WAPON
1. Akadémia. Magyar nyelvű tábla 4.sor 3.szó
2. Láda. Leányvár bejáratától néhány méterre, talajszinttől 30 cm-re.
3. Szentháromság tér, Líceum. Líceum falán Magyar nyelvű tábla 3.sor 4. szó.
A jelszó a három szó egybeírva kisbetűvel. A fejrészben szereplő koordináta a geoládára mutat!
WAPOFF

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
REJTÉS:
Első geoládámat Alma Mater-em (ős)otthonában Selmecen helyeztem el, így a multi láda első jelszórészlete is az
Akadémián kapott helyet, a
N 48° 27,572' E 18° 53,944' 623 m [GCSMBA-1] ponton található magyar nyelvű tábla 4. sorának 3. szava.
A második részlet a
Leányvár közelében található geoládában van elrejtve.
N 48° 27,348' E 18° 53,750' 630 m [GCSMBA-2]
Az utolsó részlet a Szentháromság tér
N 48° 27,583' E 18° 53,557' 614 m [GCSMBA+Szentháromság szobor] közelében található
Evangélikus Líceum falán található ugyancsak magyar nyelvű tábla
N 48° 27,629' E 18° 53,504' 631 m [GCSMBA-3] 3. sorának 4.szava
Ha a rejtekadó tereptárgy használatban van, a jelszó megtalálható a hozzá legközelebbi villanypóznán 170 cm magasan.
--------------------------------------------------------------------------
Selmecen ezen nevezetességeken (és még sok máson) kívül szinte kötelező elmenni a
Kálváriához
N 48° 27,703' E 18° 54,829' 635 m [GCSMBA+Kálvária]
, csak azért nem raktam a multi pontjai közé, mert nagyobb mászást igényel, és rossz időben elég nehéz feljutni, de mindenképp ajánlom...
MEGKÖZELÍTÉS
Mivel a pontok elég közel vannak egymáshoz erősen javasolt a gyalogos kincskeresés. Általában a Leányvár tövében található parkolóban
N 48° 27,366' E 18° 53,699' 635 m [GCSMBA+parkoló1] szokták elhagyni a járművet a látogatók, de attól függően, hogy merről közelítjük meg akár az Arany utca (Kammerhof) közelében lévő parkolót is igénybe lehet venni
N 48° 27,466' E 18° 54,160' 569 m [GCSMBA+parkoló2]
Ha a Kálváriára is kiváncsiak vagyunk a
N 48° 27,736' E 18° 54,379' 619 m [GCSMBA+parkoló3] ponton is megállhatunk.
Mindhárom parkolóban "több busznyi" hely is rendelkezésünkre áll, ingyen.
Érdemes felkeresni a 'MATEJ' nevezetű vendéglátóipari egységet is, ahol találkozhatunk vágott sörrel (illetve szlovák hamburgert is ehetünk...:) ):
N 48° 27,508' E 18° 53,774' 593 m [GCSMBA+Matej]
INFORMÁCIÓ:
Az Akadémia palotái:
Bányászati - kohászati palota
1900-ban adták át. Klasszicista stílusban épült. Jelenleg vegyipari szakközépiskola működik a falai között.
Erdészeti palota
1892-ben adták át az épületet. Ma erdészeti szakközépiskola működik benne.
Kémiai palota
1912-ben készült el. Klasszicista stílusban épült. A homlokzatán bányászkalapács és erdészcsillag látható. Vaskohászati anyagvizsgáló laboratórium is tartozik hozzá, melyet 1913-ban adtak át.
A Leányvár
A Leányvárat a török vész idején (1564-71) emelték, mint védőtornyot. 24 ágyú irányult a lehetséges támadási helyekre. A történelmi hűséget figyelembevéve a törökök sohasem jutottak el Selmecig.
Selmecbányán élt annak idején a gazdag, bányatulajdonos Rössel család, kiknek egyetlen egy lányuk született, Borbála. A monda szerint a leányzó szobájának ablaka pontosan a domb tetején álló akasztófa látványát nyújtotta minden egyes nap. Az örökösödés után a város számára felajánlotta, hogy építtet egy várat, ha Ő jelölheti ki annak helyét. Mivel a török támadások idejében történt mindez, ezért a város vezetősége örömmel fogadta a javaslatot. A helyét Rössel Borbála az akasztófa helyén jelölte ki. Lassan felépült a vár, melyet ma Leányvár vagy Újvár néven ismerünk. A monda szerint sikerült a családi vagyont teljes mértékben elpocsékolni a várra és a benne történő "vigadozásokra". A hölgy (leányvári boszorkánynak nevezték) temetésén hatalmas vihar támadt, aminek következtében a koporsóvivők valami úton-módon elejtették a koporsót, ami darabokra tört. A tetemet a közelben kóborló kutyák tépték szét.
Másik érdekesség a várral kapcsolatban, hogy a toronyban mindig ült egy ember, aki arra volt hivatott, hogy figyelje a környéket mikor támad a török sereg. Hogy ne aludjon el a nagy magányban, minden negyed órában be kellett mondania a lakosok számára a pontos időt. Hogy mindenki hallhassa a bekiabálást, ezért egy óriási szócsövet adtak neki segítségül. A monda szerint a török sereg a városhoz közeledve csak a kiáltásokat hallotta, de az annyira félelmetes volt a számára, hogy inkább visszavonult (itt megint megemlítve, hogy a török nem jutott el Selmecig).
Ma múzeum működik benne (amely sok helyen jó példája a tótok rendkívüli igyekezetének történelemcsinálás terén...).
Szentháromság tér, Szentháromság szobor
1710-ben pestis ütötte fel a fejét Selmecen. Ennek emlékére 1755-66 között építették az emlékművet, mely a tér közepén helyezkedik el. Szalamanderkor vásározókkal telik meg a tér. Többek között a tér adott helyet a bányászok fogadalomtételének, illetve itt történt a zászlószentelés. 1849 októberében a téren égették el a Kossuth bankókat.
A következő épületek a Szentháromság szobortól balra helyezkednek el, ha szemben állunk az emlékművel.
A tér közelében található az
Evangélikus Líceum is, mely 1827-30 között épült klasszicista stílusban - és az egyik jelszórészletet rejti. Ezen kívül több műemlék jellegű épület is található a tér szomszédságában és mióta Selmecbányát a világörökség részévé nyílvánították (1993. december 9.), a város évente egy-két épületet újíttat fel. Szerencsére ezeket nem rombolják le, hanem a régi, eredeti falakat renoválják, így adva vissza az épületek szépségét. Például a Szentháromság tér szinte teljes egészében megújult.
Kálvária
A Kálvária látványa az, mely először megragadja tekintetünket, ha Bélabánya felől közelítjük meg Selmecbányát. Maga a domb egy bazalt kúp, melyre három kápolnát építettek. Az épületek tíz éven keresztül épültek (1741-1751). A legfelső kápolna a német, a középső a magyar és az alsó a tót anyanyelvűeké volt. A világon lévő többi Kálváriával ellentétben a selmeciben csak 7 stáció mutatja be Jézus szenvedését, míg máshol 12. Az ördögöt a szokásos színnel ellentétben itt fehérrel ábrázolják. Olyan történet is fennmaradt, mely szerint arany és ezüst lelőhely található a domb gyomrában. Európa egyik legszebb kálváriája.
Selmecről és a diákhagyományokról több információt és képet találhatsz
itt, ezúton is köszönet a készítőknek!
"Selmec: Az Istened, Anyád, Szeretőd, Menyasszonyod, Testvéred, Mindened,
Aki bántja: ellenséged!"
Jó Szerencsét!