Kétpontos multi, melynek az első pontján a védett kereszt mögött található fekete táblán leolvasható két szám. Az első X, a második Y.
A 10x10x5 cm-es láda helye: N 47° 46,274+(
plusz) X' E 19° 7,941-(
mínusz) Y'
A műveleteket értelemszerűen az ezredperceken kell elvégezni, mert különben mehettek világgá! :))
(A láda megszerzéséhez lépcsőket kell használni, melyek nem az építési területen találhatóak.)
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Az első pont közelében parkolhattok, amit tömegközlekedve is könnyen elérhettek az
1, 11,
4 vagy
5, 55 számú helyi buszjárat Budapesti főúti megállója közelében, de talán több lehetőséget találtok a Zenepavilon és a vár közötti szakaszon, a sétány mellett.
Ezek a parkolók fizetősek lettek! A legközelebbi, még díjtalan lehetőség a vár alatti nagy, aszfaltozott terület
N 47° 46,255' E 19° 7,800' 100 m [GCVV+parkoló]. Nagyobb rendezvények idején (pl. Váci Világi Vigalom) nem lehet itt parkolni!
Persze a kerékpáros/gyalogos megközelítés nem lehetetlen :).
A templom rövid története
A város középkori magját Vác első temploma, illetve a köré épített vár jelenti, mely a belváros déli területén egy kiemelkedő vízparti részen épült erődítmény volt.
1074-ben
Géza herceg Salamon király ellen vívott
mogyoródi csatája előtt fogadta meg, hogy győzelme esetén templomot épít ezen a helyen. A csatát -
László herceg segítségével - megnyerte, így Vác első székesegyháza is felépülhetett melyet Szűz Mária tiszteletére szenteltek. 1077-ben I. Géza királyt e templomban temették el, bár a sír sosem került elő.
1241-ben a tatárok elpusztították a várat. A
tatárjárás után
IV. Béla gót stílusban újjáépítette a székesegyházat, melyet hamarosan erős falak vettek körül, és kialakult a váci vár. A XV. században
Báthori Miklós püspöksége alatt a város fénykorát élte. A templomot ekkor átépítették, ezúttal reneszánsz stílusban. A törökök hódításáig a várost béke és fellendülés jellemezte.
A törökök elleni harcban a templom ismét elpusztult, majd helyére dzsámit és minaretet építettek. 1686-ban Vác felszabadult a török uralom alól, de a város szinte teljesen elpusztult a templommal együtt.
1760-ra a templom ismét felépült, ezúttal barokk stílusban, de a várat már nem állították helyre. Bővebben
ezen az oldalon olvashattok a templomról.
A vár területén napjainkban is régészeti munkálatokat végeznek, így a vár udvara sajnos nem látogatható. Azonban a területet körbejárva is bepillantást nyerhetünk a vár egykori megjelenéséből. A távlati tervet a Képviselőtestület már elfogadta, de a megnyitásig még évek fognak eltelni. Sajnálatos módon az eddigi feltárásokból sem készült kiállítás, de remélem, hogy hamarosan mindenki számára megtekinthetővé válik a város "Alapköve".
A
templomba a vasárnaponként, a 9 órakor kezdődő misék alkalmával lehet bejutni. (Nekem a péntek délelőtti takarítás ideje alatt sikerült körülnéznem.)
Láda
A
védett kereszt mögött találtok egy fémből készült táblát. Ezen a táblán szerepel két szám. Az első legyen X, a második legyen Y. A 15x9x5 cm-es láda helyét az alábbi bonyolult matematikai műveletek elvégzése után kapjátok:
N=47° 46,274 plusz X' és E=19° 7,941 mínusz Y'.
A többi rátok van bízva. Kis segítség: zöld, perem, másfél méter.
Dolgotok végeztével ...
... ha időtök és a Duna is engedi, akkor sétáljatok le a partra, ahonnan remek kilátás nyílik a Pokol-szigetre, illetve a mögötte húzódó Visegrádi-hegység puklijaira.
Ajánlott oldalak
Ferences templom
vac.hu
varak.hu
Vác város levéltára