Ne ijedj meg a sok ponttól, összesen két kilométeres körséta lesz csupán! :-)
1. pont: Szoborral szemben (templomkertben) betontuskók száma számjeggyel írva (1 számjegy)
2. pont: Tavasbarlanggal szemközti szobor melletti zászlótartók száma számjeggyel írva (1 számjegy)
3. pont: Mikroláda Marton László szülőházánál 1 m magasan (8 betű)
4. pont: Parkban harangláb mögött "Túrócz vármegye" feliratú tábla melletti, szélső tábla felső sora! (4 betű)
[ admin log, 2019.12.04, hk: Túrócz vármegye tábla elveszett, de a helye könnyen azonosítható, attól balra eső táblát keressétek!]
5. pont: Szoborral szemközti ház homlokzatán lévő alsó római szám (5 betű)
6. pont: Kémények száma azon az épületen, amely ház felé a "Tavasz"-szobor néz. (1 számjegy)
A ládába TravelBug helyezhető, ha belefér!
Célunk:
Tapolca városának főbb nevezetességeit mutatjuk meg nektek. Ehhez a város szülöttének, a méltán világhírű
Marton László szobrászművész szobrait hívjuk segítségül, a rejtés összes pontja közelében található egy-egy szobor. A körséta után keressétek fel a városban rejtett
másik geoládát is!
Séta útvonala:
Ha autóval érkeztek, célszerű a Martinovics utcánál az út szélén megállni, például itt:
N 46° 52,799' E 17° 26,495' 120 m [GCTASE+P], hiszen körséta lévén ugyanide érkeztek vissza, s a környéken csak ezen a helyen ingyenes a parkolás, mindenütt máshol fizetős parkolók vannak!
1.pont: Templomdomb, "Múltunk" szobor:
A templommal szemközti iskola helyén állt az egykori vár, benne a karthauziak rendházával. Falai ma magasítva láthatók. Az alatta lévő római kori alapfalon áll Marton László Múltunk című alkotása. Az iskola északi végénél tárták fel a XVII. sz. közepén kibővített vár kapuját, amely előtt a felvonóhíd állt. Szent István itt látható, bizánci ihletésű szobrát Raffay Béla készítette 2000-ben. Az iskola udvarán megtalálták Turul ispán XIII. századi birtokközpontjának épületmaradványait is. A szomszédos Kántorház (Templomdomb 8.) egyben a Dunántúl egyik legrégibb népiskolai épülete volt. Falai között tanulta a betűvetést Batsányi János is.
A jelszó első részét a szobortól néhány méterre találjátok. A megadott koordinátán
N 46° 52,844' E 17° 26,537' 128 m [GCTASE-1] számoljátok meg az ott álló betontuskókat! (1 jegyű szám)
2.pont: Tavasbarlang és "Szent Borbála szobra":
Az ország egyetlen barlangja, amelyet csónakkal járhatnak be a látogatók. 1903-ben kútásás közben fedezeték fel a barlangot, amelynek a 13,7 millió éves kőzetébe a feltörő melegvíz alakított ki járatokat. A barlang száraz ágában kisebb szoba nagyságú teremek láthatók. A vizes ág 200 méterét víz alatti reflektorok világítják meg, csónakkal körútvonalon bejárható. A barlang vize 18-20 fokos, a csónakázó rész vízmélysége 70-120 cm, a hőmérséklet a barlangban egész évben 20 fok körüli.
Leérkezve a barlangba, a Lóczy-terem 6-8 m magas falain és mennyezetén az üreget egykor kitöltő víz oldási nyomait figyelhetjük meg. A helyenként termekké szélesedő folyosók falain hasonló oldási nyomokat fedezhetünk fel. A Tapolca-patak visszaduzzasztásának köszönhetően a barlangban csónakázásra is lehetőség van. A patak visszaduzzasztása nem újkori mű, a rómaiak ideje óta így van. A föld alatti vizivilágot mintegy 20 perc alatt lehet bejárni. A szűkebb-tágabb járatokat megvilágító reflektorok némelyikét a vízszint alatt helyezték el, így a szemfüles látogatók a barlang egyetlen halfaját, a fürge csellét is megpillanthatják. A természeti ritkaság utcai öltözékben, szakszerű vezetés mellett látogatható.
A jelszó második részét a Barlang bejáratával ellentétes oldalon található Szent Borbála szobor közelében találjátok. A megadott koordinátán található
N 46° 52,995' E 17° 26,584' 135 m [GCTASE-2] zászlótartók száma a jelszó második része. (1 jegyű szám)
3.pont: Szülőház és a "Pásztorfiú szobra":
Marton László szobrászművész 1925. november 5-én született a koordinátán jelzett épületben. Az épület előtt áll egyik legelső alkotása, a "Pásztorfiú" szobra.
A jelszó harmadik részét az épület közelében találjátok. A megadott koordinátán,
N 46° 53,080' E 17° 26,615' 137 m [GCTASE-3] egy oszlop
belső oldalán
kis méretű szürke dobozban található a jelszórészletet tartalmazó filmesdoboz. (8 betű)
4.pont: Emlékpark és Harangláb:
A művész szülőháza szomszédságában egy emlékparkot adtak át a közelmúltban. Láthatsz itt székelykapukat, haranglábat és sok-sok virágot is!
A jelszó negyedik részéhez ebben a parkban juthatsz! A megadott koordinátán
N 46° 53,114' E 17° 26,578' 130 m [GCTASE-4] keresd meg a "Túróc vármegye" táblát. Az ettől balra eső (sarki) tábla felső sora a negyedik jelszórészlet. (4 betű)
[ admin log, 2019.12.04, hk: Túrócz vármegye tábla elveszett, de a helye könnyen azonosítható, attól balra eső táblát keressétek!]
5.pont: Deák utca és a "Kiskirálylány" szobor:
A város főutcáján sétálva találjátok meg a művész talán leghíresebb alkotását, a Kiskirálylány szobrát. A szobor érdekessége, hogy 3 példány is készült belőle! Az első Budapesten, a Duna-korzón, a Pesti Vigadó előtti villamosmegállóban látható. A második példány Tokióban került felállításra, míg a harmadik példányt itt Tapolcán adták át.
A jelszó ötödik részét úgy kapjátok meg, ha a megadott koordinátán,
N 46° 52,966' E 17° 26,436' 130 m [GCTASE-5] a szobor mögé álltok és a szoborral szemközti (zöld) épület homlokzatán lévő alsó római számot olvassátok le! (5 betű) .
6.pont: Útban a Marton László galériához és a "Négy évszak" szobor:
A művész állandó kiállítása a kedvenc tartózkodási helye közelében, Malom-tó mellett található.
N 46° 52,919' E 17° 26,440' 122 m [GCTASE+Galéria]
Az előző ponttól a Galéria felé haladva láthatjátok az általunk bemutatni kívánt utolsó szobrot, a Négy évszak című alkotást.
A jelszó hatodik (utolsó) részét úgy kapjátok meg, ha a megadott koordinátán,
N 46° 52,935' E 17° 26,453' 130 m [GCTASE-6] megszámoljátok: hány kémény van azon az épületen, amely felé a "Tavasz"-szobor néz. (1 számjegy)
Forrás:
Tapolca
Wikipedia
Tavasbarlang
Tavasbarlang-2
Ládatörténet:
2014.08.29. 20:35-kor a jelszót módosítottam a második ponton történt változások miatt.