Elhelyezés időpontja: 2009.09.20 10:18
Megjelenés időpontja: 2009.09.24 05:56
Utolsó lényeges változás: 2009.09.24 05:56
Utolsó változás: 2010.02.20 22:09
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: ZoLiza
Felhasználó: ZoLiza Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 41 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
A 20*10*5 cm-es ládát a barlangtól balra a fák között egy nagy szikla alatt találjátok kövekkel álcázva.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A Bihar-hegység az Erdélyi-Szigethegység legkiterjedtebb és egyben a legmagasabb hegysége. Két jól elkülönülő része van: az Északi- és a Déli-Bihar. A kettőt a DN75-ös út választja el melynek legmagasabb pontja a Bihar-hágó (Vertop). A hágó a Fekete-Körös és az Aranyos vízválasztója. A Biharkapu barlangot (Pestera Poarta Bihorului) a Fekete-Körös forrásvidékén találjuk.
Rézbányától a Rézbánya-Pláj felé tér le az út itt egykor uránium ércet bányásztak, a bányaterület le van zárva így innen a piros háromszög jelzésen nem tudjuk megközelíteni Biharkaput!
Túraleírás:
Miután leparkoltunk a megadott koordinátán a Bihar-hágón, egy erdészeti földút szerpentinezve levezet minket a Göbbenős-patak völgyébe.
A ládához közeledve egy romos házon megtaláljuk a dupla piros kör jelzést, melyet követve néhány percen belül megpillanthatjuk a barlang óriási bejáratát. N 46° 30,124' E 22° 37,516' 678 m [GCBKBA+piko].
Régen ismert természeti szépség, barlangja és 12 m átmérőjű szikladolinája egyedülálló látvány. Schmidl színes reprodukcióban közölte bejáratát, Posepny (1871) pedig tökéletes térképet készített róla. Tulajdonképpen kifolyásos barlang, szabályos 10 m széles, 9 m magas bejáróval. Létra vezet a felső részbe ahol a szikladolinába érünk, tetején ablakként hatalmas nyílások nyitnak szabad utat a fénynek. A szemben lévő magasabb szintű részről csapadékos időben vízesés omlik alá.
Czárán a szikladolina felső peremére ösvényt épített, sajnos ez már nem létezik.
Fölmászva a barlang fölé betekinthetünk a mély szikladolinába.
Irodalom:
Erdély-hegyei sorozat: Bihar-Vlegyásza (20) Palczer János
Mátyás Vilmos: Bihar-hegység turistakalauz
Dimap térkép: Bihar-hegység
Jó túrát és szép időt kívánunk az ide látogatóknak!
(Zoli+Liza) ZoLiza
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
+
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A Rozsda-szakadéktól lefelé tartva leparkoltunk egy szürke egyemeletes, valószínűleg erdészeti háznál. Ez feljebb van az ajánlott parkolónál. A kő kerítésre fel van festve a piros háromszög turistajelzés. Ezen a folyamatosan meredek úton elindulva sikeresen leértem a barlanghoz. A turistajelek szépen mutatták az utat. Először megpróbáltam megkeresni a ládát, de nem találtam. Időlegesen felfüggesztettem a keresést és a barlang megcsodálására indultam. Felmásztam a beépített köracél létrafokokon és körbenéztem a kürtő belsejében. Mivel egyedül voltam, a barlangba nem mentem be. Mielőtt visszaindultam, ismét elkezdtem keresni a ládát. Mint utólag kiderült, a kis völgy túl oldalán kezdtem keresni. Még jó, hogy nem találtam. A helyes oldalra felmenve néhány perces keresgélés után rátaláltam a rejtekre. Igaz én is egy nagyobb sziklát kerestem. A parkolóba kissé fáradtan érkeztem vissza a két kilométeres, meredeken emelkedő út megtétele után, de a látvány megérte a fáradozást.
A hosszú hétvégére egy rövidebb Erdélyi túrát terveztem a 3 napra, így a Szikláshegységre és annak is a Bihar részére esett a választás, hisz itt az 1800-as láda aminek a begyűjtésének épp most jött el az ideje. A ki és hazaútra meg pár az útba eső könnyebb ládák voltak tervbe véve. Így a kiutazásunk napjára ez a ládika esett elsőnek. Az adott parkolóba parkoltunk, majd a földúton elindultunk a hol szemerkélő esőbe lefelé. Közben időnként kibújt a másnapi célpont a Bihar csúcs a felhőből így egy egy pillantásra azt is láthattuk.:-) Leértünk a bányához ott gyorsan bejutottunk a patakmederbe és már a hatalmas bejárat előtt is álltunk, ami igen csak lenyűgöző volt. Gyorsan felszaladtam a ládáért, ami sajnos törött.:-( Szerencsére az előző hagyott benne egy papírt a jelszóval, így gyorsan logoltam a papírra, majd már szaladtam is a barlanghoz vissza. A létra épp vízben állt, de az előttünk ott járók már két fenyőtörzset bedobtak, így be lehetett egyensúlyozni. A létra remek állapotban volt, így gyorsan feljutottunk, bár rövidebb mint a sziklafal, de azt szerencsére megoldották köracéllal, így simán fel lehet jutni.:-) Fent egyből ráleltünk a bejáratra és már mentünk is befelé, remek cseppkőképződményeket lehet bent látni, persze a fejlámpa a hátizsákba maradt a létra előtt, így maradt a 650 zseblámpa funkciója. Van a bal kanyar után egy szűkebb rész de azon átjutva ismét tágul a hasadék és jó meredeken indul lefelé. Itt ahogy haladtam lefelé figyeltem hova lépek, hisz barlangban érheti az embert meglepetés, hát ért is, mert ezen a részen kb 20 métert jutottam lefelé mikor az egyik lépés után megéreztem a hideg vizet a bakancsomba, mert majd lábszárközépig sikerült belelépnem. A víz ínnyira tiszta, hogy látszottak a sziklák amire lépek de maga a víz nem.:-) Na de legalább megvolt a lábmosás.:-)
Aki lemerészkedik a barlang ezen részébe az figyelje épp hol áll a vízszint mert gyanítom az időjárástól változik, hisz van amikor a létrán ömlik le a víz.
