Elhelyezés időpontja: 2013.12.27 14:00
Megjelenés időpontja: 2013.12.27 17:47
Utolsó lényeges változás: 2013.12.27 17:47
Utolsó változás: 2017.01.30 17:28
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Kokó, Macikupac
Felhasználó: Kofola BT Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 350 m
Megtalálások száma: 324 + 1 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
A 8 cm átmérőjű, 13 cm magas henger a vártorony romjának közelében rejtőzik.
A három pöttyöt ne felejtsétek el begyűjteni a közeli villanyoszlopról, de értelmezhető képet ne tegyetek fel az oldalra!
A vár része a Várak a Börzsönyben túramozgalomnak. Ne felejtsétek el feljegyezni a közeli villanyoszlopon található három pöttyöt, de az oldalra ne tegyétek ki az olvasható kódot!
A vár története
A falu északi végén, az Ipoly összeszűkülő völgyéből meredeken kiemelkedő dombon, kertekben, illetve bozóttal sűrűn benőtt területen láthatók Damásd várának romjai. A domb különálló nyúlványt képez, amelyet észak felől egy kis mellékvölgy határol, délnyugati és északnyugati oldala meredeken emelkedik az Ipoly fölé, kelet és délkelet felől fokozatosan emelkedik a Fekete-hegy felé. Tengerszint feletti magassága 150 m, az Ipoly feletti relatív magassága 40 m. A vár két részből áll. Az árokkal együtt 42x43 m-es alapterületű belső várhoz északnyugat felől csatlakozott a domb magasabb részein a mintegy 40-45x140 m kiterjedésű külső vár.
A belső vár magja 5x5,2 m belméretű, 185-235 cm-es falvastagságú torony, amelynek napjainkra már csak az alsó szintje maradt meg. A torony és az övező fal közti terület egy részét udvarként használták. Az övező faltól 9 m-re kelet és dél felé újabb falmaradványok látszanak. A két fal között mély árok húzódott. Az árok keleti sarkában kőboltozatos, 190 cm belső szélességű pince nyílik, amely kelet felé 10,70 m hosszan követhető. A külső vár a belsőtől észak-északnyugatra terül el, a szinte teljesen lapos felszínű hegynyúlványon.
A rendelkezésre álló adatok alapján a külső vár szélessége 40-45 m, hossza kb. 140 m lehetett. Miklós Zsuzsa ásatása során a külső várban több XII-XIII. századi edénytöredék, egy I. Ulászló korabeli (1440-1444) dénár és két török kori, faszerkezetű épület része látott napvilágot.
A belső vár a hazai várépítési gyakorlatban szokatlan. A domboldalba bevágva készített épületegyüttes középkori vadászkastélynak megfelelt. Hadászati szempontból kedvezőtlen fekvése miatt azonban a hegyek felőli támadás ellen szinte teljesen védtelen volt. A mai Magyarország területéről egyetlen hasonló fekvésű várat ismerünk, a Nagyvázsonyit.
A várra vonatkozó első biztos adatot 1361-ből ismerjük: ekkor Búza Balázs nevű várnagyát említik. A környéket a török a XIV. század elején szállta meg. Egy 1518 július 14.-én Bakabányának Körmöchöz írott levelében olvashatjuk: "a török egy Damaschki nevű palánkot építtet. Az ellenség gyülekezik benne és már tizennyolc ágyúja is van..." A vár 1617-ben magyar kézre került, majd 1641-ben rövid időre a török ragadta magához. Egy 1641-ben kelt okirat szerint várkapitánya Bercsényi László volt. Távollétében az ellenség a kis létszámú őrségen rajtaütött, a falu lakosait leölték, s a falakat földig lerombolták.
Később a köveket a falu építéséhez bontották. Mára már csak a Letkés felé vezető műút jobb oldalán egy négyszögletes épület két méter magas falrészlete, egy dongaboltozatos pince, néhány támfal maradvány és a földsáncok árulkodnak a hajdani erősségről.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.6] A vár történetéről több információs tábla is tájékoztat. Ez dicséretes. A láda közelében elég nagy most a dzsindzsa, de azért nem nehéz odajutni. A falak láthatóak. A doboz repedt és el volt ázva ezért kicseréltük egy MGKE ládacsere programosra, új logbookkal. Jelszót beleírtuk. A rejtek teljesen rendben van, kővel takarva, ami nem nyomja a dobozt.
A várdombon egy pad tetején találtuk a ládát. Fedél nélkül, tele vizzel, a füzetek át ázva, jelszó sehol. A láda rejtője jelezte, hogy nem az ő ládáját találtuk meg. Köszönöm az elfogadást. [Geoládák v3.7.6]
Börzsönyi kirándulás előtt megálltunk itt. A romból nem sok maradt, valamennyire legalább karbantartják. Kicsit ódzkodtam ettől a ládától, gyanúsan a méteres, szúrós gazba mutatott a koordináta, sajnos nem is csalódtam. Bár utólag, az aranybányás multi után azt mondom, ez még ahhoz képest egy érdekes helyszínen lévő, kulturált rejtés. :) Köszi.
Többet vártam, csalódtam. Mindenhol szakadt fólia, lehet régen a falakat védte. A füzet penészes, minden tiszta víz a dobozban, de senki nem jelezte. Vittünk volna.
A ládát megtalálni nem volt nagy probléma. Viszont a henger helyett egy kisebb méretű szögletes formájú doboz várt. Sajnálatos módon a doboz színültig telt vízzel. A füzetből még sikerült leolvasni a jelszót, viszont loggolni nem lehetett. A vizet kiöntöttük, de azért nem valószínű, hogy magától csodálatos módon regenerálódni fog.
A vár valóban katasztrófális állapotban van. Nonszensz, hogy a várfaltól 1 méterre már egy szomszédos (elhanyagolt) gyümölcsös kert található. A falak állagmegóvását nem gondolták túl komolyan, már csak apró takarófólia darabok emlékeztetnek erre.