Elhelyezés időpontja: 2009.03.22 15:30
Megjelenés időpontja: 2009.03.28 19:50
Utolsó lényeges változás: 2019.10.11 21:33
Utolsó változás: 2019.10.13 20:11
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Péter60
Felhasználó: Péter60 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2800 m
Megtalálások száma: 183 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
10 cm magas henger helyhez illő álcában.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Bátaapátiból kövesd a kék négyszög jelet, ez elvezet a haranglábig. Itt térj le jobbra, a jelzetlen úton 300 méter múlva eléred Üveghuta hajdani temetőjét.
A faluban bárhol tudsz parkolni, száraz időben a kis vadászházig is el tudsz autózni. N 46° 12,190' E 18° 35,360' 123 m [GCHRLB+parkoló]
Üveghuta - Glashütte története
Üveghuta története 1766-ban a Mecsek környékén nincstelenné vált sváb üvegfúvók letelepedésével kezdődött, és az 1946-os kitelepítésükkel végződött. A Báatapátitól 3 km-re az erdő mélyén található kis torony a falu evangélikus imaházának megmaradt hírmondója. A temető néhány sírkövén és a tornyon kívül nem is maradt meg más a faluból.
A 18. sz. végén az Apponyiak az erdőgazdálkodás korszerűsítése mellett új szőlőket is telepítettek, a jó minőségű borok palackozásához üvegre volt szükség, ezért létrehozták az üveghutát, amelynek működéséhez rengeteg fa, fahamu, mészkő és homokkő - valamint munkaerő kellett.
Az itt élők az üveggyártás előkészítő munkálatokkal foglalkoztak: favágás, faanyag mozgatás, mészégetés, kőbányászat. A munkák irányítását a kis település északi bejáratánál felépített szolgálati erdészházban ("Forsterknechthaus") lakó uradalmi erdész vezényelte. Ez az épület még ma is áll átalakított formában (vadászház a parkolónál).
Az 1800-as évek végén az uradalom már csak alkalomszerűen, időszakonként foglalkoztatta az embereket. Szántóföld, kaszáló, rét hiányában nem alakulhatott ki az paraszti gazdálkodás, ezért a férfiak fafeldolgozással foglalkoztak. Kádár-, bognár-, asztalos- és kovácsmunkákhoz készítettek elő alapanyagot, félkész terméket (deszka, szekérrúd, hámfa, hordódonga, szerszámnyél). E mellett főleg a szék- és klumpakészítésben jeleskedtek.
1861-ban imaházat építettek a falu közepén, 1888-ban pedig ehhez 10 méter magas tornyot emeltek, ebbe 1900-ban két harang került. 1890-re a falu lélekszáma 195 főre emelkedett (nagyrészt németek, vallás szerint 170 evangélikus, 4 református, 21 katolikus).
Üveghuta 180 éves története a német anyanyelvűek kollektív elüldözésével ért szomorú véget. 1946. május 19-én Bátaapátiból (Üveghutával együtt) közel 800 embert, az összlakosság mintegy 80 %-át kitelepítették. A mórágyi vasútállomásról elindított tehervonat Németországba szállította a Bátaapátiakat. A kitelepítéskor Üveghután meghagyott 2-3 család az 1950-es években elköltözött vagy kihalt, a döngölt falú, lakatlan házaikat az időjárás viszontagságai szétmállasztották.
A haraglábon tábla állít emléket az elhurcolt Üveghutaiaknak.
Ládatörténet
2019.10.01. Adoptálom a ládát.
2019.10.13. Új láda új rejtekben, oldalfrissítés.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Autóval mentem, ameddig mertem, utána séta a lucskon ... A pokolra kívántam az utolsó 200 métert, de megérkezve a célhoz mindent megbocsátottam. Az ilyen helyszínek a létezésünk meghatározói. :)
Megtaláltuk.
Kedves hely, jó rejtés.
Mórágyról túráztunk egy jót, tavaszias időben, hunyorokkal, madarakkal na és egy jó adag sárral.
Remek nap volt.
Köszönjük!
Akkor cirka 200 ember élhetett itt, az a kis völgy, nem is olyan kicsi falunak adott helyet.. meglepi volt a kis temető, mert nem olvastunk előre..belebotlottunk mi is az 1820-as kőbe.. Tetszett a hely.. régen teraszos lehetett, nyilván erdő nélkül..
A vadászháznál parkoltunk.. visszafelé ott állt egy ezüst színű cabrio, a kertben 2 fő, nem mehetnek rosszul a dolgok :-) Utolsó mai láda, irány haza a kutyusokhoz :-)
a rejtés szuper!! Oldfoxxal köszönjük!!
Tolnai-baranyai csavargás kópé1993 és Pliptai társaságában az év talán legmelegebb napján. Remek kis harangláb csoda, hogy ez megmaradt, miközben a falu házai az enyészetté lettek. A láda felé kapaszkodva egy hatalmas szarvast láttunk befordulni az erdő mélyébe. A kis temetőt lassan visszaveszi a természet. Egy sírról tudtuk leolvasni a dátumot, ami 1820. Nagyon köszönöm, hogy elhoztál ide, a rejtés nagyon tetszett.
Tolna-Baranyai geotúra Kectammal és Pliptaival. A száraz időnek hála egészen a haranglábig el tudtunk jönni kocsival. A láda felé sétálva egy szarvas ugrott meg tőlünk 20 méterre. A sírköveket is kezdi visszavenni a természet! Köszi a rejtést!
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Az ajánlott parkolótól sétáltunk a harangtoronyhoz. Nem olvastuk a ládaoldalt, ezért nem értettük, hogy miért van olyan messze még a láda. Persze amikor megtaláltuk a helyét rögtön megvilágosodtunk. A rejtek nagyon ötletes.
Három nappal korábban - a DDK Mecseknádasd-Szálka közti szakaszát bejárva - itt mentünk el a közelébe, de nem szaladtunk fel érte, mert úgy számoltuk, hogy így is bele fogunk csúszni a sötétedésbe Szálkánál. Viszont zavart, hogy itt hagyunk a térkép közepén egy ládát, úgyhogy megterveztük, hogy hazautazásunk napján eljövünk autóval a vadászházig, onnan pedig besétálunk érte!
Így is tettük! Szépen körbenézegettük a haranglábat, majd felkaptattunk a rég elhagyott temetőbe. A rejtés a rejtő szokásához hűen igényes, környezetbe illő volt!
Ez a kis templomtornyocska maradványa jelzi, hogy itt valamikor szorgos, szegény emberek éltek. Érdekes, hogy még nyomát sem láttuk, vajon hol mehettek fel a toronyba. A ládát nagyon sokáig kerestük a rejtek környékén is, mert a helyén nem találtuk. A pótjelszó alig kivehető, csak tippeléssel sikerült logolnunk. Egy karbantartásra mindenképpen szükség van. Köszönet a hely bemutatásáért.