Borostyán alatt.
Egy 500 ml-es négyfülű rejtőzködik a lépcső mellett.
A ládába TravelBug helyezhető.
A Tó-völgy
Pécsváradtól nyugatra, kb. 2 km-re terül el a Tó-völgy az 1,3 hektár vízfelületű Dombay-tóval. A tavat elsősorban a bővízű (vízhozama 60-100 liter/perc) Kisnádasdi-forrás
N 46° 9,250' E 18° 23,676' [GCDomt+26]táplálja. (A forrás egy elpusztult középkori falu, Poklosnádasd (Kisnádasd) nevét őrzi.) A forrásból eredő gyors folyású patak mellett hajdanán Pécsváradtól Erzsébetig malmok sorakoztak. Többnek az épülete ma is áll, de más funkciót tölt be.
Több véletlen és a maihoz képest sokkal egyszerűbb ügyintézés kellett ahhoz, hogy itt 1960-ban egy tó szülessen.
Dombay János
A történet a veszprémi születésű Dombay Jánossal (1900-1961) kezdődik. A szegény családból származó, adófőtisztként dolgozó, betegeskedő Dombay 1931-ben Pécsváradra került. Egészsége helyreállítására és szabadideje kitöltésére sokat sétált, megismerte a környéket. Érdeklődése hamarosan korábbi kedvtelése, a régészet felé fordult.
Pécsvárad ekkoriban régészeti szempontból felfedezetlen terület volt. Hosszas kutatás után 1934-ben végül a Kisnádasdi-forrás felett emelkedő Aranyhegyen gazdag őskori lelőhelyre bukkant.
Mivel sem képzettsége, sem ismeretsége nem volt, a pécsi múzeum akkori vezetőségét nem érdekelte a kutatása. Leleteit a Nemzeti Múzeumban bemutatva figyeltek végre fel tevékenységére és biztosítottak számára támogatást. A szomszédos Zengővárkonyban szolgáló Fülep Lajos református lelkész (lásd GCZVM) közbenjárására megnyílt előtte a pécsi Egyetemi Könyvtár, így végre szakirodalomhoz és legfőképpen módszertani ismeretekhez jutott.
1937-ben annak ellenére hogy Pécsnek már volt városi múzeuma, pécsváradi gyűjteményéből létrehozták a Baranya Vármegyei Múzeumot, melynek vezetőjévé őt nevezték ki, azzal a kikötéssel hogy 4 éven belül képesítést kell szereznie. Ennek Dombay eleget is tett. 1951-től haláláig a Janus Pannonius Múzeum igazgatója volt.
Az aranyhegyin kívül ezek a feltárások köthetők a nevéhez:
késő neolitikum-korai rézkor (ún. lengyeli kultúra): Zengővárkony
bronzkor: Csuza
római kori: Hosszúhetény, Kő, Máriakéménd, Meződ, Szentegyed, Szentlászló, Kékesd
avar kori: Cselegörcsöny, Ellend, Gyód, Kékesd, Nagypall, Pécsvárad, Szellő, Erzsébet (régi neve Püspökszenterzsébet)
Árpád kori: Ellend, Mekényes, Palotabozsok, Somogyvasas, Pécsvárad, Szilágy, Olasz
A Dombay-tó
Érdekes belegondolni, hogy mi kellett az 1950-es, '60-as években egy tó megvalósításához és mi kell ma.
1959-ben a Megyei Tanács kihelyezett ülést tartott Pécsváradon, ahol egyik programként megtekintették Dombay János ásatásait.
Dombay javasolta, hogy egy gát megépítésével érdemes lenne egy tavat létrehozni ebben a gyönyörű környezetben. Palkó Sándor megyei tanácselnök nagy pecás volt, így mindjárt megtetszett neki az ötlet. Irányítása alatt hamarosan megkezdődtek az előkészületek. A 11 kataszteri hold terület kisajátítása után következtek a földmunkák, megépült egy 71 méteres gát zsilippel és a partoldalt helyenként burkolták. 1961 tavaszára összesen félmillió forintból elkészült Baranya első mesterséges csónakázótava. Térfogata 16 900 m3, a legnagyobb mélysége 3 méter, átlagos mélysége 1,3 méter.
(Ennek a sikeres vállalkozásnak köszönhetően, szintén Palkó égisze alatt kezdődött meg az orfűi tórendszer kiépítése is és készült el 1962-re az első, az Orfűi-tó.)
A Pécsváradi Tanács 1962-ben átvette a megyétől az üzemeltetést, és úgy döntött, hogy a tó őrizze az akkor már egy éve elhunyt Dombay János emlékét, így lett a neve Dombay-tó.
A tó körül hamarosan kis üdülőtelep alakult ki, menő volt itt hétvégi házat birtokolni. A pécsváradiak és a hosszúhetényiek mellett szívesen jártak ide a pécsiek is horgászni, nyáron pancsolni, csónakázni.
Lassan azonban elmúltak az aranyévek, beruházás nem történt, a hely sokak szemében egyre inkább elvesztette varázsát és még a legnagyobb kánikulában is csak alig lézengtek erre páran. 2015-16-ban azonban pécsváradi önkormányzat leeresztette a tó vizét és mind a mederben, mind a parton felújítási munkálatokat végzett, ezzel szebbé, tisztábbá, komfortosabbá téve a tavat és környékét. A retro feeling még mindig megvan az ütött-kopott kis büfével és vízibicikli kölcsönzővel, de ez így jó!
Források:
http://www.pecsvarad.hu/varosunk/dombay-to
https://hu.wikipedia.org/wiki/Dombay_J%C3%A1nos
Az eredeti, kissé szűkszavú ládaleírás CoVától:
Dombay tó Pécsvárad mellett fekszik, közel a 6-os
főúthoz.
A tó mesterségesen lett kialakítva, melyet egy patak táplál vizével. A terület üdülő övezet, sok nagyon szép és igényes nyaraló található a tó körüli dombokon.
A vízben lehet csónakázni, strandolni és található étterem, büfé a tó körül.
A láda a tótól messzebb lett elhelyezve, egy műút melletti erdős részen. Jellemzően sok szemét lesz látható a láda rejtésének közelében.
Ládatörténet:
2002. 05. 23.: CoVa elrejtette a ládát.
2007. 09. 10.:
Fairy adoptálta CoVától.
2007. 11. 11.: Fairy,
Bogee és SylverRat,
Bütyök+Zulu,
xenopus,
nootropil és
MaciMac társaságában új helyen újrarejtette a ládát.
2017. 03. 31. A több mint 4 hónapja beteg ládát Strombus örökbe fogadta. Ekkor a ládának 571 megtalálása volt. Értékelése: környezet 4,19, rejtés 4,10, web 4,14.
2017. 04. 02.: A ládát új helyen Strombus és Péter60 újrarejtette, a szegényes ládaoldalt átdolgozta, kiegészítette.
2017. 07. 31.: a láda valószínűleg május közepén eltűnt. Új helyen pótoltam.
2024. 04. 07.: ládakarbantartás