Az eredeti leírást matrixmusic (Aty) készítette, én csak frissítettem.
WAP:
1. Láda (benne a jelszórészlet)
Olyan odvas fát keress, ami előtt tuskó is van.
2. Bükkzsérc: Római Katolikus templom, a bejáratnál az előtető alatti korláton (elöl, bal, jobb oldal) hány darab tulipán van kimunkálva (a tető rész nem kell)?
3. Subalyuk: az információs táblán hány rétegtani szelvény van felsorolva.
4. Less Nándor - Emlékkő: Oszlai tájház, a tájház hátulsó oldalán hány ablak van a falon?
5. Gyertyánvölgy (volt üveghuta): a jelölt ponton található faragott oszlop tábláján hány karakter található?
6. Répáshuta, Természetismereti Tanösvény. A jelölt ponton található faragott oszlopon (nem csak a tábla) hány karakter található?
7. Bányahegyi elágazó: információs tábla hátulján kis tábla, az Egri bükk nagyjai utolsó sorának első számjegye.
A ládába TravelBug
még nem helyezhető.
Az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség 1599-2/2010. ügyiratszámú határozatában, az Egererdő Zrt 43/9-2/2010 ügyiratszámú engedélyében a geoláda elhelyezését engedélyezte.
A REJTÉSRŐL:
Aki szereti a természetet, a kerékpározást, az tudja, mennyi és milyen csodálatos táj tárulhat az ember elé egy hosszabb túra során. A Bükk tele van szebbnél-szebb helyekkel, amit ha gyalog kellene megközelíteni, biztosan több időt venne igénybe.
Egy igazi természetszerető ember látja a szépet a gyaloglásban, a sétálásban, valamint a kerékpározásban is.
Az ötletet más tájegységek kerékpáros ládájából merítettem, így aztán elhatároztam, hogy összehozok én is egyet szülővárosomhoz, Egerhez közel a Bükkben.
AZ TÚRA ÖTLETE:
Az túra kigondolása nem volt olyan egyszerű, lévén az útvonal jelentős része a Bükki Nemzeti Parkon halad át. Így az összeállításnál arra törekedtem, hogy lehetőség szerint vagy jelzett kerékpárúton, vagy közúton legyen a tekerés.
A pontokat úgy próbáltam elhelyezni, hogy minél több természeti értéket adjon itt a Bükkben, valamint "könnyen" teljesíthető legyen a táv.
Fontos volt számomra (bár én a terepbringázás híve vagyok), hogy az út megtételéhez ne legyen feltétel egy komoly MTB. (itt jegyezném meg, hogy azért nem árt...)
A pontok jelentős része virtuális (7db), amely egy-egy infótábla, emléktábla, felirat leolvasásából áll, de természetesen a keresés élményét nem kihagyva az első pont egy hagyományos láda.
AZ ÚTVONAL:
Természetesen a körtúra több helyről is elkezdhető, de én kiindulópontnak a "felsőtárkányi sarkot" javaslom (azért is, mert így legalább a túra utolsó negyede csak gurulásról fog szólni, valamint a Hór-völgyben végig a Bükk látványa tárul elénk...).
Starthelynek lehet választani magát Felsőtárkányt is, ahol a községen belül több helyen is lehet parkolni. Az általam legjobbnak vélt hely talán az Oldal-völgyi halastó parkolója
N 47° 59,480' E 20° 27,551' 285 m [GCBDEL+parkoló]. Itt nyugodtan ott lehet hagyni az autót, van hely a bringa utolsó nagy karbantartására, egy egyszerű bemelegítésre, bár az első 5km alatt kellőképpen bemelegszenek az izületek.
Ezek után íme az útvonal:
Oldal-völgyi halastó - Völgyfő-ház (4.8km) - Bükkzsérc (4km) - Hór-völgyi útelágazás (3km) - Suba lyuk (0,8km) - Oszlai-tájház (2,1km) - [Hór-völgy] - Tebe puszta (8km) - Gyertyánvölgy (1,2km) - Hollóstető (4,5km) - Rejtek (3,2km) - Pénzpatak (2km) - Bányahegyi elágazó (5,1km) - Megyehatár (5,4km) - Oldal-völgyi halastó (9,2km)
A PONTOK:
1. (H) - Láda
N 47° 59,428' E 20° 29,640' 473 m [GCBDEL-1].
