WAP:
A hármashalmokon a fákat kivágták, a láda eltűnt. Csak a 2. pontot keresd, a benne lévő jelszó elég a logoláshoz is!
1. Keleti domb északi oldalán egy hosszú gyökér alá rejtett 10*10*7-es tároló doboz.
2. A földváron belül egy négy törzsű akác alatt 10*15*7-es doboz.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Kedves Cacherek, egy a Bács-Kiskun megyében ritkaságnak számító látványosságot szeretnék most bemutatni. De csak igazán elszánt cachereknek ajánlom, mivel a növényzet helyenként már átvette az uralmat. Ebből kifolyólag javaslom, hogy hosszú szárú nadrágban induljatok el. Vegyétek komolyan a jobb oldali listában szereplő figyelmeztetést: a terep tényleg igénybe veszi a ruházatot!!!
Vaskútról:
A község nevével először 1400-ban találkozunk egy okiratban Bachuta formájában, amely arról tanúskodik, hogy a bácskai káptalan Töttös Lászlót újból beiktatja birodalmába. 1406-ban már Bácskut-ként említi egy bajai vásárról készített feljegyzés.
A felszabadító háborúk után a bajai uradalmat visszakapó Czobor család összeírásában, 1724-ben Baskut puszta-ként szerepel. A Grassalkovich család tulajdonába kerül a XVIII-dik század közepén, önálló község lesz, németeket telepit ide a földesúr.
A falu műemlékei közül a
Kálvária-kápolna érdemel figyelmet, mely 1825-ben épült, a Katolikus temploma 1880-ban készült. A Kálvária stáció képeit Udvardi Erzsébet festőművész késztette.
A földvárról és a halomsírokról:
Vaskút mai területe már a Kr. u. 4. század idején lakott vidék volt. Ennek bizonyítéka a falutól délre, mintegy 1 kilométerre található teljes egészében fennmaradt földvár, illetve az ettől nem messze fekvő, hasonló korú, 5-6 méter magas halomsírok.
1868. Június 12-13-15-i ásatásoknál 13 halom volt még és a "Gyűrű" vár. A Baja-Garai országúttól keletre, Vaskút községtől déli irányban lévő (lassan már eltűnő) több halom arra enged következtetni, hogy e hely már a szarmata-jazyg korban lakott hely, valamint a halmok mellett fekvő földvár jelentős stratégiai pont lehetett. A régi település jellegét legszembetűnőbben Kőhegyi Mihály - Vörös Gabriella " A Vaskúti halmok és a földvár" Kutatástörténet és anyagközlés c. feldolgozás bizonyítja.
Két halmot bontottak fel az északi oldalon, és kettőt a gyűrű vár mellett, melyekben "öt ölnyi mélységben egy üreg szája nyílt meg, melybe 8 ember bemehetett és három gyertyafény mellett, bizton kivehette, hogy a halom gyomrában több oldalról nyílások vannak. A halom belsejében volt egy erős emberi csontváz ülve, arccal kelet felé fordulva, S-hez és fogashoz hasonló, igen erős, de már átrozsdásodott eszközök mellette. Az üreg minden egyes halomnál előfordult, mely úgy keletkezhetett, hogy midőn a faalkotmány összedőlt, elkorhadt, az odaszakadt föld felsőbb helyen űrt hagyott maga után." Czirfusz Ferenc tanár ásatási jegyzőkönyvéből. A földvárnál cölöplyukakat, gödröket találtak (feltehetően védekezésre vesszőből font kétsoros palánkok, valamilyen őrtorony vagy őrhely lehetett), továbbá rátaláltak egy tüzelőhely nyomaira is. Előkerültek még újkőkori kerámia-, bronzkori kerámia-, kelta kerámia-, valamint római leletek.
Az ismertetett halmok és földvár műemléki értéke nincs megfelelően értékelve, sőt semminemű védelmet nem élvez. Az idő múlásával a 13 sír 3-ra csökkent az emberek butásága révén. Vigyázzunk a megmaradt értékekre!!!
Megtalálás:
1. állomás: Hármas halmok.
Láda: Keleti domb északi oldalán egy fenyőfa kilátszó gyökere alatt egy 10*10*7-es dobozban.
N 46° 5,394' E 19° 0,546' 100 m [GCVASK-1]
A halomsírokat könnyen megtalálod, Vaskútról Gara felé menve bal kéz felől egy mezőgazdasági telep után rögtön meg fogod látni őket egy kicsit beljebb. Az autót vagy az út szélén hagyod, vagy haladsz még pár métert és közvetlen a szalagkorlát után (ahol sekéllyé válik az árok) balra leparkolsz. Óvatosan parkolj, ugyan ez a rész sekélyebb, de azért árok, én gond nélkül parkoltam, pedig igen alacsony a kocsim alja. A halmokig nincs kialakított út (de szabadon látogatható), a telep és a szántóföld közötti mezsgyén keresztül tudjátok megközelíteni.
2. állomás: Földvár
Láda: Egy 10*15*7 cm-es tároló egy négy törzsű akác tövében a földváron belül a következő koordinátákon:
N 46° 5,005' E 19° 0,929' 100 m [GCVASK-2]
A földvárat a halomsírokon állva délre nézve kell keresni, ha sikerült megtalálni, akkor menj vissza a műútra és haladj délnek ezen koordinátákig:
N 46° 4,848' E 19° 0,671' 99 m [GCVASK+parkoló]. Ezzel a ponttal szemben nyugat felé egy bekötőutat láttok. Itt könnyebben át tudtok vágni a hajdani vasúti töltésen. Majd balra induljatok és keressétek meg a két tábla közös mezsgyéjét, ahol gond nélkül be tudtok menni a földvárig. A
N 46° 4,984' E 19° 0,918' 100 m [GCVASK+waypoint] koordinátáknál érdemes bemenni a fák közé, majd át a "várfalon" és le egészen a fenékig, ahol egy tisztást találtok a közepén egy villás ágú akácfával. Annak a tövében keressétek a ládát.
A töltésen körbe lehet gyalogolni, ha rászánjátok magatokat (aki idáig eljutott, annak ez már semmi :) ), akkor a gyűrű NY-ÉNY-i oldalán találjátok a kaput, állítólag a feltárásnál hatalmas facövekeket találtak, melyek valaha a kaput tartották. Visszamászva a töltésre és kicsit beljebb haladva a dzsungelbe az ÉNY-i oldalon egy halmot láthattok (a szakirodalom szerint a 13ból csak 3 maradt meg, de ez a halom középen ketté van vágva, valószínűnek tartom, hogy ez lehetett az egyik földvár melletti feltárt halomsír). Ha még nem adtátok fel, és eljutottatok a gyűrű DK-i sarkáig, akkor ott is találhattok egy kör alakú magaslatot, de ez már a gyűrű részét képezi, vagy a gyűrűhöz van hozzáépítve (nehezen állapítható meg a vegetáció miatt).
Ne lepődjetek meg, ha a helyszínek egyikén helybéli amatőr, lokálpatrióta régészeket találtok, hébe-hóba ők is kijárnak és körülnéznek. Állítólag találtak már rövid vaskardot, cserépmaradványokat.
VIGYÁZAT!!!!
Virágzás idején a halomsírok környékén lehetnek méhkaptárok!
A földvár tele van rókavárakkal és borz üregekkel. Figyelj, hogy hova lépsz, mert kibicsaklott bokával messze van a kövesút!
Vaskút hivatalos honlapja:
http://www.vaskut-kozseg.hu