Elhelyezés időpontja: 2009.08.14 16:00
Megjelenés időpontja: 2010.07.19 09:30
Utolsó lényeges változás: 2023.03.04 09:19
Utolsó változás: 2023.03.12 08:47
Rejtés típusa: Multi geoláda (3V)
Elrejtők: fodorcsalad
Ládagazda: rágcsa13 Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 535 + 2 sikertelen + 6 egyéb Megtalálások (havi bontásban):
A legaktívabb hónap 2012-05 volt 20 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
WAP: 3-pontos multiláda.
1. N 50° 05,435 E 14° 23,993: a középső kapu két szárnya fölötti domborművön ereklyetartót és ládát kezükben tartó emberek együttes száma.
2. N 50° 05,196 E 14° 24,614: emléktábla 2. sora.
3. N 50° 05,211 E 14° 25,253: az órák alatti ajtó félfájának magasságában, attól balra kb. 2 méterre található kis táblák száma.
A jelszó: szám+szó+szám=12 karakter
Kérjük, ne tegyetek fel a logokba olyan képet, ami segít a jelszórészletek megfejtésében! Köszönjük!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Ládatörténet:
2012.02.02. Láda adoptálása, leírás javítása, jelszóképzés egyszerűsítése.
Az elbűvölő cseh fővárosba, Prágába invitál benneteket ez a hárompontos multi láda.
Megközelítés
Prágában kevés szabadon használható (nem "fenntartott") parkolási lehetőséget találtunk. A láda szempontjából jó helyen van a következő parkoló: N 50° 28,124 E 15° 17,122 (233 m), itt 2009. nyarán 50 CZK/óra volt a parkolási díj. Cím szerint: Malostranské Náměstí 27.
Aki inkább a külvárosban, metró állomás közlelében hagyja az autóját, annak a "Muzeum" megálló ajánlható kiindulási pontként.
Motiváció
Prága, a Moldva folyó két partján elterülő városka nemcsak Európa, hanem a világ egyik legszebb városa. Az óváros hangulatos ódon házai, szép utcái ma is eleven történelmi levegőt árasztanak. Talán nincs is még egy olyan város, amelyet az elmúlt évszázadok során annyi dicső jelzővel illettek volna, mint Prágát. Nevezték és mai napig nevezik "Arany" Prágának (Zlatá Praha) vagy "Száztornyú" Prágának (Stověžatá Praha), vagy egyszerűen a "városok királynőjének". Az "Arany Prága" név valószínűleg IV. Károly cseh király és német-római császár (1347-78) idejéből származik, amikor arannyal vonták be a prágai vár tornyait. Egy másik elmélet szerint az alkimisták és az aranycsinálók tevékenységét ösztönző II. Rudolf német-római császár alatt nevezték el "aranynak".
Richard Wagner "hasonlíthatatlan"-nak mondta, míg Rodin "az egyik leginkább tiszteletreméltó" városnak nevezte.
Prága történelmi központját az UNESCO 1992-ben a Világörökség részének nyilvánította.
1.pont: Prágai vár, Szent Vitus-székesegyház
N 50° 5,435' E 14° 23,993' 310 m [GCPRAG-1]
Jelszórészlet: a középső kapu két szárnya fölötti domborművön ereklyét és ládát kezükben tartó emberek együttes száma.
A prágai Szent Vitus-székesegyház (Chrám Svatého Víta) a Prágai Érsekség főtemploma a prágai vár közepén. A székesegyház Csehország legfontosabb temploma, cseh királyok nyughelye és a gótikus, illetve neogótikus stílusok kiváló építészeti példája.
A mai székesegyház helyén az első katolikus egyházi építmény a Szent Vencel által 925-ben építtetett korai román stílusú körtemplom volt, melyet szintén Szent Vitus tiszteletére szenteltek, mivel Vencel I. Henrik császártól megkapta a Szent Vitus karereklyéjét. Más vélekedés szerint azért Vitus nevére esett a választás, mert az nagyban hasonlított a szláv Szvantevit napistenség nevére, így könnyítve meg a csehek számára a kereszténységre áttérést.
