Rövid leírás
1. pont [N46° 52,103' E20° 12,417'] az emlékmű körüli lámpaburák száma (2 karakter)
2. pont [N46° 51,907' E20° 12,273'] a térkép I/4-es mezejében található objektum meghatározása kötőjel nélkül (11 karakter)
3. pont [N46° 50,683' E20° 12,939'] út menti, több törzsű, fiatal fa törzsei közt geoláda, benne az utolsó jelszórészlet
3. pont alternatívája [N46° 50,694' E20° 12,897'] a kunhalom tetején lévő emlékkövön az alábbi karakterek (sor száma/betű száma): 2/4, 2/5, 4/3, 6/4, 6/8.
Jelszó: 1-2-3 pontok sorrendjében, összesen 18 karakter.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Cserkeszőlőről
Cserkeszőlő Magyarország és a Kárpát-medence legnaposabb részén fekszik, évente átlagosan több mint 2000 órát kitevő napsütéssel. A település igazi üdülőfalu, itt található Magyarország legmelegebb és ásványi anyagokban leggazdagabb gyógyvízforrása, mely a leggyorsabban ható gyógyvizek egyike. A nagy hatású gyógyvíz több évtizedes tapasztalatok alapján bizonyította gyógyhatását, az alkáli-kloridos, hidrogénkarbonátos vize hivatalos gyógyvíz-minősítéssel rendelkezik. A teljesen felújított gyógy- és strandfürdőben eredményesen gyógyíthatók a krónikus mozgásszervi, reumatikus betegségek, valamint a nőgyógyászati problémák.
Cserkeszőlőn ezen kívül található egy 8000 négyzetméter területű műanyag-feldolgozó üzem, ahol fóliákat, zsugorsapkákat állítanak elő az üdítő- és konzervipar, illetve az építő- és papíripar számára.
Megközelítés
Cserkeszőlő a 44-es számú főúton közelíthető meg. A
N 46° 51,813' E 20° 12,212' 91 m [GCCSKH+elágazás] ponton kell lefordulni a község központja, és az első két pont felé.
A kunhalom kicsit távolabb van: a 44-es sz. útról a
N 46° 51,162' E 20° 14,492' 82 m [GCCSKH+szelevényi út] ponton kell Szelevény felé kanyarodni.
Javasolt megközelítés: volánbusszal, kerékpárral (van kerékpárút is), gyalog (stoppolva egész gyorsan leküzdhetőek a távolságok), végső esetben személygépjárművel.
A megtalálás bejelentéséhez
1. pont
N 46° 52,103' E 20° 12,417' 88 m [GCCSKH-1]
Szent Benedek templom
Cserkeszőlő 1952-ben szakadt el Tiszakürttől (
GCKURT), melynek addig külterületi része volt. A fiatal község templomát az 1990-es években kezdték építeni, de csak 2005 nyarára készült el. A helyi búcsú napján, július 11-én szentelték föl. A település itt mutatja legbarátságosabb arcát, éles a kontraszt a 44-es út környékén tapasztaltakhoz képest. A közeli park szintén kellemes környezetet biztosít egy kis kikapcsolódáshoz.
Jelszórészlet: a templom előtti, körforgalommal körbevett emlékművet körbevilágító lámpaburák száma.
2. pont
N 46° 51,907' E 20° 12,273' 88 m [GCCSKH-2]
Strand, élmény- és gyógyfürdő
1942 és '43 között kútfúrást végeztek a helyszínen, ám a várt kőolaj helyett 92°C-os termálvíz tört a felszínre. Mivel ez motorban nem használható folyadék, a kutat lezárták. 1948-ban a helyi lakosok kíváncsiságukból eredően felnyitották a kutat, de visszazárni már nem tudták. A kútfej olyan szőlőterületek és gyümölcsfás részek közepén volt, ahol a feltörő forró víz kipusztította volna a növényeket, ezért a helyi gazdák hetekig ástak egy árkot, melyben a vizet elvezették. A sok gazda között akadt olyan, akit reuma, vagy ízületi panaszok kínoztak korábban, ám az árok ásása közben azt tapasztalták, hogy a sáros vízben a fájdalmaik megszűntek. Elterjedt a híre, hogy gyógyvízre leltek. Az akkori Szolnok Megyei Tanács segítségével 1955-re három medencét és öltözőket alakítottak ki, melyet természetesen május elsején adtak át a fürdőzőknek. A '70-es évek elején a fejlődés megtorpant, és 1998-ig lassú leépülés vette kezdetét. 1998-tól kezdődően viszont folyamatos a fejlesztés, és mára egész wellness-komplexummá nőtte ki magát a kezdeti 3 gödröcske.
Jelszórészlet: a koordinátán lévő térkép I/4-es mezejében található objektum meghatározása kötőjel nélkül.
3. pont
N 46° 50,683' E 20° 12,939' 87 m [GCCSKH-3]
A Cserke-halom
A községben élő néphagyomány szerint Cserke egy dúsgazdag nagy hatalmú úr volt. A maga idejében élet-halál ura, és tőle függött alattvalóinak sorsa. Abban az időben az úr intézkedett, rendelkezett a szolgáló népek életét érintő kérdésekben. Nyakas, gőgös, rátarti, hajlíthatatlan, büszke, ámde fukar úr hírében állott Cserke vitéz. Se jó szó, se könyörgés nem lágyította meg kemény szívét.
Történt egyszer, hogy igen ínséges idő köszöntött reájuk. A nép fellázadt nyakas Ura ellen, és minden kincsével együtt betemette egy nagy halomba. A halmot bezárta erős vasajtóval. Cserke innen minden évben egyszer ment le a Körösre vízért. Míg ő vizet hozott, kincseit egy hétfejű kutya őrizte. Az emberek persze nem nyughattak Cserke kincseitől, és míg ő odajárt vízért, próbálták azt megdézsmálni. Előfordult néha-néha, hogy ez sikerült, de ha valaki rajtavesztett, akkor örökre bezárult mögötte a halom hatalmas vasajtaja, és mindörökké Cserke szolgája maradt. Így mesélik a Cserke-halom történetét az öregek. Természetesen a Cserke-halom is egy az Alföld kunhalmai közül, melyeket temetkezési-, lakó- és őrhelyeknek használtak, illetve a halmokat településhatárként is használták. A kunhalmokról
itt lehet bővebben olvasni.
A halmot megkerülve, hátulról vezet fel egy csapás a kopjafákhoz, ahonnan jól belátható az egész környék: Szelevény, Cserkeszőlő, Kunszentmárton víz- és templomtornyai köszönnek vissza.
A hagyományos dobozkát a szelevényi út szélén, egy fiatal, többtörzsű fa törzsei közt találod, benne az utolsó jelszórészlettel. A doboz tetejét zárd vissza jól, az élei mentén is, így vízhatlan marad és zacskót sem kér. Köszönöm.
Ha a ládát magát valamilyen okból kifolyólag nem találnád meg, a harmadik pont alternatív jelszórészlete a Cserke-halom tetején lévő emlékkőről olvasható le:
2. sor, 4. betű
2. sor, 5. betű
4. sor, 3. betű
6. sor, 4. betű
6. sor, 8. betű
A jelszó az 1-2-3. jelszórészletek egymás után, összesen 18 karakter.
Jó vadászatot és fürdőzést kívánok!
Felhasznált források:
http://www.cserkeszolo.hu/
http://hu.wikipedia.org/wiki/Cserkeszőlő
Köszönöm kulisz segítségét!
Chubby