WAP: Ne aggódj, a láda lakatlan. Ha bizonytalan vagy, keresd a geocaching logót.
A ládába Utazó Ügynök (Travel Bug) helyezhető.
Üdvözlünk Castellum Cirpiben, egy feltáratlan római erődben!
Története
A Castellum Cirpi nevű római katonai tábor Dunabogdány déli részén, Tahitól északra helyezkedik el, a Váradok-dűlőben. Mérete 124x147 méter, falvastagsága 1,2 m. A legkorábbi castellum, egy palánktábor az I-II. század fordulóján épült, ezt a II. század közepén kőerőddé bővítették ki. Később a sarkokra legyező alakú tornyokat és patkó alakú oldaltornyokat emeltek, a IV. század végén pedig az erőd délkeleti sarkában egy kiserődöt építettek. Az erőd mellett állt a canabae, a táborváros. A Római Birodalom bukása után Cirpi helyére települt a Várad nevű falu, mely a török hódítás alatt elnéptelenedett. A területet a népnyelv "Bolhavár"-ként és "Pusztatemplom"-ként is emlegeti.
Az erőd körvonalát még ma is jól ki lehet venni a terepen. Feltárását Szalay Ákos kezdte meg 1930-ban, azóta nem volt benne kutatás.
(Forrás: ripapannonica.hu)
Megközelítés
A környéken a földutak hajlamosak gyakran helyet változtatni: újakat járnak ki, a régieket pedig beszántják vagy elgyomosodnak, ezért ne bízz a GPS térképben. Igyekszünk naprakészen tartani az éppen legjobban járható út leírását, de érdemes lehet a Google Earth műholdképén is ránézni a helyzetre.
1. Térj le a 11-es útról a Duna felé a N 47° 46,317' E 19° 3,549' [GCCIRP+segéd1] pontnál. NE menj rá a bokrok által határolt útra, mert nagyon rossz állapotú, hanem kövesd a kisebb utat jobbra, ami a bokrokon kívül halad, és sokkal jobb.
2. Menj tovább a földúton, amíg el nem fogy és ketté nem ágazik; itt fordulj jobbra ( N 47° 46,481' E 19° 3,985' [GCCIRP+segéd2]).
3. A N 47° 46,281' E 19° 4,338' [GCCIRP+segéd3] pontnál már a faiskola kerítése mellett fogsz haladni, itt fordulj balra.
4. Az út nemsokára, a N 47° 46,315' E 19° 4,423' [GCCIRP+segéd4] pontnál elfogy, itt fordulj jobbra.
5. Az út egyenesen az erőd dombjának aljához visz. A N 47° 46,288' E 19° 4,473' [GCCIRP+segéd5] pontnál menj tovább egyenesen, és kövesd az utat fel a dombra. (A domb egyáltalán nem vészes, csak néhány méterre emelkedik ki a környezetéből.)
6. Üdv az erődben! :)
Az erőd a Dunapartról is megközelíthető kis vízállás esetén. A fent említett út a Dunához vezet, és a N 47° 46,213' E 19° 4,562' 104 m [GCCIRP+dunáról] pontnál végződik, ezért itt tudsz a legjobban feljutni az erődbe.
Láda
A korábbi ládákat rendesen elrejtettük, de a legutóbbi felújításkor inkább az álcázásra és a könnyű elérhetőségre törekedtünk, hogy ne legyen muszáj a dzsindzsásban mászkálni. Ennek megfelelően ha egyszer ott vagy a koordinátákon, és tudod, hogy egy geoládát keresel, nehéz nem megtalálni. :) Annyit segítünk, hogy a ládának a látszat ellenére nincs lakója, és az egyértelműség kedvéért megjelöltük egy geocaching logóval. Nagyon kevés ember jár erre, de kérünk, igyekezz nem felkelteni a figyelmüket.
Romok
Azért, hogy ne kelljen közel 2 hektárnyi benőtt területet átkutatni, kihelyeztünk két jelzést, amelyek a látványosabb romokhoz vezetnek. A jelzések színes szigetelőszalagok, amelyeket igyekeztünk száraz faágakra tekerni, és közben többé-kevésbé követni a jelzésfestés szabályait. A romoknál az utolsó jelzést turistajelzésszerűen kiemeltük fehér csíkokkal.
A ládától indulj el az úton visszafelé, majd az erdő szélénél kövesd a sok jelzést jobbra. A környező kutatóárkokban több helyen látni faldarabokat, a jelzés a legnagyobbhoz vezet.
Indulj tovább a ládától az úton a Duna felé, majd ahol az út lekanyarodik a dombról, fordulj jobbra. Indulj el a koordináta felé kb. egyenesen: vágj át a tisztáson, kelj át a kis "fasoron", majd menj le a dombról és nézz vissza. A faldarab a domb oldalában látható, és elég hosszú.
Sűrű aljnövényzet várható, hosszúnadrág és zárt cipő ajánlott. A jelzés több helyen nehezen követhető, mert a tisztásokon kevés helyre tudtunk tenni.