1060-ban II. Szpitinyev (Spytihněv) a prágai püspökség számára egy nagyobb, háromhajós román stílusú templomot építtetett, amely még a mai napig is gyönyörű látványt mutat kívül-belül. További részletekért kattints ide!
2.pont: Károly híd, Nepomuki Szent János szobra
N 50° 5,196' E 14° 24,614' 210 m [GCPRAG-2]
Jelszórészlet: Emléktábla 2. sorának szava.
A Károly-híd (Karlův most) Európa egyik legrégebbi hídja. A Moldva (Vltava) fölött átívelő híd Prága egyik szimbóluma, a Moldva első állandó hídja, amit a folyó egyik gázlója fölé emeltek. A helyén először egy fahíd állt, majd a Judit hídnak nevezett kőhíd, ami építtetőjéről, Türingiai Juditról, II. Ulászló cseh király feleségéről kapta a nevét. Judit királyné ezzel a híddal szeretett volna kedveskedni a prágaiaknak, akik nem kedvelték királyuk német származású feleségét. A mészkőből épült híd 516 méter hosszú és csaknem 10 méter széles, két végét gótikus tornyok zárják le. A híd közepét a XVII. század óta aranyozott fakereszt ékesíti. A hídon 30 szobor látható, a világ egyetlen más hídján nem állítottak fel ennyi szobrot. További részletekért kattints ide!
Nepomuki Szent János (Svatý Jan Nepomucký) (~1345-1393) Csehországban a folyók, hidak, hajósok, vízimolnárok és halászok védőszentjeként, valamint a gyónási titok mártírjaként tartják számon. Nepomuki Szent Jánost a Károly-hídról vetették a Moldvába, mivel elutasította IV. Vencel cseh király követelését, hogy adja ki felesége, Zsófia gyónási titkát. Nepomuki Jánost a XVIII. század derekán avatták szentté.
A híd korlátján, ahonnan a vízbe taszították egy kisebb, öt csillaggal ellátott sárgaréz keresztet helyeztek el (Keresztelő Szent János szobra és a Szent Norbert, Vencel és Zsigmond szoborcsoport közé). A legenda szerint annak, aki úgy érinti meg a keresztet, hogy minden ujja egy-egy csillagot érint, teljesül egy titkos kívánsága. A Nepomuki Szent János szobron található domborművet is szokás megérinteni, hogy szerencsét hozzon. További részletekért kattints ide!
3.pont: Óváros, Óratorony
N 50° 5,211' E 14° 25,253' 254 m [GCPRAG-3]
Jelszórészlet: Az órák alatti ajtó félfájának magasságában, attól balra, kb. 2 méterre található kis táblák száma.
A prágai Óváros (Staré Město) a cseh főváros legrégebbi része. A városrész a Hradzsinnal (Hradčany) és a Kisoldallal (Malá strana) szemben, a Moldva kanyarulatában fekszik. Területe 1,29 km², lakóinak száma a 2001-es népszámláláskor 10 531 volt.
A 10. század elején a Moldva gázlóinak közelében apró települések alakultak ki, az átkelőhelyek egyik a mai Károly híd helyén volt. A 11. században az utak mellett bajor kereskedők telepedtek le, Týnben létrejött a cseh fejedelmi, majd királyi udvar, az apró települések gyorsan összenőttek, I. Vencel idején a beépített területek túlnőttek már a városfalon, és hivatalosan is önálló várossá, a középkori Európa egyik legfontosabb városává fejlődött az Óváros.
Prágában 1410 óta, immár több mint 600 éve jár az Óvárosi téren látható gigantikus óramű, az Orloj. Az Orloj Prága egyik legértékesebb és legjellegzetesebb műemléke. Az óvárosi Városháza gótikus tornyában található.
Reggel 9-től, este 9-ig minden egész óra kezdetén a felső ablakokban elvonulnak az apostolok. A szerkezetet 1597-ben Hanus mester készítette, s annak érdekében, hogy művét más városokban ne tudja megismételni a városatyák izzó vassal megvakították. Hanus mester ezért bosszút állt, és egy nap a kezét az óra finom szerkezetébe téve tönkretette azt. Az elkövetkezendő 100 évben senki nem volt képes az óramű megjavítására.
