A túra útvonala november 1-től június 15-ig illetve az adott évben aktuális téli zárlat idején nem látogatható, így ezen időszakban a láda sem kereshető!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A ládával a Magas-Tátra egyik, viszonylag könnyen megközelíthető kilátóhelyét, a Kapor-csúcsot (2363 m) szeretném bemutatni. A túra hossza ~20 km, a szintemelkedés a parkolótól a csúcsig 1017 m, térkép szerint 7 óra szükséges a teljesítéséhez. A Magas-Tátra turistaútjainak nagy része november 1-től június 15-ig le van zárva. Ennek természetvédelmi és balesetmegelőzési okai vannak, tartsuk tiszteletben!
Megközelítés
Ajánlott parkoló: N 49° 7,166' E 20° 3,840' 1350 m [GCKAPR+parkoló] a Csorba-tó (Strbské Pleso) nyilvános parkolója. A parkolás díja 10 EUR/nap. Az itt megváltott napijeggyel az adott napon, a Magas-Tátra minden településén parkolhatsz, mindegyik parkolóba érvényes!!!
A túra
Csorba-tótól a piros jelzésen haladunk. Az út nemsokára bevezet az erdőbe, ahol a fenyőfák mellett időnként táblákkal is találkozunk, az út ezen szakasza ugyanis erdei tanösvény is. Kb. fél óra gyaloglás után az út kettéágazik: jobbra a zöld jelzés levisz a völgybe, a piros jelzés pedig tovább halad a hegyoldalban. Tegyünk mi is így! Nemsokára kiérünk az erdőből, és elénk tárul jobb oldalon a Menguszfalvi-völgy (Mengusovská dolina) alsó szakasza és a túloldalon az Oszterva (Ostrva, 1979 m) tömbje. itt egy darabig a hegy oldalában haladunk, kövekkel kirakott úton, balra sziklafal, jobbra meredély. Az út nemsokára levisz a völgybe, ahol egy kis fahídon átkelünk a Hincó-patakon (Hincov potok), és egy rövid emelkedő után megérkezünk a Poprádi-tóhoz (Popradské pleso, 1495 m). A tó partján van a Poprádi-tavi menedékház (Chata Popradské pleso), szálláslehetőséggel, büfével, étteremmel (idáig megfelelő engedély birtokában autóval is fel lehet jönni).
Innen a kék jelzésen haladunk tovább. Nemsokára elérjük a következő elágazást N 49° 9,795' E 20° 9,260' 1620 m [GCKAPR+keresztezodes], ahol jobbra letérve a piros jelzésre a Tengerszem-csúcsra (Rysy, 2499 m) juthatunk. Mi kövessük továbbra is a kék jelzést. Az út az elágazás után elkezd meredeken emelkedni. Közben többször keresztezzük a patakot. A kilátás egyre szebb lesz, nyugat felé a Bástya-gerincet (Hrebeň bášt) látjuk a Sátánnal (Satan, 2421 m), kelet felé a Poprádi-gerincet (Popradský hrebeň), és észak-kelet felé kibukkan a Hunfalvy-hágó alatti menedékház is (Chata pod Rysmi, 2250 m, a Magas-Tátra legmagasabban fekvő menedékháza). A meredek kaptató után nemsokára felérünk a völgy legfelső részéhez, ahol gyönyörűen kitárul a táj, végre a csúcsot is megpillanthatjuk. Ez a felső rész a Tátrában szokatlanul lapos és széles, patakkal és tavacskákkal. A völgy végéhez, a Hincó-katlanhoz (Hincova kotlina) érve meglátjuk a hegység déli oldalának legnagyobb tavát, az 54 méter mély Nagy-Hincó-tavat (Veľké Hincovo pleso, 1946 m) Az információs tábláról azt is megtudjuk, hogy ez a legmagasabban fekvő tó, amiben még laknak halak. Innen egy újabb meredek kaptatón elérjük a Felső-Kapor-hágót (Vyšné Kőprovské sedlo, 2180 m), ahonnan szép kilátás van a Hlinszka-völgyre (Hlinská dolina). A hágótól ismét a piros jelzésen haladunk tovább észak felé, az út néhol elég kitetten, a gerincen halad.
