Elhelyezés időpontja: 2009.05.23 12:00
Megjelenés időpontja: 2009.05.24 13:59
Utolsó lényeges változás: 2022.11.28 09:33
Rejtés típusa: Multi geoláda (4V)
Elrejtők: SzoViki és Csöresz
Ládagazda: Csöreszék Nehézség / Terep: 1.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1000 m
Megtalálások száma: 823 + 4 sikertelen + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.2 megtalálás hetente
WAP:
1.pont: jelszó 1: A kastély előtti szobor talapzatán található tábla első szava.
2. pont:jelszó 2: A középső stáció táblájának első szava.
3. pont:jelszó 3: A koordinátán a kerítésen keress egy számjegyet.
4. pont:jelszó 4: A koordinátán található tábla első szava.
Jelszó: A négy jelszórészlet sorrendben egybeírva.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Rövid sétára invitállak benneteket lakóhelyemen. Nem minden látnivalót fűztem fel ebbe a kis multiba, de ha kedvetek van több időt itt tölteni, akkor találtok még érdekességeket.
1. Zichy kastély: N 47° 32,811' E 18° 43,032' 175 m [GCZSAM-1]
Ez lenne a multi első pontja, ahol a parkolást is javaslom (kedd és péntek délelőtt kicsit zsúfolt).
Innen gyalog javaslom a következő pont megközelítését. A jelszórészlet: a parkoló melletti szobor-szökőkút együttes talapzatán lévő tábla első szava
2. Török kút: N 47° 32,907' E 18° 42,967' 208 m [GCZSAM+török kút]
A Török kút a török idők egyik legnyugatibb építészeti emléke.
"Bővizű" forrás táplálja, ami még a legnagyobb hidegben sem fagy be, mármint ha éppen folyik.
A forrás vize továbbfolyva a korábbi szépségéhez és funkciójához képest méltatlanul elhanyagolt Zárdakert (e mellett sétáltunk el) tavait táplálja.
3. Lépcső: N 47° 32,907' E 18° 42,976' 173 m [GCZSAM-2]
A fürdőtől a Romtemplom felé tekintve látni fogsz egy lépcsőt. A lépcsőn haladva elérsz három stációt. A jelszórészlet: a középső stáció képén olvasható első szó a jelszó második részlete.
Haladj végig a lépcsőkön, és néha a hátad mögé is nézhetsz.
A lépcső tetején rád bízom, merre fordulsz. Jobbra szép kilátást találsz a falura ( N 47° 32,975' E 18° 42,943' 189 m [GCZSAM+kilátás]), és az egész medencére, Balra pedig végig csodálhatod a bazilika romjait.
4. Romtemplom(késő román - gótikus bazilika romjai): N 47° 32,975' E 18° 42,908' 201 m [GCZSAM-3] A jelszórészlet: az adott ponton a kerítésen keress egy számjegyet
Innen már műholdak nélkül is odatalálsz a legszebb műemlékünkhöz. Ha nyitvatartási időben érkezel, mindenképpen javaslom hogy menj be. Szerencsére újra látogatható a rom teljes területe.
5. A "Kecske park": N 47° 32,771' E 18° 42,877' 201 m [GCZSAM-4]
A parkolóhoz visszafelé javaslom ejts útba ezt a helyet. A kastély mellett haladva szép kilátás nyílik a medencére és a templomromra is.A jelszórészlet: a kereszten lévő szó
A jelszó a négy jelszórészlet sorrendben összeolvasva.
A község rövid története:
A település területén talált és a Nemzeti Múzeumban látható leletek tanúsága szerint a hely már a pattintott kőkorban is lakott volt, jelentős kelta, római és avar leletek is előkerültek itt. A legutóbbi ásatások eredménye szerint már az 1050-es években kőtemplom áll itt, amelyet a következő században tovább bővítettek. III. Béla király felesége a kíséretével érkező Aynard lovagnak adományozza Zsámbékot és környékét. E család leszármazottai építik 1220 körül a korábbi templom helyén a későromán-koragótikus háromhajós bazilikát, amely rom mivoltában is a magyar építészettörténet egyik kiemelkedő emléke. Mellette emelkedett a mára már szintén romjaiban látható kolostor, amely a premontrei rend otthona volt.
