Ezt a ládát párom halála után, az ő emlékére készítettem. Azokat a helyeket mutattam meg, amiket minden mátrai tartózkodásunk alkalmával felkerestünk.
Mivel a végláda környéke megváltozott és a virtuális pontokat is kifogás érte, a ládát megszüntetem. Élt 11,5 évet...
Köszönöm, hogy ilyen sokan megkerestétek a ládámat!
A láda nem adoptálható semmilyen formában, kérem tartsátok be akaratomat! 2021.11.21 sinus90
WAP: 3 (2 virtuális + 1 hagyományos) pontból álló kb. 10 km-es bolyongásra hívlak a csodás Mátrába.
1. jelszórészlet: a Világháborúban elesett magyar turisták emlékműve: a tervező keresztneve, ahogy a táblán van, ékezet nélkül, sötét betűk.
2. jelszórészlet: ismertető tábla, jobboldali szöveg középső sorában lévő kötőjeles szó első fele, 6 karakter. Fejléc, lábléc nem számít!
3. jelszórészlet: a ládában, amit egy öreg fatuskó alatt találsz meg, 5x8 cm-es doboz fadarabokkal takarva.
A jelszó az 1-2-3 jelszórészlet egymásután írva szóköz és ékezet nélkül. Összesen 16 karakter.
.
A láda a .com-on nincs bejelentve, segítséget a fordításhoz nem kérek!
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Egy "
Bolyongás
a Mátrában" túrára invitállak Benneteket. Ez egy szép és kicsit hosszú túra Kékestetőtől a Honvéd üdülőig. Úgy 10 km körül, ennyire készüljetek. Akár egy egésznapos túra is lehet belőle. Közben vízvételi lehetőséged csak 1x lesz. Kicsi gyereket inkább ne vigyél magaddal, mert a K+ jelzésen valószínűleg a nyakadban kell vinni, mivel helyenként elég meredek és nagy kövek sorozata fogad majd.
Utunk nagy része védett területen visz. Kérlek Benneteket csak a jelzett turista utakat használjátok! Rövidítésre úgysincs mód.
A
Mátra, mint az Északi-középhegység része, származása szerint Európa legnagyobb fiatal vulkáni övezetéhez tartozik. A Tarna és a Zagyva völgyétől körbefogva terül el, és bár nem a legnagyobb kiterjedésű hegységünk, itt emelkedik hazánk két legmagasabb csúcsa az 1014 méteres Kékes és a 965 méter magas Galya-tető.
A Mátrát több elkülöníthető részre lehet felosztani. Délnyugatról a Jobbágyi község fölött található Nagy-Hársas lepusztult vulkáni kúpjával kezdődik. A hegytől északra fokozatosan emelkedő előhegyekkel a Nyugati-Mátra a Muzsla csúcsával tetőzik. Az ún. Központi-Mátra a Mátrabérc fennsíkjából, a Galya-tető és a Kékes vulkáni kúp csoportjaiból áll. Meredek, zárt hegyoldalak, kőfolyások, törmeléklejtők, suvadások váltogatják egymást zárt bükkösökkel borítva. Délre lankásabb, párhuzamos völgyek futnak le, melyek közül legmeghatározóbb tájosztó vonal az ún. Nagy-völgy. A Nagy-patak völgyével párhuzamosan alakult ki a Mátra "főbejárata" Mátrafüredtől Mátraházáig. A Mátraalja erdőmentes, szőlőkkel borított megművelt tájairól szinte átmenet nélkül jutunk az erdős hegyi tájba. Keletre a Saskő 898 m-es ormának meredek letörése után a Keleti-Mátra 650-750 m magas hegyei sorakoznak. A hegység északi részét Mátralábának nevezik. Elszórt, kb. 250-400 m magas kis vulkáni kúpokkal borított dombvidék ez, már többnyire művelt erdőgazdasági földekkel.
Indulás előtt otthon nyomtasd ki a menetrendet, szükséged lesz rá. Ha autóval jössz, döntsd el magad, hol hagyod az autót, Mátraházán vagy Kékesen, mert vissza kell jutnod hozzá, ehhez kell a menetrend. Ez egy igazi gyalogtúra. Gyalogosoknak javaslom Kékestetőre a buszt, majd a Honvéd üdülőtől esetleg Mátraházától ismét azt.