A ládát 2023 márciusában átvettem az eredeti rejtőjétől, Pepétől, viszont a ládaoldalon nem változtattam, így minden, amit magáról írt, rá vonatkozik. Köszönöm szépen Pepének, hogy ilyen sokáig gondozta a rejtést.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam.Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Két teljes napot töltöttünk Prága közelében, rengeteg mindent láttunk, sok-sok élményben lehetett részünk, s közben persze a jelszórészleteket is összeszedtük. A második napot lényegében a botanikus kertben töltöttük, az is csodálatos, nagyon érdemes megnézni.
A 2. és a 3. pont sima volt, az 1.-t sajnos tippelnem kellett, mert olyan vihar kapott el minket, hogy örülök, hogy élve kijutottunk a várkerből.
Életemben először jártam Prágában, illetve másodszor Csehországban (Cesky Krumlovban voltam '22 decemberben). Anyukámmal ketten jöttünk, vonattal, úgyhogy az egész 3 napos városnézést, állatkertet, mindent tömegközlekedéssel oldottunk meg. Első nap rögtön bementünk a belvárosba, megnéztük a Lennon falat, a Kafka múzemot, meg persze a hidat is, át is mentünk rajta, úgyhogy a 2. pontot begyűjtöttem a nagy nemzetközizés közben. Egész nap a belvárosban mászkáltunk, késő délután pedig eljutottunk a 3. ponthoz a térre, úgyhogy akkor azt is gyorsan összeszedtem. Az órajáték sajnos elmaradt, hiába gyűlt össze egy hatalmas tömeg egész órakor a torony alatt. Valószínűleg felújítják.
Második nap aztán gyakorlatilag egész nap állatkerteztünk, úgyhogy nemzetközi találataim lettek, magyar sajnos nem.
Harmadik napra hagytuk a várat és környékét, úgyhogy felmásztunk a nagy lépcsősoron, aztán fent az Arany utcácska előtt egy német házaspártól megvettük a kombinált jegyüket, a hölgy rosszul volt, ezért nem tudtak bemenni sehova és olcsóbban eladták nekünk, úgyhogy végignéztük alaposan az Arany utcácskát, vettem Kafka könyvet, utána pedig mentünk a Szent Vitus-székesegyházhoz. Már a hátuljához érve láttuk, hogy brutális, sötét kék felhők gyülekeznek, úgyhogy fotóztunk egy párat, aztán a székesegyház oldalához érve már csepergett az eső, úgyhogy ott is fotózkodtunk, majd siettünk be a székesegyházba, ahova szintén jó volt a kombinált jegy. Körbejártuk, szép volt nagyon, fotóztam sokat, aztán a kijárathoz érve jött a fekete leves: kint konkrétan vízszintesen esett az özönvízszerű eső. Konkrétan úgy ömlött, hogy a szemben lévő átjáróba se tudtunk volna átjutni, mert gatyáig áztunk volna. A székesegyház viszont 20 percen belül zárt. Addig elüldögéltünk, néha egy-egy elszánt ember megindult a szakadó esőbe, olyankor rendesen méteres vízpermet jött be az előtérbe, nagyon kemény zuhogó eső volt. Végül kiraktak minket, úgyhogy előtte jól becsomagoltunk minden olyat (fényképező, telefon, stb.) nejlonokba, aztán futás a szemben lévő kapualjba/átjáróba. Ott még rengeteget vártunk, az eső pedig ugyanolyan erővel szakadt, lassan kezdett úszni a tér. Egyszer aztán, mikor alábbhagyott, elindultunk a legközelebbi villamosmegállóba, a Prašný most-on keresztül. Mivel már nem nagyon esett az eső, még egy virágos kastélykertbe is benéztünk. Maga a székesegyház amúgy eszméletlen méretű, nagyon szép, szerencsénk volt, hogy még kívülről is egész jól meg tudtuk nézni.
Nagyon jó hely volt Prága, abszolút kimaxoltuk a 3 napot, gyakorlatilag mindent meg tudtunk nézni, amit akartunk.
Köszönjük a multit!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Egy négynapos drezdai túra után hazafelé megálltunk Prágában egy fél napra, így a begyűjtése szinte kötelező volt.[Geoládák v4.4.0]