Zsámbék történetének legjelentősebb korszaka a középkori magyar állam első századaira esik, amikor az egyházi és világi székhely, Esztergom és Fehérvár közötti út felezési pontján lévő település jelentősége megnő. 1467-ben Mátyás király mezővárosi rangra emeli Zsámbékot. A vár a király birtokába kerül, aki később fiának, Corvin Jánosnak adományozza. 1541-ben Zsámbékot is elfoglalják a törökök, és 145 évig birtokolják. E kor emlékét őrzi a kevés magyarországi török építészet egyik érdekes emléke, a Török-kút. 1689-ben a Zichy család vásárolja meg a zsámbéki birtokot, és építi fel az 1710-es években a végvári harcokban lerombolódott vár helyén azt a szép, emeletes saroktornyokkal díszített korabarokk várkastélyt. A Zichyk a török idők alatt elpusztult és elmenekült lakosság helyett végvári hajdúkatonákkal és német telepesekkel népesítik be Zsámbékot. A XVIII. század elején megújított kastély, az 1737-39-es pestisjárvány emlékét őrző barokk kápolna és a kastéllyal szemben látható pestisszobor, az 1749-52 között emelt arányos szépségű barokk plébániatemplom, az 1791-ben épült emeletes, napórás iskola a kor építészetének különleges emlékei. A XIX.század végén az időközben Óbudára települt Zichyk lakatlanul álló kastélyát a zsámbéki polgárok mentik meg a lebontástól, megvásárolják a leromlott állapotú épületet, majd a Keresztes nővérek rendjének adományozzák. A rend felújítja és kibővíti a kastélyt, és előbb elemi iskolát, majd tanítóképző intézetet alapít. A kastély mellett felépítik a Josephinumot, amely az idős nővérek otthonául és kórház céljára szolgált. A nővérek hozzák létre a Török-kút forrásából táplálkozó kicsiny tavacska körül a Zárdakert szép kis parkját is. A II. világháborút követő kitelepítés igen erősen sújtja a települést, lakóinak 94%-át veszíti el ekkor Zsámbék. A kis számú régi sváb család mellett Csallóköz, Garam vidékéről kitelepített és a Jászságból és Kisújszállásról idetelepített családokból formálódott újjá Zsámbék lakossága.
2003.08.18.-án a kastély szinte teljes tetőszerkezete leégett, minek következtében statikai problémák is adódtak. Így egy évvel később a tanítóképző főiskola Vácra költözött. Az épület jelenleg felújítva várja következő feladatát.
Zsámbék jelentős műemlékei, európai hírű Lámpamúzeuma, a Zichy kastély és az 1983 óta a rangos magyarországi kulturális fesztiválok közé emelkedett Zsámbéki Szombatok, valamint az 1995-ben létrejött Zsámbéki Nyári Színház révén környezetének kulturális központjává emel
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam. Köszi a rejtést. 61 évesen most jártam igazán ezen a településen ugy, hogy körül is nézhettem. A lányom barátja itt lakik. Igy az első látogatáskor mindjárt geoládázás is lett. Ők is eljöttek velem. Nagyon megtetszett ez a település. Köszönöm , hogy megmutattad nekem.
A sas leszállt, a sas leszállt!
A láda kereshető, DFRi logját nézzétek, ő leír mindent. Küldök koordináta pontosításokat a rejtőnek és Halászkirálynak, hogy kereshetővé lehessen tenni a ládát.
A korábbi logokból kiderült, hogy a multi kereshető. Mindegyik ponton megtalálható a jelszórézlet, de a ládaoldalra és a koordinátákra valóban ráférne némi pontosítás. Zsámbék gyönyörű, köszönet a lehetőségért!
Megvagy láda :-) Köszi
Csak azért mertünk nekiállni a beteg láda keresésének, mert a korábbi logok azt mutatták, hogy sikerrel járhatunk...
Szóval az első ponton a koordináta nagyon rossz helyre mutat, de a szobor talapzatán a táblán lévő szöveg adja a jó megoldást, itt eléggé szkeptikusak voltunk, de nincs más szobor a környéken...
A második ponton is a koordináta igencsak pontatlan, de a leírás segítségével a jelszórészlet helyesnek bizonyult.
A harmadik pont tökéletes, a koordináta tű pontos.
A negyedik helyen a táblának hűlt helye, de a kereszten lévő szöveg kisegít, azaz azzal a loggolás sikeres, tehát hajra sikerülni fog :-)
Mivel virtuális pontokról van szó, ezért nem értem miért beteg a láda!?
Picit kellene reszelni a koordináták pontosságán, illetve picit lehetne javítani a leíráson.
Zsámbék egy igazán remek hely, jobban karbantartott ládát érdemelne, de szuper napot töltöttünk el itt, ami azért nagyban köszönhető ennek a rejtésnek is.
Brigi&Feri&Mira [Geoládák v3.12.10]
Balatoni nyaralás a gyönyörű Györökön... :) Odafelé ez volt az első pont, ahol megálltunk. Már régóta meg akartam nézni ezt a helyet... Szerencsére a beteg státusz nem riasztott vissza, mert minden pont rendben volt, mondjuk a 4. pont picit becsapós, de nem probléma.
A kastélyt csak kívülről tudtuk megnézni, de azt hiszem itt a templom "rom" az attrakció..., ami már messziről felhívja a vándor figyelmét az impozáns látványával...
Miután megkerestük a kerítésen a jelszót, be is mentünk a templomhoz, hogy körbejárjuk... Élmény egy ilyen helyen sétálni... Természetesen a kilátás is fenséges innen és az egész település nagyon rendben van.
Köszi a rejtést!
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Az "Old Eye, a turistautak.hu lelkes motorja - Emléktúra" előtt és után kerestük meg a multi pontjait.
Nem tudjuk miért beteg a láda. Minden pont meglett, bár az első és negyedik jelszó részletnél kicsit bizonytalankodtunk.
Old Eye emléktúra után vállaltuk ezt a kis sétát, annak ellenére, hogy betegre volt állítva. Nem tűnt betegnek. Az út végére kezdett el esni az eső, amiből később havazás lett.
Kösz!
Mindegyik pont rendben van. A leírásban szereplő "tábla" szó az 1-es és 4-es ponton megtévesztő, mert tábla egyik helyen sincs. Az 1. ponton talapzatba van vésve, a 4-es ponton meg fel van festve az objektumra a szó.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (836 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.