Elhelyezés időpontja: 2015.07.01 12:00
Megjelenés időpontja: 2015.12.05 09:33
Utolsó lényeges változás: 2019.07.14 15:29
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Mr. Zerge, Gyombi
Felhasználó: Gyombi Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 158 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
WAP
9x13 cm-es fekete hengert keress a csúcskő közelében, fa gyökerei közt!
Az Észak-Börzsöny ritkán járt vidékén taposva, a Börzsönyi Kék út 13. kilométerén (Diósjenőtől számolva), a Kecske-bérc és Kőkapu között találhatunk rá a 465 méter magas, Sárkány-törés nevet viselő eldugott hegycsúcsra. A turistaút nem is megy fel a csúcskőhöz, csak oldalról kerüli azt, de a kitérőt mind az úthoz közeli kilátás, mind pedig az úttal párhuzamosan fekvő sziklaalakzatok miatt érdemes megtenni.
Megközelítés
Az általam javasolt parkoló a Nagyoroszi-Kemence közötti erdészeti út Drégelyvár alatt kiszélesedő része, ahol általában elfér 6-8 autó is N 48° 0,609' E 19° 1,916' 123 m [GCsrkn+parkoló]. Ha körülnéznél a környéken és összekötnéd a ládát további érdekes helyekkel, érkezhetsz Diósjenőről, vagy Bernecebarátiból a már említett kéken (akár összekötve a túramozgalommal), vagy Hontról a zöld sávon / kék kereszten, felkeresve egy másik túramozgalom közeli pontjait. Jöhetsz a Csitári kápolnától a sárga Mária úton, esetleg Sisa Pista barlangjához is letérhetsz, bár ide közvetlen út egyelőre nincs.
A hely nevének eredete
A legenda szerint a 16-17. században ide, a Kőkapu és a Sárkány-törés barlangjaiba és sziklái közé menekült a falu lakossága, miután a nógrádi bég lemészárolta a falu 60 családfőjét, amikor azok nem tudtak adót fizetni. Mivel a sziklák egy sárkány hátán lévő tüskékre emlékeztették a menekülőket, szorongatottságukban úgy remélték, a sárkány megvédi őket a törököktől.
A pontos helyről és rejtekről
A közvetlen helyszín nehéz terepnek minősül, mivel a végső szakaszon, a letérés után nem vezet rá ösvény, télen csak a köves talaj, nyáron ezen felül a dús és marasztaló növényzet lassítja a túrázót. A rejtekadó fa némileg meredek szakasz határán van, szóval nem ajánlom kisgyermekeseknek, bár mi kipróbáltuk. :)
Érdekes a csúcson, a kuliszkocka felett lévő fa építmény maradványa, aminek egykori funkcióját egyelőre nem tudtuk megfejteni, erre szívesen várunk tippeket. Talán kilátó volt, vagy geodéziai mérőpont, esetleg a megyehatárt jelölték meg :) - ezekről forrást nem találtam.
A turistaútról észak felé letérve a hegyoldal több pontjáról is szép kilátás tárulhat eléd délnek, a Börzsöny fő tömbjére.
Voltunk már itt pár éve, most is nagyon szép volt az idő és a természet. A GCHosz felöl jöttünk, nagy volt a sár, csúszkáltunk is rendesen. A logbook megérett a cserére, a jelszó is olvashatatlan, kellett egy kis rutin.
Köszönjük a rejtést!!:):) Nagyon ráférne a ládára a karbantartás, a jelszó végéből az utolsó 2 betűt már "leharapta" valaki vagy valami!! :) :) Úgy kellett találgatnom, hogy elfogadja a rendszer!!
Kilátás már nem sok van. A doboz tiszta víz belül, a jelszó lassan elmálik. Úgy látom már májusban jelezték a játokosok, ideje lenne már karbantartani! [g:hu 1.6.4]
Megtaláltam Andival. Drégely vár felől érkeztünk a kéken és Sisa Pista tanösvényen mentünk le a völgybe.
Sajnos a láda nedves és a logbook vízes, a jelszó olvashatatlan. Szerencsére a láda kisérő lapra valami jótét lélek felírta a jelszót, az jól olvasható.
Bringás keresgélés Péterrel a Börzsönyben. Egyik legmeghatározóbb GC élményem volt a mai nap egésze. Nagyon tartottam tőle, nem tudtam mennyire fogom bírni, lesz e technikai vagy egyéb gond, végül egy tökéletes, egész napos élmény lett belőle. Nagyorosziból indultunk a Nagy-völgyön át, majd visszafelé a Bernecebaráti, Hont, Drégelypalánk útvonalon tekertünk. Közben az előre eltervezett pontokat kerestük fel. GCSPN irányából sétáltunk fel a ponthoz. A logfüzet most még csak kicsit penészes, aki tud egy újat vihetne, mert hamarosan a meleg beálltával teljesen el fog rohadni a cucc. Köszönet a rejtésért!
A Nagy-völgyi kerékpárutat tekertük végig Andrással Nagyoroszitól Bernecebarátiig, majd vissza Honton és Drégelypalánkon keresztül. Néhány gyalogos kitérővel elérhető és az útba eső, valamint a hazaúton drive-in felkeresettel együtt épp tíz ládát találtunk meg. Ez volt a negyedik.
A bringák lezárása után eredtünk Sisa Pista nyomába és a Sárkány-töréshez, oda-vissza 4 km séta volt.