A csúcsban három felől futnak össze a gerincek. ÉK felé a Szmrecsini-hágó (Fenyves-tavi-hágó) választja el a Csubrinától, DK-re tőle a Kapor-hágó (Koprova-hágó) széles nyílása fekszik, míg ÉNY. irányban igen hosszú oldalgerinc ágazik ki belőle, amely a Hlinszka- és a Szmrecsini-völgyet (Fenyves-tavi-völgyet) választja el egymástól. A csúcs oldalait orvvadászok és vadászok bizonyára már régen látogatták. Hegymászó története az 1880-as években kezdődött, télen először 1906-ban jártak itt.
Visszafelé is ugyanez az út a legegyszerűbb. A parkolóhoz képest akár 8-10 fokkal is lehet hidegebb a csúcson, szél- és esőálló kabát nyár közepén is elengedhetetlen!
Ez az átkozott Koprovsky, te jó ég, azt hittem soha nem érünk fel... Meg a ládával is küzdöttem. Az átok viszont megtört, gyönyörű tiszta időnk volt fentről, szenzációs a kilátás!
--- helyszíni log --- [Geoládák v4.5.0]
Jó szuszogtatós! ez valóban az...
Ládaellenőrzés Kornéllal.
Indulás 07:00 Csorba-tó. Csak néhány autó a felső parkolóban. A díj 10 EUR/nap
A Poprádi-tóig elvétve néhány ember, a tónál már egy kicsit többen.
A Rysy felé menő elágazás után, néhány két-három fős csoporttal megyünk felfelé.
A lada a helyén, a csúcs is.
20 kili, most 1350 m szint, 5:40 óra menet idő, 9 óra teljes idő, pihenőkkel, a csúcson hosszan időzéssel és egy gőzgombócos esőszünettel a Poprádi tónál.
Két bátyámmal indultam neki ennek a csúcsnak. Az egyikkel fel is jutottunk.
Kellemesen könnyen mászható hegycsúcs, így kevésbé gyakorlottaknak is ajánlott, ellenben a csúcson alig van hely megállni is, kényelmes hely pedig egyáltalán nincs.
A túra alatt többszörösen is aláztunk, nagyon esős időben sikerült teljesítenünk ezt a túrát, ráadásul piszok erős szél is fújt. Ez új élményt tudott adni persze, hisz a kilátás csodálatos volt. Az elején még távolra el tudtunk látni, majd befelhősödött a csúcs. A felhők jöttek, mentek, így változatos és csodálatos volt a táj.
A sok eső miatt igen sok ideiglenes patakkal és vízeséssel találkoztunk, illetve keresztezték az utunk.
Külön kiemelendő, hogy a nagyon felkapott Tengerszem csúccsal ellentétben erre most alig jártak rajtunk kívül, pedig itt a csúcs alatt található a Magas Tátra szlovák oldalának legnagyobb és legmélyebb tava, a Nagy-Hincó-tó. Ami meglepett a tóval kapcsolatban, hogy legnagyobb mélysége 54 m.
A ládát net nélkül (vadászni kellett rá) lehet nem találom meg, mert a GPS alapján nem is jó helyen kerestem. A feltöltött egyik kép segített, utána egyből meglett. Jó állapotban van a láda.
Harmadik utam a Kapor-csúcsra igencsak téliesre sikeredett. A nagy hó végett a keresést nem erőltettem, kérem a képek alapján az elfogadást! Hálás köszönetem! [Geoládák v3.12.10]
Sajnos enyhén esős-felhős időt sikerült kifognunk, így a kilátás nem volt túl távoli, viszont néha-néha megmutatták magukat a környező hegycsúcsok, amelyek elképesztő látványt nyújtottak.
Összességében nem bántuk meg az esőt és a felhős időt, mert így teljesen más megvilágításba került ez a magashegyi túránk. Volt benne valami misztikus.
A Kapor-nyereg után még felküzdöttük magunkat a csúcs alá (kb. 30 méter szint lehetett még hátra), onnan viszont a csúszós sziklák és a gyenge látási viszonyok miatt nem kockáztattuk meg a további mászást. A láda megkeresését sem vállaltuk be, így ha elfogadod a találatunk a fotók alapján, azt megköszönjük.
