EGYSZER VOLT, HOL NEM VOLT EGY TANÖSVÉNY.
MIKOR LÁDÁNKAT ELREJTETTÜK, MÉG FELFEDEZHETŐEK VOLTAK AZ ÁLLOMÁSOK. MA MÁR INKÁBB EGY MÁSIK ÚTVONALAT JAVASOLUNK.
Börcs település a Kisalföldön, Győr-Moson-Sopron megyében, a Rábca folyó mentén, Győrtől nyugatra fekszik 12 km-re. A község 1468 előtt a zirci cisztercia apátság és a Szentgyörgyi grófok birtoka volt. Később (1489-ben) a győri püspök birtokába került és maradt is egészen az 1945-ös földosztásig.
Jókai Mór 1877-ben a Névtelen vár című művében a következőképp ír Börcsről: "Kicsiny falu az a Rábca partján, de van egy nevezetes emléke. Egy tágas kerek sánc, melynek közepén áll a templom. A hajdani török-kuruc-labanc világban ide szokott menekülni a falu népessége..."
A Börcsi Faluvédő és Művelődő Egyesület 2001-ben kezdett hozzá a falu külterületi részén egy 4,6 km hosszú tanösvény tervezésének és kialakításának, amely a Holt-Rábca élővilágát mutatja be, érintve az ún. kerékpáros hidat, valamint az útvonal mellett kialakított pihenőhelyet. A látnivalókról pedig az útvonalon elhelyezett néhány tábla ad bővebb információt.
Sajnos a pályázatban biztosított pénz elfogyott és a tanösvény az enyészeté lett.
Maga a látnivaló megmaradt, csak sajnos nem olyan keretek között mint hajdanán. Aki ártéri állatvilágot szeretné közelről látni annak rendkívüli sétában lesz része.
Haladjunk végig képzeletben az útvonalon!
Erzsébet tér: az út faluban induló része, ahol egy emlékpark található, melyet dísznövények sokasága tesz még érdekesebbé. Ha innen indulsz, egy kellemes, 4-5 km-es séta vár rád. N 47° 40,945' E 17° 30,301' 118 m [GCLBVB+Erzsébet tér]
Ha időd nem engedi, vagy csak lusta vagy, a kocsit ezen a ponton is hagyhatod. A híd előtt két autó fér el. N 47° 40,604' E 17° 29,753' 123 m [GCLBVB+parkoló lustáknak](innen kb. 750 m a láda) Ettől a parkolótól sajnos most igazi dzsungelharc a túra. Innen inkább késő összel, télen és kora tavasszal érdemes nekivágni.
A régi tanösvény útja: Lipi rétek: feltöltődött holtág, ahol a növények (sás, ártéri fűzfa sorok, s a nyár különféle fajai) kisebb ligetekben találhatók. Az árterületi gyepen és kaszálón a legkülönfélébb fű- és mezei növényfajokkal találkozhatunk.
Nyári gát: kisebb áradások ellen védelmet nyújtó, nem folyamatos töltés a folyó és a nagyobb gát között. Nagyobb áradásokkor a nyári gát és a gát közötti területet elönti a víz. Jellegzetes növényvilága a fűz, az akác, rekettye bokrok, és a bodza.
Dobsai rétek: bokrokkal, egyedülálló és sorfákkal részben benőtt vidék, az ártéri növényvilág jellegzetes fajtáival; mélyfekvésű, felárkolt területen lévő ősfüzes, magas, rendkívül változatos mocsári aljnövényzeteivel; az ember által háborítatlan, részben mocsaras területen telepített nyárerdő, a szegélyrészein az őshonos fafajokkal körítve /éger, bodza, akác/ nagyobb, összefüggő (2-3 ha) területű.
Dobsa jó földet jelent, a hagyomány a szláv dobzse (jelentése: jó) szóból eredezteti. Dobsa ugyanakkor létező település volt az 1800-as évek közepéig a Rábca Győr felőli oldalán, ahol még római kori megtelepedésre utaló nyomokat is találtak. A tanösvényen elhelyezett információs tábla és Börcs honlapja is Dapsai rétek néven említi.
Zsellérek legelője: mélyebb részein fűzfa ligetekkel, illetve a Holt-Rábca ággal szegélyezett, állandó vízállásos ártéri rész, ahol hosszabb ideje legeltetés folyik. A legelők élővilágára jellemző számos fű és egyéb mocsári növényfaj él itt, további látnivalók a fűzfa sor és az itató kút.
A tagosításkor, 1863-ban a zselléreknek kiosztott legelő. Akik a feudalizmus hanyatló szakaszának, a második jobbágyság korának föld-, azaz jobbágytelek nélkülivé vált jobbágy parasztjai. A közvetlenül nemesi kezelésben levő majorság terjeszkedésével a jobbágytelkek elaprózódtak: Mo.-on az 1/8 teleknél kevesebbel rendelkező jobbágyok már zsellérnek számítottak. Egyesek közülük kupeckedéssel, fuvarozással jómódúak lettek, a túlnyomó többség azonban napszámból, részes munkából éppen csak megélt. A zsellérség méreteire jellemző, hogy a jobbágyfölszabadításkor, 1848-ban a jobbágy parasztoknak mindössze 40%-a volt telkes és 60%-a zsellér. Mivel a felszabadításkor földet nem kaptak, a zsellérekből alakult ki a magyar tőkés mezőgazdaság agrárproletár rétege, az agrárszocialista mozgalmak bázisa, a "hárommillió koldus" derékhada.
