Elhelyezés időpontja: 2009.11.16 13:30
Megjelenés időpontja: 2009.11.20 05:02
Utolsó lényeges változás: 2019.04.28 21:29
Utolsó változás: 2020.08.09 12:12
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: tomki
Felhasználó: tomki Nehézség / Terep: 1.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 4000 m
Megtalálások száma: 345 + 3 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
WAP: 0,68 literes konyhai doboz a halomsírok közelében a szekérúttól nyugatra, egy kidölt fa tönkje mögött, N 47° 16.498' E 17° 40.745' m 352
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Halomsírok a Bakonyban
Vagy húsz évvel ezelőtt láttam először a Kőris-hegy alatt a "Százhalom" nevű halomsírmezőt N 47° 16,536' E 17° 45,848' 435 m [GCBaHa+5], és azóta is élénken emlékszem, milyen hatással volt rám a hely. Mivel az védett természeti területre esik, oda nem rejthettem ládát. A dolog nem hagyott nyugodni, keresgéltem a témában, és a következő adatokat találtam:
A halomsírok népéről: A Krisztus születése előtti XV. század körül nagyarányú népvándorlás indult meg a mai Cseh-medence és Ausztria felől, s egy mind nyelvében mind népi hovatartozásában ismeretlen népcsoport hatolt be a Dunántúlra. Minthogy hegyes-erdős vidékről jöttek, tömegesen szállták meg az eddig lakatlan Magas-Bakony erdőségekkel borított hegyes tájait. Állattenyésztő életformájuknak is ez a vidék felelt meg legjobban. Tekintve, hogy népi hovatartozásuk és nyelvük ismeretlen (talán az illír népcsoporthoz tartoztak?), a történelemtudomány, temetkezési szokásaik alapján, halomsíros kultúrának nevezte el ezt a népcsoportot. Ilon Gábor régész az egyik legjelentősebb lelőhelyről, az ugod-katonavágási halomsírmezőn feltárt egyik halomsírról írta: "8-18 méter átmérőjű és átlag fél méter magas, földből és kőtörmelékből álló halom alól előkerült a 10-30 centiméter vastag faszenes máglyamaradvány, mely alatt vörösre égett a talaj a holttestet hajdan elemésztő máglya tüzétől. Ezen a vörösre égett talajon és a máglyamaradványok között voltak a sírmellékletek 100-110 centiméteres mélységben. A föld felszínén elégetett halott csonttöredékei fölött edénytöredékek hevertek, valamint itt kerültek elő a máglyatűzben eldeformálódott bronztárgyak: karperecek, tűk, karikák, tőr- és lándzsacsúcsmaradványok, üveggyöngyök."
Ilyen halomsírok tömege található az Ugodtól délre elterülő erdős-hegyek között. A legtöbb Katonavágás három lelőhelyén található, összesen 184. Még napjainkban is fellelhető Móricháza körül 48 N 47° 16,176' E 17° 41,831' 318 m [GCBaHa+6]., Kőkunyhó közelében hat ilyen, úgynevezett késő bronzkori halomsír. Vonulatuk folytatódik, Iharkút határában is: a pápavári nyiladéknál 17, a Gyertyánhajlási út és a Keresztlénia találkozása közelében pedig 156 halomsír látható N 47° 13,745' E 17° 38,416' 360 m [GCBaHa+7]. A szomszédos Bakonyszücs határában fekvő legnagyobb ilyen sírmező a Százhalom nevet viseli.
Megerősített földváraik - például Tevelvár, Kis-Pápavár, Pápavár elnevezéssel - napjainkban is láthatók a hajdani ugodi határban, Iharkút körül, illetve a szomszédos bakonyszücsi Vár-hegyen és a bakonybéli Som-hegyen.
Ismeretlen, hogy ez a nép meddig lakta a Magas-Bakonyt. Az őket követő (Krisztus előtt 1000 körül ideérkező) és feltehetőleg szintén az illír népcsoporthoz tartozó urnasíros kultúra népének, majd az évszázadokkal később (Krisztus előtt 350 körül) a Dunántúlt megszálló kelta törzseknek a nyomai nem találhatók meg ezen a területen. - idézet vége.