Indul a túra:
Kékestetőről a kék sáv jelzésen Sas-kő felé haladva
az 1. jelszórészlet: N 47° 52,418' E 20° 1,823' 896 m [GCBOLA-1], a Világháborúban elesett magyar turisták emlékműve: a tervező keresztneve, ahogy a táblán van, ékezet nélkül sötét betűk.
Visszajövünk a kék+ jelzésig, itt letérünk jobbra a Gabi halála felé. Utunkat kőfolyások kísérik. A történet már csak alig olvasható az útmenti kövek közé állított táblán.
N 47° 52,649' E 20° 0,928' 774 m [GCBOLA+Gabi halála]
Ezt a helyet nemzedékek óta Gabi halálának hívják. Nevének eredetéről azt tartja a néphagyomány, hogy: "Kocsival és lóval beesett egy Gábor nevű".
Szép nagy sziklákon feljebb ballaghatunk, de a megnőtt fák miatt már nemigen van kilátás.
Tovább haladunk a K+ jelzésen az utunkba eső Nagy forrásig.
N 47° 52,844' E 20° 0,778' 722 m [GCBOLA+Nagy forrás] Biztosan szomjas vagy már. Ihatsz belőle, s kulacsod is töltsd meg. A forrásokban gazdag Mátra legbővizűbb forrása /vízhozama 20 l/perc/, mely a Pisztrángos tavat táplálja. A Mátrában nagyon kevés a természetes eredetű állóvíz, ez egyik közülük. Padok, asztalok, tűzrakóhely, esőálló áll a fáradt vándorok rendelkezésére. /Az egyik nyár elején egy fiatalember itt készült a vizsgáira, szabályszerűen beköltözött az esőállóba. Itt is aludt./ Azt mondják azt öregek, tényleg voltak pisztrángok a Pisztrángos tóban. A tó partján dobbantottak egyet és máris felugrott egy-két hal.
2. jelszórészlet: N 47° 52,892' E 20° 0,766' 693 m [GCBOLA-2], helyen álló ismertető tábla, jobboldali szöveg középső sorában lévő 6 karakteres szó.
A táblától induljunk tovább a P+ jelzésen a Vörösmarty turistaház felé. Mocsaras részen kőröl-kőre lépegessünk, így akár szárazon is megúszhatjuk. Elmegyünk a Kőris-mocsár láprétje mellett
N 47° 53,022' E 20° 0,012' 694 m [GCBOLA+Kőris mocsár] mely egy másik természetes eredetű állóvíz, bár már alig van benne vízfelület. Itt is volt egy tábla egy kis történettel, ma már nem találtuk meg. csumi&zsuzso lefényképezték, a szöveg rajta:
"A közeli mocsaras helyet nemzedékek óta Kőris mocsárnak nevezik és az alábbi hagyomány fűződik hozzá: Három-négy falun át hallani a zúgását. Erről tudják, hogy időjárás változás lesz."
Rövidesen letérünk a S pötty jelzésre, melyen egészen az útjelzőtáblás elágazásig menjünk.
N 47° 52,745' E 19° 59,293' 730 m [GCBOLA+útjelzőtábla]
Innen közel a láda, már nem esik védett területre.
N 47° 52,770' E 19° 59,170' 726 m [GCBOLA-3].
3. jelszórészlet: egy öreg fatuskó üregében találod a 10x10 cm-es dobozban, melyet növényi részekkel fedtem be.
A jelszó az 1-2-3 jelszórészlet egymásután írva szóköz és ékezet nélkül.
Visszatérve az útjelző táblához a S sáv jelzést kövessük,1: melyen lejutunk a Honvédüdülő portájához vezető aszfaltos útra ill. a buszmegállóba, vagy tovább haladva Mátraházára, ez utóbbi 1,5 km, vagy 2: a sárga sávon felfelé vissza a Kékesre (2 km, közel 300 m szintemelkedés) ha ott hagytad az autód. A Honvéd üdülő kicsit megváltozott és Kiképzési, Oktatási és Regeneráló Központ lett, idegeneknek tilos a bemenet.
