Hol találod a ládát?
A fal külső részén egy sarokban talajszinten a 4x10 cm-es hengeres ládát keress. Bejáratát apró követ takarják. Kérlek, figyelj az igényes visszarejtésre, hogy másoknak is sokáig örömet okozzon! Segítségül: az utolsó képnél ezt látja a láda.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Hogyan tudod megközelíteni a legegyszerűbben?
Talán a kerékpárral a legegyszerűbb, egészen a ládáig tudsz tekerni.
Tömegközekedéssel a 109-es busszal a Tímár utcai megállóig.
Autóval itt érdemes parkolni:
N 47° 32,010' E 19° 2,315' [GCAmfi+parkoló], de ez fizetős övezet.
Innen kb. 100 méter a láda, tehát nem nagy feladat, viszont érdemes fotózni, s kicsit körülnézni, és elmélkedni a múlton.
Hová jöttél?
Az eredeti leírás Blue Mali-tól
Szeretném megmutatni Budapesten, ezt a római kori katonavárosi amfiteátrumot, mely a történelmünk része.
A műemlék Budapest III. kerületében (Óbudán) található, a Szőlő-Viador-Pacsirtamező-Nagyszombat utca által határolt területen.
A katonavárosi amfiteátrumba, amely elliptikus formája egy természetes, már a római korban meglévő mélyedés felhasználásával alakult ki. A legújabb ásatások eredményei alapján ezt a természetes mélyedést a légió már az I. századtól katonai gyakorlótérnek használhatta.
A többi dunavidéki amfiteátrumhoz hasonlóan ez is földamfiteátrum volt. A nézőteret földtömegre építették, mindössze huszonnégy U alakú falrész és a podiumfal épült kőből.A 10-13 ezer néző befogadására alkalmas amfiteátrum nézőterét boltozott lépcsősoron lehetett megközelíteni.
Az Aquincumi Múzeum kőtárában lévő építési felirat szerint Antoninus Pius császár uralkodása alatt, Kr.u. 145 táján építette át kőbe a légió II Adiutrix műszaki alakulata.
A lelátó külső falainak hossztengelye 131,8 m, kereszttengelye 108,4 m. Az ÉK - DNy irányú hossztengely vonalában fekszik a két főkapu. A rövidebb tengely két végpontjában egy-egy állatketrec - carcer - foglal helyet. Nemesis istennő szentélyében feliratos oltárkövek álltak.
Remélhetőleg sikerült ismét bemutatni egy újdonságot, mely Budapest látványosságai közé tartozik.
Forrás
Aquincumi Múzeum
Sok sikert kíván: Blue Mali
A késő római korban elvesztette eredeti funkcióját és erődítménynek használták, akárcsak a népvándorláskor itt időző népcsoportok. A longobárdok 6. századi jelenlétére utal, hogy a déli kapuban elfalazva ezüstkincset találtak. Az építményt azonban nemcsak a longobárdok, herulok, avarok, hanem a honfoglaló magyarok is használták; egyes vélemények szerint Kurszán várával azonosítható. A középkorban az amfiteátrum földdel töltődött fel, és vesztőhelynek használták, majd a 18. század végén az óbudai gyárak munkás házait itt építették fel. Az épületet ekkor Királydombnak nevezték, és a külsejéből többen sejtették eredeti funkcióját.
A próbaásatásokat Nagy Lajos indította be, 1932-ben, majd miután lebontották a jellegzetes óbudai házakat, Szilágyi János és Nagy Tibor vezetésével 1938-1941 között tárták fel. A műemléki helyreállítás Gerő László tervei alapján valósult meg az 1940-es évek elején, a helyszínen talált építőanyag segítségével.
Ládatörténelem
2024.04.01.: Láda ellenőrzés, minden rendben. Köszönöm a kis logfüzet kihelyezését, és a jelszó olvashatóvá tételét. feketel
2021.07.29.: Láda pótlása megtörtént ismét kereshető, új helyen. feketel
2021.07.27.: A ládát átvettem a Rejtőtől, köszönjük
Blue Mali-nak a ládaötlet megvalósítását és az eddigi gondozását. feketel
2019.12.20.: Az ismét eltűnt ládát pótoltuk bent, az Amfi belterületén, mely ismét megnyílt mindenki számára!- Blue Mali
2018.08.21: Az eltűnt ládát, új helyen pótoltam!- Blue Mali
2018.03.06: Mivel közel egy éve a terület zárva, így be nem tudom rejteni!
Megpróbálkozok egy mágneses mikroládával! Blue Mali
2017.04.04: Az amfit állagmegóvás miatt lezárták, amíg nem lehet bemenni virtuálisként üzemel tovább! Blue Mali
2016.07.06: Vittünk Piedonéval egy új mikroládát. Blue Mali