A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.

A ládába TravelBug helyezhető.
A ládát 2015. őszén adoptáltam. Köszönjük az átadást!
WAP
3 pontos multi:
1. kapszula a láda első koordinátáival;
2. virtuális, a láda második koordinátái a Matáv alatt;
3. Hagyományos négyfülű láda, a bicikliúttól kb. 20 méterre, nem szokványos rejtekben. Nézz föl! Óvatosan rejtsd vissza!
WAP END
Az eredeti, Rékuja csapat által készített leírás, némi módosítással.
Hárompontos multira hívlak titeket a Balaton legszebb falujába.
A Balaton különböző jellegű partszakaszait mutatjuk be nektek: az első helyen természetes módon jutsz a víztükörhöz, itt nem volt régen se nádas (ide jártak az asszonyok mosni). A második pontnál megnézheted, a vasút építése előtt hol találkozott a víz és a szárazföld. A harmadik pont pedig az igazán vadregényes nádi világba enged betekintést - csónak nélkül.
1. pont - Soós öböl
N 46° 45,479' E 17° 21,458' 104 m [GCGyrk-1]
Ha az öbölből feltekintesz a villákra, az egyik ház, amit látsz a Soós családé - volt. 1927-től hozzájuk tartozott a ház alatt húzódó 500 méteres partszakasz, vízjoggal együtt. A család tartotta rendben fürdés céljából. Az öblöt a helybeliek nevezték el Soós -öbölnek. Kellemes úszóhely, de nem egy strand minőség. A köves-kagylós gyorsan mélyülős bejárat miatt nem szokott tömeg lenni. Biciklivel Balatont-kerülőknek kifejezetten ajánlott gyors mártózáshoz!
Az eredeti rejteket sok kritika érte. Sajnos jogosan. Nyáron sokan nem csak a Balaton megcsodálására használták a helyet, ezért a dobozkát pár méterrel kijjebb helyeztük a kerékpárút felé.
A kapszulát 2 méter magasságban keresd! A koordináták végszükség esetére az esőbeálló korlátja és egy közeli padra is fel vannak írva.
2. pont - legöregebb ház
N 46° 45,116' E 17° 21,209' 104 m [GCGyrk-2]
A falu legöregebb háza jellegzetes nádtetős vályogház kifejezetten jó állapotban. Egy halászcsalád építette (Halász-Varga család) 1833-ban, akkor még a kert vége a Balaton volt. Aztán jött a vasút. A ház homlokzatán (Kossuth utca felől) lévő dátum hibás, a következő okok miatt: mikor a nyolcvanas években harmincévente esedékes felújítást végzett a család, Marci ebéd és két fröccs után felállt a létrára, hogy szépen és igényesen felrója a ház építési dátumát. Az 1 még könnyen ment, a nyüves 8-as már túl kerek volt, a 3-al megint csak meggyűlt a baja, majd végül az utolsó számjegynél egy heveny káromkodás megeresztett és úgy döntött, öt perc alatt két évet öregít az épületen, csak mert az 1-est könnyebb felírni. Vajon hány ilyen műemlék van még az országban? A környéken találsz még néhány ősi házat, mind védelem alatt áll, de nem emiatt maradtak meg az eredeti formában. A hatvanas években összkomfortosítani akarták őket, de nem kaptak rá engedélyt, ugyanis ide tervezték a falu helikopter-leszállópályáját. Szerencsére ez nem valósult meg.
Mivel nyáron a falu központja rettentően zsúfolt, ide csak virtuális pontot mertünk lerakni. A megadott koordinátánál egy kis feliraton keresd a láda másik koordinátáját!
3. pont: mocsárvilág
A láda legkevésbé ismert pontja. Valamikor a kilencvenes évek elején, mikor a régi vasút vonalán létrehozták a bicikli utat, a mocsárvilágban is nagy tereprendezés folyt. Gátakat alakítottak ki, a hegyekből csörgedező kis patakokat hosszú útra kényszerítették, mielőtt a tóba folynak. Ekkor változott meg a környék, illetve sok hely ekkor vált láthatóvá. Szerencsére vagy sajnos, az út, a gát nagy részét nyáron már annyira benőtte a bozót, hogy nem lehet rajta bemenni az erdős-fás részig, de egy pár métert még érdemes. Ez az a rész, ahol még mocsári teknőst is lehet látni, ha szerencsétek van (jó-jó, húsz év alatt láttam vagy hármat, de azért van ott, na!).
Ha "rendszeres" kesser forgalom lesz rajta, nem nő vissza a futórózsa és továbbra is be lehet jutni.
Viszont a háttérben a Szent Mihály domb csodás látvány. Élvezzétek! A ládához vezető ösvény a mocsár mentén sajnos megközelíthetetlenné vált, ezért a ládát kijjebb vittem.
Megközelítés:
Mivel mindhárom pont a tóparti kerékpár út közelében helyezkedik el, ezért elsősorban biciklis vagy gyalogos kirándulóknak ajánljuk. Mindegyik pont megközelíthető autóval is, de a lényeg a pontok közti rész lenne.
De ha nagyon aládnőtt, vagy olyan az időjárás, esetleg más okod van: az első pontnál a
N 46° 45,413' E 17° 21,365' [GCGyrk+P-Soós] pontról lehet lesétálni a lépcsőn, a harmadiknál pedig a
N 46° 45,014' E 17° 20,873' [GCGyrk+p-böngyér] utca széli megállás a legközelebbi autós út. A bicikliútra behajtás TILOS, neveletlen és büntetendő cselekedett.
Mindazonáltal szerintem érdemes az autót a falu parkolójában hagyni,
N 46° 45,062' E 17° 21,156' [GCGyrk+p-györök], innen oda-vissza kb. 4,5 km.
Jó sétát, tegyetek fel képeket, keressétek a teknősöket!
Kereshető!
------------------------------------------------------------------
2011 május 22-én és június 19-én ládakarbantartás történt. Az első pont a két időpont közt valamikor eltűnt, így újratelepítettük, ugyanabba a fába.
2013.07.24 Ládakarbantartás Ed kesser jóvoltából. Köszönjük szépen a segítséget!
2015 09.15. A Geoládászok csapata adoptálta a ládát.
Az első ponton található kapszulát pár méterrel kijjebb helyeztük a kerékpárút felé.
2016.03.13.
Tényleg van építkezés, de a második pont érintetlen. Kereshető.
2018.08.24. Ládakarbantartás a harmadik pontnál.
2019.08.08. A mocsárban kitisztítottuk az utat a ládáig. A szúnyogok maradtak.
2020. A láda meggyógyult. A megközelíthetetlen harmadik pontot áthelyeztük, a koordintákat kicseréltük.