Sokáig keresgéltem, hogy hol van ez a "Katonavágás", se térképen, se interneten nem találtam, mire végül a könyvtárban a Magyarország Régészeti Topográfiájában találtam egy térképvázlatot, és ez alapján sikerült rábukkanni a lelőhelyre - ez is lenyűgözött, csodálatos hangulata van a helynek. Innentől N 47° 16,230' E 17° 40,912' 340 m [GCBaHa+3] idáig N 47° 16,465' E 17° 40,774' 350 m [GCBaHa+4] terülnek el a halmok.
Jó keresgélést, elmélyülést a történelem előtti idők szellemében!
Forrás: VERESS D. CSABA: Ugod (Száz magyar falu könyvesháza 2007)
Veszprém megye régészeti topográfiája : a pápai és a zirci járás - 4. köt.
Ládatörténet: 2009.12.25 - a rejteket adó korhadt tuskó "elfogyott", úgyhogy egy másik tuskó tövébe került a láda, kb. 100 m-re az előző helytől
2016 egy kessertárs áthelyezte egy faoduba
2017 október - a fát kivágásra ítélték, a ládát áthelyeztem egy fatönk tövébe
2018/19 - Így is a faritkítás áldozata lett a láda, újrarejtve 2019-04-28
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Bakonybélből indulva egy szép kört néztem ki a mai túrára, közben 7 ládát is útba ejtettem.
Elsőként meredeken felfelé haladva a GCLika ládát kerestem meg, majd ugyanazon a gerincen a GCPod következett. A hegyről meredeken lefelé, majd a Gerence patakon átkelve, a kék + jelzésen egészen a Hubertlaki tóhoz mentem. Itt egy gyors ebéd, majd GCBGYT láda megkeresése, a Bakonyi gyilkos tó megcsodálása következett. Ezután a GCBaHa, majd erdészeti utakon közelítve az Ugodi kilátó következett GCUGOD. Újra egy kis sarazás a traktorok járta utakon, majd a sárga sáv, az után pedig a piros + jelzésen vissza Bakonybélbe, közben begyűjtve a GCbkna és a GCVKBG ládákat.
Tervben volt még a közeli Bakonyi barangolások 3-as multi, de sajnos besötétedett, így az máskorra marad.
Odvaskő étteremtől induló 10km-es gyönyörű őszi körtúra első állomása volt HRita, KesserHercegnővel. Eme rejtésnek sem tudtunk ellenállni, így megtaláltuk a Kincsesdobozt, amelynek nagyon örülünk. ;) [Geoládák v3.7.6]
Megvagy láda :-) Köszi a lehetőséget!!!
Nagyon nem jött át a hely mondanivalója, de azért jót kirándultunk az erdő ezen részén is... Igaz volt egy roppant nagy nyereségünk, a láda megtalálása után, a nagy meredek utat nem kellett megtenni ami a tótól vezetett volna vissza!!! Mert így a tó megkerülésével, a folyamatos enyhe emelkedés miatt, a meredek út tetejére jutottunk vissza!!! Éljen!! A feleségem repesett az örömtől :-)
Brigi&Feri&Mira [Geoládák v3.6.0]
Ideális caching kirándulás két ládával GCBGYT-GCBaHa.
És a tótól errefelé rajtunk kívül már senki sem jött tovább.
Élmény volt a tegnap pótolt, friss logbookba elsőként írni.
A láda után kóvályogtunk egy keveset a halomsírok közt, majd visszabandukoltunk a tóhoz, hogy befejezzük annak körbejárását.
Csoportos kutyás kirándulós hétvége egyik találata. Szép környék.
A doboz ugyan nem repedt, de a logbook mégis nyirkos volt. Pár perc alatt még a nagy szélben sem sikerül sokat szárítani rajta.
Nem találtam meg Iharkút pontot, a környékét körbejártam. Telefonos segítségre sem lett meg a segítségképpen mondott tereptárgy.
20 percnyi keresgélés után.feladtam.
Köszönöm a lehetőséget. fotót igyekszem csatolni.
[g:hu+ 2.1.16]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (354 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.