Köszönjük, hogy megmutattad nekünk ezt a fantasztikus helyet! Dóri és Gábor [Geoládák v3.12.10]
Megmásztuk a csúcsot. Lefelé kerestük a ládát, de a térképen nem jelentek meg a pontok. Próbálkozzunk a leírás alapján, de "vakon" nem ment. Remélem, a képek alapján elfogadható. Csodás hely, nagyon szép túra. Köszönjük!
2014-ben jártunk ezen a csúcson. Most úgy döntöttünk újra megmásszuk. Szeretem ezt a helyet, mert az egyik legkönnyebben felsétálható csúcs egyike. Persze azért a kegyes időjárás nem árt. Szerencsénk volt, igazán szép időt fogtunk ki. Külön öröm, hogy láda is van a hegyen. Igaz megszenvedtünk érte. 15 perc keresgélés után már éppen fel akartam adni, amikor még egy utolsó helyre benéztem. Szerencsére ott lapult, jó mélyen. Így utólag nem is értem miért nem ott kerestem legelőször. Görcsösen ragaszkodtam a GPS jelhez. Ami persze ide-oda dobált. Fel-le szaladgáltam azon a pár méteren. Nagyon sok túrázó volt, csúcsforgalom a hegyen. :)
1300 m szintemelkedés, 8 óra túra. Csodás táj, rengeteg fotó, szerencsés ládatalálat.
Köszönöm a rejtést!
Ennyi idő után fantasztikus volt végre magas hegyi levegőt szívni!!!
A hétvégére nem sokat készültünk, a túra társaságunk csütörtökön kitalálta, hogy menjünk Kapor-csúcsot mászni, másnap pedig kanyarítsunk valami könnyed Szlovák paradicsomos kört. Péntek este 1000 csillagos szállást találtunk a Garam-forrásnál, ami nagyon hangulatos. Van új és igényes pihenőhely - szaletta, ahogy a többiek mondják, és kis forrásház is, ahova ötletes pici .com-os ládát is tettek (GC6PDFV) koordináta: N 48° 51.521 E 020° 12.927
Szombat hajnalban elindultunk a javasolt parkolóhoz képest keletebbre található parkolóból, ami aszfaltosan indul és a kék jelzésre fut be. Itt a napi díj 10 EUR, Csorba-tói nagy parkoló pedig 5,5 EUR 24 órára.
Tartottunk attól a hómennyiségtől, amit messziről láttunk illetve a webcamek is sugallták a hágóvas és kötél + beülő cipelését.
A hó valójában annyira olvadt volt már és olyan jól kikerülhető, hogy csak buliból lefelé kell csúszni, NEM kell hágóvas!
Igazi csodás magashegyi panoráma fogadott minket, fantasztikus tiszta időben. A csúcson sokan voltak de 14 óra körül már épp lefelé tartottak akiket fenn láttunk, így elfértünk. Hála érte!
A Kapor túra után ettünk egy jót a Popradi-tónál a Horsky Hotel éttermében, nagyon jó ár-érték arányú az étel és a sör is (ez utóbbi 2 EUR, ételek 4-6 EUR között). Egy kicsit még sétáltunk a Szimbolikus temetőben, begyűjtöttük a GCSTPT 2. és 3. pontját.
Az estét a Rijo campingben töltöttük Stara Lesnán, ahol alig volt még vendég.
Köszönjük Péternek a rejtést, szuper jó állapotban van a láda.
Vasárnap megmásztuk a GCRYSY -t is, 21 órakor le is értünk, hétfő hajnali 3-ra pedig Budapestre. Fantasztikus hétvégénk volt!