A Mátra egyik jellegzetes épülete a Honvédüdülő, melynek tornyos épülete az országútról is jól látszik, egy katlanban kb.700-750 méterre a tengerszint felett, szubalpin éghajlatú vidéken épült.
A mátraházai "Honvéd Üdülőt" Kaplonyi László építészmérnök-mérnökkari százados tervezte a múlt század harmincas éveiben, a Honvédségi Jóléti Alap megbízásából. Az építkezés műszaki felügyeletét a helyszínen, az első földmunkáktól a megnyitásig személyesen végezte. A tornyos főépület egy év alatt készült el, melyet 1933-ban Kánya Kálmán honvédelmi miniszter személyesen nyitott meg. Belső terei a régmúltat idézik. Az étterem faborításait, a magyarosan faragott bútorokat és a búboskemence formájú két zöld szemescsempe kályhát, valamint pohár és étkészletet is Kaplonyi László tervei szerint készítették. Az ő tervei alapján a Parádi Üveggyárban készültek a kézzel festett harangvirág mintás poharak, valamint ugyanezeket a virágfüzéreket hímezték a gyöngyösi asszonyok a szobák ablakait díszítő lenvásznas függönyökre. A főbejárat fölötti nagy négyzet alakú festett üvegablak, mely Haranghy Jenő művész munkája volt, Vak Bottyán tábornokot ábrázolta. Sajnos, mindezek a háború áldozataivá váltak.
A főépületet körülvevő épületeket egy-két évvel később emelték, ekkor készült el a kert is, ahol a körforgalmú úton 1933-34 között naponta kétszer a Mávaut rendszeres autóbuszjáratot közlekedtetett.
Levegője az asztmatikus és más légzőszervi, valamint egyes szívbetegségben szenvedők gyógyulását segíti elő. A nyugodt és aktív kikapcsolódást igénylők részére egyaránt ideális, családias pihenőhely.
Forrás:
matrainfo.hu.
A láda útvonalának nagy része a Mátrai Tájvédelmi Körzet nevű új túraútvonal része lett. 2 tábla fényképét baloldalon láthatod is.
Útközben megkeresheted a
GCKeTe és
GCNAPH ládát is.
Szép, esőmentes napot kívánok Nektek!
sinus90
2011.04.05 Ládakarbantartás:
Új, nagyobb doboz, feltöltve saját készítésű ajándékokkal, melyek cserére várnak, új /2./ logbook.
2011.04.21 A láda újratöltve
2011.06.01 Ládakarbantartás: láda ok.
2012.06.14 Ládakarbantartás. Új ajándékok is kerültek a ládába. A rejtekadó "lófej" része ugyan letörött, a környéken sok fát kivágtak és a vihar is sokat kidöntött, de a rejtés ennek ellenére rendben volt. /Remélem az is marad./
2014.05.21 Ládakarbantartás. Toll és ceruza került a ládába, mert hiányzott. Tettem be ajándékot is. Viharnyomokat láttunk itt is, de a rejtést rendben találtuk. Sőt! több rönkdarab került oda. A favágók biztosan ráakadtak, de nem bántották. Közvetlen a ládarejtek szomszédságában rönkfák sokasága van.
2015.05.12 Ládakarbantartás. Még dél körül szólt Csaba és családja kessertársunk, hogy nincs meg a láda. Ezért a nap végén idekanyarodtam és ugyanabba a fatuskóba pótoltam a ládát.
2018.06.09 Ládakarbantartás. A láda rendben. A 2. pontnál a megváltozott!!!!! jelszórészletet kell megkeresned.
2019.04.02 Láda OK a fakitermelés ellenére.
2019.10.08 Láda OK a fakitermelés ellenére is!
2021.05.28 Ládakarbantartás. Új, 4 füles ládát tettem ki, új ajándék és toll is van benne. A kivágott fákat elvitték, de a régi farönk maradványa alatt változatlanul ott volt a láda. A favágók ismerhették ezt a játékot és a ládát békén hagyták a helyén, köszönjük!