WAP-osoknak:
Jelszó: Réztáblán lévő feliratot keress a sarki pad belső oldalán. (Mind a 4 sarki padra elhelyeztük ugyanazt a feliratot!)
TravelBug-ot
nem tudsz elhelyezni!
Lesenceistvándról:
Lesenceistvánd a Dunántúl középső részén a tapolcai medence peremén a Keszthelyi-hegység lábainál fekszik Zala és Veszprém megye határán.
Kelet felől vulkanikus hegyek láncolata és a Bakony erdői övezik. Sümeg felöl a 84-es számú főút határolja, amely csatlakozik a Balaton északi partján húzódó 71-es főúthoz. A Keszthely felől ide érkezők szőlőhelyek között kanyarogva, csodálatos panorámába gyönyörködhetnek.
A neve először 1328-ban Lessenche-Istvand néven fordul elő. Az Istvánd helységnév az István személynévből képződött, a Lesence-előtag a patak mellékre utal. A falu Lesence-patak mellé települt, határa dombok alatt, erdők és nádasok között fekszik.
A lakosság létalapját mindig a földművelés és a szőlőtermelés alkotta. A szőlőhegy a falu határában "Istvándi hegy" néven vált ismertté ... Egyéb haszonbevételeik között mindig fontos volt az állattenyésztés, a halászat a Balatonban és a gesztenye termelése. A település fejlődését kezdetben a török, sokáig később a földesúrhoz való viszony határozta meg.
Mária hegyi kápolna:
A település feletti Máriahegyen található kápolna építését kapcsolatba hozzák csodás jelenések sorsával. A köznyelv szerint viszont azóta nincs csoda, amióta kápolna van.
A kápolna építése is ugyanolyan időtlen homályban lebeg, mint maguk a csodás látomások.
A legtöbb mondaváltozatban szerepel egy nagy diófa, amely állítólag a későbbi kápolna helyén állt. Ennek lombjai között látták Szűz Máriát az arra járó szőlővigyázó csőszök. Többször nagy fényességre lettek figyelmesek, majd a fényesség közepén megpillantották Szűz Máriát. Az eset után a csőszök Szűz Mária képet erősítettek a diófára, ezt követően sok ember járt a képpel ékesített fához imádkozni, előbb csak Lesenceistvándról, később Lesencetomajról, majd távolabbról is. A csodás fényesség a mondák szerint többször megismétlődött, s amíg tartottak Szűz Mária látogatásai, a nevezetes diófa alatt mindig megmaradt a hó.
A mondák szerint az egykori diófa helyén építették fel a kápolnát.
Érdekességként: a kápolna előtt jelenleg is 2 diófa áll...
A kápolnától csodás kilátás nyílik az egész Tapolcai-medencére és a Balaton-felvidék tanúhegyeire. Tiszta időben szinte szabadszemmel is láthatóak innét a következő geoládák: :-)
GCPUP,
GCSZGV,
GCBADA,
GCSFRI,
GCSZGY,
GCTPLC,
GCCSBC
Rejtés:
A logoláshoz szükséges jelszót úgy kapjátok meg, ha a kápolna előtt található 15 pad közül leültök azon négy pad valamelyikére, amely egyben sarokpad is. A padok
belső oldalán 1 cm széles, 6 cm hosszú réztáblát láthattok, az ezen szereplő 6 karakter a jelszó!
Reméljük, így nem lesz netkesselhető! :-)
Megközelítés:
1, Túrázók számára javasolt útvonal:
Gyalogos megközelítést Lesenceistvánd faluból javasoljuk. A Zrínyi utca végén ingyenesen tudtok parkolni
N 46° 51,997' E 17° 21,055' 160 m [GCLIMK+P1], innét 850 gyaloglás következik kb 80 méter szintemelkedéssel.
Az út meredeksége és állapota miatt
nem javasoljuk ebből az irányból az autós megközelítést!
2, Drive-in-t kedvelők számára javasolt útvonal:
Autóval érkezőknek javasoljuk, hogy a Lesencetomaj-Várvölgy közötti útról térjenek le a
N 46° 51,379' E 17° 20,390' 240 m [GCLIMK+L] Északi irányba. Innét egy jó minőségű, de keskeny bitumenes úton egészen a kápolnáig mehettek.
Forrás:
Lesenceistvánd
Balatonfelvidéki települések
Veszprém megyei települések
========================================