Egy ráadásként kinézett cache, ha már úgyis a közelben akadt egy "üres" napom. Teljesen tipikus tátrai környezet és túra, szokás szerint (ezúttal tartós) esővel, ami a lefelé út utolsó 2/3-át áztatta el. Ezúttal viszont nem a túlzsúfolt Popradi-tó felől indult a menet, hanem a kék jelzés nyugati szakaszát jártam be, ahol a kellemes turistasűrűség kb. 8 fő/3 óra. A táj itt is varázslatos, a völgy a két hegylánc között kúszik a hágó felé, és a kihaltsága miatt különleges hangulata van. Ingyenes parkoló található Podbanské határában, a hotelek előtt, innen kerékpárral, aszfalton 7 km és 200 m szint igazán barátságos. A gyaloglás távolsága az aszfalttól légvonalban 5 km, az emelkedés 1100 m, viszonylag egyenletes. Nagyobb mértékű a hágó előtti 200-as, illetve fel a csúcsra. A csúcsról a kilátás szédítő, és sok útvonalat, illetve a tengerszemet már ismerősként szemlélhettem, ráadásul félórás napsütésben. Itt már elég sokan időztek, de azért még elfértünk. A láda a kép alapján megtalálható, de a jelzett úttól nyugatra, amit a térkép is mutat!
Szép időt ígértek a hétvégére, ezért ismét kijöttünk a Tátrába túrázni (nem lehet megunni :), a mai nap a Kapor-csúcsot választottuk célpontnak, a jelzett úton elérhető csúcsok közül már csak ez hiányzott a "gyűjteményből".
Az előző naphoz hasonlóan szikrázó napsütés fogadott, egész nap egy felhő sem volt az égen. Nagyon sokan túráztak, a csúcsra felfelé vezető út már inkább a csíksomlyói búcsúra hasonlított, mint magashegyi túrahelyre.
Felfelé menet megkerestük a ládát. Helyén van, a koordináta is pontos. A csúcson nem sok hely volt, így a jutifalatozáshoz kicsit odébbmentünk a gerincen. Lefelé már kicsit megnyomtuk a túrát, mert még haza is kellett érnünk. Tátracsorbán azért még ettünk egy jót a helyi kolibában.
A tegnapi Fehér-tavi-csúcs után nem pihentünk sokat, ma a Kapor következett. A Poprádi-tó alatti parkolóban álltunk meg, majd indutunk el hatan, de végül csak öten, különböző tempóben haladva, azaz kissé szétszakadozva mentünk fel a hegyre. Én értem fel másodikként. Az idő abszolút ideális volt egy magas-tátrai hegymászáshoz, viszont emiatt sajnos a túrázók is sokan voltak. A csúcson mindenfelé figyelni kellett, hogy rá ne lépjek egy fejre, vagy kézre. Oda- és visszafelé is sokat időztem a Nagy-Hincó-tónál, ami a környező hegyekkel együtt igazán szép látványt nyújtott. Akár csak a Kaporról nyíló kilátás. Főleg észak-északnyugat felé.
A ládáért rendesen megküzdöttem. Jól el van rejtve, és mindenképp szükséges hozzá néhány lábremegés nélküli lépés a szakadék felett.
Most már csak egy olyan csúcs van a Magas-Tátrában, ami jelzett úton - illetve köteles mászás nélkül - elérhető.
Nagy élmény volt! Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Felkeresve egy tátrai kirándulós hosszú hétvége keretében. Szállás a Poprád Tavi Hegyi Szállóban (ajánlom mindenkinek, aki még nem ismeri) innen a csúcs/láda kényelmesen, nézelődve, gyerekkel 6 és fél óra oda-vissza.
A szállóban 1 korsó Staropramen 1,8€, fél liter kofola 2€, egy tál meleg kaja pl. madarsky gulas (pörkölt) knédlivel 8€. Hajrá!!!
Ez volt a negyedik Tátra-túrám. Most is szerencsénk volt az idővel, mert nem esett. Ahogy mentünk felfelé, egyre hidegebb lett, a Hincó-tavaknál már az összes pulóvert és kabátot felvettük (plusz kapucni), óriási szél is volt. A ládát nem találtuk a rövid keresés során, aztán inkább másztunk tovább, mert nagyon fáztunk. A panoráma erről a csúcsról is fantasztikus. A Poprádi-tónál nagyon jó teát és levest lehet kapni, van egy cica is :) Kérem szépen a képek alapján a találat elfogadását.