További tudnivalók
• A földút nem túl jó állapotú. Biciklivel tűrhető, de azt ajánljuk, hogy az autót legkésőbb a GCCIRP+segéd2 pontnál tedd le (kivéve a terepjárót).
• Az ajánlott út szinte végig napon halad, ezért kánikulában problémás lehet a megközelítés, az erőd nagy része viszont árnyékos és ott a közelben a Duna is.
• Az erődből - mivel nem volt rendesen feltárva - nem sok látszik, ezért feltáratlan római erődként inkább érdekes, mint szép.
Jó ládázást kívánunk!
Változások naplója 2016.09.25 Utolsó simítások elvégezve (laminált tájékoztatók, megtisztított régi ajándékok, toll, ládanapló fedele), a láda újra üzemel. 2016.09.18 Teljes ládafelújítás, -áthelyezés és jelzéskihelyezés. Még nem 100%-os, de egy hét múlva pótoljuk a hiányokat. 2016.08.12 Ládaellenőrzés: az ajánlott út nem járható, és a láda rossz állapotban van, hamarosan felújítjuk. 2012.03.03 A ládát a biztonság kedvéért új helyre rejtettük, és pótjelszót is kitettünk. 2012.01.02. A ládából eltűnt a logbook és vele együtt a jelszó is. Hamarosan pótoljuk, addig is jelszó nélküli megtalálásokat elfogadunk. 2011.09.10. A ládában most már az új jelszó található. A földutat kiegyengették, tehát biciklivel már teljesen jól járható, de még meghagyom a régi leírást, mert 2 hete nem esett eső. Ha eső és néhány traktor után is ilyen marad az út, akkor átírom. 2010.11.21. Az új ládát ajándékokkal feltöltve visszarejtettük. Sajnos a régi logbook teljesen szétázott, még emlékként sem lehetett visszatenni, ezért csak az új logbookot találjátok ott. 2010.09.03. A láda rosszabb állapotban volt, mint gondoltuk, ezért hazavittük karbantartásra, állapotát pedig betegre állítottuk, de jelszó nélküli megtalálásokat elfogadunk. 2010.06.28. Az árvíz alatt a láda beázott; amint időnk engedi, kitakarítjuk. A láda továbbra is kereshető; ha a jelszó olvashatatlanná ázik, akkor nyugodtan jelentsétek be jelszó nélküliként. Türelmeteket és megértéseteket kérjük. 2009.06.06. Többen szóltak, hogy nem találtak romokat, úgyhogy hamarosan kimegyünk a helyszínre és bemérjük a jelentősebb romok koordinátáit. Addig is tanulmányozzátok a képek között található térképet, rajta a látható romok helyével. 2009.03.24. Úgy tűnik, hogy a földúton mindig hatalmas sár van, emiatt felemeltem a nehézséget 1.5-ről 2-re. 2009.03.14. Láda ellenőrizve, mindent rendben találtunk. 2009.02.18. Bejelentve a geocaching.com-on.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A "sportreptér" mellett parkoltam, és az utakat követve jutottam a ládáig. Az utak nem teljesen úgy vannak, mint a térképen, de egyértelműen a helyszínre vezetnek.
A rejtés kiváló, a láda jó állapotban van. Köszönöm a rejtést.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.0.34]
A láda számomra a dunaföldvári sáncokra hajaz (GCBDFS) - számtalanszor elmentem mellette a főúton, mindig néztem a távolba, hogy igen, ott egy láda, majd legközelebb. A Lupa-sziget kerülése után még kellett valami levezetésnek a közelben - legyen hát ez a láda. Egy biztos, rosszkor jöttem.
Csalánerdő, szúnyogok hada, kánikula, dús vegetáció, minden ami csak kihívást jelenhet. A főút mellett érdemes megállni, onnan viszont 2x1 sávos "autóút" visz a partra, a láda mégis benn a susnyásban. Kár. Hívtam a rejtőt, hogy némi támpontot adjon nekem, de nem sikerült elérni. Küzdöttem még egy darabig, de se madáretetőt, se geoládát rejtő méhkast nem láttam.
Ötletes rejtés, csodás környezet!
Megtalálás után lesétáltunk a Duna partra, aminek nagyon különleges hangulata volt ezen a részen. A romokat keresve, kicsit elcsámborogtunk a kijelölt útról, aminek köszönhetően szarvast, őzet és rókát is láttunk.
Fantasztikus élmény volt, köszönjük!!!
Jó ötletnek tűnt ez a ritkán megtalált láda felkeresése ebben a járványos időszakban. Régóta szemezek vele, most ideális volt.
Minőségi, profi láda, élmény volt megtalálni, köszönöm a munkát! Használat előtt-után áttöröltem hygi kendővel.
Jó volt látni a Főkert faiskolában növekedni a budapesti fákat.
Az odavezető út valóban kalandos volt, az ajánlott 2. pontig mentem kocsival, de igazából már odáig is nagyon nehéz volt eljutni, többször leért a kocsi alja és nehéz volt járható utat találni, úgyhogy inkább a buszmegállót javaslom parkolónak.