Igyekeztünk egy nem szokványos ládával gazdagítani az élményeid. Reméljük, hogy mind a környezet, mind a rejtés tetszésedre válik.
Áradáskor a régi tanösvény egy része víz alá kerül, de a nyári gáton végig lehet, és ajánlott is végig sétálni, hisz ilyenkor mutatja legszebb arcát a táj, ugyanakkor április közepétől nagyon sok a mosquito, úgyhogy mindenképp készüljetek rá, fújjátok be magatokat alaposan szúnyogriasztóval.
A ládát (egy 12x8x4 cm-es műanyag dobozt) egy három fából álló facsoport egészséges tagjánál keresd. Nem a földön rejtettünk el, fára sem kell mászni érte, csak nyisd ki jól a szemed, mert nem minden az, aminek látszik!
Két méter magasan egy "faág" rejtekében!
Zöld utat!
A Pumák
Ládatörténet:
2009.04.04 - Elrejtettük a ládát.
2009.04.07 - Sokat emelkedett a vízszint, a láda csak nehezen kereshető.
2009.04.10 - Az ár tovább emelkedett, nem kereshető.
2009.04.13 - Apadt a vízszint, újra lehet keresni.
2009.06.13 - Ládakarbantartás. Sok csiga mászkál mindenfelé (vigyázzatok rájuk) és nagyon sok a szúnyog is. Ha lehet, inkább a délelőtti órákban gyertek.
2009.06.25 - A nagy esőzések miatt a Rábca szintje is emelkedik. Figyeljétek a víz szintjét.
2009.07.03 - Víz alatt. Lassú apadás várható.
2009.07.17 - Leapadtunk. Kereshető... az eddiginél is több a szúnyog :(
2009.09.01 - Ősszel a legszebb..:)
2010.04.07 - 1 éves a láda! Eddig 94-en találták meg és átlagosan 4,39-re értékelték! Köszönjük.
2010.04.20 - Itt a tavasz, lassan árad a Rábca.
2010.05.08 - Rengeteg a szúnyog! Komolyan! :)
2010.05.23 - A nagy viharokat a láda is megsínylette. Kicseréltük a elázott logbookot és egy geocoin is vár a következő megtalálóra!
2010.06.06 - A Rábca kilépett medréből. A láda nem kereshető (csak csónakkal) :)
2010.07.01 - Újra kereshető a láda... bár rengeteg a szúnyog! :(
2010.12.11 - Fogtuk magunkat, kimentünk, megnéztük, rendet raktunk.
2011.01.21 - Sajnos magas a vízszint. Nem kereshető.
2011.03.10 - Gyönyörű a táj, ráadásul újra kereshető :)
2012.07.17 - A megtalálások és a visszajelzések alapján pontosítottuk a koordinátát.
2013.04.20 - Magas vízállás és a millió szúnyog miatt "beteg" státuszú lett a láda!!!
2015.05.29 - Ládakarbantartás. A ládától nem messze vágtak egy utat a favágók, de rejtek nem sérült. Rejtek amortizálódik, de ha jól "teszitek vissza" vízhatlan.
2017.11.02 - Ládakarbantartás. A hídtól kényelmes ösvény alakult ki. A töltés nem víz felőli oldalán, de érdemes megnézni a tópartot és a rengeteg hód(fog)nyomot.
2019.08.31 - Ládakarbantartás. A láda eltűnt, így teljes renoválást végeztünk. Az új láda és a javított rejtek, új logbook-kal visszakerült a helyére. Javasoljuk az Erzsébet téri indulást, és a láda megközelítését a mezőgazdasági úton, ami a térképen is szerepel.
2022.5.16: admin log: Anikó & Gyuri pótlása alapján kereshetőre állítottam: hk
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A tanösvény a leírás alapján tényleg szebb időket is látott. Az ártéri fák azért nyújtottak némi érdekességet, illetve nekem sikerült találkozni egy szarvassal is. Persze lefotózni nem igazán sikerült, az emléke viszont megmarad. A ládához közeledve azon gondolkodtam, hogy fogom elérni az adott magasságban. Kicsi vagyok, nem volt velem magas emberke, hát épphogy sikerült elèrnem, de levenni így sem tudtam. Szerencsére így is sikerült megfejteni.iGeoládák v4.2.6]
Megtaláltam. A tanösvényből a hídnál levő táblán és néhány útjelző T betűn kívül semmit sem látni. A sárban caplatás sem volt túl üdítő, de ezt is megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Ide már a naplementében érkeztem. Az aljnövényzet helyenként nehezíti a haladást, de szerencsére szúnyog most nem volt. Tovább akartam menni a híd felé, de inkább visszafordultam és kerülőúton mentem a zsiliphez. Köszönet a rejtésért!
Nem jöttünk rá, hogy ez a tanösvény mitől is tanösvény, nem értem magát a ládát sem. A rejtés nagyon feltűnő, messziről rikít. Célszerű lenne új helyet keresni. A ládában tollat nem találtunk, így nem is logoltunk. [Geoládák v3.12.10]