és tartotta meg a harcok során. 1471-ben Kutná Horában választották meg a cseh trónra Jagelló Ulászlót, aki (Hunyadi Mátyás halála után) II. Ulászló néven magyar királyként is uralkodott. A legnagyobb ezüstbánya 1541-ben, a többi pedig a 18. század folyamán kimerült és a termelés csak a 19. század elején indult újra. I. Ferdinánd a város privilégiumait is megvonta. A harmincéves háború és a pestisjárvány mérhetetlen szenvedést hozott. Az elszegényedett város nagy része 1770-ben tűz martalékává vált.
1875-ben újra bányásztak ezüstöt a környék hegyeiben, így gazdasága megint fellendült.
Csontkápolna
A sedlec-i Csontkápolna (osszárium), mintegy 40000 csontvázat tartalmaz, eredetileg a 14. században- gótikus stílusban- épült, majd a 18. században az olasz Santini mester barokk stílusban építette át.
Építészeti szempontból érdekességnek számít a két egymás fölé épített kápolna.
Eredetileg a temető kápolnája volt. Ez a 3,5 ha-on elterülő temető egyedüli volt a környéken.
Keletkezése:
1278-ban Jindrich apát II. Přemysl Ottokár megbízásából megjárta Jeruzsálemet és az onnan hozott marék szentelt földet szétszórta a temető területén.
Ekkor kezdtek el ide temetkezni más országokból is, főleg Lengyelországból és Belgiumból. Az itt eltemetettek között mintegy harmincezer az 1318-as csehországi pestis áldozata. A huszita harcok idején 1421-ben a közelben elesetteket is ide temették el. A csontokat először 1511-ben egy félvak szerzetes formálta hat piramisba. A Schwarzenberg család 1784-ben vásárolta meg ezt a birtokot, mely előzőleg egy kolostorhoz tartozott. A csontkápolna jelenlegi belső elrendezését 1870-ben František Rint fafaragó készítette a Schwarzenbergek megbízásából. Minden csontdarab mészklórral volt fertőtlenítve és kifehérítve. František Rint a hat piramisból csak négyet hagyott meg és egyedülálló díszítést hozott létre. A csontokból különböző tárgyakat rakott ki, pl. a lejárati két serleget, keresztet és Jézus nevének két görög rövidítését. A négy piramist a kápolna sarkaiban állította fel. A középen látható csillárban az emberi test minden csontja megtalálható. A főoltár mélyedésében oltáriszentség, mellettük két barokk emlékoltár, a kápolna baloldali részében a rácson a Schwarzenbergek címere van kirakva.
"A csontkápolna azért jött létre, hogy figyelmeztesse a látogatókat a halál tényére és az emberi élet rövidségére. Mivel az emberi test oly szegényes, mulandó, csak a lélek erőfeszítése révén maradhat meg becsületes emlékünk, az emberiség történetében."
A sedleci osszárium azzal, hogy berendezési tárgyakként, belső teret díszítő burkoló elemekként mutatja be az emberi csontokat, koponyákat, kétségkívül egyedülálló az osszáriumok sorában.
A jelszó első részét itt találjátok, egy közlekedési tábla alsó kiegészítő tábláján a két utolsó számjegy.
Szent Borbála katedrális
A csehországi gótikus építészet egyik legértékesebb alkotását 1368-ban alapították. Az építkezést Peter Parléř műhelye végezte 1420-ig. A huszita háborúk kitöréséig a katedrális kórusa és a kápolnák koszorúja készült el, ezután az építkezés megszakadt. A vallási zavargások befejeztével a templom építése folytatódott, amiben többek között a kor legnevesebb építészei, Mathias Rejsek és Benedikt Ried is részt vettek. A XVI. század közepén a fokozatosan elszegényedő város úgy döntött, befejezi az egyre több pénzt felemésztő építkezést. A jezsuiták 1626-ban érkeztek Kutná Horába, átvették a katedrálist, és hozzákezdtek annak javításához. A belső részeken néhány barokk változtatást hajtottak végre. A székesegyház külső megjelenését az eredeti sátortetőt felváltó nyeregtető, valamint a székesegyházat az új jezsuita kollégiummal összekötő erkélyfolyosó változtatta meg. Mai formáját a 19. század végi restaurálási munkálatok következtében nyerte el, ezekben a legjelentősebb purista építészek, Ludvík Lábler és Josef Mocker vettek részt. A templomban megmaradtak a kora gótikus és a 15. századból származó reneszánsz festmények. A legrégebbi a pénzverők kápolnájának díszítése, amelyet a helyi pénzverők élethű, ikonográfiai szempontból egyedi motívumokkal díszített munkái alkotnak. Közép-Európában egyedülálló jelenségnek számít a Smíškov-kápolna egységes díszítése, a tér és a táj tökéletes perspektivikus ábrázolása, az adományozók arcképeinek megörökítése és a háttérben elsőként felbukkanó motívumok.
Forrás: www.hu.wikipedia.org
www.gothic.hu
Ládatörténet
A ládát a Judith által szervezett L.G.T.-s prágai kirándulásunkon rejtettük el. További fényképeket, valamint az élménybeszámolót itt találjátok.
Köszönet akosgy-nek a segítségért!