Meg a szűk résznél főleg figyeljetek, hogy kézzel ne nyúljatok a cseppköves részekhez, hisz a kézen lévő zsír miatt nem tud tovább nőni a cseppkő!
Azt hiszem ez a hely csillagos 5-ös.:-) Köszönet ezért a helyért, hisz egy remek kaland volt, láda nélkül meg itt biztos nem álltunk volna meg. Sajnos nem vittem külföldre cseredobozt, így nem tudtam a ládán javítani, de a töröttség ellenére lehet logolni és a jelszó is remekül megvan.
A megadott parkolótól indultunk. A szekérutat munkagépek feltúrták, így eső után nagy volt a sár. A az ajánlott út jól elvezetett a ládáig, nehézség nélkül. A cél közelében először mi is bizonytalanul nézegettük a GPS-t, de ráleltünk a helyes ösvényre. A láda jól el volt rejtve, nehezen találtuk a helyes sziklát. A ládakeresésnél sikerült a felső ablakon is bekukkantani. A létra helyén egy hosszú bot állt, ezen nem kíséreltük meg a feljutást. Bár tudtuk, hogy nagy a barlang, de így is meglepett a mérete és szépsége.
A dobozt nem tudtuk kihúzni a szikla alól, mert valószínűleg a felette lévő kő megcsúszott, így beszorult. Mikor felemeltük, kiderült hogy a teteje törött, és víz áll benne. Sajnos nem tudtuk javítani, csak egy száraz lapra felírt jelszót helyeztünk el mellette.
Negyedik alkalommal jártunk már itt, először 2009-ben.
Eddig csak a látvány miatt jöttünk, most viszont a ládát is meg akartam keresni.
Az új sípályánál tettük le az autót ugyanis a gyerekekkel a fő célpont a Pregna-mező volt. ( Mondtam nekik előző nap, hogy holnap körömcipős túrára megyünk )
Egyik túratársunk azonban vízeséseket akart látni.
A Bihar-esésnél már jártunk, ezért úgy döntöttem lemegyünk a Nepomuk-patakon, ott biztosan találunk néhányat ilyen esős időszakban.
Na ez lett aztán az igazi körömcipős.
Kb. 30 fokos folyamatos lejtőn nyakig érő csalánban, szederben, asztalnyi kövek között rövidnadrágban. A patakon szerintem többször kellett átkelni, mint a Szegyesd-völgyben. Végre leértünk a betonvályuig a Ferdinánd-patakig. Mondtam nekik, innen már csak egy ugrás a Biharkapu.
Ez tényleg így is van az út is kiváló, eltekintve a bánya környékétől.
Itt egy alkalmi gejzír és majdnem féllábszárig érő süppedő homok fogadott. A kicsi fiam lábbelijét 10 percig kerestük a homokban, úgy eltünt.
Megnéztük a barlangot,csak alulról és felülről, mert a létra teljes mértékben eltűnt. Kötelünk volt ugyan, de folyamatosan esett az eső és a csapat a visszamászást szorgalmazta. Én a piros háromszögön szerettem volna felmenni Vértopra, de a többiek mielőbb aszfaltot szerettek volna látni, így toronyiránt felmentünk a szerpentinre. Stoppal akartam eljutni legalább Vértopig, de hölgy nem volt a társaságunkban, engem pedig nem vett fel senki. Maradt tehát visszagyalogolni kb. 8 km-t a kocsiért. A többiek megvártak a szerpentinen az egyik kilátónál. Végül a kis körömcipős túra 22 km lett esőben csalánban láda nélkül. Próbáltam megkeresni, de a GPS hol 50, hol 150 hol, 3m-t mutatott, több tucat követ átnéztem, de a gyerekek már türelmetlenek voltak már messziről kiabáltak, hogy siessek.
A képek alapján ha elfogadod jó, ha nem, akkor is, hiszen biztosan járok még erre, szerintem többször is.
Ez is megvan!
Azért nem volt ez egyszerű! Kétszer is lejöttünk a barlanghoz az útról! Csak első alkalommal tudtuk, de nem sejtettük, hogy tényleg ott a barlang! A GPS se nagyon segített, mert amikor közelítettünk a barlang felé, egyre távolabbra vitt volna bennünket :-). Úgyhogy első alkalommal fel is adtuk a keresést. Aztán két nap múlva, lélekben megerősödve, a rejtő útmutatásával felvértezve ismét próbálkoztunk. És erőfeszítésinket siker koronázta! A barlang könnyen meglett, viszont a ládáért meg kellett szenvedni. A végére persze minden helyére került, s elégedetten zártuk ez évi bihari barangolásunkat!
Érdekes hely, sajnos a környezet egyre inkább lerombolva. Az időjárás nem volt kegyes, végig zuhogott az eső. Nagyon ritka az ilyen kevés megtalálással rendelkező láda.