Elhelyezés időpontja: 2009.05.24 18:20
Megjelenés időpontja: 2009.06.01 21:30
Utolsó lényeges változás: 2021.12.31 17:53
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Skalp
Ládagazda: Skalp Nehézség / Terep: 3.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 338 m
Megtalálások száma: 715 + 4 sikertelen + 26 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
WAP:
Kis lapocskát keress!
Vigyázz, ne legyél vizes! Ha végképp nem érted, menj át a túloldalra és nézz vissza. A háromszögek és az anyagok találkozása segít vagy ha nem, akkor ez: t0t1a2l3a4d5a6p7l8a9t
Vigyázat! Határérték feletti mugliveszély!!! A ládát kivéve a közeli padokon diszkréten ujjonghattok! A ládát ugyanoda tegyétek, ahonnan vettétek! Skalp Elmondom milyen volt az erediti rejtésem: A környék fáinak odvait vaslemezekkel védték meg. Ezt a faodút zsanéros vaslemezzel fedtem, nyitókával rendelkezett. Ha felnyitottad egy álkamera és egy "Kamerával megfigyelt terület!" tábla nézett veled szembe. Az odú aljában téglával kirakott "placcon" egy antik, tükrös ékszeresdobozban volt a hozzá illő füzet, kedves szöveggel, sok ajándék. Na ezt az egész cuccost jó párszor ellopták, mindig pótoltam, most kicsit meguntam. Levéltetű ellen vannak szerek. A baromállatok ellen miért nincsen? A ládába TravelBug nem helyezhető.
Az Élővíz-csatorna egy vízhasznosítási (többnyire belvíz) levezetésére szolgáló mesterséges csatorna Gyula-Békéscsaba-Békés között. Békéscsabán sok helybeli egyszerűen "Körösnek", vagy "Körös-csatornaként" emlegeti, mivel jelentős részén az egykori Fehér-Körös holtágában halad. Békésen a gúnyneve az egykori gyári szennyezés miatt Büdös-Körös.
Az Élővíz-csatorna egy része természetes eredetű, a Fehér-Körös egykori ágaiban halad, míg középső, Békéscsaba környéki szakasza emberkéz által létrehozott, mesterséges csatorna, amelyet 1777-ben ástak meg a békéscsabai polgárok, közhasznú munkával. A csatorna eredetileg a közelben fekvő Erdélyi-Szigethegység fáinak leúsztatására szolgál, mivel a környék igen fahiányos volt a török háborúk után. Ezért eredetileg tutajozó csatornának készült el. Később az egyre növekvő és fejlődő Békéscsaba vezetése elhatározta, hogy a kanálist alkalmassá teszi a belvíz elvezetésére is. Így a későbbiek folyamán szivattyúkat helyeztek üzembe, először csak a déli, majd a középső és az északi szakaszon is, teljessé téve az elvezetést. Az idők során többször kotorták, mélyítették, szélesítették. 1888-ban a nagy csabai árvíz folyamán a Körösök gátszakadása nyomán a víz szintje meghaladta a Békéscsaba legmagasabb pontját, a Nagytemplom hátsó küszöbét, és csak rendkívüli erőfeszítéssel sikerült megvédeni a várost a körgát segítségével. Régebben gazdasági tevékenység is kötődött az Élővíz-csatornához, számos vizimalom is üzemelt rajta.
Napjainkban az egykori faúsztató tevékenység teljesen eltűnt, medre több helyen igen eliszaposodott, alig 1 méter mély. Az 1960-as években még rendszeresen fürödtek benne, olyan tiszta volt a vize. Jelenleg már sportolásra is ritkán használják, néha látni rajta csak kajakozókat, illetve Békéscsaba legnagyobb lakótelepe, a Lencsési lakóteleptől keleti irányban nyaranta főleg kisgyerekeket, amint fürödnek. Az ok nem csak a szennyezettség (a várostól keletre még viszonylag tisztább, utána már egyre több szennyvíz kerül bele), hanem a mederkotrás hiánya is. Emiatt feladata inkább már csak a belvíz elvezetése. 2008-ban 370 millió forintot nyert a Békési Települések Vízvédelmi Egyesülete egy uniós pályázaton. Ennek keretében Gyulán úgynevezett vízpótló szivornyát, Békésen kis teljesítményű stabil szivattyút, míg a csatorna torkolati szakaszán egy, az uszadék folyamatos kiemelését végző szerkezet került telepítésre. Emellett csónaklerakók, uszadék-letermelő helyek is létesítve lettek. A csatornán 2008-tól kezdve egy korszerű, úszó nádvágó hajó teljesít szolgálatot.
Békéscsabán a belvárosi szakaszán a partszegély ki van betonozva, a part mentén szomorúfűzek állnak. Érdekesség, hogy mind a Gyulai Várfürdő, mind a békéscsabai Árpád Gyógy- és Strandfürdő a partja mellett épült fel. Sajnos mindkét intézmény használt melegvize belefolyik a csatornába, így ezen kifolyások után a víz jóval melegebb, valamint szennyezettebb is. Gyulán szökőkutak, Békéscsabán szobrok, füzek díszítik partját, így az ideális sétálóhely. Békésen a Békés-Dánfoki üdülőtábor fekszik a partja mellett, itt lehetőség van fürdésre is.
A békéscsabai multikat felölelő bringás keresgélés közben eljutottam ide is és kifogtam egy olyan pillanatot, amikor senki nem volt a környéken. A háromszögek és anyagok találkozásánál vigyázva arra, hogy ne legyek vizes, benéztem a talpam alá, vagyis a deszkákra hasalva kukkantottam be a víz felől a dobogó alá. Örültem, mert találtam is egy feliratot: VERIFICAT, de kiderült, hogy nem ez a jelszó. Rejtői segítséggel tudtam végül logolni.
Sajnos én sem jártam sikerrel. keresgéltem a leírás szerinti anyagok találkozásánál, de nem találtam. A hely tényleg elég forgalmas, így hagytam, mert furán néztek rám :D
Szeretném kérni a találat elfogadását a fotók alapján.
Hát nem tudom... Volt elég időm, a túloldalról is megnéztem a helyet, a helyszínen kábé mindent végig kajtattam, a kacsákat úgy kellett arább rakosgatnom (szerintem látták, hogy ártalmatlan a fehéringes csávó...), a szelfi kamerával is kerestem jelszót, ha pont olyan helyen lenne, egy régi, fekete ládát is előtúrtam középtájról. Kaptam egy másik tippet a padok irányába, ott sem találtam. Lehet, hogy ott van a virtuális jelszó, én akkor sem találtam. Rejtői segítséggel logolok, amit köszönök is szépen.
Megvagy láda :-) Köszi a lehetőséget!!!
Békéscsabának ezt az arcát eddig nem ismertem.
Köszönöm a rejtőnek, hogy megmutattad ezt a helyet!
GYEZegzug&Pilis50&Feri [Geoládák v3.12.7]