Megye/ország: Veszprém
Elhelyezés időpontja: 2009.10.24 22:00
Megjelenés időpontja: 2009.11.24 21:00
Utolsó lényeges változás: 2023.09.01 19:40
Utolsó változás: 2023.10.15 22:00
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: paidlp
Ládagazda: paidlp Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 20 m
Megtalálások száma: 1850 + 6 sikertelen + 18 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.3 megtalálás hetente
Láda: Mélyedésben, kő mögött.
Utolsó kép!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Autóval egészen a romig tudtok menni, a bicikliút a vasút túloldalán fut, tömegközlekedve a révfülöpi vasútállomás közvetlenül a rom mellett van. A síneken felüljárón lehet átjutni.
Láda
Oldalsó bejáratnál, mélyedésben, kő mögött...
Pótjelszó
Nagy rácsszerkezetű villanyoszlopon, fejmagasságban.
Révfülöp
Első írásos említése 1211-ből származik, de régészeti kutatások szerint már a római kor óta lakott a környék. Révátkelőként a XI. század óta működik, a terület neve Pilippraedium, azaz a tihanyi bencés apátság uradalmi majorja volt. Az Árpád korban egy Fülöp nevű kis halászfalu állt a területen, ez az egyhajós templom is hozzá tartozott. A falut a török hódoltság kezdetén felégették, teljesen elnéptelenedett, Kővágóörs szőlőhegye lett.
Új telepesek a XVIII. század elején érkeztek, nagy-, és kisbirtokosok egyaránt, így a század közepétől újjáéledt a szőlőtermesztés hagyománya, a révhajózás is újraindult, a század végétől pedig már révház is segítette az átkelőket.
A XIX. század végén filoxéravész pusztított a környéken, és a szőlőtermesztés hanyatlásnak indult, sok szőlőgazda kénytelen volt eladni telkét, présházát, így az ekkor már Révfülöpnek hívott település újból fejlődésnek indulhatott, hamar kedvelt nyaralóhellyé vált. 1899-ben megalakult a Révfülöpi Fürdő- és Partszépítő egylet, tevékenységük megteremtette a mai arculat alapját. Hamarosan kiépült a vasút, a távközlés, és a villamos áram is, modern községgé vált a település.
A község a Fülöp-hegy lábánál helyezkedik el, itt bukkan elő Magyarországon az egyik legrégibb kőzetanyag, a kb. 400 millió éves agyagpala, a "filit", melyet a helyiek peresztegnek neveznek.
A templomrom
Fülöp falu egyhajós, román stílusú templomát a XIII. században építették a Balaton-felvidék egyik legkedveltebb építőanyagából, a vörös homokkőből. Kapuja szépen faragott, félköríves, kő bélleletes. A török hódítás idején, 1548-ban a törökök a faluval együtt felégették, 1953-ban konzerváltatta a műemlékvédelmi hivatal, végül 2000-2001-ben újították utoljára fel. A templom falai a diadalívvel és a felette emelkedő oromfallal szinte eredeti magasságában megmaradtak, környéke rendezett, tiszta.
Először a vasútállomáson lebélyegeztettem a "Templomromok a Dunán túl" jelvényszerző túrafüzetemet, majd a felüljárón átsétáltunk a feleségemmel megkeresni a ládát. A falakon gyíkok sütkéreztek a kellemes napsütésben.