Zala megye legkisebb településére invitál ez a ládasor, első pontjával bemutatva a falu építészeti kincseit a haranglábbal, míg a másodikkal a Kerka menti rétek szépségeit egy érdekes új épülettel egyetemben.
A láda a Kerka völgy ládasorozat (GCKV) tagja, melynek célja hazánk dél-nyugati sarkának apró csodáinak bemutatása. Így, ha erre jársz...
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Láda
A láda egy kis 10x10x3 cm-es, négyzet alakú műanyag, ételtároló doboz, rápattintható tetővel, ami egy, a rét szélében álló többtörzsű fa törzsében van, hánccsal és avarral takarva. Apró ajándék fér csak bele!
A jelszó képzéshez az első pont a harangláb
N 46° 45,166' E 16° 27,193' 236 m [GCKVFE-1], melyen az ajtók száma adja az első részletet, míg a második részlet a ládában van
N 46° 45,305' E 16° 27,456' 200 m [GCKVFE-2]. Figyelem a jelszó betűkkel írandó!
Megközelítés
Csesztreg szomszédságában megbúvó parányi zsákfalu, amely Alsószenterzsébetről közelíthető meg gépjárművel és kerékpárral egyaránt, míg a gyalogosan a kék
és a kék kereszt
turistaúton, mely utóbbi végighalad a településen is. A láda helyszíne egy legeltetett réten található, amelyet időszakosan villanypásztorral is körbekerítenek. Jelenleg akadálytalanul megközelíthető a helyszín.
Felsőszenterzsébet
A
falu lélekszámát tekintve a megye egyik legkisebb települése, melyet 1334-ben említenek először Scentelsebethként, 1375-ben Zenthelsebeth 1501-ben Felsewzenthersebeth. Nevében egykori temploma védőszentjének, Szent Erzsébetnek neve búvik meg. A középkorban több, környékbeli településhez hasonlóan Bánffy birtok volt. 1334-ben Csesztreggel és Kerkakutassal együtt, mint Miklós mester ősi és hagyományos birtokát említik. 1429-ben Széchy János szerezte meg, amikor is Zsigmond király ezt a birtokot, más területekkel együtt neki ajándékozza. Bár a Bánffyak többször kísérletet tettek visszaszerzésére, az a Széchyeké maradt. A már a török hódoltság elején jobbágyközségként számon tartott falut a török feldúlja a falu elpusztásodott.
Épületállománya szinte teljes egészében a XIX. század végén, a XX. század első negyedében, illetve egyes esetekben feltehetőleg még régebben jött létre. Innét származik a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum egyik büszkesége is, egy régi építészeti módot őrző, fenyőfa boronákból készült, talpas-vázas, oldalfallal rendelkező, zárt szoknyás harangláb is. A falu első, a vidékre jellemző haranglábát református és katolikus hívek építették 1778-ban, amely fazsindellyel fedett épület volt.
Határában nagy kiterjedésű erdők húzódnak, a vadásztatás nagy hagyományoknak örvend. Kedvelt kirándulóhely, jelentős az itt begyűjthető gombafajták száma.
A sokáig csak nehezen, földúton is megközelíthető település eredetileg szeres beépülésű volt. Az építkezések anyaga fa volt, a néprajzilag értékesebb épületek, tárgyak egy része ma a Göcseji Falumúzeumban látható. A település jellegzetes házához a tiszta szoba mellett hozzátartozott a kamra és a füstös konyha is, melyek a pitvarról voltak megközelíthetőek. A legősibb házakból még a szoba is hiányzott, s csupán kétosztatuak (füstöskonyha, kamra) voltak.
A Göcseji Falumúzeumba telepítették át egy boronaházát, amit a XVIII. században füstösháznak építettek.
A település környezetében érdemes felkeresni Szentgyörgyvölgyet (festett fakazettás református templom, római katolikus templom, Töllős tanösvény, Gó-Na Szabadidőközpont, nordic walking pálya), Magyarföldet (ökomenikus fatemplom), Kerkafalvát (református templom, 200 éves tölgyes), Kerkakutast (120 éves mészkerülő erdei fenyves).
Nevezetességek
Harangláb
A térség jelképének számító, a faluban jelenleg látható 1983-ban épült harangláb a Kerka-völgy más haranglábaihoz képest eltérő felépítésű. Hasonlít a kéttetős, süveges, szoknyás haranglábakra, de mégis kissé idegenszerű, jurtaszerű sátorforma. Szokatlanul széles oldalakkal bíró, nagy területű szoknyája teljesen zárt, az ezeket tartó oszlopok és íves tartók ragasztott faszerkezetek, és fazsindellyel fedett. Anyagában hasonló, de szépségében, tömegkialakításában elmarad évszázados elődjétől.
Lakóházak
Lakóházainak többsége a XIX. század végének, XX. század elejének stílusát őrzik. A házak igényes, városias vakolat díszeikkel kiemelkednek a falu házai közül, kevéssé megbontott tömegükkel, eredeti nyílásformáit őrző utcai homlokzataikkal, zárt verandájukkal a falukép legjellegzetesebb elemei. A századforduló idején kezdődő téglaépítés emlékét néhány szép, zárt verandájú épület őrzi.
A község egyik különleges építménye a Bagoly-ház, amelyet a szerves építészet ihletett. A kör alaprajzú, kiterjesztett szárnyú madarat formázó épület tervezője Makovecz Imre építész. Szomszédságában áll a Ramocsáról idehozott régi harangláb.
Kerka völgy
Aki a Kerka völgyre jellemző tájképet, a Kerka közvetlen környezetét szeretné megismerni annak mindenképpen érdemes Felsőszenterzsébetre ellátogatnia. A település első házai előtt húzódó dombtetőről minden évszakban csodálatos kilátás nyílik a völgyre, a Kerka által sok évszázadon át alakított nedves kaszálókra, rétekre és az azt határoló fasorokra. A térség egyik legértékesebb élőhelyén számos védett, különleges növény- és állatfaj figyelhető meg, mint amilyen az agárkosbor, kockás kotuliliom, sárga sásliliom, szibériai nőszirom, kígyógyökerű keserűfű, haris, vagy a boglárka lepke félék. Fennmaradásukat ezek a régen és ma is kaszált és legeltetett rétek biztosítják, amelyek látványa minden időben új élményt jelent az ide látogatóknak. A növények élőhelyükön a legszebbek, még akkor is, ha nem védettek, így ne szedjük le a virágokat. A védett fajok - a fentebb felsorolt valamennyi faj - leszedése pedig szigorúan tilos, károsításuk, leszakításuk pénzbüntetéssel sújtható!
Biofarm
Felsőszenterzsébeten és a környező településeken még ma is sokan foglalkoznak a hagyományos gazdálkodással, többen a növénytermesztés mellett, állattenyésztéssel is. Egy parasztgazdaság mindennapjaiba tekinthetünk be az Ózon Biofarmon
N 46° 45,260' E 16° 27,069' 240 m [GCKVFE+Farm], ahol egész nap megtekinthetők a szabadon tartott háziállatok (kecske-, birkanyáj, szarvasmarhák, szaporulatukkal, különféle szárnyasok, vietnámi sertéskonda, egyéb kisállatok), valamint házilag készített biotermékek vásárolhatók (többféle ízesítésű kecske- és tehénsajt, vegyszermentes zöldség, gyümölcs).
Karbantartás
2018.05.05.
A láda karbantartása teljes cserével megtörtént, a rejtés helyszíne változatlan.