2009.10.06 PeterPan-nak köszönhetően a láda újra kereshető.
2012.09.21 Láda újra telepítve, köszönet kl-nek a segítségért.
2014.05.04 A pótjelszó újra él. Köszönet Petrukkio-nak.'
2017. nov. 6. A láda régóta beteg, a ládagazda részéről nem látszik javítási szándék, így a ládadoki javaslata alapján szabályainknak megfelelően adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
2018. okt. 07. A láda (D4x8 cm-es vitaminos henger) ismét kereshető az általam vélt régi helyén. A koordináta nem változott. A pótjelszó is megújult az oszlopon és a biztonság kedvéért a szemközti kerítés vízszintes tartójára is kiragasztottam. (geooszi)
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam.Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Aznap már késő volt, mire odaértünk, nem tudtunk bemenni. Aztán három nappal később, hazaúton megnéztük a csontkápolnát. De azért a jelszórészletet leolvastuk, a ládikót megtaláltuk. A villanyoszlopon lévő felirat kissé halovány volt, átírtuk alkoholos filccel, egy darabig biztosan kitart. A katedrális, valami csodálatos, körbejártuk, és gyönyörködtünk a kilátásban is fentről. Külön élmény volt, amikor észrevettük a vízköpőket a tetőn.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
2007-ben már jártunk itt Prágából hazafelé menet a majdani feleségemmel, de akkor még nem volt itt láda, így akkor kifejezetten a látnivalókért jöttünk, most kifejezetten a ládáért, immár gyerekekkel. A csontkápolnát a nagyobb gyerekkel megnéztük, a székesegyháznál, mivel épp' akkor szakadt le az ég, csak a ládát kerestük és találtuk.
Prágából hazafelé tartva útba tudtam ejteni a környéket. Az elnökséggel korábban egyeztetve vállaltam a multi 1-es pontjának ellenőrzését, és a láda újra rejtését. Bővebben később. Tamás [Geoládák v4.2.6]
Az 1-es ponton a kresztábla már tényleg nincs ott, de a fényképen is látható lámpaoszlopról a jelszórészlet leolvasható.
A 2-es ponton a ládát pótoltam. Egy kb. 10x10x15 cm-es - kisebb befőttesüveg - méretű fekete hengeres műanyag doboz. Benne csak a füzet és 2 ceruza. A jelszó kívülről is látható rajta. A kőfalat éppen felújítják, ezért oda már nem mertem visszarejteni. A koordinátán, hibahatáron belül, az út kőfaltól távolabbi oldalán, egy nagy fa üregében kb. 2 m magasan ágakkal, kéregdarabokkal takarva található. A lámpaoszlopon a jelszó már lekopott. Ezt nem tudtam pótolni, mert az alkoholos filcem kifogyott.
A ládaleírást aktualizálom.
Nem találtam olyan táblát amin számok is vannak! :(
A ládát nem lehetett keresni nagyon sok volt a kiránduló.
A csontkápolnai jelszót megtaláltam a villanyoszlopra írva. Fekete filctollal GC vel
Kezdődik ,a másikat sajnos nem találtam :(
Meglett! Köszi a rejtést!
A csontkápolnánál a két felírás megvan, a katedrálisnál a láda sajnos nincs meg, a pótjelszó közül a villanyoszlop meg van a kerítésen csak a helye látszik.Jó lenne pótolni mert előbb utóbb az sem fog látszódni!
4 napos Családi kirándulásunk 1. ládája. Az első ponton lecserélték a táblát, Google fotókon még a régi van, ott leleshető!
DE FILCTOLLAL FELÍRTAM A JOBBRA - BALRA LÉVŐ 2 VILLANYOSZLOPRA A SZÁMOT "GC:" UTÁN BEKERETEZVE! + A BIZONSÁG KEDVÉÉRT A SZEMBŐL NÉZVE JOBBRA LÉVŐ ZÖLD FÉM KUKA HÁTULJÁRA IS! Így már csak meglesz egy jó darabig!!!
2. ponton nem találtam meg a ládát, de a vilanyoszlopról olvasható...
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Három napos - keresztlányunkkal és Vivi lányunk barátjával kiegészült - családi kirándulásra mentünk Prágába, az odafelé vezető úton tettünk egy kis kitérőt ezért a ládáért.
Először a Szent Borbála katedrálisnál álltunk meg és amíg a család sétált a kertben, én megnéztem a ládát. A korábbi megtalálókhoz hasonlóan én is csak a lámpaoszlopon lévő pótjelszót találtam. Ezután csatlakoztam a csapathoz és körülnéztem én is a katedrális környékén.
A Csontkápolnánál szerencsénk volt, a bejárattól 10 m-re sikerült parkolni, így a villanypóznán lévő jelszórészlet rögtön meglett volna, ha a táblát nem cserélték volna le időközben. Így egy közeli másik oszlopról kellett kisilabizálni a jelszót, amihez végül segítséget kellett kérnem az adoptálható ládákat kezelő kectamtól.
A kápolna 2022 évi belépődíja (2 felnőtt + 4 diák 13.650,-Ft) a méreteihez és a látnivalóhoz képest igen csak borsos. De erről sokkal inkább tehet a ~400,-Ft-os EUR árfolyam, mint a látnivaló üzemeltetője. Ráadásul még fotózni sem engedik a látogatót...:(
A belső kialakítás és a csontok, a belőlük épített alakzatok és motívumok érdekesek, számomra semmi visszataszító nem volt bennük.
Berlinből vezettem haza, útközben megkerestem az összes németországi és csehországi geoládát (a párgait már korábban megtaláltam): GCGZ, GCSLUP, GCDEVL, GCTrsk, GCRUMC, GCPCE, GCSONT. Reggel hétkor indultam, hajnal kettőre értem Budapestre.
Kicsit meglepett, hogy közel három éve nem találta meg ezt a ládát, szóval kevés reményt fűztem hozzá, hogy tényleg meglesz. De sikerült! Az első pont környékét felújították, így a jelszóhordozó megszűnt, szerencsére Google StreetViewról netkesselhető. A második ponton a villanyoszlopról olvastam le a jelszót. Nagyon szép város, köszönöm, hogy megmutattad!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]