Elhelyezés időpontja: 2015.07.01 12:00
Megjelenés időpontja: 2015.12.05 09:33
Utolsó lényeges változás: 2019.07.14 15:29
Utolsó változás: 2021.03.10 12:22
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Mr. Zerge, Gyombi
Ládagazda: Gyombi Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 201 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
WAP
9x13 cm-es fekete hengert keress a csúcskő közelében, fa gyökerei közt!
Az Észak-Börzsöny ritkán járt vidékén taposva, a Börzsönyi Kék út 13. kilométerén (Diósjenőtől számolva), a Kecske-bérc és Kőkapu között találhatunk rá a 465 méter magas, Sárkány-törés nevet viselő eldugott hegycsúcsra. A turistaút nem is megy fel a csúcskőhöz, csak oldalról kerüli azt, de a kitérőt mind az úthoz közeli kilátás, mind pedig az úttal párhuzamosan fekvő sziklaalakzatok miatt érdemes megtenni.
Megközelítés
Az általam javasolt parkoló a Nagyoroszi-Kemence közötti erdészeti út Drégelyvár alatt kiszélesedő része, ahol általában elfér 6-8 autó is N 48° 0,609' E 19° 1,916' 123 m [GCsrkn+parkoló]. Ha körülnéznél a környéken és összekötnéd a ládát további érdekes helyekkel, érkezhetsz Diósjenőről, vagy Bernecebarátiból a már említett kéken (akár összekötve a túramozgalommal), vagy Hontról a zöld sávon / kék kereszten, felkeresve egy másik túramozgalom közeli pontjait. Jöhetsz a Csitári kápolnától a sárga Mária úton, esetleg Sisa Pista barlangjához is letérhetsz, bár ide közvetlen út egyelőre nincs.
A hely nevének eredete
A legenda szerint a 16-17. században ide, a Kőkapu és a Sárkány-törés barlangjaiba és sziklái közé menekült a falu lakossága, miután a nógrádi bég lemészárolta a falu 60 családfőjét, amikor azok nem tudtak adót fizetni. Mivel a sziklák egy sárkány hátán lévő tüskékre emlékeztették a menekülőket, szorongatottságukban úgy remélték, a sárkány megvédi őket a törököktől.
A pontos helyről és rejtekről
A közvetlen helyszín nehéz terepnek minősül, mivel a végső szakaszon, a letérés után nem vezet rá ösvény, télen csak a köves talaj, nyáron ezen felül a dús és marasztaló növényzet lassítja a túrázót. A rejtekadó fa némileg meredek szakasz határán van, szóval nem ajánlom kisgyermekeseknek, bár mi kipróbáltuk. :)
Érdekes a csúcson, a kuliszkocka felett lévő fa építmény maradványa, aminek egykori funkcióját egyelőre nem tudtuk megfejteni, erre szívesen várunk tippeket. Talán kilátó volt, vagy geodéziai mérőpont, esetleg a megyehatárt jelölték meg :) - ezekről forrást nem találtam.
A turistaútról észak felé letérve a hegyoldal több pontjáról is szép kilátás tárulhat eléd délnek, a Börzsöny fő tömbjére.
A hétvége attrakciója a Drégelyvár és környékének bejárása volt... Betti innen származik, de már vagy 20 éve nem volt a várnál... Ezt nem lehetett tűrni így tovább... :) A Schaffer-kúttól sétáltunk fel a várig, majd onnan a Sárkány-töréshez... Betti Mamija nagyon aranyos volt, ahogy aggódott miattunk, nehogy eltévedjünk az úton... Azért el is gondolkodtatott minket, hogy a régi időkben mennyire nem volt lehetőség elhagyni a megszokott területeket... Otthon, munkahely és a föld, ahová kapálni és szüretelni jártak ki... A várhoz felmenni a faluból az már nagy bátorságnak és kihívásnak számított...
Természetesen miután visszaérkeztünk megmutattuk Neki, hogy manapság milyen szép útjelző táblák vannak, milyen sűrűn találkozhatunk túrajelzésekkel.
Köszi a rejtést!
6. láda GCWALK 22.-n
Börzsönyhöz méltó mennyiségű és sűrűségű ködben, sacc/kb. huszadmagammal közös találat. Mire odaértem már a kollégák megkaparintották. Szintén ritkán, de jártam már itt korábban. A logbook teljesen szét volt ázva, kicseréltük egy újra. A régit Kokó vitte haza.
Füzetcserével egybekötött találat.
Szerencsére, volt itt korábbi megtaláló, mert a régi füzetből hiányzott a jelszó fele...
Érdekes hely, út se nagyon van itt, hogyan a fenébe talált ide valaki csak úgy??
A GCWALK közben kerestük fel ezt az érdekes helyszínt. A ködös őszi időben a kilátás ezúttal elmaradt, de a kellemes és jó hangulatú erdei séta kárpótolt érte. Köszönet a rejtésért.