Jelszórészlet: a ládában
A láda a Völgyfőház közelében, az úttól nem messze egy fákkal tarkított tisztáson, egy fa gyökerei között található, ahol az első komolyabb hegymenetet egy kis időre ki is lehet pihenni.
2. (V) - Bükkzsérc: Római Katolikus templom
N 47° 57,503' E 20° 30,343' 275 m [GCBDEL-2]
Jelszórészlet: A bejáratnál található egy előtető, alatta pedig körbe egy korlát. A korlátból (tető nem kell) hány darab tulipán van kimunkálva?
Az 1776-1780 között Esterházy Károly egri püspök által építtetett copf stílusú római katolikus templom a község egyetlen műemléke.
3. (V) - Subalyuk
N 47° 57,662' E 20° 31,890' 255 m [GCBDEL-3]
Jelszórészlet:
Az információs tábla: Hány rétegtani szelvény van felsorolva] A híres Suba-lyuk a Hór-völgy déli szakaszán található. 1932-ben ásatások kezdődtek meg, és egy 25-35 éves nő és egy 3 év körüli gyermek csontjait találták meg. A csontmaradványokat neandervölgyi embernek azonosította a tudomány. Pontosan még nem tudták megmondani, hogy mikor éltek, de nagyjából 71000-61000 évvel előttire teszik, egy eljegesedés hidegebb periódusa alatt. (A Suba-lyuk barlang a multi pontjától 100m-re található, érdemes megnézni, szép kilátással)
4. (V) - Less Nándor - Emlékkő (Oszlai tájház)
N 47° 58,691' E 20° 31,411' 277 m [GCBDEL-4]
Jelszórészlet: A tájház hátulsó oldalán hány ablak van a falon?
Az Ódor-vár lábánál találjuk az oszlai erdész tájházat. Az erdőt gondozó erdészek sajátos életét, tevékenységét, a mindennapos használati eszközöket, a környék falvaihoz való kötődését is bemutatja a tájház kiállítása. A Bükk-vidék erdőterületeinek tisztásain ma is állnak az erdészek házai, melyek közül az oszlai tájházként, múzeumi kiállítóhelyként működik.
5. (V) - Gyertyánvölgy (volt üveghuta)
N 48° 2,329' E 20° 33,839' 409 m [GCBDEL-5]
Jelszórészlet: A jelölt ponton található faragott oszlop tábláján hány karakter található?
Gyertyánvölgy egy mára elpusztult település a Bükkben. Helyén ma szabadtéri kiállítás és turistapihenő ál. Gyertyánvölgy egyike volt annak a négy településnek, melyeket a 18. században alapított üveghuták munkásai hoztak létre. A Pallas nagy lexikona szerint "Répás-Hutához tartozó üveggyári telep, az itteni üveggyár évenkint 12 000 Ft értékű nyersanyagot s 30 000 Ft értékű fúvott és csiszolt üvegtárgyat állít elő." Itt működött az utolsó bükki üveghuta. 2001-ben régészeti feltárás kezdődött a helyen, az üveghuta rekonstruált változata megtekinthető.
6. (V) - Répáshuta Természetismereti tanösvény
N 48° 3,886' E 20° 33,798' 556 m [GCBDEL-6]
Jelszórészlet: A jelölt ponton található faragott oszlopon (nem csak a tábla) hány karakter található?
A tanösvény (nagykör: 9km, kiskör: 1km) a rejteki kutatóház parkolójából indul.
Nagykör: A változatos tájképi elemekkel tarkított út bejárása során megtekinthető három ősrégészeti szempontból fontos barlang (a rejteki 1. számú kőfülke, a Balla-barlang és a Pongor-lyuk), két szurdok völgy (Csúny- és Balla- völgy) a rájuk jellemző szurdokerdő társulással, a Hór-völgy ipartörténeti emlékhelye (a gyertyánvölgyi üveghuta maradványai), a Bükk egyetlen katavotrája (időszakosan működő váltóforrás, amely néha víznyelő) és két állandó víznyelő (a Diós-pataki- és a Pénz-pataki-víznyelőbarlang).
Kiskör: A Kutatóház körüli rövid sétaút a hegység növény- és állatvilágát mutatja be. Egy-egy tábla szemlélteti a fenyőerdőt, a bükkösök világát, a nagyvadakat, erdeink kisragadozóit és a vízi biotópot.
7. (V) - Bányahegyi elágazó
N 48° 3,542' E 20° 30,338' 698 m [GCBDEL-7]
Jelszórészlet: .Információs tábla hátulján kis tábla: Az Egri bükk nagyjai utolsó sorának első számjegye Melyik ez a számjegy?
A Bányahegyi elágazóból kiindulva a Bükk-fennsík legvadregényesebb turistaútjai barangolhatók végig a Nagy-mező, Jávorkút, Bánkút felé, viszonylag könnyen felkereshetők a Bükk varázslatos sziklaormai, a Három-kő és a Tar-kő, de el lehet jutni a mesés szépségű, fenyvesekkel tarkított, gyepes, sziklás, borókás Sugaró völgyteknőjébe is.
Így a jelszót jelenleg a 7 ponton lévő részletek egybeírásával kaphatjuk. Ha valamelyik ponton nem sikerült a jelszórészletet megtalálni, fotóval igazold az ottlétedet.
NÉHÁNY JÓ TANÁCS:
- A túra megtétele nem egy laza délutáni, vagy vasárnap ebéd utáni kis kiruccanás. A táv leküzdéséhez felkészült, megfelelő fizikai erőnlét szükséges. Szerintem az egész napot rá kell szánni, hiszen nem csak a végigtekerés a cél, hanem a természet megismerése.
- Megfelelő mennyiségű víz (min. 1,5liter), csoki, müzli, szendvics legyen a túracsomagban
- A bringádat induláskor tedd rendbe (lánc olajzása, keréknyomás, váltók működése, stb...), mert szükséged lesz a hibátlan bringára, valamint egy normális teleszkópra is, anélkül rázós lesz a túra.
- Esős időben a Hór-völgy tartogathat meglepetéseket (árvizes időszakban, mint az volt a rejtéskor 2010.06.06-án az út több helyen, néhány 100 méteren patakká vált). Ez jó kaland, összességében nagy sár (iszap) nem jellemző.
- Ha egy kicsit egyszerűsíteni szeretnéd a túrát, akkor fordítsd meg az útvonalat. Aszfalton Bányahegyi elágazó, majd Hollóstető egyszerűbben megközelíthető, aztán a Hór-völgyben "csak" gurulni kell majd lefelé a murván. Végén kemény tekerés jó minőségű úton a Völgyfőházig felfelé, onnan gurulás végig. Ez csak egy minimális könnyítés.
- Nyári kánikulában naptej ajánlott, bár a túr nagy része erdős részen megy.
Ajánlanánk még a környék többi ládáját is:
1.
GCFAEV - Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút (1H+2V). Az erdei kisvasút valamint a Stimecz háztól induló tanösvény is megtekinthető.
2.
GCFEDO - Felsőtárkányi dolomitbánya (1H+1V) A Bükk-hegység egyik szép kilátóhelyére hívlak Benneteket. A helyszín egy rekultivált kőbánya a Vár-hegy oldalában.
3.
GCCSUZ - Ördögcsúszda (1H). Mész-tető hegyoldalban kiformálódott meredek, növényzet nélküli riolittufa lejtő, az ördögcsúszda.
... valamint még sok-sok láda és gyönyörű hely, amiket a Bükk rejteget.
Ládatörténet
2023.02.23.
a ládaoldalt felfrissítve
2023.02.19.
a rejtést ellenőrizte és finomította pwz
2023.02.08.
a ládát pótolta csabiq
2022.11.01.
a láda új gazdája qtatom
2021.08.05.
a láda új gazdája Vincenzo65
2021.08.03.
a ládát pótolta erdei.laszlo és Vincenzo65
2016.03.15.
a ládát pótolta nmárti
2010.06.12.
eredeti rejtő: matrixmusic (Aty)